RE: Pompy ciepła w Żyrardowie - gruntowe i powietrzne - ktoś ma lub planuje?
Aktualizacja informacji na temat pomp ciepła.
Obecnie do domu w ramach modernizacji można kupić pompę ciepła powietrze-woda. Taka instalacja to klimatyzator, który w jednostce wewnętrznej zamiast nadmuchu ma ogrzewanie wody i jest podłączony do instalacji centralnego ogrzewania.
Instalacja wodna centralnego ogrzewania
Instalacja w budynku musi być niskotemperaturowa, czyli podłogówka lub grzejniki obliczone na max 55 stopni Celcjusza, tak jak dla kotła kondensacyjnego. Instalacja musi być typu zamkniętego, czyli z naczyniem przeponowym, a nie z naczyniem wzbiorczym, jak do kotła na węgiel. Wymieniając PIEC GAZOWY można rozważać zakup właśnie takiej pompy i nie będzie wiele przeróbek. Dla zastąpienia pieca np. węglowego trzeba "zamknąć" instalację.
Instalacja elektryczna
Pompa ciepła do małego domu może korzystać z instalacji elektrycznej jednofazowej. Dla domu większego, powiedzmy powyżej 100 metrów musi być doprowadzona instalacja elektryczna trójfazowa.
Moc pompy
To zależy od zapotrzebowania na ciepło, które zależy od ocieplenia domu. Dla domu ok. 130 m2 pompa ciepła powinna mieć ok. 12kW
Współczynnik wydajności COP
Jest to współczynnik tego ile razy mniej prądu trzeba zużyć w stosunku do pozyskanej energii cieplnej w wyniku działania efektu pompy ciepła.
Dla obecnie stosowanych pomp ciepła powietrze-woda współczynnik COP wynosi
budżetowa pompa - Panasonic - 3,4
lepsza poma Nibe - 4,2-4,3
marka premium Buderus 4,1-4-3
Powyższe współczynniki są idealne, w rzeczywistych warunkach współczynnik "pompowania ciepła" może wynieść 2,5-3.
Współczynnik CoP dla takiej pompy powietrze-woda jest WYŻSZY niż dla wcześniej stosowanych pomp powietrze powietrze- nagrzewnica do rekuperatora. Więcej oszczędza się montując pompę "na grzejniki/podłogówkę" niż pompę na instalację nawiewową.
Temperatura odcięcia poniżej której nie działa pompa ciepła.
Pompa ciepła działa tylko powyżej pewnej temperatury. Obecne pompy działają do temperatury -13 stopni Celcjusza. Gdy na zewnątrz jest zimniej, pompa się w ogóle nie włącza, natomiast są używane dodatkowo montowane grzałki elektryczne które grzeją wodę w instalacji grzewczej. Efekt "pomowania ciepła" w zimie nie działa tylko w takim momencie, kiedy temperatura jest niższa niż -13, a takich dni jest mało. Grzałek można nie montować, wtedy w mrozy musimy ogrzać sobie sami pomieszczenia, które chcemy. Bardzo rzadko są w naszym klimacie dni, kiedy temperatura w ciągu całej doby jest poniżej -13 stopni.
Chłodzenie latem pompą ciepła
Pierwszy raz się z tym spotykam. Można za pomocą pompy latem tłoczyć w podłogówkę wodę o temperaturze 17-18 stopni i w ten sposób chłodzić dom. Niższe temeperatury powodują wykraplanie się wody na zewnątrz rur. Skraplanie się wody powoduje, że tej opcji chłodzenia latem nie da się zastosować do kaloryferów.
Pompowanie zimnej wody w podłogówkę nie zdaje egzaminu. Mam kontakt z instalacją pompy ciepła z podłogówką od 2013 roku. Podanie w podłogę wody 17 stopni nie powoduje schłodzenia domu, nie czuć tego, a tylko zwiększa rachunek za pracę pompy ciepła. Potrzeba było zainstalować zupełnie niezależną instalację chłodzenia multi-split, a to podraża koszty i zajmuje ściany w domy.
Aby efektywnie chłodzić pompą ciepła trzeba zamontować klmiakonwektory (fancoile)
https://zyrardow24h.eu/Temat-Klimakonwek...podlogowki
Instalacja
Zakupić trzeba pompę ciepła, bufor ciepła oraz zbiornik na ciepłą wodę użytkową. Instalacja jest analogiczna jak przy instalacji na węgiel/gaz.
Jeszcze raz podkreślam, instalacja grzewcza obliczona na temperaturę zasilania 55 stopni - stare żeliwne instalacje są na 90 a powojenne na 95 stopni
- małe grzejniki.
Opłacalność
Pompa ciepła jest dużo droższa w zakupie niż piec gazowy kondensacyjny.
Rozważano wymianę kopciucha na piec gazowy kondenacyjny lub na pompę ciepła.
Konkretne wyliczenia dla domku który ma być modernizowany pokazały, że wymiana pieca kondensacyjnego na pompę zwraca się po około 10 lat.
Czyli słabo, bo 10 lat to długo dla urządzeń technicznych, na granicy sensowności.
Jednak energię elektryczną można wyprodukować mając źródło OZE, a gazu nie. Powstaje większa niezależność, od państwa, od Ruskich - ale nie jest to jakiś ważki argument.
Zużycie prądu przez pompę ciepła dla domu 130m2 średnio dobrze ocieplonego program komputerowy oszacował na 3,5-4 tys. kilowatogodzin rocznie. Tyle można wytworzyć instalacją fotowoltaiczną zainstalowaną na dachu i być niezależnym od państwa. Te dane są generowane komputerowo, a nie prawdziwe. Coś wydaje mi się że to trochę mało.
Rozważana pompa Panasonic Aquarea Generacja H - link do strony producenta:
https://www.aircon.panasonic.eu/PL_pl/ha...neracja-h/ Dla 130 metów do ogrzania była potrzebna moc 12kW. Koszt zakupu na Allegro od 21 tys. zł brutto. W renomowanych firmach 30-40 tys.
Pompa ciepła Panasonic Pompa ciepła PANASONIC 12 kW
Można kupić lepsze pompy (Nibe, Buderus) to dopłata od 10 do 25% do ceny za "znaczek" no i wiadomo, pewnie lepszą jakość podzespołów urządzenia.
Ostatecznie wybrano kocioł gazowy, w budynku był gaz. W przypadku braku gazu pompa jest ciekawszym rozwiązaniem...
Koszt zakup początkowy +eksploatacja 10 lat dla gazu i dla pompy ciepła jest w tej samej kwocie. Od nas zależy, czy zainwestujemy na początku a potem płacimy mniej co roku (pompa) czy też kupimy tanio piec gazowy i będziemy co roku płacić więcej za zużywane paliwo. A państwo teraz płaci za głosy (inflacja), Rusek dokazuje, gaz i prąd może drożeć...
Wzrost ceny prądu przy pompie dotyka nas mniej niż wzrost ceny gazu. Ogrzewając dom zużyjemy np. 12 tys. kWh gazu (po przeliczniku urzędowym z m3) lub 4 tys. kWh prądu, przy współczynniku COP równym 3. Wzrost ceny prądu odczujemy mniej niż gazu, drożyzna mniej uderzy po kieszeni, bo będzie tylko 1/3 zużycia w porównaniu z gazem. No i prąd można produkować za pomocą instalacji fotowoltaicznej, ale to zupełnie osobna sprawa.
⭐⭐Dodano po krótkim czasie⭐⭐
Tutaj Panasonic 7kW widać jednostkę zewnętrzną, wewnątrzną i kotłownie, całe wyposażenie.
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!