[-]
Ostatnio Dodane Obrazki
Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 1
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[-]

Powstanie Styczniowe - ślady walk w Żyrardowie i okolicach

#1

Powstanie Styczniowe - ślady walk w Żyrardowie i okolicach




Już prawie 160 lat minęło od wybuchu powstania styczniowego. Ten jakże krwawy narodowy zryw przeciw Cesarstwu Rosyjskiemu, był największym takim wydarzeniem w historii naszego kraju. Złożyło się na nie ponad 1200 bitew i potyczek. Jak w każdym powstaniu – armii nie stanowiło zorganizowane wojsko, tylko zwykła szlachta, mieszczanie i chłopi. Po przegranym powstaniu listopadowym, zlikwidowano m.in. konstytucję Królestwa Polskiego, sejm, wojsko i rozpoczął się powoli proces rusyfikowania ludności polskiej. Polacy nie porzucili jednak nadziei na odzyskanie wolności. W 1863 rozpoczęło się jedno z najdłuższych naszych powstań . Miało ono charakter głównie partyzancki, choć ostatni dyktator powstania - Romuald Traugutt próbował stworzyć z luźnych oddziałów regularną armię.

https://www.youtube.com/watch?v=Mjd5ftCwll4
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!
Odpowiedz
#2

RE: Powstanie Styczniowe - filmik z Puszczy Mariańskiej z tamtejszym pomnikiem

Nie mnie oceniać jakość tej produkcji, jednak cieszy fakt, że nie ma dużych przekłamań, wspomniano dlaczego powstanie upadło. Nie było to dobitne, ale też nie pominięto tego.

Cytat:22 I 1863 decyzję o uwłaszczeniu chłopów ogłosił rząd powstania styczniowego: chłopi otrzymali prawo własności swoich gospodarstw, uchylono czynsze, właścicielom ziemskim obiecano indemnizację ze skarbu państwa, bezrolnym chłopom powstańcom — minimum 3-morgowy nadział, w zasadzie zaakceptowano chłopskie prawa do serwitutów (służebności); w związku z upadkiem powstania dekret nie wszedł w życie; 2 III 1864 władze rosyjskie potwierdziły zasadnicze założenia reformy powstańczej, przedstawiając ją jako dobrodziejstwo rosyjskiego monarchy;
https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/dekret...91472.html

Chłopi byli tak wdzięczni carowi, że postawili carowi pomnik!!!! w Częstochowie, koło klasztoru z dobrowolnych składek... Car miał podobno 3 metry wzrostu... https://dzieje.pl/rozmaitosci/130-lat-te...i-romanowa

Trochę to przypomina obecną sytuację z PIS-em. Nie ważne nic, byle 500+ płynęło co miesiąc na wieś i inne profity... takie jest nasze społeczeństwo - i w 19-tym wieku i dziś...

W angielskiej książce o historii Polski są wymienione powstania które się nie odbyły, ze względu na bojkot przez chłopów. To było wcześniej, przed 1964 rokiem. Natomiast PO UWŁASZCZENIU nie było w ogóle żadnych dużych zrywów narodowych aż do chyba 1905 roku, do rewolucji lewicowej, idącej na nasze ziemie z Rosji...

Wstawiam tutaj Manifest powstania, w którym właśnie jest m.in. o tym uwłaszczeniu chłopów, warto przeczytać. Trochę się ortografia zmieniła, ale da się przeczytać.
Manifest Postania Styczniowego.jpg   
⭐⭐Dodano po krótkim czasie⭐⭐
Tutaj jeszcze ciekawe:

Ukaz carski z 2 marca 1864 potwierdzał zasadę uwłaszczenia chłopów w Królestwie Polskim bez obowiązku spłat na rzecz dotychczasowych właścicieli gruntu i z pełną indywidualną własnością ziemi. Zasady te, odrębne od regulacji na innych terenach imperium rosyjskiego miały odebrać powstaniu styczniowemu poparcie chłopów i były świadomym elementem jego pacyfikacji.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Uw%C5%82as...h_polskich
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!
Odpowiedz
#3

RE: Powstanie Styczniowe - filmik z Puszczy Mariańskiej z tamtejszym pomnikiem

Pomniki cara oswobodziciela to była polityka władz rosyjskich. Po ucieczce Rosjan przerabiano na pomniki Kościuszki, zacierano napisy, zmieniano figury na pomniku. Były też krzyże uwłaszczeniowe z rosyjskimi napisami pochwalnymi, krzyże trudno było obalić katolikom polskim. Krzyże te stoją do dzisiaj, tylko ruskie pochwalne napisy zatarto. Ciekawe, czy w Żyrardowie był pomnik cara, w Skierniewicach był. Car przyjeżdżał na polowania do Skierniewic i do Spały, wysiadał z pociągu w Skierniewicach, więc pomnik musiał być.
Odpowiedz
#4

RE: Powstanie Styczniowe - filmik z Puszczy Mariańskiej z tamtejszym pomnikiem

Wiadomo, że tamta strona grała tymi pomnikami, było im to na rękę. Niemniej jednak wieś była za zniesieniem pańszczyzny, impulsy do usuwania carskich pomników szły z miast, gdzie była większa świadomość.  Na wsi nienawiść do panów postała do dziś! Pan=pańszczyzna.

Czytałem gdzieś, że na jakiejś zapadłej wsi pomnik cara nie przeszkadza w XXI w.,  dalej stoi jako oswobodziciel!!! Niestety nie mogę tego znaleźć, artykuły w Internecie są raczej efemeryczne.
⭐⭐Dodano po krótkim czasie⭐⭐
Polecam ten artykuł, dziękuje za linka, porządkuje on temat, o co w ogóle szła stawka.
Do 1861 r. chłopi w carskiej Rosji byli niewolnikami. Zniewoleni musieli pracować na rzecz szlachty. Nie posiadali żadnych praw, nie mogli o sobie w żaden sposób stanowić. Zmieniło się to dopiero za przyczyną cara Aleksandra II, który dał chłopom wolność.
(..)
Na jego mocy chłopi uzyskali upragnioną wolność osobistą. Nie tylko nie mogli być kupowani, sprzedawani i darowani, ale mogli samodzielnie zawierać umowy i zaciągać zobowiązania.
https://historia.org.pl/2019/08/15/refor...m-chlopom/
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!
Odpowiedz
#5
Information 

Pamięci uczestników Powstania Styczniowego

Pamięci uczestników Powstania Styczniowego

W tym roku obchodzimy 159. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji Burmistrz Miasta i Gminy Wiskitki w piątek (21.01) złożył wiązankę pod pomnikiem podchodzących z Wiskitek oraz terenu Gminy Wiskitki uczestników powstania. Mieszkańcy Wiskitek 159 lat temu odpowiedzieli na wezwanie do wspólnej walki o wolność i niepodległość. Karą za rzucenie rękawicy carowi dla wielu …

Artykuł Pamięci uczestników Powstania Styczniowego pochodzi z serwisu Życie Powiatu Żyrardowskiego.




https://zycie-powiatu.pl/pamieci-uczestn...czniowego/
Odpowiedz
#6
Information 

Powstanie Styczniowe w Puszczy Mariańskiej

Powstanie Styczniowe w Puszczy Mariańskiej

Nieopodal Puszczy Mariańskiej, przy drodze do Żyrardowa znajduje się pomnik-mogiła poświęcony powstańcom z oddziału Galickiego, działającego na terenie gminy Puszcza Mariańska i jej okolic. Zgodnie z przekazem ustnym, tworzyli go synowie miejscowych chłopów oraz ochotnicy z Mszczonowa. W domu Galickiego znajdował się sztab oddziału, a w znajdującej się obok kuźni wyrabiano broń dla powstańców. Z …

Artykuł Powstanie Styczniowe w Puszczy Mariańskiej pochodzi z serwisu Życie Powiatu Żyrardowskiego.




https://zycie-powiatu.pl/powstanie-stycz...rianskiej/
Odpowiedz
#7
Star 

Obchody 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Joachimowie-Mogiłach

Dzisiaj w Joachimowie-Mogiłach pod hasłem”Gloria Victis – Chwała Stroynowskiemu” odbyły się obchody upamiętniające 160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Oprócz polowej mszy świętej, oraz złożenia kwiatów pod pomnikiem powstańców, na uczestników wydarzenia czekała też rekonstrukcja historyczna.
https://radiovictoria.pl/2023/02/obchody...-mogilach/
Odpowiedz
#8
Star 

Żywa lekcja historii - Gość Łowicki

Uroczyste obchody 160. rocznicy powstania styczniowego w Joachimowie-Mogiłach w mieście i gminie Bolimów, które odbyły się w sobotę 11 lutego, były częścią ogólnopolskich wydarzeń. – Bolimów jest taką historyczną soczewką Polski. Tutaj rozgrywały się wszystkie wydarzenia, o których wie cały kraj, które miały swój finał w różnych jego częściach – mówi Karolina Przyżycka, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Bolimowie, organizatora wydarzenia.

https://lowicz.gosc.pl/doc/8086532.Zywa-lekcja-historii
Odpowiedz
#9
Information 

Potyczka Powstania styczniowego przy Obwodnicy Żyrardowa

Pan Bóg kule nosi

W ostatnich artykułach zaznajomiliśmy się z monetami będącymi w obiegu na naszych ziemiach w XVIII oraz XIX w. Gdy jednak chodzi o odkrycia XIX wieku, nie są to wyłącznie numizmaty, ale także militaria oraz przedmioty codziennego użytku. W niniejszym tekście skupię się na znaleziskach związanych z Powstaniem Styczniowym. Zostały one pozyskane w trakcie poszukiwań zabytków …

Artykuł Pan Bóg kule nosi pochodzi z serwisu Życie Powiatu Żyrardowskiego.

Jak udało się ustalić z nieocenioną pomocą prof. Bogdana Jagiełło, znalezione pociski mają związek z potyczką z dn. 7 lub 9 lutego 1863 r. O stoczonej walce brak informacji w wojskowych raportach z tego okresu – pamięć o niej zachowała się w ustnych przekazach, jednak do czasu przeprowadzonych poszukiwań jej miejsce było nieznane i wskazywano dość ogólnie na lasy sokulskie. Jak do tej pory przeszukana została niewielka część pola bitwy (niestety znaczny obszar znalazł się pod obwodnicą Żyrardowa). Na obecnym etapie ustalono, że powstańcy skryli się w bagnistym lesie na poboczu Benarskiej Drogi. Nie wiadomo, kto oddał pierwszy strzał, wiadomo za to, że Rosjanie nie podążyli za powstańcami w głąb lasu, zapewne broniąc się wzdłuż drogi (co raczej wskazuje na zasadzkę zorganizowaną przez powstańców). Poszukiwania związane z miejscem potyczki będą kontynuowane w przyszłym roku.
https://zycie-powiatu.pl/pan-bog-kule-nosi/
Odpowiedz
  

[-]
Korzyści z rejestracji!
Masz coś do dodania? Zaloguj się lub zarejestruj, aby odpowiedzieć. Czekamy na Ciebie! Rejestracja trwa mniej niż minutę i wymaga podania jedynie adresu email.


Nowe wpisy z tego działu muszą zostać zaakceptowane przez moderatora.
[-]
Szybka odpowiedź
 
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

[-]

Podobne wątki

Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Star Maszyny parowe używane do napędu urządeń fabryki w Żyrardowie Szperacz 0 147 30.06.2024 19:35
Ostatni post: Szperacz
Star Zabytkowy budynek ul. Wysockiego Piotra, Żyrardów - zdjęcia - Polska ORG Szperacz 0 77 23.06.2024 19:45
Ostatni post: Szperacz
Star Zabytek ul. Waryńskiego Ludwika, Żyrardów - zdjęcia - Polska ORG Szperacz 0 63 23.06.2024 19:00
Ostatni post: Szperacz
  Żydzi w Żyrardowie - wątek zbiorczy belin 7 487 15.06.2024 09:12
Ostatni post: belin
Star Zdjęcia zniszczeń Zakładów Żyrardowskich po wysadzeniu ich przez Rosjan 1915r. Szperacz 1 244 08.06.2024 22:02
Ostatni post: belin
Star Dobra-Sokule -zlikwidowana wieś, która weszła w skład Żyrardowa Szperacz 0 110 02.06.2024 06:37
Ostatni post: Szperacz
Star Zniszczenia kampanii 1939 w Żyrardowie- palenie i burzenie - ul. Mickiewicza 12 Szperacz 2 153 29.05.2024 10:42
Ostatni post:
Information Stare guziki znajdowane w lasach w Żyrardowie Szperacz 0 101 23.05.2024 11:46
Ostatni post: Szperacz
  Rocznik Żyrardowski - źródło naukowych artykułów o historii Żyrardowa belin 1 301 22.05.2024 10:12
Ostatni post: belin
Star Cmentarz rosyjski w Żyrardowie - zdjecie z 1918 roku Szperacz 1 217 14.05.2024 14:35
Ostatni post: Szperacz
  Młyn w Korytowie - niszczejący zabytek techniki belin 4 433 13.05.2024 20:34
Ostatni post: belin
  Afera żyrardowska Michaela Bousaca - po I wojnie - prywatyzacja państwo w gospodarce belin 14 883 13.05.2024 01:54
Ostatni post: Szperacz
Rainbow Szczepan Paśnik - pierwszy seryjny morderca w Polsce działał pod Warszawą Szperacz 2 293 11.05.2024 12:29
Ostatni post: belin
  Stereotyp o Polakach po wojnie w Anglii: Mocno zbyt dumny z tego... belin 1 192 05.05.2024 12:46
Ostatni post:
  Gospodarstwa dla dróżników przy kolei-kto wie czy nie najstarszy zabytek w Żyrardowie belin 0 180 22.04.2024 22:06
Ostatni post: belin


[-]

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

2 gości