[-]
Ostatnio Dodane Obrazki
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

z czym to się je - dla lamerów

#1
Wink 

z czym to się je - dla lamerów

Poniżej tekst kolegi SQ9JDO :

Krótkofalarstwo dla większości naszego społeczeństwa, kojarzy się raczej z falami krótkimi, na których można niekiedy "złapać" jakąś muzyczkę, czasem usłyszeć nieco "gadaniny", ale najczęściej ... gwizdy i dudnienia. A krótkofalowcy? Czym się oni właściwie zajmują i dlaczego? Co oni z tego mają? Oto najczęściej powtarzające się pytania zadawane krótkofalowcom przez licznych rozmówców.

Aby "zarazić" się krótkofalarstwem, trzeba to "coś" zobaczyć, usłyszeć, poznać... Powody, dla których stajemy się krótkofalowcami bywają różne. Największa liczba kandydatów na krótkofalowców trafia do nas mając zamiłowania techniczne. Albowiem młody człowiek (kilkunastolatek) po "osiągnięciach" w zbijaniu patyków, lutowniu, cięciu blachy itp. sięga wreszcie do zagadnień elektrycznych - aż do radiotechniki, działy najtrudniejszego, bo wymagającego gruntownego przygotowania teoretycznego i praktycznego.

Życie współczesne umożliwia radioamatorom eksperymentowanie w szerokim zakresie. Mają do dyspozycji odbiorniki lampowe i małe tranzystory, magnetofony, odtwarzacze CD, adaptery ze wzmacniaczami "hi-fi", telewizory, itp. Z tej rozległej grupy radioamatorów wyłania się jednak mata grupka zajmująca się najbardziej chyba fascynującą ale wcale niełatwą dziedziną radiotechniki, radiokomunikacją. To właśnie krótkofalowcy.

Co w krótkofalarstwie przyciąga szerokie rzesze ludzi młodych i starszych; co wiąże ich w jeden klan? Przede wszystkim wielka satysfakcja jaką dają bezpośrednie rozmowy z takimi samymi zapaleńcami na przykład z Francji, Rosji, Japonii lub Australii. Sama jednak duma z pokonanych trudności nie jest jedynym powodem do zadowolenia. Wraz z wyjściem w eter otwierają się przed krótkofalowcem szerokie możliwości nawiązania licznych znajomości. W krótkofalarstwie jest bowiem w zwyczaju wymienianie na początku łączności swego imienia i miejscowości. Często zdarza się, że w jednym "kółeczku" pracują ze sobą: 23-letnia Sylwia z Tyszowiec z 60-letnim Stanisławom z Łodzi i z 17-letnim Wojtkiem z Lublina. Często później - w okresie bliższego poznania - ujawniają się dopiero różnice wieku. Serdeczny i wyrozumiały stosunek wzajemny pozostaje jednak na zawsze.

Poza tymi nacechowanymi serdecznością łącznościami krajowymi są oczywiście łączności międzynarodowe, l tu w miarę umiejętności językowych otwierają się możliwości ożywionej konwersacji i zawierania przyjacielskich więzów z ludźmi mieszkającymi w krajach niekiedy bardzo odległych....

W krótkofalarstwie istnieje jeszcze jeden czynnik sportowy, polegający na osiągnięciu połączeń z maksymalną ilością krajów, stałe współzawodnictwo w uzyskiwaniu łączności z krajami "rzadkimi" tj. takimi, w których jest bardzo mato krótkofalowców lub wręcz znajdujących się tam sporadycznie. Za osiągnięcie łączności z dużą liczbą krajów, np. 100 i więcej, wydawane są również dyplomy. Działalność sportowa to także zawody polegające na nawiązywaniu maksymalnej ilości łączności w ściśle określonym czasie. Istotnym jest jeszcze inny aspekt krótkofalarstwa: idea braterstwa oraz humanizm; łączące krótkofalowców - poprzez szerokie kontakty międzynarodowe - na całym świecie.

Krótkofalarstwo - co to jest? Kim są krótkofalowcy?

Czasem słyszymy takie pytania jak powyżej, jednak niewielu potrafi podać poprawną odpowiedź.

Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna wprowadziła Regulamin Radiokomunikacyjny, w którym możemy przeczytać poniższe definicje:

Art. 1.53. Radiowa służba amatorska: służba radiokomunikacyjna mająca na celu samokształcenie, wzajemną łączność i studia techniczne, dokonywane przez amatorów, to jest przez należycie upoważnione osoby, zainteresowane techniką radiową jedynie dla celów osobistych i bez korzyści materialnych.

Art. 1.54. Amatorska służba satelitarna: służba radiokomunikacyjna stosująca stacje kosmiczne umieszczone na satelitach Ziemi dla tych samych celów jak służba amatorska.

Krótkofalarstwo jest przez wielu uważane za dziwną pasję dużej grupy ludzi z całego świata. Mimo swojej "dziwności" jest niezwykle piękną pasją wielu ludzi, która daje możliwość posiadania własnej radiostacji, prowadzenia korespondencji radiowych z całym światem przy wykorzystaniu swojego indywidualnego znaku, oraz doskonaleniu znajomości języków obcych. Jednak to nie jest koniec możliwości jakie daje krótkofalarstwo.

Posiadając nowoczesne urządzenia nadawczo-odbiorcze, każdy posiadacz licencji ma możliwość do natychmiastowego nawiązania łączności drogą radiową z dowolnym zakątkiem kraju czy świata, dzięki czemu służy społeczeństwu, własnemu krajowi, a często i społeczności międzynarodowej. To właśnie z tych niezwykłych możliwości wynika gotowość służenia umiejętnościami i sprzętem społeczeństwu. Pomoc krótkofalowców okazuje się nieraz zbawienna, a czasem bywa wcześniejsza i sprawniejsza niż pomoc innych służb łączności.

Krótkofalowcy są często pierwszymi, a zdarza się, że jedynymi, którzy utrzymują łączność z odciętymi rejonami kraju a nawet świata w czasie klęsk żywiołowych jak powodzie, pożary itp. Inną formą społeczną działalności krótkofalowców jest praca szkoleniowa z młodzieżą, odbywająca się w klubach łączności. Krótkofalowców inspiruje i łączy w jedną wielką rodzinę wspólna idea swobodnego nawiązywania kontaktów z innymi krótkofalowcami, bez względu na ich pochodzenie, różnice językowe, religijne, obyczajowe, kultury narodowe czy różnice polityczne.

W krótkofalarskiej rodzinie są ludzie mieszkający na różnych kontynentach naszego globu. Są w niej królowie, prezydenci, osoby duchowne, literaci, aktorzy, naukowcy, jednym słowem ludzie różnej profesji. Na falach eteru spotkać się mogą np.: lekarz z Polski z królem Jordanii, książę Malezji z jezuitą z Zambii, piekarz z Polski z ministrem z Nepalu, także Ty, jeśli jesteś ciekaw ludzi i świata musisz tylko tego chcieć.

Możesz, jeśli chcesz, prowadzić rozmowy bez ograniczeń, z każdym, kto tak samo jak Ty ma ochotę na poznanie rzeczy ciekawych i niezwykłych lub też czuje się samotny i brak mu bratniej duszy. Jednych pasjonuje elektronika i radiokomunikacja, inni zaś bardzo sobie cenią rywalizację sportową, a także zdobywanie różnego rodzaju dyplomów w zawodach krajowych i międzynarodowych. Są i tacy, którzy w wolnych chwilach zasiadają do radiostacji i na falach eteru prowadzą rozmowy z przyjaciółmi. Jest jeszcze druga grupa krótkofalowców: nasłuchowcy.

Nasłuchowcy, w odróżnieniu od nadawców, dysponuje tylko radiowym urządzeniem odbiorczym i zajmują się wyłącznie amatorskim nasłuchem, biorą udział w rywalizacji sportowej, a poprzez uczestnictwo w różnego rodzaju zawodach zdobywają dyplomy i nagrody.
Odpowiedz
#2

RE: z czym to się je - dla lamerów

Prawie jak Wikipedia :d
Odpowiedz
#3

RE: z czym to się je - dla lamerów

Jak widzę taki temat to nawet nie chce mi się tego czytać...
"Zawsze warto być człowiekiem, choć tak łatwo zejść na psy.... "
Odpowiedz
#4

RE: z czym to się je - dla lamerów

.. ale są tacy co kojarzą krótkofalarstwo z anteną na samochodzie i mało wybrednymi wypowiedziami w okolicach 27MHz. Wiedzy nigdy na dużo.
Nie wiem czy np. ktoś na forum wie, że krótkofalowcy to zastępcza łączność wojewody w trakcie klęsk żywiołowych, albo że podstawową łączność w czasie tragedii na Haiti zapewniali krótkofalowcy.
Odpowiedz
#5

RE: z czym to się je - dla lamerów

Oczywiście podstawowe informacje każdy powinien znać ale to już zabawa dla starszych bo młodzież to tylko GG, Facebook.
Odpowiedz
#6

RE: z czym to się je - dla lamerów

Niekoniecznie. To naprawdę jest fajna zabawa, nie tylko dla starszych.
Odpowiedz
#7

RE: z czym to się je - dla lamerów

Zabawa jest przednia. I można powalczyć z lutownicą, mieć satysfakcję z budowy anten i urządzeń. Ja zacząłem zabawę 20 lat temu i jakoś mi się nie znudziło.
Problem z młodymi polega na tym, że nie ma starych, którzy mieliby czas zrobić coś z młodymi. Brak jest zapaleńców, społeczników, którzy poświęcają swój czas dla innych.
Żeby zarazić czymś gimnazjalistę trzeba mieć miejsce, czas i pieniądze na sprzęt (albo zdolnego elektronika).
Vy 73
SQ5FBI ex SQ7FBI.
Odpowiedz
#8

RE: z czym to się je - dla lamerów

Inne już czasy RX czy TRX kupują w sklepie-jeśli tylko słucha to po co nadajnik,jest dużo w eterze komentatorów,podpowiadaczy,takich co gwiżdżą,muzykę puszczają lub nagrane łączności.Kiedyś młodzi budowali oddzielnie RX,oddzielnie TX i na własnym -prymitywnym sprzęcie pracowali.Atrakcją było nawiązanie łączności z radziecką stacją-była to przecież zagranica,może teraz licencje powinny być wydawane tylko tym co coś własnego zbudowali a nie kupili-z własną konstrukcją do klubu,potem na egzamin i dopiero w eter.Sprzęt fabryczny dopiero po pewnym stażu na sprzęcie własnym.Podniosło by to rangę krótkofalarstwa.Chyba powinno być wydzielone pasmo dla takich doświadczeń i na tych częstotliwościach wydzielonych możliwość działania beż żadnych konsekwencji karnych.Chociażby zbudowanie TRX-a o zasięgu 50 m do pracy z pobliskim kolegą,telegrafią lub fonią.
Odpowiedz
#9

RE: z czym to się je - dla lamerów

W stosunku do tego co było 20 lat temu, częstotliwości radiowe stały się dość lukratywne. Eter jest zapchany do granic możliwości, urządzenia domowe generują bardzo dużo zakłóceń. W ciągu dnia na 80m i 40m poziom szumu jest na poziome s9 do +20dB. Praca DXowa jest raczej niemożliwa. Dlatego staram się używać anten zamkniętych, które z założenia są cichsze. Fajnym rozwiązaniem są anteny pętlowe magnetyczne, które bardzo wąsko pracują i nie generują śmieci w odbiorniku. Niestety proste urządzenia już sobie nie radzą.
Odpowiedz
#10

RE: z czym to się je - dla lamerów

Tak,ale czasem jest taka propagacja,że słychać jak na ukf-ie,na 40 metrach w większości.
Odpowiedz
#11

RE: z czym to się je - dla lamerów

18 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Krótkofalowca.
Odpowiedz
#12

RE: z czym to się je - dla lamerów

(26.03.2013 14:42 )teqton napisał(a): Jak widzę taki temat to nawet nie chce mi się tego czytać...

Mi też nie, ale przeczytałem i jestem solidnie zdegustowany.

Pan SQ9JDO napisał opowiadanie, które dla "lamerów" nie mówi nic, a w szczególności nie wyjaśnia przystępnie człowiekowi z ulicy co to jest Krótkofalarstwo.

Być może ten tekst był adresowany do innego targetu i jest tak mdły,że pod słowo krótkofalarstwo można wstawić dowolne hobby - nawet drastyczne
Zobaczmy co wyjdzie...

Cytat:Aby "zarazić" się alkoholizmem, trzeba to "coś" zobaczyć, usłyszeć, poznać... Powody, dla których stajemy się alkoholikami bywają różne. Największa liczba kandydatów na alkoholików trafia do nas mając zamiłowania do picia. Albowiem młody człowiek (kilkunastolatek) po "osiągnięciach" w zbijaniu win-"patyków" i kapsli od piwa itp. sięga wreszcie do zagadnień mocniejszych - aż do wódki najtrudniejszego, bo wymagającego gruntownego przygotowania teoretycznego i praktycznego.

Wcale dobrze wyszło.

Może w takim temacie warto było by prostym językiem napisać o co biega w tym hobby, że radio, że antena, że mikrofon i łączność daleka i bliska i całą reszta.
Szlachetność, służbę i egzaltację można pominąć - te wartości dodane przychodzą z czasem, a początkującym tylko zaciemniają obraz.

LIS
Odpowiedz
#13

RE: z czym to się je - dla lamerów

Mam przewodnik dla nasłuchowca,w nim są podane pasma amatorskie w Polsce obowiązujące według UKE:1,810-1,980;3,5-3,8;7,000-7,200;10,100-10,150;14,000-14,350;18,068-18,168;21,000-21,450;24,890- 24,990;28,000-29,700;50,0-52,0;144,0-146,0;430,0-440,0;1240-1300;2300-2450;3400-3470;5650-5850;10000-10500;24000-24250;47000-47200;75500-81000;119980-120020;142000-149000;241000-250000.-wszystkie wielkości są w Mhz.Żeby omówić temat trzeba pedagoga i to dobrego pedagoga-myślę,że taki spontaniczny przekaz też jakieś efekty przyniesie,więc ciągnijmy temat dalej.
Odpowiedz
#14

RE: z czym to się je - dla lamerów

http://www.pzk.lublin.pl/articles.php?article_id=79 -z tej strony można się dowiedzieć wiele na temat krótkofalarstwa.
Odpowiedz
#15

RE: z czym to się je - dla lamerów

Kolego SP5FBI Powiem ci że ja mam 12 lat od 5 lat rozgrzebywałem radia i majstrowałem dziś mogę powiedzieć ze już zrobiłęm 2 TRX Bartek 1 i Kajman Teraz sklejam Bartka 2 z filtrem pp9
Krótkofalarstwo największa rodzina.
Odpowiedz
#16

RE: z czym to się je - dla lamerów

To Ty Szymek jesteś bardzo zdolny ,nie każdy 12 -sto latek tak potrafi.
Radioamatorstwo-pożyteczne hobby.
Odpowiedz
#17

RE: z czym to się je - dla lamerów

Oj tam Dzięki Smile
Krótkofalarstwo największa rodzina.
Odpowiedz
#18

RE: z czym to się je - dla lamerów

W Żyrardowie nadaje Tadeusz-znak dopiszę jak odbiorę po raz drugi.
Radioamatorstwo-pożyteczne hobby.
Odpowiedz
#19

RE: z czym to się je - dla lamerów

Podaj częstote na której go słychać Wink
Odpowiedz
#20

RE: z czym to się je - dla lamerów

Słyszałem na 80 m-nie mam miernika częstotliwości,znaku nie zapamiętałem.
Radioamatorstwo-pożyteczne hobby.
Odpowiedz
  

[-]
Korzyści z rejestracji!
Masz coś do dodania? Zaloguj się lub zarejestruj, aby odpowiedzieć. Czekamy na Ciebie! Rejestracja trwa mniej niż minutę i wymaga podania jedynie adresu e-mail.
Jeżeli chcesz napisać coś bez logowania, to możesz zrobić to w dziale Wiadomości z Żyrardowa .



[-]

Podobne wątki

Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Nauka telegrafii - proste czy trudne? 29 1 211 28.12.2023 16:44
Ostatni post: belin
  Moje konstrukcje amatorskie. 30 2 068 10.08.2023 18:20
Ostatni post:
  Kupujemy krótkofalówkę ;) 173 8 415 12.10.2019 06:03
Ostatni post: Ramzes
  Konstrukcje amatorskie 506 20 159 05.12.2018 04:36
Ostatni post: Ramzes
  Budujemy antenę VHF-UHF 42 5 239 10.12.2016 08:44
Ostatni post:
  TRX Bartek 1,2 nasze modyfikacje i poprawki Szymek 9 2 186 06.03.2016 10:32
Ostatni post: Ramzes
  Programy edukacyjne o tematyce krótkofalarskiej Ramzes 2 392 07.02.2016 12:06
Ostatni post: Ramzes
  Potrzebna ładowarka do radia kto pożyczy zico 2 379 27.03.2015 17:31
Ostatni post: zico
  Lokalne czstotliwości UKF 50 2 753 15.01.2015 10:30
Ostatni post: SQ5FBI
  Emisje cyfrowe Ramzes 5 556 13.12.2013 10:13
Ostatni post: Ramzes
  Tanie porządne CB-radio 17 1 077 10.08.2013 12:11
Ostatni post: zico
  Kanał forumowy PMR446 92 4 540 19.07.2013 14:11
Ostatni post:
  Moje pierwsze radio 187 10 693 03.06.2013 14:44
Ostatni post: internauta
  Najdalsze QSO 24 1 506 18.04.2013 20:01
Ostatni post: eltom
  kurs z radiotechniki 26 1 576 18.04.2013 05:43
Ostatni post: internauta


[-]

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

3 gości