[-]
Ostatnio Dodane Obrazki
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

12 września 1939 - obrona dywizji pancernej Genrała Cehaka

#1

12 września 1939 - obrona dywizji pancernej Genrała Cehaka

12 września 1939 roku Niemcy zajęli Żyrardów.
Tutaj jest dobry artykuł na ten temat: http://www.muzeumzyrardow.pl/index.php?p=aktualnosci&pack=2&id=510&pack=2
Fragmenty książki Pawła Hulki Laskowskiego - opis tego dnia.
Cytat:Z nadejściem świtu 12 września 1939 roku armia jednostki 8 armii niemieckiej rozpoczęły natarcie na Żyrardów. Po kilkugodzinnej zaciętej obronie miasta, wojsko polskie musiało opuścić pozycje i rozpocząć działania opóźniające w kierunku Wiskitek – Guzowa – Szymanowa i Paprotni.
W walce o Żyrardów poległo około 110 żołnierzy, a wielu odniosło poważne rany. W czasie bitwy, zniszczonych i spalonych zostało wiele domów w Żyrardowie i okolicznych miejscowościach. Działania bojowe w dniu 12 września nie oszczędziły również ludności cywilnej. Było kilkunastu zabitych i kilkudziesięciu rannych.
Ten dzień w Żyrardowie wraz ze swoją rodziną przeżył Paweł Hulka-Laskowski. W swojej książce „Księżyc nad Cieszynem” tak go opisywał:
„Zdenerwowanie i podniecenie powszechne. Znikają resztki nadziei, że Niemcy zostaną może zatrzymani. Alarmy i naloty bezustanne. Jesteśmy brudni, spoceni, niewyspani. Od kilku dni nie rozbieramy się wcale… Późnym wieczorem dziwny ruch w mieście: ludzie przebiegają szybko przez ulice. Jedni biegną tam, inni ówdzie. Nic nie rozumiemy. Wszyscy jesteśmy śmiertelnie strudzeni. Spokój i łóżko byłyby dobrodziejstwem…  Siedzimy i czekamy sami nie wiedząc na co. Rozmawiać się nie chce… Skóra pali od brudu i potu, głowa jakaś cudza.
… Wychodzimy na ulicę i biegiem docieramy do szkoły. Mijamy oficera idącego szybko w kierunku ulicy Teklinowskiej. Na ulicy Limanowskiego paru naszych żołnierzy z karabinami gotowymi do strzału biegnie ku szosie. Już widno, niedługo wzejdzie słońce. W schronie ścisk… Strzelanina i tupot. Stróż ujmuje mnie delikatnie za ramię – „Lepiej do sionki, niż tu”, pokazuje mi wybite okno i ślad kuli w ścianie.
Przychodzę do sionki i siadam na ławie. Patrzę po obecnych: wszyscy siedzą z głowami pospuszczanymi. Nastrój jak w poczekalni piekieł. Nie do wytrzymania. Wychodzę po schodach sutereny ku drzwiom, gdzie stoi doktór Werner. Odpycha mnie gwałtownie i cofa się sam. Tuż nad nami samolot niemiecki sieje kulami po placyku przed szkołą… Gdzieś z boku mnożą się strzały karabinowe, nieco dalej hukają armaty. Trwa to długie godziny i wytwarza nastrój sennej obojętności. Zabiją – to zabiją…
Koło drugiej na schodach do schronu pojawia się Niemiec z karabinem pod lewą pachą i granatem w prawym ręku.
Alle raus!
Wychodzimy. Jakiś parobek niemiecki z powaloną gębą i zakurzony jak nieboskie stworzenie ustawia nas w szeregu i każe trzymać ręce do góry. Inny sołdat stoi przy karabinie maszynowym wymierzonym przeciwko nam. Podoficer po czterdziestce podchodzi do nas i obmacuje nam kieszenie. – „Kto ma broń, zostanie zaraz zastrzelony”… Przychodzi jakiś smarkacz z karabinem i woła żeby iść za nim. Wychodzimy na ulicę… Koło kościoła paru oficerów w komicznych czapkach… idzie z rewolwerzyskami w garści. Gdy skręcamy w skwer, wiedzę na ziemi nóż rzeźnicki… O parę kroków dalej leży w kałuży zaschłej krwi jego właściciel. Za nim jeszcze jeden i jeszcze. Cywile – i zawsze strzał w potylicę… Gdy docieramy do szosy, włączamy się do długiego pochodu mieszkańców Żyrardowa. Wszyscy zostali wygnani z mieszkań jako zakładnicy, jeśli w mieście padnie jedyny strzał.
Ulica jest obrzydliwością  spustoszenia. Porozwalane i popalone czołgi, poobalane słupy z przewodnikami elektrycznymi, druty zwisające na trupy czołgów i trupy ludzkie. Wystawa fotografa leży na chodniku, a fotografie porozrzucane dookoła. Tak samo jest ze sklepami zegarmistrzów… Co parę kroków trup z raną w potylicy…
Pędzą nas, trzydziestotysięczne miasto, w pole. Gdy przechodzimy przez przejazd kolejowy, duży oddział piechoty zmotoryzowanej patrzy na nas, z ciężkimi rewolwer zyskami w garści. Strasznie niewiele potrzeba, aby ci zabójcy zaczęli do nas strzelać. Mijamy ich i wchodzimy w płonące domy… Przed domami otomany, wózki dziecięce, materace, koszyki. U bramy płonącego domu jakiś człowiek śmiertelnie blady ocieka krwią. Doktór Wagner odruchowo pochyla się nad nim, ale żołnierz nie pozwala ratować rannego… Idziemy w spiekocie słonecznej przez ten gryzący dym i nie wiem, co z nami zrobią. Jest nam dziwnie wszystko jedno.
Zbaczamy z szosy w pole. Po żniwach pozostały tu wielkie sterty słomy. Obszar pola otoczony karabinami maszynowymi. Siadamy na ziemi i czekamy, co będzie dalej. Co chwila odzywa się w głębi ziemi ciężkie łupnięcie, jakby ziemia stękała. To wybuchają ciężkie pociski artyleryjskie. Szosą płyną bez końca armaty zmotoryzowane różnych wielkości, idą oddziały wojska. Pić! Ślina w ustach ma gęstość gliny. Zaraz tu muszą zajechać beczki strażackie z wodą, bo skonamy z pragnienia. Ludzie czołgają się skrycie do kałuż ohydnych i piją coś, co przypomina gnojówkę… Ludzie skubią słomę ze stert i robią sobie legowisko. Zapada noc, robi się coraz chłodniej. Tulimy się jedni do drugich, żeby było cieplej i próbujemy spać. Zmęczenie robi swoje, zapadamy na chwilę w sen, ale gdy jaki bliższy wybuch budzi ze snu, widzimy na całym horyzoncie pękające pociski armatnie, mniejsze i większe, i całkiem duże. Łup – łup! – stęka ziemia. Reflektory samochodów i ciężarówek, a także zmotoryzowanej artylerii, oświetlają szosę i nasze pole. Koło rzeźni, tuż przed polem, jasno pali się dom. Gdy dogasa, Niemcy zapalają drugi i trzeci… Jakaś nieszczęśliwa kobieta rodzi i wije się w bólach porodowych. Czasem głośno krzyknie. Urzędnik fabryczny, od dawna chory na serce, umiera. Nie ma czym przynieść mu ulgi.
O piątej rano Niemcy każą ustawić się wszystkim w szeregach. Po godzinie stania na dotkliwym wilgotnym chłodzie przychodzi jakiś paskudny wermachciarz i woła, czy nie ma wśród nas zszeregowanych kogoś umiejącego po niemiecku. Wysuwa się jakiś Niemczyk z obleśnym uśmiechem. Służy! Wermachciarz pyta przez niego, cz wśród zebranych są Niemcy. Jeśli są, to niech wystąpią z szeregu. Wysuwa się sporo takich, o których nie przypuszczaliśmy, że uważają się za Niemców. Wermachciarz prawi im jakieś słowa powitania i pozwala natychmiast odejść do domów. Odchodzą uradowani i zadowoleni.
Teraz wermachciarz oddziela Żydów od aryjczyków. Potem stałych mieszkańców Żyrardowa od niestałych. Stoimy już dwie godziny. Nogi mdleją, w głowie się kręci. Wermachciarz każe Żydom zdejmować płaszcze i daje je tym, co stoją bliżej. Niektórzy łapią te dary skwapliwie, inni ich nie przyjmują. Wermachciarz dziwi się, dlaczego ktoś nie przyjmuje dobrego płaszcza, skoro mu dają darmo. Stoimy dalszą godzinę… Jesteśmy drętwi ze znużenia i wreszcie po dziewiątej wolno nam pójść do domu…

Wracamy do domu sami. Och zrzucić z siebie brudne ubranie i umyć się porządnie, a potem spać i spać aż do końca tej potwornej wojny, tego dzikiego najazdu chamstwa na cywilizację ludzi pracy i pokoju. Ale wody nie ma. Wodociągi czekają naprawy. Wodę trzeba nosić z dalekich pomp i studzien…
…jesteśmy w niewoli ludzi, którzy ponieśli bardzo wiele trudu, aby się odczłowieczyć i upodobnić do czegoś, co jeszcze nie ma nazwy w mowie ludzkiej.
W Internecie jest bardzo dużo zdjęć Niemców w triumfalnych pozach zajmujących Polskę, robionych we wrześniu.
Dzisiaj pojawiło się zdjęcie podobno z Żyrardowa.
Polskie armaty 1939.jpg    Polskie Armay Tył.jpg   
Na zdjęciu są ciężkie haubice 155 mm https://pl.wikipedia.org/wiki/155_mm_hau..._Schneider stojące w Żyrardowie. Na zdjęciu są z cofniętymi maksymalnie lufami, aby wglądały mniej bojowo, na pokonane, normalnie lufa działa nigdy nie jest w tej pozycji. Wygląda na to że one stoją gdzieś w Żyrardowie, są drzewa a z tyłu widać wysoki mur - gdzie to mogło być?
⭐⭐Dodano po krótkim czasie⭐⭐
http://derela.pl/155mm_wz17_pl.htm
⭐⭐Dodano po krótkim czasie⭐⭐
Dzięki cyfryzacji archiwów państwowych znalazłem francuską prezentację KOMERCYJNĄ nowoczesnej broni z 1918 roku, gdzie widać jak skomplikowane było strzelanie z tej haubicy 155 mm. Konstrukcja armaty była osiągnięciem konstrukcyjnym  czasów I wojny światowej. Polacy mieli te haubice w czasie II wojny takie same konstrukcyjne... nie modernizowane.... Koła były drewniane, działo podłączane do tzw. przodka, przystosowane do ciągnięcia przez napęd owsiany, czyli koniki... To sam co na filmie, który powstał ok 1918 roku.

Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!
Odpowiedz
#2
Rainbow 

12 września 1939 - Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie

W bitwie o Żyrardów poległo około 110 żołnierzy i oficerów 30. DP, a wielu odniosło poważne rany. W czasie walk, zniszczonych i spalonych zostało wiele domów w Żyrardowie i okolicznych miejscowościach. Działania bojowe w dniu 12 września nie oszczędziły również ludności cywilnej. Było kilkunastu zabitych i kilkudziesięciu rannych.

http://www.muzeumzyrardow.pl/index.php?p=aktualnosci&pack=10&id=438&pack=10
Odpowiedz
#3

RE: 12 września 1939 - obrona dywizji pancernej Genrała Cehaka

Te haubice 155 mm zdobyte na polskim wojsku były gdzieś przetrzymywane w Żyrardowie. Jest nowe ciekawe zdjęcie. To jest polska haubica.

Haubica.jpg   

Budynek jest jakby ten sam, co na tym pierwszym zdjęciu we wcześniejszym wpisie. Czy ktoś wie, gdzie to jest? Czy te budynki jeszcze istnieją?
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!
Odpowiedz
  

[-]
Korzyści z rejestracji!
Masz coś do dodania? Zaloguj się lub zarejestruj, aby odpowiedzieć. Czekamy na Ciebie! Rejestracja trwa mniej niż minutę i wymaga podania jedynie adresu e-mail.
Jeżeli chcesz napisać coś bez logowania, to możesz zrobić to w dziale Wiadomości z Żyrardowa .



[-]

Podobne wątki

Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
Star Przewodnik Ilustrowany po Warszawie, Łodzi 1897 [rzadkość!] Warszawa Wilanów Szperacz 1 15 38 minut(y) temu
Ostatni post: belin
  Relacja z wojny członka AK Ryszarda Wiśniewskiego belin 1 161 20.12.2024 08:33
Ostatni post: Gosiaczek55
  Marsz bezrobotnych w 1931 roku barykady i walki uliczne z policją w Żyrardowie belin 0 65 14.12.2024 22:32
Ostatni post: belin
  Defa czyli policja polityczna piłsudczyków strzegąca intersów władzy belin 0 76 14.12.2024 21:50
Ostatni post: belin
  Kantoratschule potem Szkoła Powszechna i Gimnazjum S. Staszica- budynek przy pl.JP II belin 2 278 09.12.2024 09:44
Ostatni post: Szperacz
Star ŻZPL im. Rewolucji 1905 r. - żyrardowska fabryka w PRL - pamiątki, produkty Szperacz 5 971 07.12.2024 13:28
Ostatni post: Szperacz
  Hydranty - miejsca poboru wody na ulicach w Żyrardowie degustator 19 93 06.12.2024 11:14
Ostatni post: Szperacz
  Mój Żyrardów - książka Pawła Hulki Laskowskiego pdf do pobrania oryginał z 1934 roku belin 7 1 207 05.12.2024 11:45
Ostatni post: Szperacz
Star Piotr Nowakiewicz - prezydent Żyrardowa Szperacz 0 44 05.12.2024 07:17
Ostatni post: Szperacz
Star Ambasador ZSRR w Polsce, odwiedza Zakłady Lniarskie w Żyrardowie sierpień 1959 Szperacz 0 82 01.12.2024 16:51
Ostatni post: Szperacz
Video Generał Sosabowski - odmówił przelewania polskiej krwi za aliantów 2 86 01.12.2024 02:23
Ostatni post: belin
Star Edyta Piecha i zespół Drużba podczas występu w Żyrardowie Szperacz 0 68 27.11.2024 15:37
Ostatni post: Szperacz
Star Po Powstaniu Warszawskim ludzie trafiali m.in. do Żyrardowa Szperacz 2 355 26.11.2024 09:45
Ostatni post: Szperacz
  Vademecum Żyrardowa. Historia na wyciągnięcie ręki - publikacja Muzeum MZ do pobrania teqton 3 566 15.11.2024 15:37
Ostatni post: belin
  Wizyta Hansa Franka w okupowanym Żyrardowie Andreas 3 358 13.11.2024 21:32
Ostatni post: Szperacz


[-]

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

3 gości