[-]
Ostatnio Dodane Obrazki
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[-]

Afera żyrardowska Michaela Bousaca - po I wojnie - prywatyzacja państwo w gospodarce

#1

Afera żyrardowska Michaela Bousaca - po I wojnie - prywatyzacja państwo w gospodarce

Tutaj jest opis afery żyrardowskiej sprzed wojny.
http://ewa-rembikowska.szkolanawigatorow...ty-interes

Wszystko działo się za wiedzą i zgodą NACZELNIKA POLSKI, któremu ślepi prawicowcy chcą (chcieli) stawiać w Żyrardowie pomnik. Chyba za ten wał!

Czemu te prawicowe pachołki nie wałkują tego, a wałkują upadek różnych komunistycznych fabryk, który był prawdziwym upadkiem a nie żadnym przejęciem za złotówkę.


Przeczytajcie to, czy to nie przypomina tego, co dzieje się obecnie (chodzi o sądy):

Pan Boussac  postawił na swoim. Nieomalże za darmo otrzymał kurę znoszącą złote jajka (zakłady żyrardowskie od Państwa - dopisek mój).  Rozpoczął się mający trwać 10 lat kontredans z figurami, gdyż szybko się okazało, że intencje obu umawiających się stron są diametralnie różne. Francuzi – wychodząc z założenia sezonowości państwa polskiego - konsekwentnie tworzyli z Żyrardowa kolonię nastawioną na grabież bez znieczulenia  miejscowych robotników.

...

Przez cały 1924 rok trwały w Sejmie RP przepychanki, by ministra Kucharskiego postawić przed Trybunałem Staniu za wyrządzone szkody Skarbowi Państwa w związku z oddaniem Zakładów Żyrardowskich grupie Boussaca.  Nie udało się to, nie było kwalifikowanej większości.

We wrześniu 1926 roku posłowie Komunistycznej Frakcji Poselskiej złożyli  w wniosek , by Sejm wezwał rząd do uruchomienia pod kontrola robotniczą  Zakładów Żyrardowskich w związku z locautem trwającym od  23 lipca.


Tak się kończy sprawa, gdy Państwo (jakiekolwiek) zabiera się za robienie interesów.... Idee były szlachetne, ale trafili na cwańszych od siebie...
Odpowiedz
#2

RE: Dobry opis przedwojennej afery żyrardowskiej - państwo w gospodarce!!!

Zobaczcie ten tekst z wczoraj o tym jak biednie było po wojnie w Żyrardowie i jakie dobre było polskie państwo, że odbudowało zrujnowane zakłady. Normalnie dobry wujek Sam.

Coś tu nie gra.  Nastąpił typowy państwowy przekręt.

W 1918 roku był koniec wojny.
W 1920 roku Boussac na szczeblu rządowym posiadając małą cześć kapitału akcyjnego zaczął załatwiać przejęcie zakładów z "dobrą władzą".

Od 1920 roku do 1923 roku zakłady były odbudowywane, na koszt państwa, ale deal  Ministra z Boussacem był w toku.

W 1923 roku gotowe odbudowane wysokim nakładem zakłady lniarskie zostały przekazane prywatnemu inwestorowi Boussacowi. Cała sprawa mogła być dograna (i pewnie była) już 1920 roku...

Bardzo mnie to ciekawi, gdzie jest prawda. Myślę że historycy z naszych wspaniałych muzeów mogliby by rzucić trochę światła na tę sprawę. Czy przed rozpoczęciem odbudowy Boussac miał obiecane przejęcie Zakładów Lniarskich czy nie... A może w trakcie odbudowy dobry wujek polskie państwo mu obiecało zakłady...

Jak państwo się będzie brało za gospodarkę, powtórka z rozrywki jest więcej niż pewna. Państwowi biznesmeni to zawsze odpady, nikt dobry nie pójdzie zarządzać państwową gospodarką.... A nieudaczniki też chcą się jakoś zgarnąć kasę, zwłaszcza pełniąc państwową rolę...

Nie dziwię się swoją drogą, że Piłsudski w Maju rozwalił  całe to towarzystwo. To nie jest śmieszne. Jego decyzja kosztoała życie 379 osób...
Odpowiedz
#3

RE: Dobry opis przedwojennej afery żyrardowskiej - państwo w gospodarce!!!

Znalazłem takie coś w archiwum Pulsu Biznesu z 2004 roku, jest płynny opis. Tutaj o kontaktach Boussaca z rządem w 1920 roku nie ma wzmianki.

Pouczająca historia jest później - na pohybel wyznawcom państwowej gospodarki.

Pomimo wykupu zakładów przez państwo polskie, do wojny nie udało się poprawić kondycji zakładów, cytat:
Zarząd nad zakładami powierzono Państwowemu Bankowi Rolnemu, ale ten do wybuchu II wojny światowej nie zdołał poprawić kondycji fabryki.
Odpowiedz
#4

RE: Afera żyrardowska Michaela Bousaca - tak się kończy państwo w gospodarce!!!

Tutaj merytoryczny i dobrze zilustrowany artykuł na temat afery "Przez tę aferę straciliśmy miliardy złotych. Winnych nigdy nie osądzono"

Wreszcie napisano wprost o łapówie. Coś, co ludzie o prawicowej proweniencji, miłośnicy "dobrego państwa" chcieliby pominąć i jak najszybciej zatuszować / przemilczeć.

Cytat:(...) łapkówka. Mówi się, że minister wziął milion szwajcarskich franków. W Sejmie zabraknie kilku głosów, by postawić go za to przed Trybunałem Stanu.

Łapówka kosztowała Bousaca więcej, niż kwota, za którą nabył zakłady.

Tam gdzie Państwo tam łapówy... Im mniej państwowej gospodarki, tym mniej długów do spłacania, dla obecnych i następnych pokoleń.

PS. Znowu państwo się bierze za budowanie, teraz lotnisko w polu... czy będą nowe afery?
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!
Odpowiedz
#5

RE: Afera żyrardowska Michaela Bousaca - tak się kończy państwo w gospodarce!!!

Nowy tekst na egłos dotyczący afery:
Grabież Zakładów i Afera Żyrardowska

https://zyrardow.eglos.pl/aktualnosci/it...yrardowska

Kucharski i towarzystwo jego było spoza obozu sanacyjnego, w sumie piszą rzetelnie:
Cytat:2 kwietnia 1924 roku, pięć miesięcy po przejęciu pełnej kontroli nad Zakładami Żyrardowskimi przez Marcela Boussaca – grupa posłów związanych z Józefem Piłsudskim wnioskowała o postawienie ministra Władysława Kucharskiego przed Trybunałem Stanu.

Tylko potem po przewrocie Sanacja skumała się z Boussackiem... Pisanie o dobrym Piłsudskim na samym początku tekstu jest nadużyciem. Towarzystwo sanacyjne spsuło się później - władza, zwłaszcza absolutna, deprawuje.

Pytanie za 100 punktów: według jakiego projektu państwo polskie odbudowało fabrykę po wojnie - czy uwzględniono nieustający postęp techniczny, czy odbudowano po staremu?  Paweł Hulka Laskowski pisze w swojej książce, że  Francuzi wprowadzali unowocześnienia, jedna maszyna zastępowała 20 robotników - czyli co? - świeżo odbudowana fabryka po I wojnie nie była nowoczesna? Czemu nie była nowoczesna??? Odbuowa była kosztowna, nie można było od razu odbudować nowocześnie?

W tym tekście nie ma słowa o śmierci mecenasa Aleksandra Lednickiego, kluczowej osoby w sprawie ugody pomiędzy Bossackiem i Polakami. Mecenas ot tak spadł ze schodów już po wezwaniu na przesłuchanie. Ja tu dopatrywałbym się działań "nieznanych sprawców" jakże powszechnie grasujących za przyzwoleniem Pana Marszałka Piłsudskiego.
Wikipedia pisze że:
W 1934 popełnił on bowiem samobójstwo w związku z oskarżeniami wysuwanymi wobec niego o reprezentowanie obcych interesów w polsko-francuskim sporze o inwestycje w Żyrardowie nazywanym „aferą żyrardowską”[11].
https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_Lednicki
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!
Odpowiedz
#6
Big Grin 

Jedna z największych afer dwudziestolecia międzywojennego. Zabójstwo Gastona Koeh

Jedna z największych afer dwudziestolecia międzywojennego. Zabójstwo Gastona Koeh



Wiosną 1932 r. do fabryki w Żyrardowie został skierowany nowy dyrektor Gaston Koehler-Badin. Był osobą bardzo butną, opryskliwą i surową dla ...


https://wiadomosci.onet.pl/kraj/miedzyna...na/xzm0cex
Odpowiedz
#7
Star 

Lniany przekręt, czyli jak IIRP sprywatyzowała Żyrardów [kolor] - Wykop.pl

Lniany przekręt, czyli jak IIRP sprywatyzowała Żyrardów [kolor] - Wykop.pl

Szyld likwidacji warszawskiego sklepu fabryki z Żyrardowa mówi sam za siebie. Zakłady będące jeszcze w czasach zaborów prawdziwym potentatem Europy
Cena niżej kosztu.jpg   



Sprawa czysto kryminalna szybko stała się pretekstem do nagłośnienia wielkiego problemu społecznego. Polacy dowiedzieli się z gazet w jaki sposób Francuzi traktowali pracowników i zakłady w Żyrardowie. Blachowski stał się bohaterem opinii publicznej. Proces jesienią 1932 roku przyczynił się do uczynienia ze sprawy prawdziwej sądowej epopei, zwłaszcza że obrońcą Blachowskiego był wybitny adwokat Leon Berenson, znany z procesu brzeskiego. Przebieg relacjonowała prasa, drukując kwieciste mowy obrońcy, który akcentował wyzysk zagranicznego właściciela i desperację oskarżonego.

https://www.wykop.pl/link/6284379/lniany...dow-kolor/
Odpowiedz
#8

RE: Afera żyrardowska Michaela Bousaca - po I wojnie - prywatyzacja państwo w gospodarce

Tutaj jest to ostatnie zdjęcie, ale czarno białe: https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/jedn...ka/5949687
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!
Odpowiedz
#9
Star 

Afery gospodarcze z czasów II Rzeczpospolitej - Polska Times

Druga Rzeczpospolita chlubiła się - i słusznie - piękną Gdynią, efektowną reformą finansów Władysława Grabskiego i mocarnym COP-em. Ale bukiet afer i przekrętów wcale nie był mniejszy niż dziś. Dojlidy, Żyrardów czy Francopol, a także zastępy kryjących się za nimi Dyzmów stanowiły wyzwania, z którymi państwo na dorobku nie zawsze umiało sobie poradzić.




Do zakończenia „afery żyrardowskiej” przyczynił się też koniec wielkiego kryzysu - przekonuje Sławomir Koper, historyk i znawca dziejów RP - i nasze ...



https://polskatimes.pl/afery-gospodarcze...5-16792889
Odpowiedz
#10

RE: Afera żyrardowska Michaela Bousaca - po I wojnie - prywatyzacja państwo w gospodarce

Żyrardów. Zabójstwo przed 90 laty potężnego dyrektora generalnego Zakładów Żyrardowskich wstrząsnęło całą Polską. Przy okazji przesłuchań na sali sądowej świadków wyszła na jaw rzeczywistość fabryki lnu, w której – mówiąc współczesnym językiem – mobbing i molestowanie seksualne było na porządku dziennym. To był jeden z najbardziej dramatycznych procesów II RP: sprawa Juliana Blachowskiego, zabójcy dyrektora zakładów żyrardowskich – Gastona Koehler-Badin.

https://detektywonline.pl/zyrardow-zaboj...dyrektora/
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!
Odpowiedz
#11

RE: Afera żyrardowska Michaela Bousaca - po I wojnie - prywatyzacja państwo w gospodarce

O BOUSSACU.
— Jeździła grupa polskich kapitalistów do Boussaca, właściciela Żyrardowa, ażeby tę fabrykę odkupić od niego i co wypadło? Nic.
— Bardzo proste. Dopóki ten pan będzie Boussac'iem, a nie bosakiem, nie sprzeda polskiej budy.

Źródło: "Mucha" - Pismo satyryczno-polityczne numer 11/1936:
https://crispa.uw.edu.pl/object/files/33...splay/JPEG
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!
Odpowiedz
#12

RE: Afera żyrardowska Michaela Bousaca - po I wojnie - prywatyzacja państwo w gospodarce

PANAMA Żyrardowska, pod linkiem pdf z tekstem na temat tego, co wiedział Aleksander Lednicki o Żyrardowie i nie tylko, że spadł z okna Smile

„Panama żyrardowska” w okresie dwudziestolecia międzywojennego – wyrok Sądu Obywatelskiego w sprawie Aleksandra Lednickiego
https://journals.umcs.pl/sil/article/download/4/2
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!
Odpowiedz
#13

RE: Afera żyrardowska Michaela Bousaca - po I wojnie - prywatyzacja państwo w gospodarce

Obok Koehlera drugą negatywną postacią był Waśkiewicz. Paweł Hulka-Laskowski pisał, że:

Cytat:Od roku 1927 coraz częściej powtarzano imiona dwóch nowych władców Żyrardowa: Koehlera i Waśkiewicza. Dwa te imiona zrosły się z sobą tak ściśle, że gdy się powiedziało Koehler, to echo niby myśl natrętna dopowiadało: Waśkiewicz. To kazał zrobić Koehler, tamto zarządził Waśkiewicz.

Zdaniem wojewody Stanisława Sołtana Waśkiewicz był narzędziem Koehlera.
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!
Odpowiedz
#14

RE: Afera żyrardowska Michaela Bousaca - po I wojnie - prywatyzacja państwo w gospodarce

Negatywna postać afery żyrardowskiej minister Władysław Kucharski:

*** Minister Kucharski zapisał się w pamięci jako sprawca „afery żyrardowskiej” – jednego z najpoważniejszych skandali gospodarczych II RP. W listopadzie 1923 r. podpisał on niekorzystną dla skarbu państwa umowę przekazując kapitałowi francuskiemu (grupie „króla bawełny” Marcela Boussaca) odbudowane przez państwo polskie po zniszczeniach wojennych lniarskie Zakłady Żyrardowskie (największe w Europie) za ułamek ich wartości (zupełnie zignorowano wpływ hiperinflacji). Straty szacowano na minimum 500 tysięcy ówczesnych dolarów. Po upadku rządu Witosa, w 1924 r. PPS wnioskował o postawienie ex-ministra przed Trybunałem Stanu, lecz z braku dowodów przestępstwa i immunitetu nie poniósł on odpowiedzialności.
https://idmn.pl/kalendarium/27-grudnia-5...1884-1964/
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!
Odpowiedz
#15
Star 

Afera w Żyrardowie - YouTube

Afera w Żyrardowie - YouTube
Odpowiedz
  

[-]
Korzyści z rejestracji!
Masz coś do dodania? Zaloguj się lub zarejestruj, aby odpowiedzieć. Czekamy na Ciebie! Rejestracja trwa mniej niż minutę i wymaga podania jedynie adresu email.


Nowe wpisy z tego działu muszą zostać zaakceptowane przez moderatora.
[-]
Szybka odpowiedź
 
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

[-]

Podobne wątki

Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Star Zabytkowy budynek ul. Wysockiego Piotra, Żyrardów - zdjęcia - Polska ORG Szperacz 0 57 23.06.2024 19:45
Ostatni post: Szperacz
Star Zabytek ul. Waryńskiego Ludwika, Żyrardów - zdjęcia - Polska ORG Szperacz 0 49 23.06.2024 19:00
Ostatni post: Szperacz
  Żydzi w Żyrardowie - wątek zbiorczy belin 7 480 15.06.2024 09:12
Ostatni post: belin
Star Zdjęcia zniszczeń Zakładów Żyrardowskich po wysadzeniu ich przez Rosjan 1915r. Szperacz 1 242 08.06.2024 22:02
Ostatni post: belin
Star Dobra-Sokule -zlikwidowana wieś, która weszła w skład Żyrardowa Szperacz 0 102 02.06.2024 06:37
Ostatni post: Szperacz
Star Zniszczenia kampanii 1939 w Żyrardowie- palenie i burzenie - ul. Mickiewicza 12 Szperacz 2 145 29.05.2024 10:42
Ostatni post:
Information Stare guziki znajdowane w lasach w Żyrardowie Szperacz 0 92 23.05.2024 11:46
Ostatni post: Szperacz
  Rocznik Żyrardowski - źródło naukowych artykułów o historii Żyrardowa belin 1 297 22.05.2024 10:12
Ostatni post: belin
Star Cmentarz rosyjski w Żyrardowie - zdjecie z 1918 roku Szperacz 1 212 14.05.2024 14:35
Ostatni post: Szperacz
  Młyn w Korytowie - niszczejący zabytek techniki belin 4 426 13.05.2024 20:34
Ostatni post: belin
Rainbow Szczepan Paśnik - pierwszy seryjny morderca w Polsce działał pod Warszawą Szperacz 2 287 11.05.2024 12:29
Ostatni post: belin
  Stereotyp o Polakach po wojnie w Anglii: Mocno zbyt dumny z tego... belin 1 187 05.05.2024 12:46
Ostatni post:
  Gospodarstwa dla dróżników przy kolei-kto wie czy nie najstarszy zabytek w Żyrardowie belin 0 180 22.04.2024 22:06
Ostatni post: belin
  Kolejka po chleb Żyrardów 1918 belin 0 125 22.04.2024 21:47
Ostatni post: belin
  Józef Chełmoński - wielki malarz z Kuklówki Radziejowickiej obok Żyrardowa Stańczyk 7 544 04.04.2024 08:49
Ostatni post: belin


[-]

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości