11.01.2022 23:32
Licencje na zachodnie technologie sprzedawane Polsce w latach 1965-1980
Wpadło mi w ręce amerykańskie opracowanie tematu licencji, jakie Demoludy (demokracje ludowe) kupowały od państw Zachodu. Są to dla mnie niezwykle ciekawe informacje. Z dużą skrupulatnością, zebrano wszystkie umowy licencyjne z uwzględnieniem zachodniej firmy, od której technologię kupowano. Opracowanie jest naukowe, więc o kłamstwie raczej nie ma w nim mowy.Są wymienione umowy, o których wszyscy wiemy (samochody FIAT, autobusy BERLIET itd.), ale są też technologie, za które komuniści zapłacili, a produkcja nigdy nie została uruchomiona - albo ja jestem za młody i nie kojarzę.
Zachód trochę bał się tej gospodarki centralnie sterowanej, kryzys energetyczny w latach 70-tych, który dotknął Zachód dla Polaka, podłączonego rurą do ZSRR był nieodczuwalny. Na Zachodzie bali się, że za pieniądze z ropy Wschód wykupi zachodnią technologię, po powstaniu duetu Kohl-Reagan polityka Zachodu zmieniła się i Zachód był przeciwny sprzedaży nowych licencji a nawet dokończeniu budowy starych, już opłaconych projektów. Rozwój PRL zamarł, socjalizm koncentrował się na daniu ludziom pracy. Brak waluty wymienialnej ostatecznie dobił system i doprowadził do braków w sklepach, co wyzwoliło potrzebę zmiany władzy, która widziała, że gospodarka socjalistyczna jest nieefektywna.
Ponieważ mam mało czasu żeby przetworzyć całą listę, to będę po trochu tutaj dodawał. Lista przygotowana przez Amerykanów w latach 80-tych, która służyła do przekonywania Senatu o zagrożeniu jakie niesie sprzedawanie licencji za kasę z ropy. Senat brał w tym udział dlatego, że komuniści kupowali te licencje na poziomie państwowym, nie znali pojęcia prywatnej firmy, myśleli, że to się od rządu kupuje, dlatego po stronie Zachodu również rząd pośredniczył w rozmowach pomiędzy Polskim rządem a prywatnymi (zwykle) firmami. Druga sprawa to licencje kupowano pakietami, od różnych firm w jednej transakcji.
No to dzisiaj samoloty:
1) Lekki samolot transportowy (medyczny i pasażerski) - licencja od firmy Piper, USA.
W polskich mediach łatwo go namierzyć, licencja została uruchomiona, tylko bardzo późno.
Cytat:PZL M-20 Mewa jest samolotem dyspozycyjnym produkowanym w dawnym PZL-Mielec, zbudowanym na licencji amerykańskiego samolotu Piper Seneca II.
https://pl.wikipedia.org/wiki/PZL_M-20_Mewa
2) lekkie helikoptery - licencja zakupiona od firmy Detroit Allison, USA
Okazuje się, że helikoptery zaprojektowane wspólnie z Amerykanami to PZL Kania a po angielsku nazwa Kitty Hawk.
Cytat:Śmigłowiec PZL ”Kania” jest kontynuacją programu rozwoju śmigłowca PZL Mi-2, skonstruowaną specjalnie na rynek amerykański. Prace były prowadzone przy współpracy mało znanej, amerykańskiej firmy Spitfire Helicopter.
http://www.samolotypolskie.pl/samoloty/3.../PZL-Kania
Cytat:In the late 1970s, P.Z.L. Swidnik, in conjunction with the Allison Division of General Motors in the USA, developed an export version of the Mil Mi-2 fitted with two Allison turboshaft engines. Given the names Kania or Kitty Hawk, they were generally similar to the P.Z.L. Swidnik Mi-2, being conversions of production airframes.
http://www.aviastar.org/helicopters_eng/pzl_kania.php
Temat na jutro:
3) aircraft engines RHEINSTAHL—HENACHEL, West Germany czyli silniki samolotowe REHINSTAHL-HENACHEL.
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!