07.02.2013 02:59
Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna
Kiedy nagle zachorujemy, odczuwamy pewne dolegliwości, jednak nie są one związane z zagrożeniem życia czy zdrowia, a przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej – z uwagi na późną bądź świąteczną porę – jest już nieczynna, możemy skorzystać z Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej. Czym różni się ta forma od ratownictwa medycznego i w jaki sposób z niej skorzystać?Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna to forma podstawowej opieki zdrowotnej w nocy i w święta, kiedy przychodnie nie funkcjonują. Pomoc świadczona jest w Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego przy ulicy Limanowskiego 30, gdzie można zgłosić się z dolegliwościami i uzyskać pomoc lekarza bądź pielęgniarki: codziennie w godzinach 18-8, jak również – przez całą dobę – w soboty, niedziele, dni świąteczne i ustawowo wolne od pracy.
Chodzi o to, by pacjent otrzymał pomoc, kiedy ma dolegliwości, ale nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia bądź uszczerbek na zdrowiu.
- Pacjenci korzystają z tej formy pomocy bardzo chętnie. Przyjmujemy bardzo dużo pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarza lub pielęgniarki. Niektórzy mylą jednak Nocną i Świąteczną Opiekę Zdrowotną z Pogotowiem Ratunkowym. Lekarza NiŚOZ-podobnie jak lekarza rodzinnego-można wezwać na wizytę do domu, jednak nie jest tak, że lekarz przyjedzie natychmiast, czy że będzie mógł zabrać pacjenta na badania do szpitala. Dyżuruje dwóch lekarzy, z których jeden przyjmuje pacjentów w szpitalu, natomiast drugi może wyjechać do domu pacjenta. Podobnie jest w przypadku pielęgniarek, które wykonują zlecenia z Podstawowej Opieki Zdrowotnej zarówno na miejscu w szpitalu, jak i w domu chorego wówczas, kiedy przychodnie nie funkcjonują. Jest to pomoc udzielana pacjentom z terenu całego powiatu żyrardowskiego. Zachorowania, z jakimi się spotykamy, najczęściej są podobne do tych, z którymi chorzy trafiają do przychodni lekarzy rodzinnych, na przykład: infekcje dróg oddechowych, bóle brzucha, podwyższone ciśnienie tętnicze, bóle w klatce piersiowej, reakcje alergiczne po ukąszeniach przez owady. Pacjenci, którzy się do nas zgłaszają, mogą liczyć na badanie lekarskie, ewentualnie badania dodatkowe (ekg, rtg, badania laboratoryjne) i podanie leków – oczywiście gdy lekarz uzna wykonanie danego badania lub podanie leku za konieczne. Jeśli sytuacja tego wymaga – pacjent otrzymuje receptę, zwolnienie lekarskie lub jest kierowany do izby przyjęć. Dzieci, które trafiają do naszej Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, są badane przez lekarza i – jeżeli to okaże się niezbędne – kierowane do Oddziału Pediatrycznego – wyjaśnia dr Monika Iżycka, dyrektor do spraw lecznictwa Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego.
Wielu pacjentów zgłasza się do Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej, gdyż w ciągu dnia leczyli się „na własną rękę” i dolegliwości nie ustąpiły, a niektórzy przychodzą dlatego, że „nie dostali się” do lekarza rodzinnego.
- Może zdarzyć się sytuacja, że pacjent czy jego rodzina prosi o wizytę domową lekarza, ale z przeprowadzonej rozmowy telefonicznej wynika, że bardziej zasadne będzie wezwanie pogotowia ratunkowego i taką formę zalecamy. Niektórzy pacjenci mają wówczas pretensje, gdyż twierdzą, że odmówiliśmy im pomocy. Nie jest to prawda. Po prostu chcemy, żeby pomoc dotarła szybciej i była bardziej adekwatna do tego, co się z pacjentem dzieje – opowiada dyrektor Monika Iżycka.
Centrum Zdrowia Mazowsza Zachodniego będzie zajmowało się udzielaniem świadczeń w ramach Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej do końca 2014 roku, kiedy to zostanie ogłoszony nowy konkurs na świadczenia. Aby skorzystać z pomocy należy przyjść do szpitala lub dzwonić pod numery telefonów: 46 854 32 63, 782 990 999 i 783 990 999.
Jeśli natomiast doznamy urazu bądź nagłego pogorszenia stanu zdrowia, które może skutkować zagrożeniem życia, powinniśmy skorzystać z ratownictwa medycznego – numer telefonu 999.