26.06.2024 13:20
Ruiny dworu (pałacu) we Wręczy bardzo blisko Suntago -ściana z gotyckim oknem w lesie
Ruiny dworu we Wręczy.Ciekawa atrakcja na 2 minuty po drodze na zbiornik budokruszu Trzeba zjechać z drogi kilkadziesiąt metrów. Można dojechać rowerem do samych ruin.Niewiele zostało, w środku lasu stoi ściana z cegły z gotyckim oknem (otworem okiennym) z ostrym łukiem. Okazuje się że jest to gotyk dla zabawy czyli neogotyk - rok budowy 1840.
http://www.e-mszczonow.info.pl/gazeta/20...mniej.html
Historia dworku jest taka:
Cytat:Pierwsza wzmianka o Wręczy pojawia się w źródłach pisanych w wieku XVI. W 1579 roku Andrzej Wręcki opłacał podatki państwu od swoich gruntów znajdujących się we wsi Wręcza. To właśnie od rodu Wręckich pochodzi nazwa wsi znajdującej się w zachodniej części obecnej gminy Mszczonów. Najstarszą budowlą obecnej Wręczy jest pałac rodzinny Kossakowskich. Niestety lata jego świetności już dawno minęły. Imponującą bryłę XIX wiecznej budowli możemy podziwiać już tylko na archiwalnych zdjęciach, gdyż dziś pozostały z niej jedynie ruiny, które niestety co roku coraz bardziej chylą się ku upadkowi. Proces degradacji rozpoczął się po roku 1945, wtedy to rozgrabiono pałacowe dobra, wycięto też starodrzew w parku.W pałacowych pomieszczeniach swoje siedziby miały kolejno: wiejski sklep, biblioteka, a następnie Gromadzka Rada Narodowa. Jeszcze w latach 70. Dawna szlachecka rezydencja miała dach i główne mury. Później okolicznym mieszkańcom zaczęły się przydawać z niej nawet cegły. Dziś już nawet one nie stanowią żadnej wartości. Zlasowane, kruszą się pod wpływem deszczu, mrozu i wiatrów.
Pałac w nietypowym stylu gotyku romantycznego" pobudowano w połowie XIX wieku dla rodziny Kossakowskich. Stanął on w miejscu dawnego drewnianego dworku szlacheckiego, którego właścicielem była najprawdopodobniej wspomniana już rodzina Wręckich. XIX-wieczna budowla składała się z dwóch piętrowych, murowanych skrzydeł, które wspaniale komponowały się z niższym łącznikiem wzbogaconym imponującą, drewnianą konstrukcją balkonu wznoszącego się nad głównym wejściem. W 1881 roku pałac przeszedł w posiadanie rodziny Chrapowickich, która to do 1939 roku, wykorzystywała go jako letnią siedzibę.Pałac we Wręczy był imponującą rezydencją. Jego wnętrza były luksusowo wyposażone. Biblioteka pałacowa obfitowała w znaczące pozycje literackie. W jednym z salonów stał biały fortepian, którego dźwięki letnimi wieczorami docierały, aż do wiejskich zabudowań. Szlachecka siedziba posiadała własną kaplicę. Zachowane w części do dzisiaj głębokie piwnice służyły jako magazyn żywności i win. Otoczenie pałacu stanowił romantyczny, rozległy park. Pięknie komponował się z nim żyzny ogród oraz stawy rybne.
https://opencaching.pl/viewcache.php?wp=OP3C3E
Dworek należał do rodziny KOSSAKOWSKICH, a potem Chrapowickich przez małżeństwo.
I tu pojawia się OD RAZU czerwone światło - Kossakowski, protoplasta tej rodziny został powieszony po wyroku w Wilnie w żółtym szlafroku podczas insurekcji wileńskiej (kościuszkowskiej). Jego brat, biskup, został powieszony w kilka tygodni później w WARSZAWIE przed kościołem św. Anny.
Dworek wojnę przetrwał, lud socjalistyczny widać odpłacił się sprzedajnej rodzince szlacheckiej rozkradając dworek za komuny.
Często piszą pałac we Wręczy. Pałac to raczej nie był, tylko dworek, i to tylko do korzystania w czasie lata. W tamtych czasach na wsi każdy budynek z cegły po wsiach nazywano pałacem.
⭐⭐Dodano po krótkim czasie⭐⭐
Nie może być mowy o pomyłce, znalazłem zdjęcie tableau z 1899 roku przedstawiające rodzinę Kossakowskich.
Na samej górze Chrapowiccy od dworku we Wręczy - dzieci Maryi (tak się kiedyś pisało -widać) Chrapowickiej z domu Kossakowskiej.
Biskup powieszony za zdradę jest niżej. Józef Kossakowski - biskup litewski, pierwszy od pnia drzewa z prawej strony.
Drugi zdrajca, powieszony kilka tygodni wcześniej w Wilnie przed ratuszem dokładnie 25 kwietnia 1794 roku. to Szymon Kossakowski - jest w genealogii rodziny obok brata biskupa, kilka miejsc w prawo. Opisany jako Wielki Hetman Litewski.
Nota biograficzna: https://www.wilanow-palac.pl/szymon_koss...ralny.html
Rodzina pochodzi od Wawrzyńca Korwina, który był znajomym Kopernika na samym pniu na dole.
Zdjęcie tableau w dobrej jakości, można powiększyć.
⭐⭐Dodano po krótkim czasie⭐⭐
Karta zabytku - obecnie ruina nie jest zabytkiem, ale można wyczytać, że 1966 roku był już stan zdewastowany.
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!