Niestety lepszych efektów zmiany nie dały i wróciłem do stanu poprzedniego-zmieniłem jednak tranzystor BF 173 na BF 215,dało to lepsze wzmocnienie.Zamierzam teraz wypróbować ARW z Kacpra-tam napięcie jest podawane na wejście wzmacniacza w.cz.,lub prostszy układ z Taurusa po dobraniu elementów.
Ten układ z Taurusa działa.Sygnał z przed potencjometru m.cz. idzie na tranzystor BF215 poprzez kondensator sprzęgający-elektrolity zmienione na 100 mikro,opornik 100 omów na 300 omów.Stacje słychać po obrocie potencjometru m.cz.o kilka milimetrów w miarę równomiernie-tak pozostanie.
Może ktoś mi wyjaśni-dlaczego Tecsun 660 nie odbierał przy włączonym komputerze,ja myślałem ,że przyczyną jest brak filtru sieciowego-przeciwzakłóceniowego -po usunięciu tego filtru nic się nie zmieniło -Bartek tj. sam odbiornik odbiera stacje amatorskie przy włączonym komputerze ,telewizorze-proszę o odp.
Usunięcie filtru sieciowego nie powoduje żadnej różnicy -zachodzi więc pytanie czym różnił się zasilacz Tecsuna od mojego zasilacza RX Bartek-tak naprawdę niczym bo tamten filtru sieciowego nie posiadał-może istota tkwi w czym innym-proszę o wypowiedzi.
Tak,tylko ja tego Tecsuna nie mam bo sprzedałem-jeśli chodzi o zasilacze to zarówno komputerowy jak i polsatowski nie są transformatorowe-pewnie są żródłem zakłóceń-nie mam alternatywnego żródła zasilania do komputera czy też dekodera polsatowskiego,nie jestem też pewny czy te zasilacze są impulsowe,zakłócenia sieciowe moim zdaniem nie miały miejsca w przypadku zasilania Tecsuna z akumulatorów-taki zasilacz sieciowy -pewnie dowolny można podłączyć do filtru sieciowego pod warunkiem,że filtr zaopatrzy się z jednej strony przewodem sieciowym ,z drugiej zaś gniazdem do podłączenia zasilacza-najprościej jest zbocznikować pierwotne uzwojenie transformatora sieciowego dwoma kondensatorami o pojemności 10 n i napięciu przebicia 630 lub 1000 v połączonymi szeregowo ,środek tych kondensatorów należy połączyć z masą zasilacza-trzeba też wiedzieć ,że jest to sposób walki z zakłóceniami i nie ma ,nie daje on gwarancji całkowitej ich eliminacji.
(30.07.2018 07:38 )Ramzes napisał(a): z drugiej zaś gniazdem do podłączenia zasilacza-najprościej jest zbocznikować pierwotne uzwojenie transformatora sieciowego dwoma kondensatorami o pojemności 10 n i napięciu przebicia 630 lub 1000 v połączonymi szeregowo ,środek tych kondensatorów należy połączyć z masą zasilacza
Twoim tokiem myślenia uzyskujemy połowę napięcia sieciowego na masie zasilacza....
Być może gdybym go miał było by teraz wszystko w porządku-co do kondensatorów bocznikujących pierwotne uzwojenie trafa sieciowego-napięcie sieciowe jest w dalszym ciągu 220 v,napięcie przebicia musi być tak wysokie bo przy przebiciu kondensatorów dojdzie do zwarcia fazy z zerem,od tamtej pory w Zakładach Lniarskich wygaszono szereg krosien i innych urządzeń i być może z tego powodu w sieci prądu zmiennego jest mniej zakłóceń-pewnie podniesiono normy ochronne w tym zakresie i taki filtr jest już zbędny.
Masz coś do dodania? Zaloguj się lub zarejestruj, aby odpowiedzieć. Czekamy na Ciebie! Rejestracja trwa mniej niż minutę i wymaga podania jedynie adresu e-mail.
Jeżeli chcesz napisać coś bez logowania, to możesz zrobić to w dziale Wiadomości z Żyrardowa .