[-]
Ostatnio Dodane Obrazki
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Galeria fotografii FOPA - wystawy w Żyrardowie

#1

Galeria FOPA - skąd się wzięła ta nazwa?

W Żyrardowie powstała nowa galeria. Galeria nie ma strony w Internecie, jest jedynie Twarzoksiążka: https://www.facebook.com/pages/category/Art-Gallery/Galeria-FOPA-173173040012992/ Galeria mieści się przy ulicy Słowackiego.

Tu mała dygresja: Bardzo niesmaczna jest nazwa tej galerii. Po angielsku FOPA (wymawiaj "fupa") znaczy tyle co "lustrzyca" - duży brzuch nie pozwalający na swobodę ruchów i... Słowo używane w podobnych kontekstach, sexualnych i raczej negatywnych i prześmiewczych.  Czuję się zniesmaczony tą nazwą, aż mi się niedobrze robi (serio). Galera SADŁO!

Może lepiej po francusku - galeria Faux Pas, kto dzisiaj zna francuski...   ja znam dwie...
Odpowiedz
#2

RE: Galeria FOPA - skąd się wzięła ta nazwa?

Dzień dobry

Jako jeden ze współtwórców FOPY chciałbym słówko w tym temacie napisać. FOPA jest to galeria fotograficzna, zajmująca największy pokój w siedzibie Stowarzyszenia Otwórz, w kamienicy przy ulicy Słowackiego 7/1. Tworzona jest przez dwóch fotografów (Pawła Owczarczyka i przeze mnie) dlatego też taki zawężony profil galerii. Idea galerii jest prosta i subiektywna jak gust ją tworzących, poza tym chcemy pokazywać wartościowe fotograficzne wystawy, głównie współczesne. Nazwa galerii nie ma nic wspólnego z angielskim słowem o tym samym ustawieniu literek. Nazwa FOPA to raczej przymrużenie oka przy fonetycznym skojarzeniu z francuskim Faux Pas, oraz to tez skrót od Fotograficzna Otwarta Przestrzeń Artystyczna, znaczenie jest jeszcze jedno związane ze słowem Fotografia i imionami założycieli galerii.
Tutaj obszerniejsze informacje:
https://blog.goingapp.pl/fopa-nowa-galeria-fotografii/?fbclid=IwAR2Bh-iDNs1o8UfEhv5BbLkUpx9tbJHGVGSJ02juHNv0Rj4OOFDNl6axYsk

A lubiących patrzeć na ciekawą fotografię zapraszam 26.05 godz. 17:00, na wernisaż wystawy "Drive" Igora Przybylskiego.

https://www.google.com/search?client=firefox-b-d&q=galeria+fopa#lpstate=pid:4296183310308376317,av

pozdrawiam serdecznie
Paweł Świątek
Odpowiedz
#3

Galeria FOPA - zaproszenie na wernisaż wystawy "Drive" Igora Przybylskiego 26 maja

(...) A lubiących patrzeć na ciekawą fotografię zapraszam 26.05 godz. 17:00, na wernisaż wystawy "Drive" Igora Przybylskiego.

Igor Przybylski Drive.jpg   

pozdrawiam serdecznie
Paweł Świątek

Wystawa w Treść niewidoczna dla osób niezalogowanych na forum.


Więcej informacji na ten temat Treść niewidoczna dla osób niezalogowanych na forum..
Odpowiedz
#4

RE: Galeria FOPA - skąd się wzięła ta nazwa?

Miło mi powitać Cię ponownie na forum. Bardzo to budujące, że robicie coś prawdziwego i niezależnego w Żyrardowie.

Masz rękę i warsztat niedościgniony... Nie mogę nie skorzystać z okazji i nie zapytać: kiedy będzie można zobaczyć wystawę Twoich fotografii?  Exclamation Angel

Za chwilę skopiuję twój wpis na forum do działu zaproszenia, żeby już nie podnosić tego tematu nazwy galerii.
EDIT tutaj jest: http://zyrardow24h.eu/Temat-Galeria-FOPA-zaproszenie-na-wernisaz-wystawy-Drive_9247


PS. Co do samego słowa FOPA to teraz karierę robi, znaczący to samo, wariant FUPA - po okładce z Beyonce w Vogue. Ona w wywiadzie tam używała tego słowa, ludzie podłapali i weszło ze slangu do języka potocznego po drugiej stronie Wielkiej Wody. Za parę lat dotrze i do nas...
Odpowiedz
#5

RE: Galeria FOPA - skąd się wzięła ta nazwa?

Odnośnie wystaw, to plan Galerii mamy dopięty do września 2020 roku, łącznie 6 wystaw. Inna sprawa czy uda się go zrealizować. W sprawie mojej wystawy to na razie mogę powiedzieć jedynie że - nie wiem Wink . Ale jeszcze w czerwcu startuję z warsztatami fotograficzno-plastycznymi opartymi na tradycyjnej ciemni fotograficznej. Po weekendzie pozapinam organizację, terminy i dam znać. Pierwsza część warsztatów będzie głównie dla dzieci i młodzieży.
Odpowiedz
#6

RE: Galeria FOPA - skąd się wzięła ta nazwa?

Jako dawny pasjonat odbitek z cz-b kliszy 35mm - zaczynałem od powiększalnika KROKUS Mini i zegara ciemniowego, takiego z obrotową wskazówką, nawąchałem się wywoływacza, zmiękczacza, utrwalacza oczywiście marki FOTONAL - doceniam możliwości jakie daje ciemnia cyfrowa!!! Pamiętam zmęczenie wzroku przy pomarańczowej żarówce i zapach tych kąpieli... Ostatni raz byłem w ciemni 25 lat temu... Super, że chce ci się tego uczyć młodzież... Mnie bardziej by interesowały tajemnice obróbki cyfrowej zdjęcia po jego wykonaniu...
Odpowiedz
#7

RE: Galeria FOPA - skąd się wzięła ta nazwa?

Myślę że z warsztatami cyfrowymi ruszymy w następnym roku. W tym roku chce zbudować w stacjonarną ciemnię przy FOPIE i zrealizować 3 częściowe warsztaty: LUKSOGRAFIA (dzieci i młodzież), FOTOGRAFIA OTWORKOWA (dla młodzieży/dorosłych;czyli budowanie od podstaw camery obscury, robienie nimi zdjęć, własnoręczne wywoływanie), CYJANOTYPIA (dla młodzieży/dorosłych; czyli proces kreatywnego uczulania zwykłego papieru solami żelaza, naświetlanie obrazu i wywoływanie). Warsztaty te zakończą się pod koniec października wystawą wybranych prac zrealizowanych podczas zajęć. Cały cykl tegoroczny będzie bezpłatny. Więc nie będzie to takie "zwykle" korzystanie z ciemni, raczej kierujące w techniki szlachetne i alternatywne. Pod koniec następnego tygodnia będę znał szczegóły: daty, godziny i napewno na forum podam te informacje.
Odpowiedz
#8

RE: Galeria FOPA - skąd się wzięła ta nazwa?

Bardzo ciekawe techniki, zwłaszcza budowanie samemu Treść niewidoczna dla osób niezalogowanych na forum.. To jest tak proste urządzenie, że aż genialne...
Odpowiedz
  

[-]
Korzyści z rejestracji!
Masz coś do dodania? Zaloguj się lub zarejestruj, aby odpowiedzieć. Czekamy na Ciebie! Rejestracja trwa mniej niż minutę i wymaga podania jedynie adresu e-mail.




[-]

Podobne wątki

Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Star 31 maja przez Żyrardów przejedzie parowóz Parowozem przez historię Szperacz 1 484 30.05.2026 17:33
Ostatni post: belin
Star SOBOTA Dzień dziecka w Żyrardowie - obchody 30 05 Szperacz 0 349 30.05.2026 09:15
Ostatni post: Szperacz
Star Przejedź się 24-25 lipca Ferrari, Lamborghini, McLaren, GTR, Challenger, BMW - Szperacz 0 325 27.05.2026 06:48
Ostatni post: Szperacz
  Noc Muzeów - raz w roku muzea organizują imprezy wieczorem i w nocy dr_niziołek 31 3 290 14.05.2026 00:44
Ostatni post: Szperacz
Star Zapisy na Rally The Girard otwarte! Turystyczny rajd samochodowy 13 czerwca Szperacz 2 495 13.05.2026 23:35
Ostatni post: Szperacz
Star Konkurs młodych pianistów De Girard International Young Pianists Competition Szperacz 10 1 808 13.05.2026 19:52
Ostatni post: Szperacz
  Młodzieżowy Dom Kultury w Żyrardowie - Młodek - informacje i osiągnięcia belin 79 8 753 13.05.2026 05:25
Ostatni post: Szperacz
Star Koncert Marka Tokarzewskiego 14 czerwca 2026 Szperacz 0 413 28.04.2026 23:38
Ostatni post: Szperacz
  Dzień Flagi - 2 maja - flagi od Miasta za darmo 2 813 28.04.2026 16:00
Ostatni post: Szperacz
Star Muzyczna Majówka w Żyrardowie! Koncerty Szperacz 0 413 26.04.2026 01:06
Ostatni post: Szperacz
Star Paulina Przybysz – „Insides” - Splot Jazz Żyrardów | Bilety Online, Opis, Re Szperacz 0 483 14.04.2026 19:45
Ostatni post: Szperacz
Star Aleksandra Radomska Zajedzie nas ten samorozwój Mszczonów 11 czerwca Szperacz 0 457 12.04.2026 18:21
Ostatni post: Szperacz
  Centrum Kultury w Żyrardowie - dawny MDK - 2,75 miliona rocznie z naszych podatków 2 096 85 763 10.04.2026 19:18
Ostatni post: Szperacz
  10 kwietnia - rocznica Katastrofy Smoleńskiej 527 30 561 10.04.2026 19:18
Ostatni post: Szperacz
  Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie w parku. Willa reprezentacyjna fabrykanta 60 6 166 09.04.2026 16:41
Ostatni post: belin


[-]

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości