22.09.2024 23:34
Turbodiesel DPF przybywa oleju - serwis Mitsubishi intefejsem od PSA
Od jakiegoś czasu serwisuję auto Mitsubishi w Dieslu z DPFem i ekologią.W silniku przybywa oleju. Kiedyś woziło się bańkę z olejem a teraz jest odwrotnie - samoczynnie przybywa oleju. Dzieje się tak w KAŻDYM samochodzie wyposażonym w DPF.
Regeneracja DPF to automatyczny proces, który ma na celu usunięcie nagromadzonej sadzy w filtrze DPF. W trakcie tego procesu sterownik silnika WTRYSKUJE DODAKTOWĄ PORCJĘ PALIWA W SUWIE WYDECHU. Paliwo to ulega samozapłonowi w kolektorze wydechowym, podnosząc temperaturę spalin i wypalając filtr. Jeśli proces ten jest przerywany, na przykład przez niewłaściwe warunki jazdy (niskie obroty, wyłączenie silnika), ropa zamiast być spalana w układzie wydechowym, spływa w dół przez cylindry do miski olejowej. Jeśli silnik pracuje, to nadmiar ropy spala się w niekontrolowanych warunkach. Jeśli silnik nie pracuje, ropa spływa w dół do miski olejowej i zwiększa się ilość oleju w silniku. Olej rozrzedza się.
Jedno źle przerwane wypalanie DPFa to przyrost ilości oleju na bagnecie o kilka milimetrów. Nie ma to absolutnie nic wspólnego ze wtryskiwaczami ani jakąkolwiek usterką w aucie.
Aby w samochodzie nie przybywało oleju, należy wychwycić moment, kiedy trwa wypalanie DPFa. W przypadku, gdy trwa wypalanie nie wolno tego procesu przerywać (gasić silnika).
Jak rozpoznać, że trwa wypalanie DPFa.
Podczas wypalania DPFa samochód zwiększa obciążenie silnika przez dociążenie prądnicy (alternatora) - włącza wszystkie odbiorniki prądu są gorące lusterka i tylna szyba ogrzewana. Druga sprawa, komputer na desce inaczej pokazuje spalanie - gdy zdejmiemy nogę z gazu to spalanie jest 3 litry a nie 0. Można sprawdzić czy DPF na pewno się wypala opuszczając szybę i dotykając lusterka wstecznego - gdy jest gorące, to na 100% trwa wypalanie.
Jak dodać dodatkową kontrolkę "wypalanie trwa" [opisać]
Co robić gdy trwa wypalanie DPFa
Bez gaszenia silnika jedziemy na autostradę!!! Gdy mamy ręczne biegi nie musimy jechać na autostradę. Gdy trwa wypalanie DPFa, należy obniżyć bieg na taki, na którym jesteśmy w stanie jechać przy prędkości 3000 obrotów silnika na obrotomierzu. Podczas wypalania można zmniejszyć obroty - np na skrzyżowaniu, to nie szkodzi, nie można gasić silnika. Gdy mnie dopadnie wypalanie DPFa w Żyrardowie, to jeżdżę w kółko ulicami osiedlowymi na pierwszym biegu z prędkością obrotową 3000 rpm. Preferuję jeździć w kółko ulicą Mostową. Po maksymalnie 10 minutach takiej jazdy DPF wypala się i ropa nie dolewa się do oleju w silniku. Stanie się tak, gdy podczas wypalania DPFa zgasimy silnik, albo sam nam zgaśnie. Zakończenie procedury wypalania DPFa da się rozpoznać na słuch, na koniec głośno klika naraz kilka przekaźników.
Gorzej jak wypalanie jest nie w Żyrardowie - dzwonić do szefa, ze spóźnieniem do roboty bo się DPF wypala i trzeba jeździć w kółko na pierwszym biegu? Ekologia na maksa.
Wymiana oleju
Oleju należy lać połowę pomiędzy minimum a maksimum, a nie tyle ile było. Szybkie stacje obsługi potrafią zalać tyle oleju ile było...
Konieczne podłączenie do komputera przy wymianie oleju
Przy każdej wymianie oleju NALEŻY zrobić komputerem INSPEKCJĘ OLEJOWĄ. Olewanie tego powoduje wywalenie błędu Check Engine OIL Level w losowym momencie między wymianami, bo komputer nie wie, że olej był zmieniany. Panika przy pojawieniu się tej kontrolki jest zbyteczna. SAMOCHÓD NIE MA CZUJNIKA POZIOMU OLEJU. Błąd jest generowany na podstawie obliczeń komputera. Gdy jeździmy dużo w trasy, to możemy nie zobaczyć "Chceck Engine Oil Level" od razu, z mojego doświadczenia wynika że maks dwie wymiany oleju bez inspekcji olejowej (podłączania na interfejsu i kasowania) i błąd wyskakuje. Prawdziwy poziom oleju pokazuje oczywiście miara (bagnet) a nie komputer. Jeśli nie przekraczamy poziomu X na bagnecie, to nie ma strachu.
Przy każdej wymianie oleju trzeba zatem jechać do mechanika i to nie byle jakiego, bo wyposażonego w interfejs MUT-3 Mitsubishi. Lub też.. czytaj dalej.
Istota błędu Check Engine Oil Level
Komputer oblicza czysto teoretycznie ile oleju mogło przybyć przez przerwanie procedury wypalania DPF. Limit w Mitsubishi to 1,5 litra. Gdy obliczona wartość jest większa, to zapala się "Check Engine Oil Level" nie jest to błąd w sterowniku silnika jak każdy inny. Niektóre interfejsy ELM w ogóle go nie widzą. Z poziomu ECU nie da się go skasować żadnym interfejsem. Niby kasuje ale po wyłączeniu/włączeniu zapłonu dalej jest. Aby zgasić "Check Engine Oil Level" trzeba w interfejsie diagnostycznym przeprowadzić procedurę wymiany oleju - kasowanie owego rejestru z limitem 1,5 litra. Po tej procedurze, gdy ilość dolanego oleju w komputerze jest 0, można skasować błąd komputera "Check Engine Oil Level" jakimkolwiek interfejsem.
Dlaczego nie można jeździć z Check Engine Oil Level
Gdy Check Engine Oil Level jest zapalony, to DPF jest wypalany co kilkadziesiąt kilometrów, a nie co kilkaset. Co drugi dzień mamy zabawę z jeżdżeniem na pierwszym biegu na wysokich obrotach. W końcu wypalenie zostanie przerwane z winy użytkownika (np. silnik zgaśnie) i wtedy przybędzie duża ilość oleju.
Interfejsy diagnostyczne mechaników które robią prawidłowo inspekcję olejową:
Autel - wyświetla nawet ilość paliwa dolanego do ropy obliczoną przez komputer i umożliwia skasowanie.
Zastosowanie interfejsu od samochodów francuskich Stellantis (Peugeot /Citroen/ Opel) do Mitsubishi
Za pomocą interfejsu do samochodów francuskich można robić inspekcję olejową W Mitsubishi w silnikach 4N13 Można zrobić inspekcję olejową, skasować "Check Engine Oil level". W niektórych krajach poza Polską Mitsubishi z silnikiem 4N13 było sprzedawane jako Peugeot 4008 i interfejs Diagbox zna ECU tego silnika.
Intefejs Diagbox do Peugota na Ali Express kosztuje 50zł...
[opisać dokładnie]
Kolega zrobił mi Diagboxem do Peugeota inspekcję i działa na 100%, muszę to dokładnie opisać, może w następny weekend do tego usiądę. Check Engine Oil Level też można Diagboksem skasować.
Tu wiedza na ten temat:
https://forum.mitsumaniaki.pl/viewtopic.php?t=78322
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!