1 sierpnia Powstanie Warszwskie -rocznica romantycznego zrywu okupionego rzezią cywli
W sierpniowe dni kolego, w Warszawie myślami bądż i bohaterów czynu zbrojnego z należnym szacunkiem sądż,oni dla kart historii przelali w walce krew,nie znali innych teorii jak wobec wroga gniew,dziś tylko w milczeniu należny im pokłon złóż,w ciszy ,w skupieniu prześlij im wiązankę róż.
What about this sentences.
Czytaliście kiedyś te słowa.
Zginęło ok. 220tyś. cywili. W wyniku powstania od 500 tys. do 550 tys. mieszkańców stolicy oraz około 100 tys. osób z miejscowości podwarszawskich zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów z czego blisko 150 tys. zostało deportowanych do obozów koncentracyjnych lub wywiezionych na roboty przymusowe w głąb Rzeszy.
Im też należy się pokłon i znicz. [*]
Pomija się milczeniem lub niechętnie się mówi o ofiarach w ludności cywilnej.
chyba to Kisiel kiedyś powiedział:
To, że żyjemy w koziej (nomem-omen) doopie, to już wszyscy wiemy, ale najgorsze, że się w niej urządzamy...."
Tak ogromne straty-powstanie wybuchło bo jego wybuch przegłosowano,powiedziano powstańcom,że powstanie wybuchnie w całym kraju,jeśli Warszawa powstanie i powstała,marzenia o wolnej Polsce być może zadecydowały a może chodziło tylko o karty naszej historii,trudno powiedzieć bo celów militarnych nie było,no bo jakie mogły być.
(30.07.2012 18:01 )Zbyszek napisał(a): Zginęło ok. 220tyś. cywili. W wyniku powstania od 500 tys. do 550 tys. mieszkańców stolicy oraz około 100 tys. osób z miejscowości podwarszawskich zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów z czego blisko 150 tys. zostało deportowanych do obozów koncentracyjnych lub wywiezionych na roboty przymusowe w głąb Rzeszy.
Im też należy się pokłon i znicz. [*]
Pomija się milczeniem lub niechętnie się mówi o ofiarach w ludności cywilnej.
To zależy kto mówi i co chce tym mówieniem osiągnąć.
____________________________
"Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeżeli rząd mówi, że komuś coś 'da', to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy." - Margaret Thatcher
02.08.2012 17:38 (Ten post był ostatnio modyfikowany: 02.08.2012 17:48 przez zbyszek.)
RE: powstanie warszawskie
Nie pomogły apele generała Zbigniewa Ścibora-Rylskiego o powagę i szacunek podczas obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jak czytamy na gazeta.pl, wśród tłumu zgromadzonego na Powązkach, słychać było buczenie, gdy wieńce składali przedstawiciele władz. Rozległy się też okrzyki: "hańba!". Z kolei brawami został przywitany Antoni Macierewicz.
Przeczytałem artykuł Józefa Szaniawskiego i powiem krótko-imię wskrzesiciela Polski czterdzieści i cztery-cytat z trzeciej części Dziadów Mickiewicza-ci ludzie wskrzesili Polskę na czas powstania-może Mickiewicz był wizjonerem,może okultystą a być może nieświadomie na papier położył tę magiczną liczbę.Zdaję sobie sprawę z ogromu nieszczęść ludzkich jakie przyniosło powstanie ale patrzę na nie również poprzez pryzmat słów naszego narodowego wiesza-pokolenie Kolumbów było wychowane na literaturze romantycznej,ci ludzie naprawdę chcieli zamanifestować polskość w Warszawie przed wkroczenie wojsk sowieckich.
Warszawa-moja wycieczka 2 lata temu.Za Teatrem Wielkim w zgrupowaniu Radosław walczył Jan Korzybski,zdjęcia przedstawiają kolejno Redutę Bank Polski przy Bielańskiej 10,budynek przy ulicy Hipotecznej-Jan zestrzelił nisko lecącego Stukasa i skwerek Adolfa Marii Bodzeńskiego-była tu powstańcza mogiła Jana.
Kto mi odda moje zapatrzenie
i mój cień, co za tobą odszedł?
Ach, te dni jak zwierzęta mrucząc,
jak rośliny są - coraz młodsze.
I niedługo już - tacy maleńcy,
na łupinie z orzecha stojąc,
popłyniemy porom na opak
jak na przekór wodnym słojom.
Czerwień krwi dziecinnie się wyśni
jako wzdęte policzki wiśni.
Metal burz się wywiedzie na nowo
zapienioną dmuchawca głową.
A łez grzmot jak lawina kamieni
w małe żuki zielone się zmieni
i tak w wodę się chyląc na przemian
popłyniemy nieostrożnie w zapomnienie,
tylko płakać będą na ziemi
zostawione przez nas nasze cienie.
Krzysztof Kamil Baczyński
16 I 42 r. -wiersz nosi tytuł Pioseneczka.
Przyznam się że jak myślę o tych powstańcach to aż mi łzy w oczach stają
Jak oni naszą ojczyznę kochali, jakże wiele potrafili dla niej poświęcić.....
nie wiem czy mnie byłoby na to stać ale wiem że m.in. dzięki nim dziś w wolnej ojczyźnie żyjemy.
Chwała Wam, prawdziwi bohaterowie !
Są zmiany na Senatorskiej-Nike przeniesiono poza skwer Adolfa Marii Bodzeńskiego,wybudowano Kościół Środowisk Twórczych-na miejscu Kościoła Kanoniczek no i Urząd Miasta Warszawy powstał na miejscu urzędu przedwojennego.Kościół Kanoniczek wraz z klasztorem istniał przed wojną,na ulicy Daniłowiczowskiej widziałem tablicę informacyjną o barykadzie Żyrardów.Kościół Środowisk Twórczych usytuowany na przeciw Teatru Wielkiego.Zdjęcia z tamtego rejonu.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Tadeusz_Gajcy -Tadeusz Gajcy również poeta czasów wojny -zginął 16 sierpnia 1944r.Więcej informacji o nim i twórczości jego na stronie internetowej.
A to Gajcego i Baczyńskiego nie ma już w lekturach szkolnych.
____________________________
"Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeżeli rząd mówi, że komuś coś 'da', to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy." - Margaret Thatcher
Masz coś do dodania? Zaloguj się lub zarejestruj, aby odpowiedzieć. Czekamy na Ciebie! Rejestracja trwa mniej niż minutę i wymaga podania jedynie adresu e-mail.
Jeżeli chcesz napisać coś bez logowania, to możesz zrobić to w dziale Wiadomości z Żyrardowa .