[-]
Ostatnio Dodane Obrazki
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

ZASIŁEK CHOROBOWY PO URLOPIE WYCHOWAWCZYM

#1

ZASIŁEK CHOROBOWY PO URLOPIE WYCHOWAWCZYM

W czasie urlopu wychowawczego pracownicy nie przysługują: ani wynagrodzenie chorobowe, ani zasiłek chorobowy. Jeżeli jednak zwolnienie lekarskie pracownicy wykracza poza ostatni dzień urlopu wychowawczego, to od następnego dnia po jego zakończeniu nabywa ona prawo do świadczeń chorobowych.

TongueTongueTongueTongueTongueTongueTongueTongue:

JUŻ NASTĘPNEGO DNIA PO ZAKOŃCZENIU URLOPU WYCHOWAWCZEGO MOŻESZ BYĆ CHORA....
PODSTAWA ZASIŁKU JEST KRÓTKO MÓWIĄC TAKA SAMA JAK POPRZEDNIO POBIERANEGO ZASIŁKU CHOROBOWEGO (POBIERANEGO W CZASIE ZWOLNIENIA LEKARSKIEGO W CIĄŻY) - JEŻELI TERAZ NIE JESTEŚ W CIĄŻY LUB NIE JESTEŚ NA ZWOLNIENIU PO WYPADKU TWÓJ ZASIŁEK NIE WYNIESIE JUŻ 100%

Okres urlopu wychowawczego jest przerwą w ubezpieczeniu chorobowym i pracownicy nie przysługują świadczenia z tytułu choroby. Dopiero po zakończeniu urlopu, pracownica ponownie nabywa prawo do tych świadczeń. Należy zwrócić uwagę, że pomimo iż przerwa w ubezpieczeniu była dłuższa niż 30 dni, to pracownicy przysługuje wynagrodzenie chorobowe. Zgodnie bowiem z art. 4 ust. 1 pkt 1 i ust 2 ustawy zasiłkowej:
„do okresów ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa pomiędzy nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym.”


Dlatego pracodawca powinien dostarczone przez pracownicę zwolnienie lekarskie zrealizować i wypłacić za część absencji, przypadającą po 10 maja 2009 r., wynagrodzenie chorobowe (do 33 dni), a gdyby absencja chorobowa trwała dłużej – zasiłek chorobowy.


Podstawa prawna:
art. 12 ust. 2 pkt 2 ustawy z 25.6.1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005r. Nr 31, poz. 267, ze zm.),
art. 92 § 3 pkt 2 Kodeksu pracy.
Odpowiedz
#2

RE: ZASIŁEK CHOROBOWY PO URLOPIE WYCHOWAWCZYM

z tego wynika że nie muszę po urlopie wychowawczym pokazywać się w pracy tak?
w takim razie jeśli urlop wych. mam do 25 to od 26 moge być na chorobowym ?
Odpowiedz
#3

RE: ZASIŁEK CHOROBOWY PO URLOPIE WYCHOWAWCZYM

Tak, tak, tak...
Najczęściej te przepisy mają zastosowanie dla kobiet, które w trakcie urlopu wychowawczego zachodzą w kolejną ciąże. Wtedy zaraz po zakończeniu urlopu (czasami nawet już w czasie jego trwania - można go skrócić) kobieta idzie na zwolnienie lekarskie.
Moja prywatna rada: jeżeli chcesz chorować powyżej 33 dni to nie bierz od lekarza zbut długich zwolnień - zaoszczędzisz sobie wyprawy na badanie zasadności zwolnienia lekarskiego. ZUS co prawda zwraca koszty podróży, ale stracisz trochę czasu. Bierz od lekarza zwolnienia do 14 dni na jednym druku L4 (na jednej wizycie). Masz dwa dni na powiadomienie pracodawcy o tym, że jesteś chora (możesz to zrobić telefonicznie), a zwonienie zanieść (dostarcz) szóstego dnia po południu lub siódmego dnia (termin ostateczny). Jeżeli masz problem z pracodawcą wyślij koleżankę, kolegę, męża ze zwolnieniem i na kartce napisz zdanie: Potwierdzam odbiór zwolnienia lekarskiego Pani .... wystawionego w dniu.... na okres choroby od ..... do..... - i Twój pracodawca niech się pod tym podpisze. Możesz też wysłać zwolnienie listem poleconym (ale pamiętaj za potwierdzeniem odbioru, żeby się nie wyparł, że niczego nie dostał).
Na zwonieniu lekarskim możesz przebywać 182 dni (w wersji podstawowej j- pomijam ciąże i gruźlicę). Po tym czasie Zus wezwie Cię na komisje celem ustalenia prawa do wypłaty zasiłku rehabilitacyjnego....
Odpowiedz
#4

RE: ZASIŁEK CHOROBOWY PO URLOPIE WYCHOWAWCZYM

Dzięki Smile
Odpowiedz
#5

RE: ZASIŁEK CHOROBOWY PO URLOPIE WYCHOWAWCZYM

Nie można kilka razy rozpoczynać jednej choroby

Jeśli ten sam proces chorobowy czyni pracownika wielokrotnie niezdolnym do pracy w dość krótkich odstępach czasu, to należy przypuszczać, że wpływ stanu zdrowia na zdolność do pracy nie ma charakteru czasowego. Z każdą taką niezdolnością do pracy nie następuje więc rozpoczęcie nowego okresu zasiłkowego.
Z wyroku SN z 6 listopada 2008 r., II UK 86/08

Zatrudnianie pracowników
Najnowsze wyroki Sądu Najwyższego
Praktyczne i pewne porady ekspertów
www.orzeczeniakadrowe.pl

Stan faktyczny: Sławomir B. był niezdolny do pracy od 1 lipca do 25 grudnia 2004 r., w tym - do 25 listopada z powodu choroby barku, a od 26 listopada do 25 grudnia 2004 r. - z powodu zaburzeń pracy nerek. Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego pracownik odzyskał zdolność do pracy. Jednak 10 stycznia 2005 r. zdiagnozowano u niego schorzenia układu moczowego (te same, na które cierpiał już od 26 listopada do 25 grudnia 2004 r., choć oznaczone innym "numerem statystycznym"), powodujące niezdolność do pracy od 10 stycznia do 28 kwietnia 2005 r. ZUS wliczył ten ostatni okres chorobowy do poprzedniego (wyczerpanego już) okresu zasiłkowego i dlatego odmówił pracownikowi przyznania zasiłku chorobowego za okres od 12 lutego do 28 kwietnia 2005 r. Pracownik odwołał się od decyzji ZUS. Sprawa dotarła do Sądu Najwyższego.

Uzasadnienie SN: Sąd Najwyższy stwierdził, że sumowanie następujących po sobie w krótkich odstępach czasu okresów niezdolności do pracy z powodu tej samej choroby służy oddzieleniu stanów przemijających od ustabilizowanych. Jeśli bowiem ta sama choroba czyni pracownika kilkakrotnie niezdolnym do pracy w dość krótkich odstępach czasu, to należy przypuszczać, że nie jest to stan czasowy (przemijający). Rozpoczęcie nowego okresu zasiłkowego z każdą taką chorobą od nowa oznaczałoby, że pracownik przebywałby na zasiłku bez końca, mimo, że stan jego zdrowia w rzeczywistości kwalifikowałby go do otrzymania renty z tytułu niezdolności do pracy.

Istotny jest tu jedynie czas trwania przerwy, która - jeśli jest względnie długa - może wskazywać na zakończenie danej choroby. Wówczas nowa niezdolność do pracy z powodu tej samej choroby jest już traktowana jako efekt nowej choroby. Nowy okres zasiłkowy otwiera się, gdy przerwa w niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą była dłuższa niż 60 dni.
Odpowiedz
#6

RE: ZASIŁEK CHOROBOWY PO URLOPIE WYCHOWAWCZYM

Dziewczyna może być na L4 182 dni ciągłością lub z przerwami. Nie ma żadnego znaczenia na co jest chora - po zakończeniu jednego zwolnienia kolejne może być nawet od dentysty, a kolejne od ginekologa- dla Zus nie ma to żadnego znaczenia.
Zamieszczony przez Skarlet artykuł nie odnosi się do przeze mnie opisywanego przypadku - my rozpatrywałyśmy tylko 182 dni "choroby" ;-))
Nie mniej jednak artykuł jest prawdziwy.
Acha aby nie iść na zasiłek rehabilitacyjny po wykorzystaniu 182 dni choroby należy przepracować (w tym może być urlop wypoczynkowy ) conajmniej 6 tygodni.
Odpowiedz
#7

RE: ZASIŁEK CHOROBOWY PO URLOPIE WYCHOWAWCZYM

Ej ! Hurtownik bo zrobię z ciebie detalistę Smile
Odpowiedz
#8

RE: ZASIŁEK CHOROBOWY PO URLOPIE WYCHOWAWCZYM

Prawo do dni opieki nad dzieckiem dla pracownika-ojca nie mieszkającego z matką dziecka

Nasz pracownik nie jest żonaty. Jest za to ojcem dziecka. Niemniej jednak nie mieszka z matką dziecka i z dzieckiem, czy w takim przypadku należą się 2 dni opieki nad dzieckiem?

Fakt, iż pracownik nie mieszka z matką dziecka nie przesądza o tym, że nie należą mu się dni na opiekę nad dzieckiem.

Pracownikowi wychowującemu co najmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 2 dni, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Przepisy Kodeksu pracy nie definiują pojęcia pracownika wychowującego dziecko. Zasadniczo przyjmuje się, że z powyższego zwolnienia może skorzystać zarówno rodzic, jak i opiekun dziecka pozostający w stosunku pracy, któremu przysługuje władza rodzicielska nad dzieckiem i który faktycznie uczestniczy w procesie jego wychowania. Z uprawnienia tego nie będzie mógł zatem skorzystać ojciec dziecka, któremu nie przysługuje władza rodzicielska nad dzieckiem i który nie sprawuje faktycznie opieki nad tym dzieckiem.

Okoliczność, iż ojciec dziecka nie mieszka razem z dzieckiem nie przesądza o tym, że nie uczestniczy on w jego wychowaniu. Jeżeli więc pracownik nie został pozbawiony władzy rodzicielskiej nad dzieckiem, to nie ma podstaw do odmowy udzielenia mu zwolnienia.

Należy pamiętać, że w sytuacji, gdy oboje rodzice/opiekunowie dziecka pozostają w zatrudnieniu, ze zwolnienia w wymiarze 2 dni może skorzystać tylko jedno z nich bądź też mogą oni podzielić się zwolnieniem w taki sposób, że każde z nich skorzysta z 1 dnia wolnego.

§ Podstawa prawna

- art. 188, art. 1891 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94).
Odpowiedz
  

[-]
Korzyści z rejestracji!
Masz coś do dodania? Zaloguj się lub zarejestruj, aby odpowiedzieć. Czekamy na Ciebie! Rejestracja trwa mniej niż minutę i wymaga podania jedynie adresu e-mail.
Jeżeli chcesz napisać coś bez logowania, to możesz zrobić to w dziale Wiadomości z Żyrardowa .



[-]

Podobne wątki

Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Odstąpienie od umowy zawartej pod wpływem błędu belin 0 229 13.02.2024 17:05
Ostatni post: belin
Star Wyrok w sprawie publikacji wizerunku policjantki bez jej zgody - nie wolno publikować Szperacz 5 261 18.11.2023 19:46
Ostatni post: belin
Star Zapłacił za kebaba cudzą kartą. Grozi mu do 10 lat więzienia Szperacz 1 177 11.09.2023 18:16
Ostatni post: belin
Star Przełomowy wyrok w sprawie odpowiedzialności biegłego - eglos.pl Szperacz 1 221 11.05.2023 09:44
Ostatni post: belin
  Dokładne wyjaśnienie co i za co dostaje pracownik belin 0 224 12.01.2023 16:36
Ostatni post: belin
Star Objaśnienia podatkowe - ABC podatków - strona www rządowa Szperacz 1 348 19.08.2022 10:20
Ostatni post: diagnozis
Star Praca zdalna - coraz więcej ludzi pracuje z domu belin 1 288 19.01.2022 16:39
Ostatni post: Szperacz
  Prawo o ruchu drogowym - zmiany przepisów - piesi uprzywieljowani na przejścu Karol 11 1 039 04.06.2021 15:20
Ostatni post: Elektryk
  Jak państwo krzewi socjał za pieniądze pracowników - podawanie danych do ZFŚS a RODO belin 0 447 07.02.2021 17:11
Ostatni post: belin
  Czy pracodawca może ujawnić dane zakażonego, by chronić innych pracowników? belin 0 342 13.11.2020 12:00
Ostatni post: belin
  Oszustwo na niedopłatę do rachunku za prąd. Szopen 2 464 10.10.2020 12:00
Ostatni post: Szopen
  Umowa o dzieło - czyli umowa rezultatu - sposób na więcej netto z brutto 1 391 29.09.2020 09:37
Ostatni post: belin
  Polskę zalewa plaga groźnych podróbek leków Karol 0 333 10.03.2020 10:36
Ostatni post: Karol
  Kiedy przedawniają się mandaty i inne zaległe płatności Karol 1 382 06.03.2020 11:43
Ostatni post: belin
  Nękanie telefoniczne 8 759 02.12.2018 21:53
Ostatni post: Szopen


[-]

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości