[-]
Ostatnio Dodane Obrazki
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[-]

Projekt regulaminu utrzymania czystości i porządku.

#1

Projekt regulaminu utrzymania czystości i porządku.

Oto projekt statutu.
REGULAMIN UTRZYMANIA CZYSTOŚCI I PORZĄDKU
NA TERENIE MIASTA ŻYRARDOWA

Rozdział I
Postanowienia ogólne

§1
Przedmiot regulaminu

Regulamin określa szczegółowe zasady utrzymania czystości i porządku na terenie
Miasta Żyrardowa dotyczące:

1. Wymagań w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości obejmujących:
1) prowadzenie we wskazanym zakresie selektywnego zbierania i odbierania odpadów komunalnych, w tym powstających w gospodarstwach domowych przeterminowanych leków i chemikaliów, zużytych baterii i akumulatorów, zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, mebli i innych odpadów wielkogabarytowych, odpadów budowlanych i odpadów zielonych,
2) uprzątanie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego,
3) mycie i naprawy pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi;
2. Rodzaju i minimalnej pojemności pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, warunków rozmieszczenia tych pojemników i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym;
3. Częstotliwości i sposobu pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz z terenów przeznaczonych do użytku publicznego;
4. Innych wymagań wynikających z wojewódzkiego planu gospodarki odpadami;
5. Obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe, mających na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku;
6. Wymagań utrzymywania zwierząt gospodarskich na terenach wyłączonych z produkcji rolniczej, w tym także zakazu ich utrzymywania na określonych obszarach lub w poszczególnych nieruchomościach;
7. Wyznaczanie obszarów podlegających obowiązkowej deratyzacji i terminów jej przeprowadzania.


Rozdział II
Wymagania w zakresie utrzymania czystości i porządku na terenie nieruchomości

§2
Obowiązek pozbywania się odpadów komunalnych

1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do pozbywania się odpadów komunalnych, odpowiednio z terenu nieruchomości oraz terenów przeznaczonych do użytku publicznego, w sposób systematyczny, gwarantujący zachowanie czystości i porządku na nieruchomości lub terenie przeznaczonym do użytku publicznego, poprzez zbieranie odpadów komunalnych, zgodnie z wymaganiami określonymi w niniejszym rozdziale, w celu odbioru przez podmioty odbierające odpady komunalne.
2. W przypadku nieruchomości, które w części stanowią nieruchomość, na której zamieszkują mieszkańcy, a w części nieruchomość, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, odpady komunalne na poszczególnych częściach tych nieruchomości należy zbierać stosując zasady odpowiednie do danej części takiej nieruchomości.

§3
Sposób zbierania odpadów komunalnych

1. Właściciele nieruchomości obowiązani są do wyposażenia nieruchomości w urządzenia służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywania tych urządzeń w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym.
2. Właściciele nieruchomości powinni zbierać odpady w sposób selektywny.
3. Selektywne zbieranie odpadów komunalnych przez właścicieli nieruchomości dotyczy w szczególności następujących frakcji odpadów komunalnych:
a) papier i tektura (w tym odpady opakowaniowe, gazety itd.),
b) tworzywa sztuczne i metale,
c) opakowania wielomateriałowe,
d) odpady opakowaniowe ze szkła,
e) odpady zielone,
f) odpady wielkogabarytowe,
g) odpady budowlane i rozbiórkowe, wytwarzane w ramach remontów, które nie są
prowadzone na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane
(Dz. U. z 2010 r., Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) wykonywane we własnym zakresie
przez właścicieli nieruchomości,
h) zużyte baterie i akumulatory,
i) zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny,
j) przeterminowane leki,
k) chemikalia
4. Powstające na terenie nieruchomości odpady komunalne, w tym powstające w
gospodarstwach domowych, przed ich zgromadzeniem w pojemnikach na odpady na terenie nieruchomości, należy poddać segregacji. Przyjmuje się kontynuację sposobu selektywnego zbierania odpadów poprzez:
1) zbieranie selektywne „u źródła” w zabudowie jednorodzinnej,
2) pojemniki na poszczególne rodzaje odpadów w zabudowie wielorodzinnej,
3) punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
5. Wyselekcjonowane frakcje odpadów komunalnych, nadające się do odzysku i dalszego wykorzystania (np. papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło i opakowania wielomateriałowe) należy umieszczać odrębnie w przeznaczonych do tego celu i specjalnie oznakowanych pojemnikach do segregacyjnej zbiórki odpadów komunalnych rozmieszczonych na terenie Miasta Żyrardowa, a na terenach o zabudowie jednorodzinnej w oznakowanych workach foliowych. Selektywne zbierania odpadów prowadzi się w podziale na następujące frakcje, wyszczególnione w ust. 3 powyżej:
1) łącznie frakcje określone w pkt. a, b, c oznaczone jako odpady „segregowane suche”,
2) oddzielnie frakcja określona w pkt. d, oznaczona jako „szkło opakowaniowe”,
3) oddzielnie frakcja określona w pkt. e, oznaczona jako „odpady zielone”,
4) oddzielnie frakcja określona w pkt. f, oznaczona jako odpady „wielkogabarytowe”,
5) frakcję określoną w pkt g, oznaczoną jako „odpady budowlane i rozbiórkowe”,
należy wydzielać z powstających odpadów komunalnych i przekazywać do punktów
ich zbiórki,
6) odpady niebezpieczne znajdujące się w odpadach komunalnych gospodarstw
domowych, frakcje określone w pkt. h, i, j, k należy wydzielać z powstających
odpadów komunalnych i przekazywać do punktów ich zbiórki.
7) odpady pozostałe po wysegregowaniu odpadów selektywnie zbieranych należy
zbierać oddzielnie jako niesegregowane zmieszane odpady komunalne, oznaczone
jako „odpady zmieszane”.
6. Zabrania się umieszczania wymieszanych odpadów komunalnych w pojemnikach do segregacyjnej zbiórki surowców wtórnych oraz odpadów innych niż rodzaj frakcji opisanej na pojemniku.
7. Na terenach nieruchomości o zabudowie jednorodzinnej odpady kuchenne i odpady zielone można poddać procesowi kompostowania z przeznaczeniem do własnego wykorzystania kompostu.
8. Odpady roślinne powstające na terenie nieruchomości w wyniku pielęgnacji zieleni
(usunięte chwasty, wygrabione liście, skoszona trawa, wycięte gałęzie drzew, przycięte
krzewy), w przypadku braku możliwości ich kompostowania na miejscu przez właściciela
nieruchomości, podlegają segregacji.
9. Odpady wielkogabarytowe należy gromadzić odrębnie od pozostałych odpadów
komunalnych w pobliżu pojemników na odpady komunalne.
10. Dostarczanie przez mieszkańców i właścicieli nieruchomości do punktu selektywnego
zbierania odpadów komunalnych, o których mowa w §5, rozdzielnie na frakcje
wyszczególnione w ust. 1, jednak z zachowaniem zasad obowiązujących w punkcie
selektywnego zbierania odpadów komunalnych.

§4
Wymagania dotyczące selektywnego zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości

1. Odpady segregowane suche należy zbierać w taki sposób, aby nie były one zanieczyszczone resztkami żywności, tłuszczami, olejami, farbami oraz nie zawierały mokrego papieru i mokrej tektury.
2. Odpady opakowaniowe z papieru, metali, tworzyw sztucznych oraz opakowania wielomateriałowe należy, w miarę możliwości, trwale zgnieść przed ich włożeniem do pojemnika.
3. W pojemnikach przeznaczonych do zbierania odpadów zmieszanych zabrania się gromadzenia: śniegu, lodu, gorącego popiołu, żużla, odpadów zielonych, odpadów budowlanych i rozbiórkowych, odpadów wielkogabarytowych, odpadów niebezpiecznych i odpadów w postaci zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.
4. Wysegregowane frakcje odpadów komunalnych powinny być wolne od innych, odbieranych odrębnie frakcji odpadów segregowanych.
5. W przypadku niedotrzymania poziomu czystości asortymentowej dla frakcji odpadów zbieranych w pojemniku lub worku, wszystkie zebrane odpady kwalifikuje się jako odpady zmieszane i odbiera się je wraz z innymi odpadami zmieszanymi.


§5
Punkt selektywnego zbierania odpadów komunalnych

1. W punkcie selektywnego zbierania odpadów komunalnych zbierane są wszystkie frakcje odpadów, o których mowa w § 3 ust. 3.
2. Informacja o punkcie selektywnego zbierania odpadów komunalnych działającym na terenie Miasta Żyrardowa wraz z jego danymi teleadresowymi oraz informacją o rodzajach zbieranych odpadów i godzinach ich przyjmowania, jest podawany do publicznej wiadomości na stronie internetowej Miasta Żyrardowa.


§6
Zbiórki akcyjne odpadów zielonych i wielkogabarytowych

1. Terminy i miejsca prowadzenia zbiórek akcyjnych są podawane do publicznej wiadomości z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem w stosunku do planowanego terminu zbiórki.
2. Odpady zielone, odbierane w ramach zbiórek akcyjnych, powinny być gromadzone w odpowiednich workach spełniających wymagania określone w § 12 nie wcześniej niż 24 godziny przed wyznaczonym terminem odbioru, wyłącznie w specjalnie wyznaczonym miejscu, w sposób umożliwiający swobodny dostęp podmiotowi odbierającemu odpady komunalne.


§7
Wymagania w zakresie uprzątania błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z części nieruchomości służących do użytku publicznego

1. Błoto, śnieg i lód z części nieruchomości służących do użytku publicznego oraz z chodników położonych bezpośrednio przy granicy nieruchomości, należy uprzątnąć niezwłocznie po ich wystąpieniu, natomiast inne zanieczyszczenia -w miarę potrzeby.
2. Błoto, śnieg i lód, uprzątnięte zgodnie z ust. 1, z części nieruchomości przeznaczonych do użytku publicznego należy gromadzić w miejscach, w których nie powodują zakłóceń w ruchu pieszych lub pojazdów, w sposób umożliwiający ich odbiór.
3. Błoto, śnieg i lód, uprzątnięte z chodników położonych bezpośrednio przy granicy nieruchomości, zgodnie z ust. 1, należy gromadzić w pryzmach na skraju chodnika od strony jezdni, z zachowaniem możliwości odpływu wody roztopowej.
4. Pryzmy należy lokalizować pozostawiając wolne przejście dla pieszych, w sposób niepowodujący szkód w mieniu i niezagrażający przechodniom i pojazdom. Pryzmy nie powinny znajdować się na terenach zieleni, przy drzewach i w misach drzew, w pojemnikach przeznaczonych na kwiaty oraz przy latarniach, urządzeniach energetycznych, sygnalizatorach świateł itp.
5. Sople lodu i nawisy śnieżne na dachach i gzymsach budynków, znajdujące nad częściami nieruchomości służącymi do użytku publicznego, należy usunąć niezwłocznie po ich wystąpieniu.
6. Zakazuje się zgarniania śniegu, lodu, błota lub innych zanieczyszczeń z chodników na jezdnię.
7. Materiał użyty do likwidacji śliskości chodnika, należy uprzątnąć niezwłocznie po ustaniu przyczyny jego zastosowania oraz w miarę możliwości gromadzić w zamkniętych pojemnikach i powtórnie wykorzystać.


§8
Wymagania w zakresie mycia i napraw pojazdów samochodowych poza myjniami i warsztatami naprawczymi


1. Mycie pojazdów samochodowych poza myjniami dopuszcza się jedynie z zastrzeżeniem
zachowania następujących warunków:
1) mycie dotyczy jedynie nadwozia samochodu,
2) stosowane są środki ulegające biodegradacji,
3) mycie prowadzone jest w miejscach o utwardzonym, szczelnym podłożu, a
powstające ścieki odprowadzane są do zbiornika bezodpływowego, z którego są
usuwane zgodnie z niniejszym regulaminem.
2. Zabrania się mycia pojazdów samochodowych na terenach przeznaczonych do użytku publicznego.
3. Naprawy pojazdów samochodowych poza warsztatami naprawczymi mogą być przeprowadzane w obrębie nieruchomości, jeżeli nie spowodują zanieczyszczenia wód, gleby i ziemi ani uciążliwości dla mieszkańców. Zużyte części i materiały eksploatacyjne należy zagospodarować zgodnie z regulaminem.





Rozdział III
Rodzaj i minimalna pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości oraz na drogach publicznych, warunki rozmieszczenia tych pojemników i ich utrzymania w odpowiednim stanie sanitarnym,
porządkowym i technicznym

§9
Wymagania ogólne dotyczące pojemności pojemników
przeznaczonych do zbierania odpadów

1. Do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości należy stosować pojemniki o następującej pojemności:
1) 110 litrów, 120 litrów, 240 litrów, 770 litrów, 1100 litrów,
2) 1500 litrów i 2500 litrów -dla pojemników typu "dzwon",
3) od 4000 litrów do 10000 litrów – dla pojemników kontenerowych.
2. Do zbierania odpadów komunalnych na drogach publicznych oraz na częściach nieruchomości służących do użytku publicznego, w tym m.in. na wewnętrznych drogach osiedlowych, w ogrodach i parkach, na bulwarach, na plażach, należy stosować kosze uliczne o pojemności od 10 litrów do 60 litrów.


§10
Wymagania ogólne dotyczące rodzaju pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów

1. Pojemniki, o których mowa w § 9 ust.1 winny być zgodne z odpowiednią Polską Normą.
2. Pojemniki przeznaczone do zbierania odpadów powinny być w odpowiednim kolorze oraz posiadać od strony frontowej widoczny napis określający ich przeznaczenie:
1) pojemniki przeznaczone do zbierania odpadów segregowanych suchych - kolor żółty , napis „segregowane suche”;
2) pojemniki przeznaczone do selektywnego zbierania szkła opakowaniowego -kolor zielony, napis „szkło opakowaniowe”;
3) pojemniki przeznaczone do zbierania odpadów zmieszanych - kolor czarny lub szary, napis „odpady zmieszane”; dopuszcza się stosowanie pojemników w innych kolorach, do czasu eksploatacyjnego zużycia aktualnie wykorzystywanych pojemników;
4) pojemniki przeznaczone do zbierania odpadów innych niż wymienione w punktach od 1) do 3), np. odpadów wielkogabarytowych budowlanych i remontowych lub zielonych powinny być oznakowane napisem wskazującym dla jakich frakcji odpadów pojemniki te są przeznaczone.
3. Alternatywnie, w celu odróżnienia przeznaczenia pojemników, dopuszcza się ich
oznakowanie odpowiednim kolorem (np. pokrywy), określonym w ust. 2 powyżej, oraz
umieszczenie stosownego napisu, wskazującego na przeznaczenie pojemnika.
4. Podmioty odbierające odpady komunalne zapewniają właścicielom nieruchomości
możliwość najmu lub dzierżawy pojemników spełniających powyższe kryteria.
5. Kosze uliczne, o których mowa w §9 ust. 2, powinny być wykonane z materiału
trudnopalnego i posiadać konstrukcję uniemożliwiającą wydostawanie się z nich
odpadów pod wpływem wiatru, deszczu i innych czynników zewnętrznych.
§11
Wymagania ogólne dotyczące worków przeznaczonych do selektywnego
zbierania odpadów

1. Worki przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych powinny spełniać następujące wymagania:
1) pojemność 60 – 120 litrów,
2) wykonane z folii polietylowej LDPE lub równoważnego materiału o grubości zapewniającej odporność na rozerwanie, bez dodatku kadmu, ołowiu i innych pierwiastków szkodliwych dla środowiska,
3) odporne na działanie promieni UV, niskich temperatur oraz środków chemicznych,
4) przezroczyste lub półprzezroczyste, umożliwiające wizualną kontrolę zawartości.
2. Worki przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych powinny być oznakowane
w następujący sposób:
1) worki przeznaczone do zbierania odpadów segregowanych suchych - w kolorze żółtym;
2) worki przeznaczone do selektywnego zbierania szkła opakowaniowego -w kolorze zielonym;
3) worki przeznaczone do zbierania odpadów zielonych - w kolorze brązowym.
3. Podmioty odbierające odpady komunalne zapewniają właścicielom nieruchomości
możliwość nabycia worków spełniających powyższe kryteria.


§12
Szczegółowe wymagania dotyczące rodzaju i minimalnej pojemności pojemników i worków przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości zabudowanych budynkami jednorodzinnymi

1. Do zbierania odpadów zmieszanych należy stosować pojemniki o pojemności 120 litrów lub
240 litrów , spełniające wymagania określone w § 10.
2. Do zbierania odpadów segregowanych suchych, szkła opakowaniowego oraz odpadów
zielonych należy stosować worki, spełniające wymagania określone w § 11.
3. Pojemność pojemnika lub pojemników do zbierania odpadów zmieszanych z danej
nieruchomości jednorodzinnej powinna pozwalać na zbieranie całego strumienia tych
odpadów, przy uwzględnieniu minimalnej częstotliwości odbioru odpadów zmieszanych,
określonej w § 19.
4. Pojemność worka lub worków do zbierania każdego ze strumieni odpadów, o których mowa
w ust. 2 powyżej, powinna pozwalać na zbieranie w całości każdej z tych frakcji odpadów z
danej nieruchomości, z uwzględnieniem minimalnej częstotliwości odbioru poszczególnych
frakcji odpadów, określonej w §19.

§13
Szczegółowe wymagania dotyczące rodzaju i minimalnej pojemności pojemników i worków przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości zabudowanych budynkami wielolokalowymi

1. Do zbierania odpadów zmieszanych, odpadów segregowanych suchych i szkła opakowaniowego należy stosować pojemniki, o których mowa w §9 ust. 1, spełniające wymagania określone w §10.
2. Do zbierania odpadów zielonych należy stosować worki, spełniające wymagania określone w §11.
3. W uzasadnionych przypadkach, takich jak niewielka przestrzeń do ustawienia pojemników lub na nieruchomościach, w których jest mniej niż 20 lokali mieszkalnych, do zbierania odpadów segregowanych suchych oraz szkła opakowaniowego dopuszcza się stosowanie worków, spełniających wymagania określone w §11.
4. Na nieruchomościach, na których odpady są zbierane selektywnie przy zastosowaniu worków, zgodnie z ust. 3 powyżej, łączna pojemność worka lub worków, powinna pozwalać na zbieranie w całości każdej frakcji odpadów selektywnie zbieranych, z uwzględnieniem minimalnej częstotliwości odbioru poszczególnych frakcji odpadów z tej nieruchomości, określonej w § 19.


§14
Szczegółowe wymagania w zakresie rodzaju i minimalnej pojemności pojemników przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych na terenie nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne


1. Do zbierania odpadów zmieszanych, należy stosować pojemniki spełniające wymagania określone w §9 i §10 o pojemności dostosowanej do potrzeb danej nieruchomości, uwzględniając charakter prowadzonej na tej nieruchomości działalności oraz poniższe ogólne wytyczne:
1) przyjmuje się 5kg (ok. 33l) jako średnią ilość odpadów komunalnych wytwarzanych przez statystycznego mieszkańca Żyrardowa w ciągu tygodnia,
2) właściciel nieruchomości, na której nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne, przy jej wyposażaniu w pojemniki, przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych, uwzględnia średnią tygodniową ilość odpadów komunalnych wytwarzanych w innych źródłach wynoszącą:
a) w szkołach wszelkiego typu – 3 l na każdego ucznia, studenta i pracownika,
b) w żłobkach i przedszkolach – 3 l na każde dziecko i pracownika,
c) w lokalach handlowych – 50 l na każde 10 m2 powierzchni całkowitej lokalu,
d) w lokalach gastronomicznych – 20 l na każde miejsce konsumpcyjne,
e) w domach opieki, szpitalach, internatach, hotelach, pensjonatach itp. – 20 l na jedno łóżko,
f) w ulicznych punktach konsumpcji – 80 l na punkt,
g) na terenie rodzinnych ogrodów działkowych – 20 l na każdą działkę w okresie od 1 marca do
31 października każdego roku i 5 l poza tym okresem,
h) w zakładach rzemieślniczych, produkcyjnych i usługowych w odniesieniu do pomieszczeń
biurowych i socjalnych – 110 l na 10 pracowników.

§15
Warunki utrzymania pojemników oraz miejsc przeznaczonych do zbierania odpadów komunalnych w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym

1. Miejsca, gdzie znajdują się pojemniki i worki przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych właściciel nieruchomości ma obowiązek utrzymywać w czystości.
2. Komory i szyby zsypowe w budynkach oraz pojemniki przeznaczone do zbierania odpadów komunalnych, powinny być myte i dezynfekowane, w miarę potrzeb, nie rzadziej niż dwa razy w roku w okresie od 1 kwietnia do 31 października, przy czym co najmniej raz w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia, w taki sposób, aby nie doszło do skażenia środkami myjącymi i dezynfekującymi miejsca wykonywania tej czynności oraz zanieczyszczenia wód oraz gleby i ziemi.
3. Jeżeli lokalne warunki techniczne miejsca, w którym ustawione są pojemniki nie gwarantują zachowania warunków ochrony środowiska, o których mowa w ust. 2 powyżej, mycie pojemników powinno odbywać się w myjniach lub przy pomocy specjalistycznych pojazdów z zamkniętym obiegiem wody.
4. Podmioty odbierające odpady komunalne zapewniają właścicielom nieruchomości możliwość wykonania usług, o których mowa w ust. 2 i 3 powyżej, na podstawie indywidualnych umów.
5. Pojemniki ani worki nie powinny być uszkodzone.
6. Pojemniki oraz worki powinny być zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi, np. wiatrem i deszczem, poprzez ustawienie ich pod zadaszeniem lub zamykanie pojemników pokrywami.

§16
Warunki rozmieszczania pojemników

1. Właściciele nieruchomości zobowiązani są do ustawienia pojemników w miejscach do tego przeznaczonych, zapewnionych dla nieruchomości, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r., Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.).
2. Pojemniki i worki do zbierania opadów komunalnych rozmieszcza się w miejscach łatwo dostępnych dla wszystkich użytkowników nieruchomości, dla których są przeznaczone. Poszczególne punkty odbioru odpadów oraz pojemniki przynależne do tych punktów, powinny być oznaczone adresem nieruchomości, do której są przypisane.
3. Dla nieruchomości, na których nie ma możliwości ustawienia wymaganej ilości pojemników, zarówno na odpady zmieszane, odpady segregowane suche i szkło opakowaniowe, dopuszcza się zlokalizowanie jednego gniazda pojemników, wspólnego dla kilku nieruchomości. W takim wypadku wszyscy właściciele nieruchomości są odpowiedzialni za selektywną zbiórkę odpadów.
4. Pojemniki i worki do zbierania opadów komunalnych rozmieszcza się na twardej i równej powierzchni, zabezpieczonej przed zbieraniem się wody, błota i innych zanieczyszczeń, w taki sposób, aby nie doszło do zanieczyszczenia odciekami wód ani gleby i ziemi.
5. Pojemniki i worki do zbierania odpadów komunalnych powinny być rozmieszczane w sposób nieutrudniający komunikacji w ciągach komunikacyjnych.
6. Kosze uliczne rozmieszcza się w szczególności przy oznakowanych przejściach dla pieszych, przystankach komunikacyjnych, parkingach oraz w miejscach o dużym natężeniu ruchu pieszego, w sposób niepowodujący zakłóceń ruchu pieszych.
Rozdział IV
Częstotliwość i sposób pozbywania się odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości oraz z terenów przeznaczonych do użytku publicznego

§17
Odbiór odpadów komunalnych

1. Odpady komunalne zbierane przez właścicieli nieruchomości, zgodnie z regulaminem, odbierane są przez podmioty odbierające odpady komunalne, posiadające wpis do rejestru działalności regulowanej prowadzonego przez Prezydenta Miasta Żyrardowa.
2. Odbiór odpadów komunalnych powinien odbywać się w godzinach pomiędzy 7:00 a 20:00, w sposób niepowodujący nadmiernych uciążliwości.
3. W przypadku rozsypania odbieranych odpadów przez podmiot odbierający odpady komunalne, jest on zobowiązany do uprzątnięcia miejsca odbioru odpadów.
4. W przypadku zastosowania przez właściciela nieruchomości worka lub pojemnika niespełniającego wymogów określonych w Rozdziale III regulaminu, co uniemożliwiło odbiór odpadów przez podmiot odbierający odpady komunalne, właściciel nieruchomości ma obowiązek uprzątnięcia miejsca odbioru odpadów.


§18
Obowiązki właścicieli nieruchomości w zakresie pozbywania się odpadów komunalnych

1. W terminach odbioru poszczególnych strumieni odpadów komunalnych, właściciele nieruchomości zobowiązani są do zapewnienia podmiotowi odbierającemu odpady komunalne:
1) swobodnego dostępu do miejsc odbierania odpadów komunalnych, umożliwiając opróżnienie pojemników bez narażania na szkodę ludzi, budynków bądź pojazdów,
2) dojazdu do miejsc odbierania odpadów komunalnych, w tym odśnieżenia drogi w okresie zimowym.
2. Właściciele nieruchomości przechowujący pojemniki w miejscach nieprzeznaczonych do użytku publicznego, którzy nie zapewnili, zgodnie z ust. 1, dostępu do pojemników podmiotowi odbierającemu odpady, zobowiązani są wystawiać pojemniki przed wejście na teren nieruchomości w dniach odbioru odpadów.


§19
Minimalne wymagane częstotliwości pozbywania się odpadów komunalnych

1. Częstotliwość pozbywania się odpadów komunalnych jest dostosowana do charakteru nieruchomości, na której powstają odpady komunalne.
2. Ustala się następujące minimalne częstotliwości odbioru odpadów komunalnych z terenu nieruchomości:
1) zabudowanych budynkami jednorodzinnymi:
a) dla selektywnie zbieranych odpadów segregowanych suchych – raz na dwa tygodnie,
b) dla selektywnie zbieranych odpadów szkło opakowaniowe – raz w miesiącu,
c) dla selektywnie zbieranych odpadów zielonych – cztery razy w roku, dwa razy w okresie wiosennym i dwa razy w okresie jesiennym,
d) dla odpadów zmieszanych – raz na dwa tygodnie,
2) zabudowanych budynkami wielolokalowymi:
a) dla selektywnie zbieranych odpadów segregowanych suchych – dwa razy w tygodniu,
b) dla selektywnie zbieranych odpadów szkło opakowaniowe – raz w miesiącu,
c) dla odpadów zmieszanych – nie rzadziej niż dwa razy w tygodniu,
3) na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne:
a) dla selektywnie zbieranych odpadów segregowanych suchych – raz na dwa tygodnie,
b) dla selektywnie zbieranych odpadów szkło opakowaniowe – raz w miesiącu,
c) dla selektywnie zbieranych odpadów zielonych – cztery razy w roku, dwa razy w okresie wiosennym i dwa razy w okresie jesiennym,
d) dla odpadów zmieszanych – raz na dwa tygodnie,
3. Ustala się następujące minimalne częstotliwości odbioru odpadów z koszy ulicznych:
1) w okresie kwiecień-wrzesień: trzy razy na tydzień;
2) w okresie październik-marzec: dwa raz na tydzień.


§20
Wymagania w zakresie częstotliwości i sposobu pozbywania się nieczystości ciekłych

1. Obowiązki związane z opróżnianiem zbiorników bezodpływowych wykonywane są przez właścicieli nieruchomości za pośrednictwem przedsiębiorców posiadających zezwolenie Prezydenta Miasta Żyrardowa na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych do stacji zlewnych.
2. Odbiór nieczystości ciekłych może być dokonywany wyłącznie w ramach i na zasadach podpisanej umowy z przedsiębiorcą, posiadającym stosowne zezwolenia na świadczenie takich usług.
2. Zbiorniki bezodpływowe na nieczystości ciekłe powinny być opróżniane z taką częstotliwością, aby nie doszło do przepełnienia zbiorników.


Rozdział V
Inne wymagania wynikające z Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami (WPGO)

§21
Hierarchia postępowania z odpadami

1. Zgodnie z Wojewódzkim Planem Gospodarki Odpadami, a w szczególności z załącznikiem nr 9 pt. "Program zapobiegania powstawaniu odpadów w województwie mazowieckim", gospodarowanie odpadami komunalnymi na terenie Miasta Żyrardowa winno opierać się na następującej hierarchii postępowania z odpadami:
1) zapobieganie powstawaniu odpadów,
2) przygotowanie do ponownego użycia,
3) recykling odpadów,
4) inny niż recykling odzysk odpadów,
5) składowanie.
2. Zgodnie z hierarchią, o której mowa w ust. 1 powyżej, składowanie odpadów komunalnych jest najmniej pożądaną metodą gospodarowania odpadami i udział tej metody w zagospodarowaniu odpadów komunalnych z terenu Żyrardowa będzie malał w kolejnych latach. Począwszy od roku 2023 składowaniu podlegać będą jedynie odpady „bezużyteczne”, które z różnych powodów (np. cechy fizykochemiczne, wartości energetyczne, przyczyny technologiczne) nie znajdą wykorzystania.
3. Jako cele krótkookresowe (w latach 2012-2017) przyjęte zgodnie z WPGO wyznacza się:
1) przygotowanie do ponownego wykorzystania i recyklingu materiałów odpadowych, przynajmniej takich jak papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło opakowaniowe z gospodarstw domowych i w miarę możliwości odpadów innego pochodzenia podobnych do odpadów z gospodarstw domowych, na poziomie minimum 20% ich masy do 2017 r.,
2) objęcie zorganizowanym systemem odbierania odpadów komunalnych wszystkich mieszkańców nie później niż do 1 lipca 2013 r.,
3) objęcie wszystkich mieszkańców systemem selektywnego zbierania odpadów najpóźniej do 1 lipca 2013 r.,
4) zmniejszenie masy składowanych odpadów komunalnych do maksymalnie 60%
wytworzonych odpadów do końca 2014 r.,
5) wspieranie rozwoju i wdrażanie nowoczesnych technologii odzysku i unieszkodliwiania
odpadów, w tym metod termicznego przekształcania odpadów na terenie województwa
mazowieckiego,
6) zmniejszenie ilości odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych na
składowiska odpadów, aby w 2013 roku nie było składowanych więcej niż 50% masy
tych odpadów wytworzonych w 1995 roku.
4. Jako cele długookresowe (w latach 2018-2023) przyjęte zgodnie z WPGO wyznacza się:
1) przygotowanie do ponownego wykorzystania i recyklingu materiałów odpadowych, przynajmniej takich jak papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło opakowaniowe z gospodarstw domowych i w miarę możliwości odpadów innego pochodzenia podobnych do odpadów z gospodarstw domowych na poziomie minimum 50% ich masy do 2020 r.,
2) doskonalenie systemu selektywnej zbiórki odpadów,
3) kontynuacja działań w zakresie zwiększania świadomości ekologicznej mieszkańców województwa mazowieckiego w zakresie prawidłowego funkcjonowania gospodarki odpadami komunalnymi,
4) kontynuacja rozwoju regionalnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi,
5) wspieranie rozwoju i wdrażanie nowoczesnych technologii odzysku i unieszkodliwiania odpadów, w tym metod termicznego przekształcania odpadów na terenie województwa mazowieckiego,
6) zmniejszenie ilości odpadów komunalnych ulegających biodegradacji kierowanych na składowiska odpadów aby w 2020 roku nie było składowanych więcej niż 35% masy tych odpadów wytworzonych w 1995 roku.





§22
Przetwarzanie odpadów komunalnych w Regionalnych Instalacjach do Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK)

1. Zapisami ujętymi w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami, Miasto Żyrardów zostało włączone do Regionu Warszawskiego, zwanego dalej „Regionem”.
2. Odpady zmieszane, odpady zielone oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych należy zagospodarowywać w pierwszej kolejności w regionalnych instalacjach do przetwarzania odpadów komunalnych, położonych najbliżej miejsca ich wytworzenia.
W przypadku, gdy znajdujące się na terenie Regionu regionalne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych nie mają wolnych mocy przerobowych, odpady komunalne z Żyrardowa należy kierować, zgodnie z zasadą bliskości, do instalacji zastępczych, wyznaczonych dla Regionu i zlokalizowanych na jego terenie.
3. Wykaz regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych oraz instalacji zastępczych dla Regionu określony jest w uchwale nr 212/12 Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie wykonania Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami dla Mazowsza na lata 2012-2017 z uwzględnieniem lat 2018-2023.
4. Selektywnie zebrane odpady komunalne kierowane będą do instalacji odzysku.
Proszę o uwagi, bo jutro wybieram się na posiedzenie Komisji Gospodarki Komunalnej, Planu Przestrzennego i Ochrony Środowiska.
Middle aged.
Odpowiedz
#2

RE: Projekt regulaminu utrzymania czystości i porządku.

A może jakieś podsumowanie?
Odpowiedz
#3

RE: Projekt regulaminu utrzymania czystości i porządku.

Cytat:1. Pojemniki, o których mowa w § 9 ust.1 winny być zgodne z odpowiednią Polską Normą.

Jak się powołuje na jakąś normę to warto było by wpisać jej nr.
____________________________
"Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeżeli rząd mówi, że komuś coś 'da', to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy." - Margaret Thatcher
Odpowiedz
#4

RE: Projekt regulaminu utrzymania czystości i porządku.

Słuszna uwaga.
Odpowiedz
#5

RE: Projekt regulaminu utrzymania czystości i porządku.

(27.02.2013 11:23 )AMBITNY napisał(a): A może jakieś podsumowanie?
http://bip.warszawa.pl/NR/rdonlyres/9C3F...9_druk.pdf
Narobili się straszliwie
Mogli dokładniej zerżnąć, no chociażby te numery norm przekopiować Wink
Odpowiedz
#6

RE: Projekt regulaminu utrzymania czystości i porządku.

Jak widać nie mogli,aby nie zostać posądzony o kradzież wartości intelektualnych.
Middle aged.
Odpowiedz
#7

RE: Projekt regulaminu utrzymania czystości i porządku.

(01.03.2013 12:04 )Rencista. napisał(a): Jak widać nie mogli,aby nie zostać posądzony o kradzież wartości intelektualnych.

Intelektualnych? ;-)
Czy regulamin lub instrukcja np. BHP może być chroniona takimi przepisami?
To nie dzieło artystyczne ale regulamin który ma być "literą prawa" ;-)
Stara zasada brzmi "nie wyważa się otwartych drzwi" ;-)
Po co się pocić nad otwarciem drzwi jak są już uchylone.
Odpowiedz
#8

RE: Projekt regulaminu utrzymania czystości i porządku.

Nie byłbym był taki pewny. Pamiętasz o projekcie ustawy, chyba o związkach partnerskich, w sejmie,gdzie jedno z ugrupowań politycznych złożyło go do Laski Marszałkowskiej, a po jakimś czasie inne ugrupowanie złożyło także projekt w tej samej materii, ale zakwestionowany przez to pierwsze ugrupowanie,że ten drugi projekt został po prostu żywcem zerżnięty z tego pierwszego. A co do regulaminu, to mieszkańcy mało o nim jeszcze wiedzą i dlatego należałoby spowodować w różny sposób,aby dotarł do jak największej populacji naszego miasta, ponieważ gdy wejdzie w życie bez należytej konsultacji społecznej, to w pierwszym okresie należy się spodziewać,że dojdzie do wielu niepotrzebnych scysji na drodze obywatel -UM w Żyrardowie, których można uniknąć.
Middle aged.
Odpowiedz
#9

RE: Projekt regulaminu utrzymania czystości i porządku.

Mnie to tylko wk... że pomimo długiego przecież czasu (ustawa z dnia 1 lipca 2011 która weszła w życie 1 stycznia 2012r.) na przygotowanie się do wejścia w życie zapisów tej ustawy, nasz UM dopiero się teraz w tym temacie budzi Sad

Przygotowania do ustawy zaczęli od inwestycji bodajże 10 mln. złotych w modernizacje wysypiska które po modernizacji (co było już wiadome przed), nie spełnia warunków odbioru odpadów.
Dopiero w styczniu tego roku uchwalili wysokość stawek biorąc pod uwagę koszty zagospodarowania wzięte wprost z sufitu.
Teraz dopiero rozpoczynają pracę nad regulaminem którego projekt nadal wszystkiego nie wyjaśnia Sad

Czytam że do obsługi tych dodatkowych obowiązków będą potrzebne cztery etaty ale urząd nie przewiduje zatrudniania nowych osób tylko dokona kadrowych przesunięć.
Nie można było tych jak widać zbędnych obecnie czterech osób (ciekawe co teraz robią), już na początku zeszłego roku przesunąć do działu zajmującego się solidnym przygotowaniem do wejścia w życie zapisów tej ustawy ?
Odpowiedz
#10

RE: Projekt regulaminu utrzymania czystości i porządku.

Jest tylko jedno małe ale. Taki zespół wcześniej, musiałby być do takiego zadania solidnie przygotowany i przeszkolony.
Middle aged.
Odpowiedz
  

[-]
Korzyści z rejestracji!
Masz coś do dodania? Zaloguj się lub zarejestruj, aby odpowiedzieć. Czekamy na Ciebie! Rejestracja trwa mniej niż minutę i wymaga podania jedynie adresu email.


Nowe wpisy z tego działu muszą zostać zaakceptowane przez moderatora.
[-]
Szybka odpowiedź
 
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

[-]

Podobne wątki

Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Star Wezwali straż miejską do kota Szperacz 2 53 10 godzin(y) temu
Ostatni post:
Star Ratowanie dawnych zawodów - mapa Rzemieślniczek i Rzemieślników Żyrardowa Szperacz 7 392 23.06.2024 21:14
Ostatni post: Szperacz
  TBSy w Żyrardowie - mieszkania miejskie z wkładem własnym i wysokim czynszem 127 6 664 23.06.2024 19:00
Ostatni post: Szperacz
Star Remont nawierzchni w ul. Bratniej - Portal Urzędu Miasta Żyrardowa - zyrardow.pl Szperacz 0 85 18.06.2024 13:32
Ostatni post: Szperacz
  Widzisz? Zgłaszaj! belin 6 1 548 15.06.2024 08:55
Ostatni post:
Star Oszuści w powiecie żyrardowskim naciągają mieszkańców na światłowód Orange Szperacz 0 87 05.06.2024 14:31
Ostatni post: Szperacz
  Bookcrossing - bezpłatna wymiana ksążkami pozostawianie ich w miejscach publicznych 5 352 28.05.2024 00:15
Ostatni post: Szperacz
  Martwe ryby w rzece Pisi i na Zalewie Żyrardowskim 1 125 27.05.2024 11:06
Ostatni post: belin
Star Chemtrails - smugi kondensacyjne Żyrardów Szperacz 1 63 23.05.2024 18:00
Ostatni post: belin
  Bezpłatne badania w kierunku osteoporozy dla mieszkanek Żyrardowa M.Lewandowski 3 137 23.05.2024 13:32
Ostatni post: Szperacz
Star Z bankomatu w Żyrardowie wypłacono cudze pieniądze. Poznajesz go? - Epoznan Szperacz 1 161 23.05.2024 11:02
Ostatni post:
Star Miasto zamawia malowanie pasów na jezdniach: Wykonanie oznakowania poziomego Szperacz 1 139 14.05.2024 18:34
Ostatni post: Szperacz
Star „Ciepłe Mieszkanie” - nie lepiej poczekać na wody termalne? Szperacz 4 134 10.05.2024 17:57
Ostatni post:
  Oświetlenie uliczne w Żyrardowie - czy działa i usterki 113 4 672 09.05.2024 15:11
Ostatni post:
  Wykwit patologii w Żyrardowie -tak czy nie [oddzielony] Znów śmieci w lesie 6 472 26.04.2024 13:13
Ostatni post:


[-]

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości