14.02.2024 20:52
Repertuar grany w Domu Kultury i Resursie Fabrycznej po upaństwowieniu w 1945
[Afisz] : [Inc.:] Teatr Rozmaitości w Ży..., , 1946 - Polona[Afisz] : [Inc.:] Teatr Rozmaitości w Żyrardowie w sali Resursy fabrycznej worek 1 stycznia 1946 r. godz. 18 wystawia sztukę Wł. Fodora p.t. "Matura" ...
https://polona.pl/item-view/1dd1c07a-38b...691?page=0
Sztuka węgierskiego pisarza Laszlo Fodora, który wyemigrował do USA. Przedwojenny szlagier, niezbyt zgodny kulturą przyniesooną na ruskich bagnetach. Jeśli ktoś chce zobaczyć, o czym była sztuka, grana w Resursie Fabrycznej tuż po wojnie przez Teatr Rozmaitości (to nie jest chyba ten z Warszawy), to tutaj jest cały film oparty na "Maturze" z 1936 roku.
Premiery "Matury" https://encyklopediateatru.pl/sztuki/8352/matura
Matura" to sztuka węgierskiego pisarza Fodora, grana z wielkim powodteniem na scenach zagranicznych i polskich. Porusza ona umysły ·i serca. Matura! Słowo wzbudzające szereg asocjacji. Grono profesorów, zielony stół, łomot spłoszonego serca - i w perspektywie - świat! Prawdziwy, dorosły! świat i szkoła! Profesorowie i uczennice - nieustanny konflikt między nauczycielami i uczniami, dwie różne płaszczyzny pojmowania zjawisk ogarniających nas. Swoisty, idealistyczny światopogląd młodzieży, entuzjazm, radosna beztroska i realne wartościowanie życia przez dorosłych, ich surowość, ich częsta obcość - oto problemy podjęte śmiało w sztuce Fodora. Prof. Wimmer - oschła, zła, opryskliwa, surowa, po wielu latach spostrzegająca, że nie znała młodych, że jej osąd był fałszywy, że opierał się na jednostronnym poznaniu ich dusz, a prof. Cibula - łagodny, mądry, wyrozumiały, przyjaciel młodzieży, przeżywający swą osobistą tragedię ; albo prof. Mathe ze swą samotnością i tęsknotą do pełni życia, a złośliwy zasklepiony w swym prymitywnym materialiźmie skłócony z całym światem prof. Spindler - oni wszyscy z grona profesorskiego przynoszący do pokoju nauczycielskiego i klasy szkolne i całe swe prywatne, osobiste, własne życie, czyż nie są ludźmi takimi jak my? jak wszyscy ? A uczennice?
Namiętna, stojąca na progu życia Katarzyna Seid!? Jej koleżanki? - czy nie są nam bliskie? Czy nie przypominają nam własnych myśli, dążeń i marzeń ?
„Matura" jest częścią nas samych i to jest tajemnicą jej powodzenia na scenach teatrów. Maria Boniecka.