[-]
Ostatnio Dodane Obrazki
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Prawdziwy podpiwek

#1

Prawdziwy podpiwek

Z racji zbliżających sie upałów przedstawiam przepis na prawdziwy podpiwek.Można co prawda kupić ale ile frajdy w tym jak się zrobi samemu

Podpiwek "jak za dawnych lat"

Od dłuższego czasu chodził za mną pomysł zrobienia podpiwku . Pamiętałem jedynie, że trzydzieści lat temu moja babcia robiła go używając gotowego produktu, którego opakowanie wyglądało jak mała paczka kawy zbożowej. Po krótkim poszukiwaniu okazało się, że dziś jest on nadal produkowany przez firmę Delecta pod nazwą "Podpiwek Kujawski". Oczywiście w żadnym supermarkecie ani nawet w sklepiku osiedlowym nie można było tego cuda dostać. Na szczęście udało mi się dostać go w jednym z warszawskich sklepów internetowych. Po zapoznaniu się z jego składem oraz po przewertowaniu różnych informacji w Internecie postanowiłem sam dopracować przepis na domowy podpiwek. Po kilku próbach, w których dobierałem proporcje między głównymi składnikami udało mi się znaleźć (moim zdaniem) najlepszy dobór składników, który wraz z dokładnym przepisem chcę wam polecić:

Skład:

5 litrów wody,
80g kawy zbożowej "Kujawianka",
garść szyszek chmielowych,
2,5g drożdży piekarskich (dokładnie należy zważyć i nie dawać więcej!!!),
300g cukru,
1/2 płaskiej łyżeczki kwasku cytrynowego,



Wodę wraz z kawą i chmielem doprowadzić do wrzenia, a następnie gotować przez 10 minut na tzw. małym ogniu.


Lekko ostudzić i przecedzić przez bardzo drobne sito lub jak ktoś ma dużo czasu i cierpliwości przez kawałek czystego płótna. Osobiście niewielki osad na dnie butelki nie przeszkadza mi więc przecedzam tylko przez sito. Następnie należy dodać cukier i kwasek cytrynowy (można dodać również syrop karmelowy dla poprawienia smaku) , i po ich rozpuszczeniu nasz wywar odstawić do przestygnięcia. Gdy nasz napój jest jeszcze lekko ciepły odlewamy jedną szklankę i rozpuszczamy w niej drożdże. Rozpuszczone drożdże wlewamy do pozostałej ilości napoju. Teraz wystarczy przelać go do butelek po wodzie mineralnej ( tak do 2/3 wysokości butelki) zgnieść butelki tak aby napój wypełniał jej całe wnętrze:


zakręcić mocno i pozostawić na jedną dobę w temperaturze pokojowej. Gromadzący się gaz w butelce prostuje ją i sprawia, że jest twarda. Jeżeli ktoś się obawia "eksplozji" to na tym etapie można trochę tego gazu upuścić.

Po jednym dniu przenosimy butelki do zimnej piwniczki gdzie stoją następnie 5 do 7 dni. Po tym okresie napój schładzamy w lodówce i pijemy ze smakiem.
UWAGA : odkręcamy butelki bardzo powoli upuszczając zgromadzony tam gaz. W przeciwnym razie cały podpiwek ląduje na stole.

Napój ten jest napojem bezalkoholowym ale jeśli ktoś chce można go również wzmocnić niewielką ilością spirytusu.
Odpowiedz
#2

RE: Prawdziwy podpiwek

Kiedyś można było kupić podpiwek w pudełkach podobnych do kawy zbożowej. Zrób to sam. Teraz już nie uświadczysz. Szkoda. Przepis fajny ale jest jedno ale, szyszki chmielowe! Jak je zdobyć?
chyba to Kisiel kiedyś powiedział:
To, że żyjemy w koziej (nomem-omen) doopie, to już wszyscy wiemy, ale najgorsze, że się w niej urządzamy...."
Odpowiedz
#3

RE: Prawdziwy podpiwek

Zerwać z chmielu? Tongue
Odpowiedz
#4

RE: Prawdziwy podpiwek

Zbyszek mozna bez chmielu .Mam gdzieś jeszcze inny przepis więc jak odnajdę to wkleję
Odpowiedz
#5

RE: Prawdziwy podpiwek

(10.01.2011 15:28 )Zbyszek napisał(a): Kiedyś można było kupić podpiwek w pudełkach podobnych do kawy zbożowej. Zrób to sam. Teraz już nie uświadczysz. Szkoda. Przepis fajny ale jest jedno ale, szyszki chmielowe! Jak je zdobyć?


Chmiel rośnie nad Pisią na wysokości Działek. Widziałem tego mnóstwo w czasie spływu ale Zico musiałby się wypowiedzieć czy taki dzikorosnący do czegoś się nadaje Smile
...człowiek człowiekowi wilkiem, a kiwi kiwi kiwi...
Odpowiedz
#6

RE: Prawdziwy podpiwek

Ależ po co zbierać chmiel, nie prościej wybrać się do zico na działkę Wink
Odpowiedz
#7

RE: Prawdziwy podpiwek

(10.01.2011 15:28 )Zbyszek napisał(a): Kiedyś można było kupić podpiwek w pudełkach podobnych do kawy zbożowej. Zrób to sam. Teraz już nie uświadczysz. Szkoda. Przepis fajny ale jest jedno ale, szyszki chmielowe! Jak je zdobyć?

Jakieś 2-3 lata temu udało mi się takie "cudo" nabyć w jednym ze stołecznych hipermarketów. Ale szczerze to nie przypadło mi specjalnie do gustu choć nie powiem wypiło sięTongue
Z życia rowerzysty:
"w sercu strach, w oczach łzy, na liczniku 63"
Odpowiedz
#8

RE: Prawdziwy podpiwek

(10.01.2011 18:40 )pandazy napisał(a): Chmiel rośnie nad Pisią na wysokości Działek. Widziałem tego mnóstwo w czasie spływu ale Zico musiałby się wypowiedzieć czy taki dzikorosnący do czegoś się nadaje Smile

Niestety tamten podobno się nie nadaje na pewno do warzenia piwa.Choc kilku kolegów robi próby mieszając z innym i warząc piwo .Ale jeśli ktoś chce chmielu to zapraszam cos tam zawsze jest Smile .Postaram sie natomiast dowiedzieć czy można go wykorzystać do podpiwku . Oczywiście chmiel trzeba zbierać o odpowiedniej porze i potem odpowiednio wysuszyć
Odpowiedz
#9

RE: Prawdziwy podpiwek

(11.01.2011 21:19 )zico napisał(a): Oczywiście chmiel trzeba zbierać o odpowiedniej porze

Kiedyś się zbierało od trzynastej Big Grin
Odpowiedz
#10

RE: Prawdziwy podpiwek

no ale tamta pora nie była odpowiednia Big Grin
Odpowiedz
  

[-]
Korzyści z rejestracji!
Masz coś do dodania? Zaloguj się lub zarejestruj, aby odpowiedzieć. Czekamy na Ciebie! Rejestracja trwa mniej niż minutę i wymaga podania jedynie adresu e-mail.
Jeżeli chcesz napisać coś bez logowania, to możesz zrobić to w dziale Wiadomości z Żyrardowa .



[-]

Podobne wątki

Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Brewdog - Receptury PeteR 10 607 01.03.2016 18:10
Ostatni post: PeteR
  Zacieranie jest proste zico 5 496 13.02.2016 12:57
Ostatni post: PeteR
  Kompletujemy sprzet do warzenia zico 7 464 12.03.2011 14:55
Ostatni post:
  piwo z koncentratu coopersa 2 288 05.04.2010 07:49
Ostatni post: zico


[-]

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

5 gości