24.03.2013 15:10
Pasztet drobiowo-wieprzowy
Pośród wszystkich wielkanocnych potraw nie może zabraknąć domowego pasztetu. Właściwie każda okazja jest dobra aby podarować sobie chwilę luksusu, ale zbliżająca się Wielkanoc jest do tego zdecydowanie jednym z lepszych pretekstówTo mój pierwszy pasztet upieczony samodzielnie. Z pewnością pierwsze co przychodzi mi do głowy to to że ma zupełnie inną konsystencję i smak niż kupny. Po prostu widać i czuć w nim mięso I co również bardzo ważne, doprawiony tak jak lubimy. Można dodać do niego suszone śliwki, grzyby lub cokolwiek innego, taka rozpusta Ja zrobiłam wersję podstawową, choć mimo wszystko był to zdecydowanie jeden z najbardziej luksusowych pasztetów jakie jadłam
Składniki:
- ok. 800 g udźca indyczego albo innego mięsa drobiowego bez kości
- ½ kg boczku surowego
- 300 g wątróbki kurzej (albo indyczej)
- 5 jajek
- ½ szklanki bułki tartej (albo jedna kajzerka)
- 4 ziarenka ziela angielskiego
- 4 ziarenka pieprzu
- 2 duże liście laurowe
- średnia cebula
- sól
- pieprz
- gałka muszkatołowa
- czosnek granulowany
- oregano
- bułka tarta do obsypania formy
Przygotowanie:
Mięso drobiowe oraz boczek zalać wodą, tak, aby je lekko pokryć. Wrzucić ziarenka pieprzu, ziela angielskiego, liście laurowe i obraną cebulę, dosolić wodę. Gotować około 2 godzin, aż mięso będzie miękkie – po wyłączeniu palnika, garnek stał na nim do całkowitego ostygnięcia, a mięso zostawiłam w bulionie na całą noc.
Następnego dnia ugotować oczyszczone wątróbkę (nie solić wody), wystudzić. W maszynce przemielić wystudzone mięso, wątróbkę, cebulę. Doprawić masę solą, pieprzem, gałką muszkatołową, czosnkiem granulowanym i suszonym oregano. Dodać żółtka i bułkę tartą, dokładnie wymieszać. Do białek dodać szczyptę soli i ubić je na sztywno, wmieszać delikatnie z masą mięsną – jeśli masa jest zbyt sucha, można dodać odrobinę bulionu, który powstał po gotującym się mięsie.
Masę przełożyć do dwóch form keksowych (13×23 cm) posmarowanej tłuszczem i obsypanej bułką tartą. Wyrównać mokrą dłonią i postukać foremką np. o blat kuchenny, aby masa dobrze się rozłożyła.
Pasztet piec około 45 minut w piekarniku rozgrzanym do 180°C.
Schłodzić. Dopiero po całkowitym schłodzeniu w lodówce (noc wystarczy) nabiera odpowiedniej konsystencji pozwalającej na krojenie zgrabnych plastrów.
Przepis pochodzi ze strony: http://najsmaczniejsze.pl/2012/04/paszte...wieprzowy/
"Zawsze warto być człowiekiem, choć tak łatwo zejść na psy.... "