Żyrardów dla Wszystkich
Komandor Jerzy Koziarski Honorowym Obywatelem Miasta Żyrardowa - Wersja do druku

+- Żyrardów dla Wszystkich (https://zyrardow24h.eu)
+-- Dział: Oferta miasta dla żyrardowian i turystów (https://zyrardow24h.eu/Dzial-Oferta-miasta-dla-zyrardowian-i-turystow)
+--- Dział: Urzędy Służby i Firmy Państwowe (https://zyrardow24h.eu/Dzial-Urzedy-Sluzby-i-Firmy-Panstwowe)
+--- Wątek: Komandor Jerzy Koziarski Honorowym Obywatelem Miasta Żyrardowa (/Temat-Komandor-Jerzy-Koziarski-Honorowym-Obywatelem-Miasta)



Komandor Jerzy Koziarski Honorowym Obywatelem Miasta Żyrardowa - teqton - 23.05.2011

Za sprawą decyzji miejskich radnych poszerzyło się grono Honorowych Obywateli Miasta Żyrardowa. Podczas sesji w dniu 19 maja, tą zaszczytną godnością uhonorowano Komandora Jerzego Koziarskiego.

[Obrazek: 5804.jpg]

Komandor Jerzy Koziarski, z powodu stanu zdrowia, nie mógł osobiście odebrać Tytułu Honorowego Obywatela Miasta Żyrardowa. Akta nadania godności wraz z symbolicznym Kluczem do Bram Miasta zostanie doręczony Komandorowi przez delegację żyrardowskich samorządowców.

Więcej na: https://archiwum.zyrardow.pl/redir:index?wiecej=6969&wiecej_news=1


RE: Komandor Jerzy Koziarski Honorowym Obywatelem Miasta Żyrardowa - zbyszek - 23.05.2011

Gratulacje!
A kto jeszcze w historii miasta dostąpił tego zaszczytnego tytułu? Szukałem ale nie znalazłem.


RE: Komandor Jerzy Koziarski Honorowym Obywatelem Miasta Żyrardowa - degustator - 23.05.2011

Nie wiem,ale wiem kto kiedyś zaszczyci to zacne grono Big Grin
A swoją drogą coraz więcej pracy maja nasi radni.
Panu Koziarskiemu również gratuluję.


RE: Komandor Jerzy Koziarski Honorowym Obywatelem Miasta Żyrardowa - teqton - 23.05.2011

(23.05.2011 22:43 )degustator napisał(a): Nie wiem,ale wiem kto kiedyś zaszczyci to zacne grono Big Grin

Hahaha Big Grin


RE: Komandor Jerzy Koziarski Honorowym Obywatelem Miasta Żyrardowa - zbyszek - 27.05.2011

Czyżby...? Nie, wątpię.
Żeby nie było niedomówień, deguś napisz kto zacz.Big Grin


RE: Komandor Jerzy Koziarski Honorowym Obywatelem Miasta Żyrardowa - teqton - 20.06.2011

No i wycieczka się odbyła Smile

Cytat:Z powodu stanu zdrowia Komandor Jerzy Koziarski nie mógł przyjechać do Żyrardowa i odebrać tytułu podczas posiedzenia Rady Miasta. Dlatego też przedstawiciele samorządu miejskiego odwiedzili go w jego mieszkaniu, w Gdyni.

https://archiwum.zyrardow.pl/redir:index?wiecej=7151&wiecej_news=1

Komandor Jerzy Koziarski jest jedną z trzech osób wyróżnionych tytułem Honorowego Obywatela Miasta Żyrardowa. Wcześniej tym zaszczytnym mianem Rada Miasta Żyrardowa uhonorowała Pawła Hulkę-Laskowskiego (rok 1996) oraz Włodzimierza Śliwińskiego (rok 2009).
***
Komandor Jerzy Koziarski urodził się 7 sierpnia 1929 roku, w żyrardowskiej rodzinie robotniczej. W Żyrardowie ukończył szkołę Powszechną im. Sta­nisława Staszica i Gimnazjum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. Jesienią 1947 roku przerwał naukę w liceum i zaciągnął się do Marynarki Wojennej.
Nosząc marynarski mundur uzupełnił wykształcenie średnie, posiadł kwalifikacje uprawniające do zajmowania oficerskich stanowisk morskich oraz pełnienia funkcji dziennikarskich, zdobył także uniwersytecki dyplom magistra historii. Przez blisko 3 lata wchodził w skład załogi okrętu hydrograficznego ORP ,,ŻURAW”. Drogą kolejnych awansów osiągnął stopień komandora. W roku 1990, po 43 latach służby, przeszedł w stan spoczynku.
Komandor Jerzy Koziarski od wczesnych lat młodzieńczych marzył o zawodzie dziennikarza. Los sprawił, że spełnił swoje marzenia, nie rezygnując ze służby w Marynarce Wojennej.
Jako dziennikarz zadebiutował w 1948 roku artykułem „Jeden dzień na okręcie", wysłanym na konkurs na najlepszą korespondencję z jednostki wojskowej, który ogłosiła "Polska Zbrojna". Zdobył wów­czas II nagrodę.
Zachęcony tak udanym debiutem, zaczął częściej wysyłać do redakcji czasopism wojskowych swoje korespondencje. Przełożeni szybko dostrzegli jego predyspozycje - za­proponowano mu etat w redakcji nowej gazety dla marynarzy. Pro­pozycję przyjął, widząc w niej szansę realizacji marzeń o pracy dziennikarza. Przeszedł przez wszystkie szczeble dziennikarskiej kariery - od praktykanta redakcyjnego do redaktora naczelnego. Przez 17 lat kierował redakcją Tygodnika Marynarki Wojennej „BANDERA".
Na jego dorobek dziennikarski składają się setki artykułów: reportaży, wywiadów, sprawozdań z podróży morskich i lądowych, felietonów, recenzji etc. Pisywał też opowiadania, nowele, humoreski, anegdoty. Dużo również fotografował.
Komandor Jerzy Koziarski uchodzi za znawcę obyczajowości ludzi morza, ceremoniału morskiego oraz tradycji Marynarki Wojennej RP. Jest współautorem książek "Zwyczaje i ceremoniał morski" /Wydawnictwo Morskie, Gdańsk 1972/ oraz "Ceremoniał mor­ski i etykieta jachtowa” /Oficyna Wydawnicza ALMAPRESS, Warszawa 1996/. Za publikacje w prasie wojskowej i cywilnej propagujące obyczajowość marynarską otrzymał w roku 1973 wyróż­nienie w ramach dorocznych nagród ministra Obrony Narodowej.
Komandor Jerzy Koziarski od lat uczestniczy w dziele patriotycznego i morskiego wy­chowania młodzieży. Za tę sferę działalności wyróżniony został Harcerskim Krzyżem Zasługi /to samo odznaczenie przyzna­no kierowanej przezeń redakcji "Bandery”/ oraz tytułem "Ho­norowy Członek Ligi Morskiej i Rzecznej". Posiada stopień harc­mistrza, będący uwieńczeniem jego aktywności w harcerstwie, ro­zbudzonej jeszcze w okresie wczesnej młodości w Żyrardowie.
Mimo iż Komandor Jerzy Koziarski na stałe mieszka w Gdyni, utrzymuje bliskie związki z rodzinnym miastem. Od wielu lat współpracuje z redakcją "Życia Żyrardowa”. Na łamach "ŻŻ" ukazało się m.in. około 60 odcinków jego wspomnień z dzieciństwa.