Żyrardów dla Wszystkich
Chronotermometr czyli termograf - tak wyglądał wynalazek Filipa z Żyrardowa - Wersja do druku

+- Żyrardów dla Wszystkich (https://zyrardow24h.eu)
+-- Dział: Oferta miasta dla żyrardowian i turystów (https://zyrardow24h.eu/Dzial-Oferta-miasta-dla-zyrardowian-i-turystow)
+--- Dział: Historia Żyrardowa (https://zyrardow24h.eu/Dzial-Historia-Zyrardowa)
+--- Wątek: Chronotermometr czyli termograf - tak wyglądał wynalazek Filipa z Żyrardowa (/Temat-Chronotermometr-czyli-termograf-tak-wygladal-wynalazek)



Chronotermometr czyli termograf - tak wyglądał wynalazek Filipa z Żyrardowa - belin - 16.03.2023

Na tym zdjęciu widać budynek Giełdy i Banku Państwa pod koniec dziewiętnastego wieku. W w drugim oknie na pierwszym piętrze pod zegarem znajduje się chronotermometr (termometrograf) zaprojektowany ok. 1830 r. przez Filipa de Girarda, inżyniera, na cześć którego nazwano Żyrardów.
[attachment=7379]
Budynek odbudowany po wojnie, teraz wygląda już inaczej, jest taras na piętrze, gdzie był kiedyś wynalazek najważniejszego żyrardowianina: https://pl.wikipedia.org/wiki/Gmach_Gie%C5%82dy_i_Banku_Polskiego_w_Warszawie
Komputer znalazł to zupełnie przypadkowo.  Mam więcej danych, ale nie mam czasu tego wszystkiego dodać.

Ten sam budynek w już w XX wieku - jak widać zegar jest przeniesiony jedną arkadę w prawo, a po chronotermometrze nie ma śladu.

[attachment=7380]
⭐⭐Dodano po krótkim czasie⭐⭐
Tutaj znajduje się dokładny widok na chronotermometr, widać też jego zasadę działania. W poziomie jest temperatura dodatnia lub ujemna, a w pionie godziny od 1 do 24. Skala temperatury od plus 30 z lewej strony do -30 z prawej. Dla każdej godziny pojawiała się kreska oznaczająca temperaturę o tej godzinie.

[attachment=7381]

Rycina przedstawia zegar oraz termograf, czyli przyrząd służący do pomiaru temperatury powietrza wynaleziony przez Philippe'a de Girard. Urządzenia zostały zainstalowane w 1830 r. w arkadzie okna pierwszego piętra gmachu Giełdy i Banku Polskiego przy pl. Bankowym w Warszawie. Zob. Maria Irena Kwiatkowska, Marek Kwiatkowski, Historia Warszawy XVI-XX wieku, Warszawa 1998, s. 133.
⭐⭐Dodano po krótkim czasie⭐⭐
Kwerenda deep webu w domenie .fr pokazała podobny rysunek, ale po francusku:

[attachment=7382]
⭐⭐Dodano po krótkim czasie⭐⭐
Tak wygląda miejsce gdzie znajdował się termograf de Girarda: