Żyrardów dla Wszystkich
Michał Kleofas Ogiński - kompozytor urodzony w Guzowie - Wersja do druku

+- Żyrardów dla Wszystkich (https://zyrardow24h.eu)
+-- Dział: Oferta miasta dla żyrardowian i turystów (https://zyrardow24h.eu/Dzial-Oferta-miasta-dla-zyrardowian-i-turystow)
+--- Dział: Historia Żyrardowa (https://zyrardow24h.eu/Dzial-Historia-Zyrardowa)
+--- Wątek: Michał Kleofas Ogiński - kompozytor urodzony w Guzowie (/Temat-Michal-Kleofas-Oginski-kompozytor-urodzony-w-Guzowie)



Michał Kleofas Ogiński - kompozytor urodzony w Guzowie - belin - 22.02.2020

Michał Kleofas Ogiński https://pl.wikipedia.org/wiki/Micha%C5%82_Kleofas_Ogi%C5%84ski

Urodził się w Guzowie. Tam znajduje się jego pomnik.

Był dyplomatą, uczestnikiem powstania kościuszkowskiego, musiał wyjechać na emigrację.

Najsłynniejszy utwór - Polonez a-moll - "Pożegnanie ojczyzny" lub Polonez Ogińskiego



Na emigracji zwolennik Napoleona.

Michał Ogiński jest autorem jednoaktowej opery "Napoleon w Egipcie"

Opera ta została wystawiona pierwszy raz na 150 lecie śmierci kompozytora:


Cytat:13.09.2015 o godz..19.00 w Studiu im. W. Lutosławskiego na koncert inaugurującym sezon artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej wysłuchaliśmy jednoaktowej opery Michała ­Kleofasa Ogińskiego zatytułowanej Zelis et Valcour ou Bonaparte au Caire
Tradycją stało się, że Polska Orkiestra Radiowa rozpoczyna sezon koncertowy prezentacją zapomnianych lub mało znanych polskich oper. W ubiegłych latach  były to m.in.: Legenda Bałtyku Nowowiejskiego, Monbar czyli flibustierowie Dobrzyńskiego, Maria Statkowskiego i Zemsta za mur graniczny Noskowskiego. W tym roku przyszła kolej na jedyną operę w dorobku Michała Kleofasa Ogińskiego, w 150-lecie śmierci kompozytora.
Wśród wykonawców:  Anna Mikołajczyk-Niewiedział (sopran) – Zelis,  David Beucher  (tenor) – Valcour,  Stanislav Kuflyuk (baryton) – Aboubokir,  Jan Jakub Monowid (kontratenor) – Mendes,  Szymon Komasa (baryton) – Bonaparte,  Mateusz Zajdel (tenor) – Sułkowski  oraz  Andrzej Seweryn jako Hassem (rola mówiona), który podjął się także opieki artystycznej i językowej, ponieważ opera została wykonana w oryginalnej, francuskiej wersji językowej.

http://www.studianagran.com.pl/newsy/premiera-opery-michala-kleofasa-oginskiego-537.html
⭐⭐Dodano po krótkim czasie⭐⭐
Szukałem tekstu do Poloneza Ogińskiego. Niewątpliwie tekst istnieje, ale nie ma jednej wersji ani profesjonalnego nagrania w Internecie.




Polonez Ogińskiego jest bardzo popularny na Białorusi. Miał tam zostać hymnem państwowym i tam jest to utwór z tekstem!!! Utwór powstał ich zdaniem w mieście magnackim Mołodeczno, obecnie na Białorusi - stąd związek z tym krajem.

Piękne wykonanie a capella:




A tutaj śpiewają po polsku śpiewacy rosyjskojęzyczni:

[link wygasł]

Ta wersja chyba nie istnieje w Polsce...


RE: Michał Kleofas Ogiński - kompozytor urodzony w Guzowie - belin - 08.06.2021

Tłumaczenie komputerowe:
Uważa się, że dzieło to napisał Oginski, opuszczając Rzeczpospolitą Obojga Narodów po stłumieniu przez wojska rosyjskie powstania kościuszkowskiego, w którym brał udział.

Oryginalnie napisane na klawesyn, istnieją transkrypcje na różne instrumenty i orkiestrę. Polonez został nagrany przez wielu znanych wykonawców, m.in. Wandę Landowską (na klawesynie). Zespół Pesnyary wykonuje poloneza Ogińskiego z tekstami w języku rosyjskim i polskim, napisanymi przez szefa zespołu Wiaczesława Szarapowa. Znany jest również tekst białoruski napisany przez barda i poetę Serżuka Sokołowa-Wojusza.

https://big5.ru/polonez-oginskogo/


Nagranie poloneza z 1951 roku na klawesynie gra Wanda Landowska:




Kleofaski – podróż do przeszłości - Szperacz - 06.10.2021

Kleofaski – podróż do przeszłości

Gmina Wiskitki ma bogatą historię, o czym mieszkańcy przekonują się na każdym kroku. Kultywowanie tradycji, które wzmacniają przynależność lokalną staje się coraz bardziej powszechna w gminie. Nie jest to jedynie domena samych Wiskitek, ale również ościennych sołectw. Doskonałym przykładem jest Guzów, którego mieszkańcy od 7 lat w ostatnie dni września wspominają Kleofasa Michała Ogińskiego. 265 …

Artykuł Kleofaski – podróż do przeszłości pochodzi z serwisu Życie Powiatu Żyrardowskiego.




https://zycie-powiatu.pl/kleofaski-podroz-do-przeszlosci/