[-]
Ostatnio Dodane Obrazki
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[-]

Szkoła policyjna w Żyrardowie - gdzie była? Czy w gołębniku?

#1

Szkoła policyjna w Żyrardowie - gdzie była? Czy w gołębniku?

Maj 1929 - tutaj są wiadomości z policji z 1929 roku.


Cytat:3 V – W dorocznym „Biegu Narodowym”, rozgrywanym dookoła lotniska cywilnego na warszawskim Mokotowie (dystans ok. 8 km), wzięło udział 234 zawodników z całego kraju. Wśród nich biegło 16 policjantów (12 z Warszawy, 1 z Łodzi i 3 ze szkoły w Żyrardowie). Najszybszym z policjantów okazał się przod. Wolny z Łodzi, który w ogólnej klasyfikacji zajął 36 miejsce (otrzymał zegarek – nagrodę komendanta głównego PP). Za nim przybiegli posterunkowi: Prostko (Szkoła PP w Żyrardowie), Burza (Warszawa) i Sitek (Szkoła PP w Żyrardowie).

Lotnisko na Mokotowie to były obecne Pola Mokotowskie, jakby ktoś nie wiedział Smile
Czy ja dobrze wiem, że szkoła policyjna była w tzw. gołębniku, link, ale zdjęcie sprzed remontu?
Odpowiedz
#2

RE: Szkoła policyjna w Żyrardowie - gdzie była? Czy w gołębniku?

Nie, szkoła policyjna była tutaj:
https://www.google.com/maps/@52.0579838,...312!8i6656

A gołębnik to gołębnik Wink
Odpowiedz
#3

RE: Szkoła policyjna w Żyrardowie - gdzie była? Czy w gołębniku?

Dawny mieszkaniec gołębnika mówił, że była tam szkoła policyjna. To było dawno i już go nie można dopytać Sad, ale wydaje mi się, że mówił po wojnie - czyli po drugiej - szkoła granatowej policji i potem może komuna to ciągnęła ... wiedział co mówi...

A tu mówimy o szkole policyjnej po pierwszej wojnie.


PS. A propos gołębnika - stropy w gołębniku podobno zrobione są z szyn kolejowych - po pierwszej wymianie - linię otwarto 1848 a gołębnik budowali pod koniec wieku - miały 50 lat...

Jeszcze taki mały EDIT - to wszystko domysły
Ta osoba była w czasie wojny na robotach. Wydaje mi się, że "granatowa policja" on mówił na policję przedwojenną. Bo tej z czasów wojny nie znał. Zarówno policja triumwiratu przedwojennego, jak i policja niemiecka nie były lubiane przez społeczeństwo - strzelali do ludzi i ci i ci...
Odpowiedz
#4

RE: Szkoła policyjna w Żyrardowie - gdzie była? Czy w gołębniku?

Z tym strzelaniem do ludzi musisz pamiętać o kontekście historycznym.
Odpowiedz
#5

RE: Szkoła policyjna w Żyrardowie - gdzie była? Czy w gołębniku?

Nie wiem jaki to kontekst mógłby to uspawiedliwiać:

818 osób zabito podczas brutalnego tłumienia przez policję protestów społecznych w latach 1932-1937 - czytaj.

PS. PiSiory bardzo starają się to ukrywać, a rządzącym wtedy stawiać pomniki. Swój do swego ciągnie, kłamczuchy jedne Smile tak jak rządząca przed wojną opcja była socjal-lewicą na sztandarach (w rzeczywistości prawica - Panowie na włościach ją poperali) tak teraz PiS jest prawicą na sztandarach (w rzeczywistości lewicą - szuflowanie socjalne). Obie formacje łączy też idea "sprzątana i naprawiania Polski". O SANATORACH (nie senatorach) poczytaj.... powtórka z rozrywki...
Odpowiedz
#6

RE: Szkoła policyjna w Żyrardowie - gdzie była? Czy w gołębniku?

Czyli kontekstu historycznego nie znasz?
O tym jak czerwoni dokonywali zamachów na terenie kraju? Wink
Odpowiedz
#7

RE: Szkoła policyjna w Żyrardowie - gdzie była? Czy w gołębniku?

Daj linka do źródeł, z których wynika, że za strajkami stali komuniści, a nie nędza.

II RP była po 1926r. dyktaturą, władze miały doskonałe rozeznanie kto jest kim. Grubszą opozycję, w tym komuchów wrzucali do obozów "za twarz"....prewencyjnie...
Odpowiedz
#8

RE: Szkoła policyjna w Żyrardowie - gdzie była? Czy w gołębniku?

Ksiązki Mateusza Modraka - zbiór opowiadań Twardowskiego.
Odpowiedz
#9

RE: Szkoła policyjna w Żyrardowie - gdzie była? Czy w gołębniku?

Dzięki, w wolnej chwili się zapoznam i wrócimy do tematu.
Odpowiedz
#10

RE: Szkoła policyjna w Żyrardowie - gdzie była? Czy w gołębniku?

Poświęcenie szkoły policyjnej w Żyrardowie
Przedruk z przedwojennego pisma "Na Posterunku" na stronie Policji: https://hit.policja.gov.pl/hit/aktualnos...dowie.html

Data publikacji 07.05.2022

W dniu 20 grudnia 1925 odbyła się. uroczystość poświęcenia szkoły policyjnej w Żyrardowie.

O godzinie 9 rano na dworcu warszaw­skim zebrali się zaproszeni goście, a mianowicie: zastępca komendanta głównego H. Wardęski; insp. Kom. Gł. Foerster; komendant P. P. województwa warszawskiego, inspektor Tomanowski; ksiądz poseł Wyrębowski; ksiądz kapelan Kolasiński; naczelnik wydz. bezpiecz. wojew. war­szawskiego, Godlewski; kierownik działu wyszko­lenia Komendy Głównej, podinsp. Sobolewski, starosta sochaczewski Olpiński oraz nadkomisa­rze Okręgu warszawskiego: Markiewicz, Landy, Stypinski i Miciński.

W drodze do Żyrardowa, na stacji Gro­dzisk, grono jadących gości powiększyli: staro­sta błoński Wężyk; jego zastępca Galotzy; miej­scowy inspektor szkolny, Lubelski; miejscowy komendant P. K. U., major Gadomski.

Na dworcu w Żyrardowie powitał gości prezydent miasta Broszkiewicz.

Po przyjęciu raportu od obecnej na dwor­cu kompanji honorowej, p. zastępca komen­danta głównego wraz z towarzyszącym mu or­szakiem skierował się do szkoły, gdzie uroczy­stość rozpoczęta została mszą świętą, odprawio­ną w sali szkolnej przez ks. posła Wyrębowskiego, w asystencji ks. kapelana Kolasińskiego.

Po odprawieniu mszy, w czasie której pie­nia religijne wykonał miejscowy chór „Echo", ks. poseł Wyrębowski wygłosił podniosłe prze­mówienie, podkreślając trudne zadania pracy policyjnej.

Następny zkolei przemówił insp. Toma­nowski, kreśląc w krótkich słowach historję utworzenia Szkoły w Żyrardowie i składając ser­deczne słowa podzięki miejscowym działaczom, którym w dużej mierze zawdzięcza szkołą swe powstanie, a więc: dyrektorowi zakładów Żyrar­dowskich, Foulonowi oraz jego zastępcy, Beinowi, którzy ofiarowali na użytek szkoły imponujący gmach; władzom miejskim, które na wyekwipo­wanie szkoły asygnowały 2,500 zł.; wreszcie członkom komitetu obywatelskiego, w osobach prezydenta miasta, Broszkiewicza, prezesa rady miejskiej, Blachowskięgo, ławnika Kłossowskiego i rejenta Bocheńskiego, dzięki którym, drogą zorganizowania szeregu imprez dochodowych, zebrany został dla szkoły dodatkowy fundusz 2,300 zł.

Jako gospodarz powiatu wystąpił starosta Wężyk, witając w krótkich a serdecznych sło­wach zgromadzonych gości, poczem uczestnicy uroczystości udali się na plac ćwiczebny, gdzie kompanja szkolna popisywała się ćwiczeniami, pod kierunkiem komendanta szkoły, aspir. Przyborowskiego. Szczególnie efektownie wypadło tworzenie formacyj wystąpienia zbrojnego, jak klinów, czworoboków i t. p., formacyj pomysło­wo obmyślonych przez kierownika ćwiczeń.

Ponieważ uroczystość poświęcenia szkoły połączona była z ukończeniem drugiego kursu przodowników, przeto zkolei rzeczy nastąpiło w gmachu szkolnym rozdanie świadectw, poprzedzone przemówieniem p. zastępcy komen­danta głównego, który, podkreślając trudne zadania policjanta polskiego, wezwał uczniów do niezrażania się obecnym stanem rzeczy i trwania niezłomnie na stanowisku. Rozdania świadectw dokonał osobiście p. zastępca komendanta głów­nego, który specjalnemi wyrazami uznania ob­darzył dwóch uczniów: st. przód. Waczkowa, który ukończył szkołą jako wybitnie uzdolniony oraz st. post. Dudzińskiego, który wykazał spe­cjalne uzdolnienie w strzelaniu do tarczy, uzy­skawszy 42 strzały celne—na 50 możliwych.

Po rozdaniu świadectw, które odbyło się w obecności wykładowców szkoły: aspir. Przyborowskiego, sędziego Borkowskiego, lekarza dr. Holla, prof. Zielińskiego oraz przód. Bogda­nowicza, przemawiał nacz. wydz. bezp. wojew. warsz. Godlewski, podkreślając, że jako kilku­letni szef bezpieczeństwa miał możność stwier­dzenia stałego postępu, jakie czyni policja w służbie.

Uroczystość zakończona została skromnym obiadem, podczas którego przemówienia wygłosili między innemi: prezydent miasta Broszkięwicz i prezes rady miejskiej Blachowski.

Pierwszy, w przemówieniu ze swadą wygłoszonem, trafnie charakteryzując rolę policjanta, przyrównał go do żołnierza, który w dodatku ma doczynienia z frontem na wszystkie strony.

Drugi mówca, przedstawiciel sfer robotni­czych, nawiązując do przykrego wspomnienia, jakie pozostawił po sobie policjant zaborczy, oświadczył, że do polskiego policjanta sfery pracujące mogą odnosić się z zaufaniem.

W czasie uroczystości dokonano szeregu zdjęć fotograficznych i filmowych.

Źródło: „Na Posterunku”, nr 1/1926, zdj. NAC

szkoła policyjna.jpg   
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!
Odpowiedz
#11
Star 

Radiowe Echo Żyrardowskie - Przedwojenna szkoła policyjna w Żyrardowie - Radio FA

Radiowe Echo Żyrardowskie - Przedwojenna szkoła policyjna w Żyrardowie - Radio FA

O przedwojennej szkole policyjnej w Żyrardowie opowiedział nam historyk - Mateusz Waśkowski. Na zdjęciu widzimy kursantów żyrardowskiej Szkoły ...

https://radiofama.com.pl/publicystyka/ra...zyrardowie
Odpowiedz
#12

RE: Szkoła policyjna w Żyrardowie - gdzie była? Czy w gołębniku?

Oj, historyk, a przekręca nazwisko premiera Felicjana Sławoja Skadkowskiego!!!! Jako przedstawiciel hunty wojskowej Piłsudskiego, Sławoj miał tytuł wojskowy generała. Jego imieniem nazywane są sławojki, które nakazał budować na wsi i co gorsza wlepiał kary za brak sławojek. Nakazał też obowiązkowo malować płoty. Ważna figura, a ten przekręca nazawisko 08:45 Smile Pamiętam że ludzie tamtych czasów mówili o Sławoju "złoty wokal polski" pamiętam tylko to z dzieciństwa, a Internet na ten temat milczy.

A granatowa policja, o której tu mowa tłumiła wystąpienia ludzi z biedy. Przez jej działania m.in. Polacy patrzyli biernie w 1939 roku jak Niemcy wchodzą do naszego państwa. Nie było się o co bić.

WIELKI STRAJK CHŁOPSKI: 1937 - TUŻ PRZED WOJNĄ. 44 zabitych, wielu rannych, 5000 aresztowanych . Policja....
Policja pilnowała REŻIMU Piłsudskiego: https://pl.wikipedia.org/wiki/Strajk_ch%...ski_(1937)


KRWAWY CZWARTEK Zamieszki we Lwowie 1936 https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamieszki_...wie_(1936) ZABITYCH 49 OSÓB. Tu było też wojsko, broniło hunty wojskowej...
⭐⭐Dodano po krótkim czasie⭐⭐
On tutaj mówi, że szkoła policyjna była też w Gołębniku.
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!
Odpowiedz
  

[-]
Korzyści z rejestracji!
Masz coś do dodania? Zaloguj się lub zarejestruj, aby odpowiedzieć. Czekamy na Ciebie! Rejestracja trwa mniej niż minutę i wymaga podania jedynie adresu email.


Nowe wpisy z tego działu muszą zostać zaakceptowane przez moderatora.
[-]
Szybka odpowiedź
 
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

[-]

Podobne wątki

Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Star Maszyny parowe używane do napędu urządeń fabryki w Żyrardowie Szperacz 0 147 30.06.2024 19:35
Ostatni post: Szperacz
Star Zabytkowy budynek ul. Wysockiego Piotra, Żyrardów - zdjęcia - Polska ORG Szperacz 0 77 23.06.2024 19:45
Ostatni post: Szperacz
Star Zabytek ul. Waryńskiego Ludwika, Żyrardów - zdjęcia - Polska ORG Szperacz 0 63 23.06.2024 19:00
Ostatni post: Szperacz
  Żydzi w Żyrardowie - wątek zbiorczy belin 7 487 15.06.2024 09:12
Ostatni post: belin
Star Zdjęcia zniszczeń Zakładów Żyrardowskich po wysadzeniu ich przez Rosjan 1915r. Szperacz 1 244 08.06.2024 22:02
Ostatni post: belin
Star Dobra-Sokule -zlikwidowana wieś, która weszła w skład Żyrardowa Szperacz 0 110 02.06.2024 06:37
Ostatni post: Szperacz
Star Zniszczenia kampanii 1939 w Żyrardowie- palenie i burzenie - ul. Mickiewicza 12 Szperacz 2 153 29.05.2024 10:42
Ostatni post:
Information Stare guziki znajdowane w lasach w Żyrardowie Szperacz 0 101 23.05.2024 11:46
Ostatni post: Szperacz
  Rocznik Żyrardowski - źródło naukowych artykułów o historii Żyrardowa belin 1 301 22.05.2024 10:12
Ostatni post: belin
Star Cmentarz rosyjski w Żyrardowie - zdjecie z 1918 roku Szperacz 1 217 14.05.2024 14:35
Ostatni post: Szperacz
  Młyn w Korytowie - niszczejący zabytek techniki belin 4 433 13.05.2024 20:34
Ostatni post: belin
  Afera żyrardowska Michaela Bousaca - po I wojnie - prywatyzacja państwo w gospodarce belin 14 883 13.05.2024 01:54
Ostatni post: Szperacz
Rainbow Szczepan Paśnik - pierwszy seryjny morderca w Polsce działał pod Warszawą Szperacz 2 293 11.05.2024 12:29
Ostatni post: belin
  Stereotyp o Polakach po wojnie w Anglii: Mocno zbyt dumny z tego... belin 1 192 05.05.2024 12:46
Ostatni post:
  Gospodarstwa dla dróżników przy kolei-kto wie czy nie najstarszy zabytek w Żyrardowie belin 0 180 22.04.2024 22:06
Ostatni post: belin


[-]

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości