RE: Kodeks Pracy OnLine
Badania wstępne przeprowadzone w odpowiednim czasie to nie czas pracy
Czy kierując nowo przyjętego pracownika na badania lekarskie 30 czerwca, w przypadku gdy umowa o pracę jest dopiero od 1 lipca, musimy dzień, w którym był na badaniach zaliczyć do czasu pracy i naliczyć za ten dzień wynagrodzenie, czy tylko zapłacić pracownikowi za badania lekarskie?
Czas pracy w 2010 r.
godziny nadliczbowe, praca w dni wolne
Pytania i odpowiedzi - sprawdź
www.prawo-pracy.com.pl
W związku z tym, że o czasie pracy można mówić dopiero w przypadku pracownika - czyli osoby zatrudnionej - nie ma żadnych podstaw prawnych, aby czas wstępnych badań lekarskich kwalifikować jako czas pracy czy choćby wliczać go do czasu pracy.
Badania wstępne - zawsze przed zatrudnieniem
Wstępnym badaniom lekarskim podlegają osoby dopiero przyjmowane do pracy, a nie pracownicy. Badania te powinny być przeprowadzone przed zatrudnieniem pracownika, ponieważ decydują one o tym, czy w ogóle możesz - ze względu na stan jej zdrowia - zatrudnić daną osobę na dane stanowisko pracy. Zatem dopiero po wynikach wstępnych badań lekarskich pracodawca powinien zawrzeć z daną osobą umowę o pracę.
W sytuacji opisanej w pytaniu pracodawca prawidłowo skierował przyszłego pracownika na wstępne badania lekarskie przed dniem przystąpienia do pracy. Czas przeprowadzania tych badań nie będzie czasem pracy, bo w dniu 30 lczerwca osoba ta nie była jeszcze pracownikiem, a zatem i nie przysługuje za ten dzień wynagrodzenie za pracę.
Badania po zatrudnieniu - Twoje ryzyko!
Natomiast jeżeli pracodawca najpierw zawrze umowę o pracę, następnie dopuści pracownika do wykonywania pracy, a dopiero potem skieruje go na wstępne badania lekarskie, to badania te będą przeprowadzone w godzinach pracy tego pracownika (ale uwaga! - dopuszczenie pracownika do pracy przed otrzymaniem wyników wstępnych badań lekarskich jest naruszeniem przepisów Kodeksu pracy) i trzeba je wliczyć do jego czasu pracy. W takim przypadku należy bowiem zastosować analogicznie przepis art. 229 § 3 kp, dotyczący kontrolnych i okresowych badań lekarskich.
Zawierając umowę o pracę bez wyników wstępnych badań lekarskich pracodawca zawsze ryzykuje, że zawrze umowę z osobą, która nie będzie zdolna do wykonywania pracy na danym stanowisku pracy. Tymczasem zawarta umowa o pracę będzie ważna, a zatem będziesz musiał rozwiązać ją tak, jak każdą inną umowę o pracę. Jeżeli pracownik nie zgodzi się na jej rozwiązanie za porozumieniem stron, pracodawca będzie zmuszony ją wypowiedzieć (z zachowaniem stosownego okresu wypowiedzenia).
Zawsze płaci pracodawca
Niezależnie od wyników badań i od tego, czy dana osoba zostanie zatrudniona, czy nie - pracodawca ma obowiązek pokryć koszty wstępnych badań lekarskich.
Podstawa prawna:
art. 229 § 1 pkt 1, § 3 i § 6 kp.
Bożena Lenart
prawnik, specjalista prawa pracy