[-]
Ostatnio Dodane Obrazki
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[-]

Marek Włodarski - obraz polskiego surrealisty na wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

#1

Marek Włodarski - obraz polskiego surrealisty na wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

W ostatnich dwóch latach aukcyjny obrót pracami Marka Włodarskiego był aż 17-krotnie wyższy od średniej z całej dekady. Od 18 stycznia surrealistyczne malarstwo artysty oglądać można na wystawie domu aukcyjnego Libra, a następnie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
surrealizm.jpg   
Najcenniejszy z obrazów trafić ma na aukcję.
Kim był Marek Włodarski - można zadać pytanie - skoro nawet w podręcznikach historii sztuki rodzimego surrealizmu nie opisywano dotąd zbyt śmiało. Wystawa w warszawskiej Librze, która okazała się efektem wieloletnich prac nad gromadzeniem i analizowaniem dorobku Włodarskiego, zaskoczyła branżę odkryciem: surrealizm rozwijał się jednocześnie we Francji i międzywojennej Polsce, a konkretnie we Lwowie.
Niektóre z eksponowanych prac Marka Włodarskiego bez trudu odnieść można do najbardziej rozpoznawalnych dzieł Magritte’a czy Dalego, dlatego że zostały ukończone dokładnie w tym samym okresie. Przykładowe rysunki: „Myśliwy” czy „Pejzaż podwodny” datowane są na ten sam rok, co słynny obraz z fajką Magrite’a, a staranne szkice przedziwnej maszynerii poprzedzają „Płonącą żyrafę” o okrągłą dekadę. Polsko-żydowski malarz, którego życiorys wojna przedzieliła dwuletnim koszmarem ukrywania się za szafą, dopiero obecnie odkrywany jest przez badaczy jako surrealista, również ze względu na fakt, że jego malarstwo z tamtych lat jest bardzo rzadko spotykane. 
Tożsamość Strenga
„Pożegnanie żołnierza”, oceniane przez ekspertów jako czysty przykład nurtu, pozostaje jedynym olejnym dziełem Włodarskiego z czasu międzywojennego surrealizmu, które nie znajduje się w zbiorach muzeum. Jak czytamy w katalogu wystawy, praca nawiązuje najpewniej do dawnych lwowskich piosenek o wojskowych odjeżdżających z czerniakowskiego dworca na wyprawę budzącą jedynie obawy.
Mimo że unikatowy obiekt opisywany jest najczęściej jako dzieło Marka Włodarskiego, tak naprawdę stworzył go jeszcze Henryk Streng - malarz, który w dramatycznym czasie ukrywania się za szafą całkowicie zmienił tożsamość. Jak można zauważyć na niektórych pracach, sygnatury Strenga zostały w tym okresie całkowicie zatarte, a w ich miejscu podpisał się Marek Włodarski, bo jako malarz o takim nazwisku opuścił wreszcie mury mieszkania.
Cytat:„Trudno przecenić znaczenie twórczości Henryka Strenga dla polskiej sztuki awangardowej czy w ogóle polskiej sztuki. Ta wystawa pokazuje, jak wielka była odwaga tego artysty w formowaniu swojego języka plastycznego - zupełnie poza gustami publiczności i poza estetyką >>powszechnie przyjętą<<” - komentuje ekspert Wojciech Grabowski, pozostawiając do zbadania już tylko jeden obszar: rynkowy. 
Potrojenie cen
Już w czasie trwania wystawy w Librze część prac trafi na ekspozycję do Muzeum Sztuki Nowoczesnej, a następnie opuści na moment Warszawę, żeby zawisnąć w muzeum lwowskim. Co nietypowe, dom aukcyjny umożliwia kolekcjonerom zakup niektórych dzieł nawet w okresie, kiedy fizycznie prezentowane będą w muzeach. Dla rynku jest to wydarzenie prawdopodobnie bez precedensu, bo jedyne, czego można się spodziewać w efekcie, to wzrost rozpoznawalności oraz zwiększenie i tak już rosnącej wartości rzadkich obiektów.
Cytat:„Dzięki tego typu ekspozycjom, pracy badaczy oraz planom wystawowym muzeów, zainteresowanie kolekcjonerów rośnie bardzo gwałtownie, co wyraźnie odbija się na aukcyjnych wynikach. Podczas gdy jeszcze 2-3 lata temu obrazy Marka Włodarskiego osiągały wartości około 20-30 tys. zł, obecnie licytowane są do wielokrotności tych kwot, a ceny najrzadszych dochodzą do 500 tys. zł. Świadomość wagi jego dorobku wśród kolekcjonerów podnosi również wartość prac na papierze, a trudno zakładać, że po wystawie w muzeum ceny jeszcze się nie podniosą” - zauważa Iwona Wojnarowicz, prezes domu aukcyjnego Libra.
Na pytanie o stawkę, jaką na aukcji osiągnąć może „Pożegnanie żołnierza” odpowiada, że trudno szacować cenę jedynego dostępnego na rynku obiektu tej kategorii. Dowodu na to, że surrealizm we Lwowie wartko dotrzymywał kroku Paryżowi. 
Źródło informacji: Libra Dom Aukcyjny
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!
Odpowiedz
#2

RE: Marek Włodarski - obraz polskiego surrealisty na wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

(25.01.2021 10:24 )belin napisał(a): W ostatnich dwóch latach aukcyjny obrót pracami Marka Włodarskiego był aż 17-krotnie wyższy od średniej z całej dekady. Od 18 stycznia surrealistyczne malarstwo artysty oglądać można na wystawie domu aukcyjnego Libra, a następnie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.
(..)
No prowadzenie takiego domu aukcyjnego to dobry biznes, słyszałem ze dom aukcyjny na ostatniej aukcji zarobił setki tysięcy na czysto, ciekawe jak pójdzie następna aukcja z dziełami Włodarskiego.
Odpowiedz
#3

RE: Marek Włodarski - obraz polskiego surrealisty na wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Alternatywne inwestycje, m.in. w sztukę, budzą teraz zainteresowanie. Powodem jest polityka monetarna, gotówka po prostu parzy... Ludzie inwestują w obrazy, rzeźby, a nawet w wino po to, żeby pieniędzy mieć jak najmniej..
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!
Odpowiedz
#4

RE: Marek Włodarski - obraz polskiego surrealisty na wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

(20.03.2021 10:34 )belin napisał(a): Alternatywne inwestycje, m.in. w sztukę, budzą teraz zainteresowanie. Powodem jest polityka monetarna, gotówka po prostu parzy... Ludzie inwestują w obrazy, rzeźby, a nawet w wino po to, żeby pieniędzy mieć jak najmniej..
Nic dziwnego, czasy są niepewne a sztuka jeszcze nigdy nie umarła. A surrealizm Włodarskiego jest ponad czasowy, nasz rodzimy Dali. Jestem ciekawy jak zakończy się środowa aukcja w Librze.
Odpowiedz
  

[-]
Korzyści z rejestracji!
Masz coś do dodania? Zaloguj się lub zarejestruj, aby odpowiedzieć. Czekamy na Ciebie! Rejestracja trwa mniej niż minutę i wymaga podania jedynie adresu email.


Nowe wpisy z tego działu muszą zostać zaakceptowane przez moderatora.
[-]
Szybka odpowiedź
 
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

[-]

Podobne wątki

Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Powrót taty belin 0 144 05.02.2024 23:05
Ostatni post: belin
  Internet - nieszczęście humanistyczne belin 0 137 09.05.2023 00:37
Ostatni post: belin
  I przegląd piosenki prawdziwej Manifestacja ludzi przeciwko władzy PRL 1981 belin 1 204 29.04.2023 12:06
Ostatni post: belin
  Upadek socjalizmu w Wenezueli - taki będzie koniec pisizmu degustator 12 553 15.03.2023 19:37
Ostatni post: belin
  Koncert Abba w Studio 2 w 1976 roku belin 0 190 08.10.2022 10:05
Ostatni post: belin
  Siekiera - Ludzie Wschodu - w kontekście ataku Ruskich na Ukrainę belin 0 218 09.08.2022 14:32
Ostatni post: belin
  Polka w eliminacjach America Got Talent - belin 0 206 21.06.2022 11:25
Ostatni post: belin
  Pierwszy kolorowy film o Polsce - 1938 z USA - komentuje Eve Curie belin 0 248 18.06.2022 22:57
Ostatni post: belin
  Policzek na Oskarach bez cenzury belin 1 260 01.04.2022 03:23
Ostatni post:
  Zapiski Oficera Armii Czerwonej - Sergiusz Piasecki - nowa lektura szkolna? Andreas 1 355 15.02.2022 22:22
Ostatni post: belin
  Zespół Wczasy Utwór Polska Serce Rośnie belin 0 221 14.11.2021 00:09
Ostatni post: belin
  Filharmonia na YT czyli Mezzo TV za darmo - Bolero Ravela na początek belin 0 252 07.03.2021 20:52
Ostatni post: belin
  Diabły w deszczu - odnalezione opowiadanie Marka Hłaski belin 0 272 24.01.2021 15:43
Ostatni post: belin
  Zaginiony obraz Jacka Malczewskiego "Przy fortepianie" wrócił do Muzeum Narodowego belin 0 270 17.06.2020 09:24
Ostatni post: belin
  Kurt Vonegut - Pianola rewelacyjna powieść antyutopijna belin 0 263 17.06.2019 15:52
Ostatni post: belin


[-]

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości