RE: Targowica a katolicyzm: wieszanie zdrajców w tym biskupów na szubienicy
Poniżej grafika autorstwa Jana Piotra Norblina, malarza z epoki, który żył podczas tych wydarzeń, co daje przynajmniej minimalną szansę na odwzorowanie rzeczywistości.
Jednym z powieszonych był biskup Józef Kazimierz Kossakowski.
https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef...ossakowski
Wydaje się, że biskup Kossakowski wisiał przy kościele św. Anny, a nie na powyższym miejscu - rynek Starego Miasta, tam gdzie teraz jest syrenka warszawska stoi budynek ratusza, który został rozebrany przez Rosjan w 1817 roku. Przed ratuszem stoją szubienice. Miały one napis "Dla zdrajców Ojczyzny".
Kossakowscy mieli
dworek we Wręczy.
⭐⭐Dodano po krótkim czasie⭐⭐
Wygląda na to, że udało się znaleźć miejsce z którego malarz malował, tylko że z okna wyżej. Nie ma budynku ratusza na środku, ale jest Zamek Królewski.
Najczęściej wtedy śpewana piosenka:
My, Krakowiacy,
Nosim guz u pasa,
Powiesim sobie,
Króla i Prymasa.
Prymas (rodzony brat króla) miał zbudowaną, specjalnie dla siebie szubienicę przed pałacem prymasowskim - obecnie hotel Belotto. Tak się przejął tym, że stoi dla niego już szubienica, że umarł. Podobno za sprawą trucizny, dostarczonej przez króla.
⭐⭐Dodano po krótkim czasie⭐⭐
Cytat:Któż to był bp Kossakowski? Jego nazwisko pojawia się np. w książce R. H. Lorda pt. "Drugi rozbiór Polski" (Warszawa 1973). Warto wspomnieć, że Lord to amerykański historyk początku XX w., który nie posiadał żadnych związków z Polską i można go oskarżać o kierowanie się jakąkolwiek nienawiścią do bpa Kossakowskiego
Lord pisze: "Większość posłów (chodzi o ostatni sejm I Rzeczypospolitej - dop. S. K.) została wybrana pod dyktando agentów rosyjskich i w warunkach niezmiernie utrudniających elekcje uczciwych przedstawicieli narodu. Austriacki charge d`affaires stwierdzał, że wielu z nich to ludzie pozbawieni majątku, wpływów i reputacji, po których można się spodziewać jedynie ślepego posłuszeństwa i dbałości tylko o własne interesy. Społeczeństwo od razu poczęło z nich szydzić, nazywając ich najemnymi sprzedawczykami. Przywódcy tego zgromadzenia: hetman Kossakowski, jego brat, biskup infancki; dwóch marszałków konfederacji targowickiej Pułaski i Zabiełlo, marszałek sejmu Bieliński, Ożarowski i pozostali - to ludzie którzy zajmowali się uprzednio reżyserią sejmików i którzy przez cały czas trwania obrad sejmowych brali ogromne sumy ze wspólnej wówczas rosyjsko-pruskiej kasy." (s. 340)
To bp Kossakowski namawiał posłów do podpisania traktatu rozbiorowego i zapewniał ich, że "wygłaszane przez nich patriotyczne deklaracje same w sobie wystarczą dla usprawiedliwienia ich w oczach Europy i potomności" (s. 346) To bp. Kossakowski obiecywał Buchholtzowi poparcie w sprawie podpisania przez Polaków haniebnego układu z Prusami. (s. 349) To on podsuwał zaborcom różne pomysły mające im ułatwić zniszczenie Polski (s. 442)
Do skazania na śmierć bpa Kossakowskiego doprowadził Jan Kiliński ujawniając dowody zdrady jakie odnalazł w archiwum Igelstroma, podburzając mieszkańców Warszawy i zmuszając Radę do poszerzenia uprawnień Sądu Kryminalnego. To on też, jako członek Deputacji Indagacyjnej wystąpił w roli oskarżyciela. Pisze o tym obszernie Dionizy Sidorski w swojej książce o Kilińskim pt. "Nie znam takiego monarchy" (Katowice 1982) Sidorski stwierdza, między innymi: "Dowody obciążające były ogromne. Zresztą sami oskarżeni (obok Kossakowskiego sądzono też Ożarowskiego, Ankwicza i Zabiełłę - dop. S. K.) przyznali się do zarzuconych im czynów zdrady". ( s. 117)
Tak opisuje ostatnie chwile biskupa-zdrajcy naoczny świadek Jan Sagatyński: "Biskupa prowadzono przez kościół bernardyński, stanąwszy na miejscu, myśląc się ratować wejściem do Kościoła, prosił lud, aby dla zdjęcia z niego sakry i oczyszczenia się z grzechów swoich przed Bogiem, pozwolono mu wejść do świątyni Pańskiej, lecz odgłos powstał: wszędzie jest Bóg przytomny, czyli na ulicy, czy w kościele. Przytomni Xięża Bernardyni również błagali lud za nim, lecz wszystko na próżno. Musieli więc przed sama szubienicą zdjąć z niego sakrę i odzież kapłańską, a tak obnażony zakończył byt swój haniebną śmiercią." (por. Sidorski, s. 118)
Tak przedstawia bpa Masalskiego, który wiernie służył Rosji przeciwko Polsce poezja konfederacji barskiej:
Zbywać Ducha Świętego na męki dla wiary
Odstąpiłeś Kościoła, owieczek i fary.
Bodajże biskup młody, co grać lubi w karty,
Nie Chrystusową trzodę, lecz pasł raczej czarty.
Prymas Michał Poniatowski, brat króla był nie lepszy od Kossakowskiego i Masalskiego. Oskarżano go o zdradę, działanie na rzecz Prus. Uniknął kary popełniając samobójstwo. O tych faktach można dowiedzieć się z każdej encyklopedii.
http://www.krajski.com.pl/zycinski2.htm
⭐⭐Dodano po krótkim czasie⭐⭐
Sprawę powieszonego w Wilnie Szymona Kossakowskiego roztrząsa dramat "Horszyński" Juliusza Słowackiego:
Cytat:Egzekucja naczelnego wodza armii litewskiej, bohatera konfederacji barskiej i targowiczanina, skazanego przez insurekcyjny Sąd Kryminalny za zdradę ojczyzny, zapisała się nie tylko w dziejach Rzeczypospolitej Obojga Narodów, lecz także w historii literatury romantycznej. Do rangi symbolu końca rządów magnaterii – ale i początku końca dawnego świata – podniósł ją Juliusz Słowacki, poeta w młodości związany z Wilnem i zafascynowany twórczością Williama Shakespeare’a.
https://www.lrt.lt/pl/wiadomosci/1261/22...-szlafroku
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!