13.02.2013 02:30
Samorządy nie odpowiadają na e-maile pisane w języku angielskim - konkurs Gmina na 5
"Wszystkie gminy z powiatu żyrardowskiego znały się wśród laureatów konkursu Gmina na 5. Niestety żadna z nich nie odpowiedziała na wysłane do nich maile w języku angielskim. Z 314 gmin województwa mazowieckiego zrobiło to zaledwie 6.Jakość kontaktu z urzędem drogą elektroniczną. To jedno z kryteriów oceny przeprowadzonej przez Studenckie Koło Naukowe Przedsiębiorczości i Analiz Regionalnych działającego przy Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Na skrzynki 314 gmin województwa mazowieckiego trafiły maile w języku polskim i angielskim.
- Wskaźnik odpowiedzi na wiadomości w języku ojczystym wyniósł około 47,45 procent co jest wynikiem niższym niż w poprzednim roku. Jeżeli zaś chodzi o maile w języku angielskim, tak jak w latach ubiegłych odsetek odpowiedzi był bardzo niski - niespełna 2 procent - informują organizatorzy konkursu.
Na polskie maile odpowiedziało 149 gmin. Na maile angielskie tylko sześć. Średnio na odpowiedź trzeba było czekać około 11 dni. Jak wyjaśniają organizatorzy konkursu akcja miała na celu sprawdzenie przystosowania gmin do obsługi zagranicznych inwestorów. Ocena jest krótka i bolesna - sytuacja jest dramatyczna.
- Świadczy to o bardzo słabym przygotowaniu jednostek terytorialnych do obsługi anglojęzycznych. Oznacza to, że urzędy jednostek samorządu terytorialnego w niewystarczającym stopniu zabiegają o pozyskanie zagranicznego kapitału - oceniają organizatorzy badania.
Pocieszeniem może być fakt, że podczas ubiegłorocznego rankingu na anglojezyczne maile odpowiedziało 2,7 procent z badanych gmin. W tym roku odsetek wynosił 3,67 procent z 682 samorządów objętych badaniem. Jeśli jednak to tempo się nie zmieni dopiero za ponad 90 lat można będzie ze spokojem wysłać do każdego urzędu mail w języku angielskim nie bojąc się, że trafi do kosza.
- Średni czas oczekiwania na odpowiedź wyniósł około sześciu dni. W przypadku wiadomości po polsku średni czas wynosił cztery dni, zatem na korespondencję obcojęzyczną odpowiedź nadsyłana jest nie tylko rzadziej, ale również z większym opóźnieniem - stwierdzają organizatorzy badania.
W ich ocenie brak odpowiedzi lub opóźnienia mogą mieć dla gmin poważne konsekwencje.
- W przypadku komunikacji mailowej i zapytania składanego przez potencjalnego inwestora istotna jest szybko wysłana, konkretna wiadomość, zawierająca odpowiedzi na pytania i wyjaśniająca wątpliwości przedstawione w zapytaniu. Jej brak lub długi czas oczekiwania zniechęca inwestorów do podejmowania działalności w danej gminie - czytamy w opracowaniu.
Tytuł Mazowiecka Gmina na 5 otrzymały wszystkie gminy z terenu powiatu żyrardowskiego. Najwyżej uplasował się Mszczonów zdobywając 16,5 punktu i zajmując piąte miejsce. Na 21 z 14 punktami uplasowały się Wiskitki a na 25 zdobywając 13,5 punktu Radziejowice. Listę zamyka Puszcza Mariańska, która otrzymała 10,5 punktu i znalazła się na 56 miejscu wraz z 16 innymi gminami.
jp"
Źródło: http://www.glos.megiteam.pl/po-angielsku...c/0,-sm,1/
Żyrardów jeszcze należy, czy może już nie należy do powiatu żyrardowskiego? Bo jeśli listę zamyka Puszcza Mariańska - to chyba jednak nie należy! Kiedy to się stało?
A może informację dla władz o wykluczeniu Żyrardowa z powiatu żyrardowskiego zredagowano w języku angielskim?