Liczba postów: 10 358
Liczba wątków: 1 822
Dołączył: 11.2017
Reputacja:
7
Lokacja: Podlas
Płeć: M
Typ mieszkańca: Domkowy
Galeria FOPA - skąd się wzięła ta nazwa?
W Żyrardowie powstała nowa galeria. Galeria nie ma strony w Internecie, jest jedynie Twarzoksiążka: https://www.facebook.com/pages/category/Art-Gallery/Galeria-FOPA-173173040012992/ Galeria mieści się przy ulicy Słowackiego.
Tu mała dygresja: Bardzo niesmaczna jest nazwa tej galerii. Po angielsku FOPA (wymawiaj "fupa") znaczy tyle co "lustrzyca" - duży brzuch nie pozwalający na swobodę ruchów i... Słowo używane w podobnych kontekstach, sexualnych i raczej negatywnych i prześmiewczych. Czuję się zniesmaczony tą nazwą, aż mi się niedobrze robi (serio). Galera SADŁO!
Może lepiej po francusku - galeria Faux Pas, kto dzisiaj zna francuski... ja znam dwie...
Liczba postów: 440
Liczba wątków: 22
Dołączył: 05.2019
Reputacja:
0
22.05.2019 16:22
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 22.05.2019 16:44 przez kan_gory.)
RE: Galeria FOPA - skąd się wzięła ta nazwa?
Dzień dobry
Jako jeden ze współtwórców FOPY chciałbym słówko w tym temacie napisać. FOPA jest to galeria fotograficzna, zajmująca największy pokój w siedzibie Stowarzyszenia Otwórz, w kamienicy przy ulicy Słowackiego 7/1. Tworzona jest przez dwóch fotografów (Pawła Owczarczyka i przeze mnie) dlatego też taki zawężony profil galerii. Idea galerii jest prosta i subiektywna jak gust ją tworzących, poza tym chcemy pokazywać wartościowe fotograficzne wystawy, głównie współczesne. Nazwa galerii nie ma nic wspólnego z angielskim słowem o tym samym ustawieniu literek. Nazwa FOPA to raczej przymrużenie oka przy fonetycznym skojarzeniu z francuskim Faux Pas, oraz to tez skrót od Fotograficzna Otwarta Przestrzeń Artystyczna, znaczenie jest jeszcze jedno związane ze słowem Fotografia i imionami założycieli galerii.
Tutaj obszerniejsze informacje:
https://blog.goingapp.pl/fopa-nowa-galeria-fotografii/?fbclid=IwAR2Bh-iDNs1o8UfEhv5BbLkUpx9tbJHGVGSJ02juHNv0Rj4OOFDNl6axYsk
A lubiących patrzeć na ciekawą fotografię zapraszam 26.05 godz. 17:00, na wernisaż wystawy "Drive" Igora Przybylskiego.
https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=galeria+fopa#lpstate=pid:4296183310308376317,av
pozdrawiam serdecznie
Paweł Świątek
Liczba postów: 10 358
Liczba wątków: 1 822
Dołączył: 11.2017
Reputacja:
7
Lokacja: Podlas
Płeć: M
Typ mieszkańca: Domkowy
RE: Galeria FOPA - skąd się wzięła ta nazwa?
Jako dawny pasjonat odbitek z cz-b kliszy 35mm - zaczynałem od powiększalnika KROKUS Mini i zegara ciemniowego, takiego z obrotową wskazówką, nawąchałem się wywoływacza, zmiękczacza, utrwalacza oczywiście marki FOTONAL - doceniam możliwości jakie daje ciemnia cyfrowa!!! Pamiętam zmęczenie wzroku przy pomarańczowej żarówce i zapach tych kąpieli... Ostatni raz byłem w ciemni 25 lat temu... Super, że chce ci się tego uczyć młodzież... Mnie bardziej by interesowały tajemnice obróbki cyfrowej zdjęcia po jego wykonaniu...
Liczba postów: 440
Liczba wątków: 22
Dołączył: 05.2019
Reputacja:
0
RE: Galeria FOPA - skąd się wzięła ta nazwa?
Myślę że z warsztatami cyfrowymi ruszymy w następnym roku. W tym roku chce zbudować w stacjonarną ciemnię przy FOPIE i zrealizować 3 częściowe warsztaty: LUKSOGRAFIA (dzieci i młodzież), FOTOGRAFIA OTWORKOWA (dla młodzieży/dorosłych;czyli budowanie od podstaw camery obscury, robienie nimi zdjęć, własnoręczne wywoływanie), CYJANOTYPIA (dla młodzieży/dorosłych; czyli proces kreatywnego uczulania zwykłego papieru solami żelaza, naświetlanie obrazu i wywoływanie). Warsztaty te zakończą się pod koniec października wystawą wybranych prac zrealizowanych podczas zajęć. Cały cykl tegoroczny będzie bezpłatny. Więc nie będzie to takie "zwykle" korzystanie z ciemni, raczej kierujące w techniki szlachetne i alternatywne. Pod koniec następnego tygodnia będę znał szczegóły: daty, godziny i napewno na forum podam te informacje.