13.12.2009 17:13
Remont linii kolejowej z PLK jak nie walniesz, nic nie załatwisz
Poniżej informacja za zyrardow.pl. pewnie zainteresowani już wiedzą, a ja podaję to jako przykład tego ile można by u nas osiągnąć gdyby każdy miał trochę więcej dobrej woli. Prezydent Żyrardowa negocjował przez wiele dni i nic nie dało się zrobić. Wicepremier nakazał zastosowanie zmian - udało się w jeden dzień. I po co to marnowanie czasu na wcześniejsze przepychanki? Po co zawracanie głowy premierowi?Nie czepiajcie się o drobne błędy w tekście, takie jak:
1) 9 stycznia, zamiast 9 grudnia
2) niepełne przedstawianie W. Pawlaka. - powinien być zaprezentowany także jako "przedstawiciel mieszkańców"
"Koniec złej passy Żyrardowa w trudnych rozmowach z PKP PLK
Trzeba było interwencji prezydenta Andrzeja Wilka na najwyższym szczeblu władzy państwowej, by PKP PLK â inwestor modernizacji linii kolejowej Łódź-Warszawa â uwzględnił w projekcie inwestycji sygnalizowane od ponad roku przez Miasto Żyrardów uwagi dotyczące jak najlepszych rozwiązań dla mieszkańców Żyrardowa.
Miasto Żyrardów od samego początku uczestniczy we wszystkich etapach prac nad koncepcją modernizacji linii kolejowej na odcinku Warszawa Zachodnia - Skierniewice, zabiegając o jak najlepsze rozwiązania zarówno dla podróżujących koleją, jak i wszystkich mieszkańców miasta. W ramach modernizacji linii kolejowej można bowiem w dużym stopniu poprawić komunikację między dwoma częściami Żyrardowa, położonymi po obu stronach torów. Interesy miasta w tej kwestii nie są jednak zbieżne z interesami inwestora, stąd dotychczasowe negocjacje nie przynosiły efektów. W obliczu zmniejszających się z upływem czasu szans na pomyślny finał rozmów, prezydent postanowił zainteresować sprawą najwyższe władze państwowe.
9 stycznia w Ministerstwie Gospodarki odbyło się spotkanie, którego konsekwencją jest uwzględnienie w planowanej inwestycji najważniejszych postulatów Miasta Żyrardowa. W spotkaniu uczestniczyli wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, wiceminister infrastruktury Juliusz Engelhardt, prezes Zarządu PKP PLK Zbigniew Szafrański i Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Michał Kiełsznia. Miasto Żyrardów reprezentowali: prezydent Andrzej Wilk, zastępca prezydenta Grzegorz Obłękowski i Małgorzata Walczak kierownik Miejskiego Zespołu Urbanistycznego. Już podczas spotkania prezydent otrzymał zapewnienie, że inwestor uwzględni zgłaszany przez Miasto wniosek o zachowanie istniejącego przejścia na perony przy budynku dworca i wybudowanie w miejscu istniejącej kładki drugiego przejścia podziemnego, stanowiącego jednocześnie ciąg pieszo â rowerowy komunikujący dwie części miasta. Dotychczas spółka PKP PLK zakładała likwidację na dworcu PKP w Żyrardowie zarówno kładki, jak i przejścia podziemnego, a w zamian za to â budowę jednego przejścia pod torami, znacznie bardziej oddalonego od budynku dworca, niż to istniejące. Takie rozwiązanie wydłużyłoby drogę podróżnych z dworca na peron i pogorszyło układ komunikacyjny między centrum miasta a Zatorzem. Jednocześnie byłoby niekorzystne z punktu widzenia ochrony konserwatorskiej zabytkowego budynku dworca. Już na drugi dzień po spotkaniu, 10 grudnia, inwestor dokonał aktualizacji programu funkcjonalno â użytkowego, stanowiącego dokumentację trwającego już postępowania przetargowego na projekt i wykonawstwo. Aktualizacja ta dotyczy wprowadzenia oczekiwanych przez Miasto Żyrardów i uzgodnionych podczas spotkania rozwiązań na terenie dworca PKP. Istniejące przejście podziemne zostanie rozbudowane, natomiast w miejscu kładki powstanie przejście pod torami dla pieszych i rowerzystów. Przejścia zarówno na perony, jak i na drugą część miasta będą dostosowane dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się.
Podczas spotkania prezydent Andrzej Wilk podkreślał też konieczność zrealizowania w ramach modernizacji linii kolejowej dodatkowych prac na odcinku przebiegającym przez Żyrardów. Rozmawiano m.in. o remoncie mostu w ul. św. Jana, konstrukcji betonowych tunelu w ul. 1 Maja czy przepustów na rzece Wierzbiance i Pisi. Rozważano także zasygnalizowaną przez władze Żyrardowa możliwość przekierowania transportu towarowego na inne linie, aby zwiększyć możliwości transportu osobowego.
- Mimo wynegocjowania najważniejszych dla miasta rozwiązań, w dalszym ciągu zabiegać będziemy o uwzględnienie w projekcie inwestycji dodatkowych prac remontowych na terenie Żyrardowa â podkreśla prezydent Andrzej Wilk. "