Kółko Literackie Żyrandol - spotkania Book Clubu po Żyrandolem w Resursie
Klaudia Appel Centrum Kultury w Żyrardowie - Radio VictoriaInicjatywa pod nazwą „Żyrandol” rozpoczyna się w tym miesiącu w Resursie w Żyrardowie. O szczegółach porozmawiamy z naszym Gościem.
https://radiovictoria.pl/gosc/klaudia-ap...yrardowie/
W studiu radio Victoria pani Klaudia Appel Centrum Kultury w Żyrardowie. Dzień dobry.
Dzień dobry.
A będziemy mówić o zupełnie nowej inicjatywie realizowanej w Centrum Kultury w Żyrardowie, a właściwie w Resursie, o inicjatywie pod nazwą Żyrandol. Bardzo ciekawa nazwa. Na początku zapytam jaka to będzie to inicjatywa. A będzie to cykl spotkań, prawda?
Tak jest. 20 stycznia w naszym mieście wystartuje kółko literackie Żyrandol. Cykl spotkań odbywać się będzie na środku sali balowej Resursy, właśnie pod żyrandolem. Ten pomysł pojawił się w mojej głowie właściwie 3 lata temu, kiedy pojawiłam się w naszym mieście. Pamiętam taki cykl inauguracyjny „Kultura otwarta”, gdzie siedziałam razem z mężem właśnie pod tym żyrandolem, był koncert, piękna atmosfera, no i ten żyrandol, który zrobił na mnie niesamowite wrażenie, więc pierwszy punkt to jest przedmiot, który wpłynął gdzieś tam bardzo na moją wyobraźnię. Potem było Centrum Kultury w Żyrardowie, moja praca obecna, rozmowy z dyrektorem Centrum Kultury Robertem Siniarskim, i pomału wdrażam ten temat, który bardzo mnie interesował, czyli po prostu literatura. W naszym mieście dużo się dzieje i są fajne spotkania związane z poezją, natomiast stricte z literaturą nie znalazłam takich miejsc, takich dyskusyjnych klubów, książek w związku z tym moim marzeniem było, aby stworzyć właśnie taką przestrzeń dla miłośników książek.
No właśnie, dla kogo te spotkania? Dla kogo ten cykl spotkań będzie przeznaczony, czy dla młodych, czy dla nieco dojrzalszych uczestników?
Plan jest taki, żeby to zrobić to rzeczywiście dla ludzi na razie dorosłych, ponieważ książki, które planujemy, są dosyć dojrzałe i dosyć, takie, powiedziałabym, trudne. W związku z tym zaczynamy od grupy dla dorosłych. Oczywiście, 18 plus to również są osoby, które mogą uczestniczyć w takich spotkaniach, ale na razie są to spotkania dla dorosłych.
Kto może przyjść, kogo zainteresuje to, co będziecie robić i jak to będzie wyglądało?
Ja myślę, że w każdej społeczności znajdują się miłośnicy książek i można ich podzielić na 2 grupy. Osoby które kochają czytać w swoim domu, bo jest to bardzo samotnicze zajęcie, ale też są osoby takie jak ja, czyli osoby, które po przeczytaniu książek po prostu lubią o nich rozmawiać, dyskutować. Zapraszam osoby, które chciałyby posłuchać, co na temat danej książki myślą inni celowo wybrałam na to pierwsze spotkanie książkę moją ulubioną. Wprawdzie ona ma 10 lat. Mapa i terytorium Michelle Welbecka, Francuza, ale odnajduję w tej książce za każdym razem tak uniwersalne wątki i tak ciekawe tematy, które mogą zainteresować czytelników, że bardzo chciałabym o tej książce porozmawiać. Pierwsze spotkanie, poza dyskusją na temat, jest to także poznanie się, chciałabym poznać przede wszystkim poznać, co żyrardowianie czytają, gdzie czytają, jakie wybierają pozycje, czy czytają książki tradycyjne, papierowe czy też ebooki. Wszystko to ma znaczenie, więc chciałabym poznać po prostu ich i myślę. W dalszej kolejności będziemy razem tworzyć listę takich zdarzeń.
Będzie się tworzyć taka społeczność. Spotkaniach, czy to będą spotkania, na które będą mogli dołączyć jednorazowo zainteresowani?
I jedno i drugie. Zobaczymy, jak to zacznie hulać. Mamy już pierwsze zgłoszenia, bo rzeczywiście informacje o tym, co roku pojawiały się już w trasie, ale za chwilę rozpoczniemy taką, bo nie chcę mieć potężną, ale większą machinę związaną z promocją tego wydarzenia. W związku z tym robi się coraz głośniej o żyrandolu. Mamy pierwsze zgłoszenia. Wyobrażam sobie to tak, że będzie to spotkanie kameralne, czyli powiedzmy do 20, 30 osób maksymalnie po to, aby móc każdemu dać głos. Te spotkania będą, jak powiedziałam w Resursie pod żyrandolem przy okrągłych stolikach i chciałabym, żeby to była taka dyskusja dosyć kameralna, prywatna.
Powiedziała pani o tym, że pierwsze zgłoszenia już wpłynęły, to znaczy trzeba się zgłosić.
Trzeba się zapisać, tak trzeba się zgłosić, trzeba się zapisać. Proponuję, żeby śledzić po prostu na bieżąco nasz fanpage na Fejsbuku, tam będziemy aktualizować wszystkie informacje. Najlepiej zgłosić się drogą mailową. Wszystkie dane są podane na fanpage Centrum Kultury w Żyrardowie. Tak. Trzeba się zapisać i mam nadzieję, że z czasem coraz więcej osób będzie dołączało o do naszego Żyrandola.
To już na koniec naszej rozmowy jeszcze zapytam, dlaczego warto rozmawiać na temat książek dlaczego warto o tym dyskutować?
Żeby poznać punkt innej osoby. Pamiętam, że 10 lat temu właśnie po przeczytaniu tej pierwszej mojej książki, myślałam o niej w kategorii ABC, natomiast pojawiając się na takim dużym spotkaniu book-klubu właśnie w Warszawie w Kordegardzie, gdzie po prostu dostałam olśnienia, słuchając, co na temat tej książki sądzą inni i przyznam szczerze, że przy 2 lekturze, a czytałam tę książkę 10 razy, właśnie sobie po raz 10 przypominam teraz, żeby przygotować się do spotkania. Zupełnie inaczej patrzę na każdy rozdział, trochę oczami też innych, więc tym bardziej jestem zainteresowana tym, co na temat tej książki myślą, że nas dowiadują się na każde spotkanie?
Czy na każde spotkanie będziecie wybierać inną lekturę?
Druga pozycja już jest zaplanowana, ponieważ dostałam już takie informacje od pani, która zgłosiła się na pierwsze spotkanie, żeby to była pozycja polska. Będziemy oczywiście informować na bieżąco na naszym fanpage na Fejsbuku, kiedy takie spotkanie się odbędzie, już dziś serdecznie zapraszam.
Pani Klaudia Appel Centrum Kultury w Żyrardowie była dzisiaj dzisiaj moim i państwa gościem. Wszystkich miłośników literatury zapraszamy do zapoznania się z tą nową inicjatywą Żyrandol literacki. Dziękuję za rozmowę,
Dziękuję.