[-]
Ostatnio Dodane Obrazki
Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Strajk Szpularek i Tkaczy 23 kwietnia 1883 roku pierwszy strajk na ziemiach polskich

#41

RE: Inscenizacja Strajku Szpularek i Tkaczy z 1883 roku - Fabryka Feniksa

Tutaj jest dokładna relacja z tegorocznej inscenizacji Strajku Szpularek i Tkaczy z 1883 roku.

Polecam zwłaszcza galerię fotograficzną.


Cytat:W tym roku dzięki staraniom Stowarzyszenia mieliśmy okazję poczuć atmosferę tamtych lat. Ciemne zadymione ulice, patrolowane przez carskie wojsko wprowadzały atmosferę niepokoju i niepewności. Dzięki odtworzonej izbie robotniczej mogliśmy poznać ówczesne warunki życia i zajęcia, a karczma z muzyką na żywo pozwalała wyobrazić sobie robotnicze rozrywki. Obok domostw znalazła się zagrody z dzikimi zwierzętami, które były niewątpliwą atrakcją dla najmłodszych.

Kulminacyjnym elementem wydarzenia była inscenizacja upamiętniająca Strajk Szpularek z 1883r. Inscenizacja prowadzona w formie gawędy opowiadanej dzieciom, uzmysłowiła wszystkim przebieg i wagę tamtych wydarzeń, krwawo tłumionych przez carskie wojska.

https://www.obiektywna.pl/Zyrardow/jak-z...-swe-prawa
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!
Odpowiedz
#42
Wink 

Strajk Szpularek 23 kwietnia 1883

Dziś ważny dzień w historii Żyrardowa, rocznica strajku szpularek. 23 kwietnia 1883 roku kobiety z żyrardowskiej fabryki wyszły na ulicę by stoczyć  walkę o sprawiedliwą płacę i  godne warunki pracy. Tego dnia w mieście odbywały się liczne inicjatywy upamiętniające wydarzenia, odbywała się także inscenizacja strajku szpularek. W tym roku jednak będzie inaczej: Mówił Jacek Czubak […]
https://radiovictoria.pl/2021/04/strajk-...tnia-1883/
Odpowiedz
#43
Exclamation 

Konkurs na fotografię historii Strajku Szpularek

Konkurs na fotografię historii Strajku Szpularek

Szpularki to pracownice jednego z oddziałów przędzalni żyrardowskiej fabryki lnu, a dokładnie szpularni. Stanowią zarazem symbol Żyrardowa, nieodzownie związany z siłą, wytrwałością oraz odwagą pracowników fabryki, którzy stali się bohaterami jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Miasta, tj. Strajku Szpularek, do którego doszło w dnia 23-28 kwietnia 1883 roku. Wydarzenie uważane jest za pierwsze i największe […]

Artykuł Konkurs na fotografię historii Strajku Szpularek pochodzi z serwisu Portal Urzędu Miasta Żyrardowa.




https://www.zyrardow.pl/konkurs-na-fotog...szpularek/
Odpowiedz
#44

RE: Strajk Szpularek i Tkaczy 23 kwietnia 1883 roku pierwszy strajk na ziemiach polskich

Dobry opis strajku szpularek, pochodzący z pracy naukowej. Mnie zawsze interesuje kwestia powiązania I Proletariatu (pierwsza partia na ziemiach polskich) i tego strajku. Co było pierwsze - propaganda partyjna wywołała strajk, czy też powstał on samoistnie, bez przewodników ideowych - z dzisiejszej perspektywy trudno wyobrazić sobie tę drugą wersję, jednak wydaje się ona możliwa!


Wydarzeniem był strajk szpularek żyrardowskich w 1883 roku, największy przed 1905 strajk robotniczy w Królestwie Polskim.„Z pola walki” tak wspominało ten strajk w 1904 roku: „O ile mi wiadomo, był to pierwszy strajk w Żyrardowie (…) Hasło do strajku dały kobiety – szpularki. Mężczyźni z początku wcale nie brali w nim udziału, dopiero po trzech dniach, gdy im zabrakło gotowych szpulek, porzucili pracę”. Szpularki rozpoczęły strajk 22 kwietnia. Powodem były niskie płace, jako że za dzień roboczy od piątej rano do dziewiętnastej płacono im około 20 kopiejek, a w 1883 roku dyrektor tkalni, Tomasz Garbi, postanowił obniżyć dniówkę do 15 kopiejek dziennie.

Gdy negocjacje z zarządem nie powiodły się, szpularki „w ilości 500 osób opuściły fabrykę. Siedziały w mieszkaniach spokojnie, a wieczorami schodziły się jedna u drugiej w mieszkaniu i naradzały, co począć dalej”. Kobiety podjęły więc próbę samoorganizacji. Jako że był to pierwszy strajk robotniczy w Żyrardowie oraz w całym Królestwie Polskim, szpularki nie miały wielu inspiracji z zewnątrz i nie musiały podążać za niczyim przykładem. Same podjęły decyzję o strajku, motywowane względami finansowymi. Nie tylko nie zostały do strajku wysłane przez mężczyzn, lecz początkowo nie znalazły u nich wsparcia. Co więcej, gdy kolejnego dnia nie podjęły pracy, „sprowadzono do kantoru parę szpularek oraz ich ojców i mężów, którym zagrożono natychmiastowo wyrzuceniem z fabryki i mieszkań fabrycznych, jeśli ich córki i żony nie pójdą do pracy”.

W tym sposobie radzenia sobie z kryzysem przez dyrekcję widać głęboko zakorzeniony porządek patriarchalny, panujący tak w domach samych robotnic, jak i w fabryce. W obliczu strajku kobiet dyrektor nie negocjował z nimi samymi, ani im samym nie groził represjami. Zamiast tego potraktował je w sposób absolutnie przedmiotowy, wzywając na rozmowę ich tradycyjnych opiekunów, czyli mężów i ojców, i to im zagroził wyrzuceniem z pracy, jeśli nie zmuszą kobiet do powrotu. Ta strategia odzwierciedlała stosunek władzy panujący w środowisku fabrycznym – dyrektor miał władzę nad robotnikami, a robotnicy mieli władzę nad robotnicami. Groźby skierowane do mężczyzn mogłyby odnieść skutek, jako że „wielu wystraszonych robotników poczęło namawiać kobiety, ażeby przerwały strajk”, jednak niespodziewanie szpularki wsparła „młodzież żyrardowska, przeważnie młodzi tkacze”. Mężczyźni ci „namawiali szpularki do wytrwania, twierdząc, że wkrótce muszą wyjść wszyscy tkacze, gdy mają już bardzo mało szpulek zapasowych”. Młodzi mężczyźni okazywali się najbardziej radykalni, a co za tym idzie, skorzy do wsparcia dążeń emancypacyjnych robotnic. Co ciekawe, wsparli szpularki, podpowiadając im swego rodzaju szantaż wobec starszych pracowników fabryki. Kobiety miały zmusić ich do przerwania pracy przez wstrzymanie produkcji szpulek - robotnice strajkowały więc nie tylko przeciwko dyrekcji i właścicielowi, ale również przeciw robotnikom z tej samej fabryki.

Wkrótce do robotnic faktycznie przyłączyli się prawie wszyscy pracownicy zakładów żyrardowskich. Władze fabryki wezwały na pomoc żandarmerię z Warszawy,dokonano aresztowania dziesięciu robotników, których uznano za przywódców strajku. Wśród aresztowanych nie było kobiet. Później, jak donosił „Przedświt” w 1883 roku, „dn. 25 kwietnia tłumy robotnicze z żonami i dziećmi zebrały się przed więzieniem. (…) Powołano wojsko i rozkazano natrzeć na bezbronnych”. Od strzałów zginęło trzech młodych robotników – dziewiętnastolatek, siedemnastolatek i trzynastolatek. Ranne zostały również inne dzieci - Balbina Chmielewska (15 lat), Makary Godlewski (13 lat), Magdalena Kustowska (15 lat) i Maciej Sokołowski (13 lat). Oznacza to, że w tłumie protestujących znajdowały się również kobiety, a raczej dziewczynki, protestujące na tyle energicznie, że trafiły na linię ognia. Ostatecznie strajk zakończył się 28 kwietnia sukcesem robotników (i robotnic), a Karol Dittrich, właściciel, odstąpił od planów obniżenia pensji szpularkom.

„Proletariat” nie omieszkał wydać okolicznościowej odezwy po wydarzeniach w Żyrardowie, łącząc je z koronacją Aleksandra III. W odezwie wskazywał, że „tylko szlachta i burżuazja uznały prawowitość obecnej monarchii, widząc, że dla obrony ich właśnie interesów rozporządza ona milionem bagnetów”, a „Rzeź Żyrardowska — to ołtarz krwawego ich przymierza”. Dionizja Wawrzykowska-Wierciochowa podaje również, że w trakcie strajku Zofia Onufrowicz i Witolda Karpowicz, działaczki „Proletariatu”, pojechały na miejsce, by podtrzymać strajk i agitowały do działania same robotnice. Sam udział działaczy „Proletariatu” w przygotowaniu strajku i jego podtrzymaniu nie jest do końca wyjaśniony.

Źródło: Altenatywny model emancypacji na przykładzie polskich robotnic w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku, Alicja Urbaniak-Kopeć, Praca doktorska pod kierunkiem prof. dr hab. Małgorzaty Szpakowskiej, Warszawa 2017

https://depotuw.ceon.pl/handle/item/2449

Żanna Kormanowa w artykule „Pierwszy strajk powszechny na ziemiach polskich” twierdziła, że „istnieje bezpośredni związek pomiędzy powstaniem >>Proletariatu<< a strajkiem żyrardowskim. >>Proletariat<< wydał swoja pierwszą odezwę̨ programową 1 września 1882 r., a w kwietniu 1883 r. zaczęły się̨ wypadki żyrardowskie. Dziś́ wiemy na pewno, że członkowie >>Proletariatu<< mieli i w Żyrardowie swoje kółko i że działacze >>Proletariatu<< odegrali w wypadkach kwietniowych niemałą rolę”. Żanna Kormanowa, „Pierwszy strajk powszechny na ziemiach polskich” Z walk robotników Żyrardowa 1883-1919, red. Jan Kazimierski, Krzysztof Zwoliński, Żyrardów 1960.

Benon Dymek w cytowanym już artykule poddaje tę tezę w wątpliwość, twierdząc, że Kormanowa opierała się jedynie na liście Stanisława Kunickiego do Waryńskiego, a sam Kunicki przybył do Żyrardowa dopiero w maju 1883 roku, jednak widząc aresztowania, będące echem samego strajku z kwietnia, szybko wyjechał.


Znam też relacje przeciwne mówiące o tym, że Partia Proletariat nie miała nic wspólnego ze strajkiem i że szukała kontaktu podczas wydarzeń, gdy o strajku napisały warszawskie gazety.
⭐⭐Dodano po krótkim czasie⭐⭐
Uwaga do szukających usilnie bolszewii na lewicy: w dniu strajku Lenin obchodził 13 urodziny!!!! Urodził się 22 kwietnia (sic!) 1870 roku.
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!
Odpowiedz
#45
Exclamation 

Wspólnie uczcijmy Strajk Szpularek z 1883 roku

Wspólnie uczcijmy Strajk Szpularek z 1883 roku

Strajk Szpularek, do którego doszło w dniach 23-28 kwietnia 1883 roku, uważany jest za pierwsze i największe w Królestwie Polskim starcie zbrojne z wojskiem carskim po powstaniu styczniowym, a coroczne jego obchody na stałe wpisały się w kalendarz miejskich imprez. Tegoroczna odsłona projektu „Strajk Szpularek 1883” jest inna niż dotychczas, a to za sprawą przeniesienia […]

Artykuł Wspólnie uczcijmy Strajk Szpularek z 1883 roku pochodzi z serwisu Portal Urzędu Miasta Żyrardowa.




https://www.zyrardow.pl/wspolnie-uczcijm...1883-roku/
Odpowiedz
#46

RE: Strajk Szpularek i Tkaczy 23 kwietnia 1883 roku pierwszy strajk na ziemiach polskich

W tej informacji wydaje się że jest błąd. Ostatnio czytałem (jeden wpis wyżej) że strajk rozpoczął się w niedzielę 22 kwietnia, a tutaj jest 23 kwietnia. Warto by było sprawdzić jak było naprawdę.

Niedziela 22 kwietnia była dniem roboczym dla szpularek. Nie mam czasu tego dokładnie zgłębiać, jednak warto byłoby prostować mity, które wzięły się z dzisiejszego socjalistycznego przekonania że niedziela była zawsze dniem wolnym.

PS. W tej informacji jest transparent "precz z caratem", a strajk był przeciwko Karolowi Dittrichowi a nie carowi.  Polskim chłopom na pewno, a robotnikom i robotnicom pewnie też car kojarzył się dobrze, bo zniósł pańszczyznę. POLSKI PAN = PAŃSZCZYZNA takie skojarzenie było w całym XIX wieku. Dodajmy że ludzie byli bardzo wdzięczni carowi od dnia uwolnienie od darmochy!  Polska była "w ogonie", było to wiele lat później (tuż po powstaniu styczniowym) niż w innych krajach. Ludzie biedni bali się powrotu polskich panów jak ognia, obawiali się że powrót rządów polskich panów to też powrót pańszczyzny.   Kilka powstań się nie odbyło, bo chłopi je bojkotowali, ale to już inna historia..
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!
Odpowiedz
#47
Wink 

Strajk Szpularek

Strajk Szpularek

Na terenie Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie w najbliższą niedzielę po raz kolejny odbędzie się  happening upamiętniający Strajk Szpularek. Przypomnijmy, żyrardowskie Szpularki, w 1883 roku wywołały jeden z największych strajków na terenie Królestwa Polskiego. A co tym razem wydarzy się na Bielniku?  Mówi Jacek Czubak Pełnomocnik Prezydenta ds. Organizacji Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie Wydarzenie rozpocznie się […]


https://radiovictoria.pl/2021/10/strajk-szpularek-2/
Odpowiedz
#48
Exclamation 

Upamiętniono Strajk Szpularek z 1883 roku

Upamiętniono Strajk Szpularek z 1883 roku

Oprócz przejścia ulicami Bielnika w hołdzie żyrardowskim szpularkom, w Muzeum Lniarstwa odbyło się wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego, którego celem było zaangażowanie mieszkańców do wcielenia się w rolę szpularek i tkaczy oraz wykonanie zdjęcia w odpowiednich stylizacjach i scenografii nawiązujących do konkretnego fragmentu wydarzenia. Nagrody laureatom wręczyli Prezydent Miasta Żyrardowa Lucjan Krzysztof Chrzanowski, dyrektor Delegatury […]

Artykuł Upamiętniono Strajk Szpularek z 1883 roku pochodzi z serwisu Portal Urzędu Miasta Żyrardowa.




https://www.zyrardow.pl/upamietniono-str...1883-roku/
Odpowiedz
#49
Star 

Chleba, pracy i godnych warunków życia! - Głos Skierniewic

Chleba, pracy i godnych warunków życia! - Głos Skierniewic

W sobotę 18 czerwca na terenie Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie odbyła się inscenizacja strajku szpularek.

https://zyrardow.eglos.pl/aktualnosci/it...nkow-zycia
Odpowiedz
#50

RE: Strajk Szpularek i Tkaczy 23 kwietnia 1883 roku pierwszy strajk na ziemiach polskich

Przeczytałem powyższy tekst na eglos.
Cytat:Właściciel fabryki Karl Dittrich spełnił podstawowe żądania strajkujących i przywrócił ich do pracy. Miał wtedy powiedzieć:
„Kapitalizm zadaje rany, kapitalizm musi je też leczyć”.
To Dittrich mówił po polsku? Z tego co ja wiem, nie mówił ani słowa po polsku, ani po rosyjsku. Otaczał się niemieckojęzycznymi współpracownikami, kilka szczebli zarządu fabryki, aż do poziomu majstrów. 
Powinno zatem być, że powiedział: Der Kapitalismus tut weh, der Kapitalismus muss auch heilen

PS.
Pod wpływem STRAJKÓW zmuszono Dittricha do nauczenia swoich współpracowników polskiego lub rosyjskiego. Carska władza nakazała uczyć majstrów tych języków, nie mogli oni w Królestwie kongresowym wydawać poleceń robotnikom po niemiecku. Zachowały się źródłowe dokumenty w Archiwum Głównym Akt Dawnych. Tylko że ów nakaz nauki wydano po roku 1890, co najmniej 7 lat po pierwszym strajku...
⭐⭐Dodano po krótkim czasie⭐⭐
Robotnicy robili uproszczenia, ponieważ każdy majster w fabryce mówił po niemiecku (bo musiał porozumiewać się z dyrektorami, a oni z Ditrichem) to strajki były też przeciw Niemcom, nazywano ich też Prusakami.

Strajki przeciw Niemcom, a wzywano na pomoc cara (nazywano go Ojcem, bo w kościele katolickim głoszono, że Bóg każe szanować władcę, czyli cara, który był królem Polski). Jakie "precz z caratem"??? Z kolei Ditrich pomagał władzom jak mógł. Kiedy władze ściągały do Żyrardowa Kozaków, koczowników popierających cara, to stacjonowali oni w dzisiejszym parku Ditricha - materiały źródłowe mówią o "kozaczkach w lesie przy Dytrykowskim pałacu". Oddział kozacki liczył ok. 200 ludzi, w parku byli schowani.
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!
Odpowiedz
#51
Star 

Strajk szpularek w Żyrardowie - Culture.pl

Strajk szpularek w Żyrardowie - Culture.pl

W 1883 roku stanęły maszyny w żyrardowskiej fabryce lniarskiej. Szpularki przemówiły w imieniu wszystkich robotników Królestwa Polskiego.

https://culture.pl/pl/artykul/to-my-bedz...zyrardowie
Odpowiedz
#52
Star 

&quot;To my będziemy pierwsze&quot;. Strajk szpularek w Żyrardowie - Mr.Mars - Hej

"To my będziemy pierwsze". Strajk szpularek w Żyrardowie - Mr.Mars - Hej

W 1883 roku na kilka dni stanęły maszyny w żyrardowskiej fabryce lniarskiej. Szpularki przemówiły nie tylko w swoim imieniu, lecz także wszystkich ...

https://www.hejto.pl/wpis/to-my-bedziemy...zyrardowie
Odpowiedz
#53

RE: Strajk Szpularek i Tkaczy 23 kwietnia 1883 roku pierwszy strajk na ziemiach polskich

Bardzo ciekawy komentarz. Kozacy to Ukraińcy, a Chmielnicki to bohater narodowy Ukrainy. Z tego tytułu sotnię kozacką, którą car przysłał jako wsparcie Ochrany w artykule powyższym pominięto. Tak powstaje polityka historyczna.
⭐⭐Dodano po krótkim czasie⭐⭐
Zdjęcie szpularek, podobno na wolnej licencji.
⭐⭐Dodano po krótkim czasie⭐⭐
Podczas tego drugiego strajku ok 10 lat później protestujący bardzo obawiali się "kozaczków" tak ich nazywali. Zachowały się dokumenty, że Kozacy stacjonowali w lesie w pobliżu pałacu Ditricha. Nie było wtedy jeszcze parku, tylko las.


Załączniki Obrazki
Szpularki.jpg   
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!
Odpowiedz
#54
Star 

Bunt, który wstrząsnął XIX-wieczną Polską. Nieoczekiwana lawina wydarzeń

Dlaczego w takim razie pierwszy tak duży strajk, nie tylko największy strajk w historii Polski przed strajkiem łódzkim z 1892 r., ale także jeden z największych strajków na świecie przed strajkiem w Chicago z 1886 r., miał miejsce właśnie w Żyrardowie?

Wszystko działo się na miesiąc przed koronacją cara Aleksandra III w Moskwie. Cara, którego ojciec Aleksander II zginął z ręki polskiego socjalisty i członka rosyjskiej organizacji Narodnaja Wola, Ignacego Hryniewieckiego. I który nienawidził wszelkiej maści socjalistów, ich poglądów i dążeń.

W roku następnym zmarł Karol Teodor Hielle i odtąd, aż do końca XIX w., rozwój żyrardowskiej fabryki spoczywał w rękach dwóch Dittrichów: Karola Augusta (ojca), a później Karola Józefa Gustawa (syna). Dittrichowie zwiększając w kolejnych latach wydatki na inwestycje społeczno-filantropijne nie tylko polepszyli życie pracownikom, ale również niezwykle uatrakcyjnili ofertę pracy w swoim przedsiębiorstwie.

W trakcie dnia do strajkujących robotnic przyłączyła się grupa młodych tkaczy, którzy opuścili sale fabryczne i wyszli na plac przed fabryką. Zarabiali na ogół znacznie więcej niż szpularki, pomiędzy 0,5 a 1,5 rubla dziennie. Strajkujący żądali wyższych płac i skrócenia czasu pracy, a niektórzy domagali się nawet przejęcia fabryki przez rosyjskie władze państwowe. Wobec tego porucznik Chełmiński spróbował rozbić strajk, grożąc robotnikom konsekwencjami prawnymi.

Mimo tych obietnic, spełnionych tuż po strajku, stary Dittrich został w pewnym momencie otoczony przez grupę agresywnych robotników i dotkliwie przez nich pobity. Po strajku na zawsze opuścił Żyrardów, a niecałe trzy lata później zmarł.


https://www.onet.pl/informacje/onetwarsz...7,79cfc278

Bibliografia:
  • Baumgarten L., Dzieje Wielkiego Proletariatu, Książka i Wiedza, Warszawa 1966
  • Hulka-Laskowski P., Mój Żyrardów. Z dziejów polskiego miasta i życia pisarza, Warszawa 1934
  • Kaczyńska E., Dzieje robotników przemysłowych w Polsce pod zaborami, Warszawa 1970
  • Kazimierski J., Dzieje Zakładów Żyrardowskich i jej załogi w latach 1829-1885, Ciechanów 1984
  • Kazimierski J. (red.), Z walk robotników Żyrardowa 1883-1919, Żyrardów 1960
  • Kołodziejczyk R. (red.), Klasa robotnicza i ruch robotniczy na zachodnim Mazowszu 1878-1948, Warszawa 1981
  • Pietrzak-Pawłowska I., Żyrardów 1829-1945, Warszawa 1980
  • Wóycicki A., Dzieje robotników przemysłowych w Polsce, Warszawa 1929
  • Zwoliński K., Zakłady Żyrardowskie w latach 1885-1915, Warszawa 1979
  • Prasa z 1883 r.
  • Z pola walki, nr 3, 1958
  • Zbiory Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie
  • Zespół Towarzystwa Akcyjnego Zakładów Żyrardowskich, APW oddział w Grodzisku Mazowieckim
Odpowiedz
#55

RE: Strajk Szpularek i Tkaczy 23 kwietnia 1883 roku pierwszy strajk na ziemiach polskich

Polecam powyższy tekst, są rzeczy o których nie wiedziałem wcześniej. Potwierdza się to, że strakujące robotnice domagały się UPAŃSTWOWIENIA ZAKŁADÓW, a nie krzyczały PRECZ Z CARATEM. Takie hasło widać na każdej inscenizacji strajku w Żyrardowie, choć prawackie, to niezgodne z rzeczywistością historyczną.

W Kościele katolickim uczono, że ojcem w niebie jest Bóg, a ojcem na ziemi car, król Polski. Watykan wiele razy nakazywał to mówić na kazaniach, są bulle (listy) papieskie do polskich biskupów o tym. Takie są zasady współżycia Kościoła z władzą "ziemską".
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!
Odpowiedz
#56

RE: Strajk Szpularek i Tkaczy 23 kwietnia 1883 roku pierwszy strajk na ziemiach polskich

To jest dziwne dla mnie - zawsze Ditrich był opisywany jako orędownik Żyrardowskich robotników - sfinansował wszystkie miejsca kultów, zadbał o dzieci budująch ochronkę, edukację pracowników. Żyrardowskie zakłady w końcu uchodziły w Królestwie Polskim za wzór w stosunkach na linii pracodawca - pracownik. Sądziłbym, że pracownicy bardziej broniliby dobroczyńcy niż go lali.

Może to prowokacja Rosjan, żeby właśnie znacjonalizować zakłady? Pamiętam, że fabryka nigdy nie spełniła obietnic, a rosyjscy żandarmii dokonali mocnej czystki wśród protestujących.
Odpowiedz
#57

RE: Strajk Szpularek i Tkaczy 23 kwietnia 1883 roku pierwszy strajk na ziemiach polskich

Dittrich nie był najgorszy. W tamtych czasach dopiero tworzyły się reguły na linii pracodawca - robotnik. Warunki pracy były słabe, bo mogły takie być, nie było regulacji.

Bunt był trochę na linii narodowościowej - Polacy - Niemcy albo też Prusacy (tak ich nazywali). Karol Dittrich ani żaden z dyrektorów nie mówił ani po polsku, ani po rosyjsku. Tworzyło to barierę, bo wyższe kierownictwo wydawało polecenia majstrom po niemiecku, a dopiero oni mówi do szeregowych robotników. Nieraz też po niemiecku, albo narzekali, że muszą mówić do gorszych po polsku. Robotnicy i robotnice buntowali się przeciw Niemcom albo Prusakom, czyli przeciw majstrom. W późniejszych latach pod koniec XIX wieku władze rosyjskie interweniowały w tej sprawie i nakazały wydawać robotnikom polecenia w języku rosyjskim lub polskim. Istnieje taki dokument urzędowy Królestwa Polskiego, zakaz używania niemieckiego w poleceniach służbowych.
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!
Odpowiedz
#58

RE: Strajk Szpularek i Tkaczy 23 kwietnia 1883 roku pierwszy strajk na ziemiach polskich

Może było to związane z organizacją samego wydarzenia albo z tym, że tematyka strajku nie pasowała do głównego celu Dni Dziedzictwa, który skupiał się na promowaniu dziedzictwa kulturowego i historycznego danego regionu.

Może też po prostu zdecydowano się na inny rodzaj wydarzeń lub wystaw, które lepiej oddawałyby charakter tego święta. Trudno powiedzieć dokładnie, dlaczego tak się stało, ale zapewne były ku temu jakieś powody.
: Pozdrawiam, Mateusz 😊


//Taka mała prośba, usuwaj formatowanie, bo nasze forum ma ciemne tło czarnych liter nie widać.
Odpowiedz
#59

RE: Strajk Szpularek i Tkaczy 23 kwietnia 1883 roku pierwszy strajk na ziemiach polskich

Pisząc tutaj bez cytatu, odnosisz się do ostatniego wpisu a nie jakichś starych, nie wiadomo których. Proszę poprawnie cytować, do czego się odnosisz. Usuwaj formatowanie, bo czarnych liter nie widać.
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!
Odpowiedz
#60
Star 

Jacek Czubak – Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie - Radio Victoria

Jacek Czubak – Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie - Radio Victoria

Gra wielkoformatowa – to nowy pomysł Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie na zachowanie pamięci o Strajku Szpularek. Na czym polega ten pomysł i kto może ...

https://radiovictoria.pl/gosc/jacek-czub...ardowie-3/
Odpowiedz
  

[-]
Korzyści z rejestracji!
Masz coś do dodania? Zaloguj się lub zarejestruj, aby odpowiedzieć. Czekamy na Ciebie! Rejestracja trwa mniej niż minutę i wymaga podania jedynie adresu e-mail.
Jeżeli chcesz napisać coś bez logowania, to możesz zrobić to w dziale Wiadomości z Żyrardowa .



[-]

Podobne wątki

Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Wigilia Miejska - spotkanie świąteczne organizowane przez Urząd Miasta 83 3 742 23.12.2024 11:17
Ostatni post: Szperacz
Star Konkurs młodych pianistów De Girard International Young Pianists Competition Szperacz 7 674 21.12.2024 02:09
Ostatni post: Szperacz
Star Koncert Ryszard Rynkowski - największe przeboje -12 maja Szperacz 0 57 19.12.2024 20:55
Ostatni post: Szperacz
  Alarm bombowy w Żyrardowie lub powiecie żyrardowskim 48 2 585 13.12.2024 14:46
Ostatni post: belin
Wink Mistrzowie kostki Rubika zmierzą się 14-15 grudnia Szperacz 0 67 12.12.2024 14:00
Ostatni post: Szperacz
  Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie w parku. Willa reprezentacyjna fabrykanta 51 2 605 11.12.2024 21:21
Ostatni post: Szperacz
Star Spektakl „Noc na Polanie” - 19 grudnia Szperacz 0 57 11.12.2024 00:40
Ostatni post: Szperacz
Star Kartka świąteczna z Żyrardowa - konkurs organizowany przez Urząd Miasta Szperacz 7 388 10.12.2024 12:06
Ostatni post: Szperacz
  Fabryka św. Mikołaja - Jarmark Bożonarodzeniowy w Żyrardowie - za publiczne pieniądze belin 13 833 06.12.2024 19:55
Ostatni post: Szperacz
Star Współpraca Miasta Żyrardów z Teatrem Klasyki Polskiej Szperacz 12 235 05.12.2024 15:54
Ostatni post: Szperacz
Star Zawody w jedzeniu kebaba: nagroda główna 1.000,00 PLN Żyrardów 30.11.2024 r. Szperacz 3 147 04.12.2024 01:12
Ostatni post: belin
Star Maggie Tunkiewicz-Zakrzewska, Maciej Klociński, Andrzej Witlewski, Żyrardów Fara Szperacz 0 21 03.12.2024 22:28
Ostatni post: Szperacz
Star Domek z piernika - spektakl mikołajkowy 07.12.2024 Szperacz 0 88 02.12.2024 07:25
Ostatni post: Szperacz
Star SoloBOSSka 11.01.2025 Żyrardów - Evenea.pl Szperacz 0 87 01.12.2024 10:32
Ostatni post: Szperacz
  Debata społeczna o bezpieczeństwie organizowana przez Policję belin 3 293 28.11.2024 17:52
Ostatni post: Szperacz


[-]

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

14 gości