02.10.2010 09:26
odprawa rentowa
Prawo do odprawy rentowej pracownika pobierajacego rentę w trakcie zatrudnienia, z którym rozwiązano umowę z przyczyn go niedotyczącychPracownik w trakcie 30-letniego zatrudnienia u tego samego pracodawcy otrzymał rentę z tytułu niezdolności do pracy i nadal ją pobiera. Nie otrzymał wówczas odprawy rentowej, ponieważ nie przerwał zatrudnienia. W chwili obecnej, w związku z likwidacją zakładu, znajduje się w okresie wypowiedzenia. Czy pracownikowi (oprócz odprawy z tytułu zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników) będzie przysługiwała również odprawa rentowa? Czy pracownik musi zwrócić się do pracodawcy z wnioskiem o wypłatę odprawy rentowej? Jaki jest okres przedawnienia wypłaty tej odprawy?
Pracodawca ma obowiązek wypłacić pracownikowi odprawę rentową. Prawo do odprawy powstaje w dniu ustania zatrudnienia i przedawnia się z upływem 3 lat od tego terminu. Pracownik nie musi występować do pracodawcy z wnioskiem o wypłatę odprawy - to na pracodawcy spoczywa obowiązek jej zapłaty.
1. Odprawa rentowa to świadczenie gwarantowane przepisami Kodeksu pracy
Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości 1-miesięcznego wynagrodzenia. Przepisy płacowe obowiązujące u danego pracodawcy mogą przewidywać wypłatę odprawy w wysokości wyższej niż określona w Kodeksie pracy.
2. Ustanie zatrudniania i przejście na rentę muszą się ze sobą wiązać
Warunkiem nabycia prawa do odprawy jest spełnienie wymagań, od których uzależnione jest uzyskanie prawa do renty lub emerytury oraz istnienie związku między ustaniem zatrudnienia a przejściem na jedno z tych świadczeń. Związek ten może mieć charakter:
* czasowy (rozwiązanie stosunku pracy zbiega się w czasie z nabyciem prawa do świadczenia),
* przyczynowy (przyczyną rozwiązania stosunku pracy jest nabycie prawa do świadczenia), bądź
* funkcjonalny (rozwiązanie stosunku pracy następuje wprawdzie przed ustaleniem prawa do świadczenia, ale przyznanie świadczenia jest konsekwencją sytuacji bezpośrednio poprzedzającej ustanie zatrudnienia - np. stosunek pracy został rozwiązany w okresie niezdolności do pracy, a pracownik nabył prawo do renty bezpośrednio po wyczerpaniu okresu zasiłkowego).
3. Pobieranie renty w trakcie zatrudnienia nie powoduje utraty prawa do odprawy w razie ustania stosunku pracy
Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 6 czerwca 2000 r. (I PKN 700/99), wskazał, że związek między ustaniem stosunku pracy a przejściem na emeryturę lub rentę, przewidziany w art. 921 Kodeksu pracy, istnieje nie tylko wtedy, gdy nabycie uprawnień emerytalnych lub rentowych następuje po rozwiązaniu stosunku pracy, ale także gdy je poprzedza. W konsekwencji pracownikowi przysługuje odprawa, jeżeli rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło w związku z przejściem pracownika na rentę lub emeryturę, choćby tę emeryturę (rentę) już wcześniej pobierał.
Z kolei w wyroku z 6 maja 2003 r. (I PK 223/02) SN orzekł, że skorzystanie przez pracownika z uprawnień emerytalnych w czasie trwania zatrudnienia nie powoduje utraty prawa do odprawy emerytalnej, w chwili gdy nastąpi rozwiązanie stosunku pracy. Sąd podtrzymał też dotychczasową linię orzeczniczą, zgodnie z którą przejściem na emeryturę jest zamiana statusu pracownika lub pracownika-emeryta na status wyłącznie emeryta, zatem pracownik pobierający emeryturę w czasie stosunku pracy nie przestaje być pracownikiem i przechodzi na emeryturę dopiero po ustaniu zatrudnienia.
Jeżeli zatem pracownik w okresie zatrudnienia pobierał rentę i do tej pory nie otrzymał odprawy rentowej, to obecnie w związku z rozwiązaniem stosunku pracy i przejściem na rentę, pracodawca powinien wypłacić pracownikowi odprawę pieniężną. Sam fakt pobierania renty w trakcie zatrudnienia nie wyłącza prawa do odprawy rentowej w przypadku późniejszego rozwiązania stosunku pracy związanego z faktycznym przejściem na rentę.
4. 3-letni termin przedawnienia odprawy rentowej biegnie od dnia ustania zatrudnienia
Prawo do odprawy pracownik nabywa z dniem rozwiązania stosunku pracy. Pracownik nie musi występować do pracodawcy z wnioskiem o wypłatę odprawy. To na pracodawcy ciąży obowiązek wypłacenia odprawy pracownikowi, w sytuacji gdy zostały spełnione przesłanki warunkujące nabycie do niej prawa.
Jeżeli pracodawca wbrew przepisom nie wypłaci pracownikowi należnej odprawy rentowej, pracownik może dochodzić swoich roszczeń na drodze sądowej, wnosząc odpowiednie powództwo do sądu pracy. Roszczenia ze stosunku pracy przedawniają się z upływem 3 lat od dnia, w którym stały się wymagalne. W przypadku roszczenia o zapłatę odprawy rentowej termin przedawnienia należy więc liczyć od dnia ustania stosunku pracy.
§ Podstawa prawna
- art. 921, art. 291 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).