Żyrardów dla Wszystkich
Jaki powinien być zarząd spółdzielni? Społeczny czy etatowy? Ankieta - Wersja do druku

+- Żyrardów dla Wszystkich (https://zyrardow24h.eu)
+-- Dział: Oferta miasta dla żyrardowian i turystów (https://zyrardow24h.eu/Dzial-Oferta-miasta-dla-zyrardowian-i-turystow)
+--- Dział: Pomysł na Żyrardów (https://zyrardow24h.eu/Dzial-Pomysl-na-Zyrardow)
+--- Wątek: Jaki powinien być zarząd spółdzielni? Społeczny czy etatowy? Ankieta (/Temat-Jaki-powinien-byc-zarzad-spoldzielni-Spoleczny-czy)

Strony: 1 2


Jaki powinien być zarząd spółdzielni? Społeczny czy etatowy? Ankieta - Gość - 03.12.2010

Jaki Waszym zdaniem powinien być zarząd spółdzielni, na etacie, czy tzw. społeczny czyli działający na podobnych zasadach jak rada nadzorcza. Kto powinien powoływać zarząd spółdzielni, rada nadzorcza czy walne zgromadzenie członków spółdzielni, bo prawo dopuszcza obie formy powoływania zarządu.

Zachęcam wszystkich użytkowników forum do aktywnej dyskusji w tym temacie i do udziału w ankiecie.

Moim skromnym zdaniem członkowie zarządu - z racji wyboru - nie powinni być zatrudnieni na etacie, ponieważ pełnienie funkcji w organie spółdzielczym nie powinno być źródłem utrzymania siebie i członków swojej rodziny. Ponadto członkowie zarządu powinni być wybierani przez ogól spółdzielców z grona członków spółdzielni na walnym gromadzeniu członków spółdzielni a nie powoływani przez radę nadzorczą.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?


RE: Jaki powinien być zarząd spółdzielni? - Henryk - 03.12.2010

Kochani, fajnie że bierzecie udział w ankiecie, ale byłoby dobrze jakbyście napisali na forum swoje zdanie na ten temat.


RE: Jaki powinien być zarząd spółdzielni? - Marty - 03.12.2010

Sądzę, że gdybyś napisał jasno o co chodzi, skąd ten pomysł i co zamierzasz, na pewno zacznie się jakaś dyskusja.
Z mojej strony zwyczajowe pytanie - z kim mam przyjemność i w jaki sposób mogę pomóc ? Smile


RE: Jaki powinien być zarząd spółdzielni? - eltom - 03.12.2010

Henryk nam się już przedstawił i to chyba najdokładniej ze wszystkich na forum Smile


RE: Jaki powinien być zarząd spółdzielni? - elprincipito - 03.12.2010

Super fajnie, ale ilu jest społeczników?

Zarząd powinien być wybierany na walnym ale powinien być opłacany. Inna kwestia ile i za co Wink

Przy założeniu, ze ludzie w spółdzielni uczestniczą w życiu swojej społeczności... na razie mamy taką sytuację, ze wszyscy się pozamykali w swoich M i nie mają ochoty się spółdzielczyć Wink Masz Henryku jakieś doświadczenie w wyciąganiu mieszkańców ze swoich M? Może za uszy? Big Grin


RE: Jaki powinien być zarząd spółdzielni? - Scarlet - 03.12.2010

Eltom nie zgadzam się z tobą.
Henryk poruszył bardzo ważne sprawy, ale dla mnie jako lokatora (nie piszę właściciela bo to fikcja) mieszkania spółdzielczego są one nie jasne.
I to nie z winy Henryka, a mojej. Moja styczność ze spółdzielnią jest taka ,że płacę czynsz, wodę i co tam jeszcze i na tym moja rola się kończy. Widzę że Henryk oczekuje podjęcia dyskusji ,a o czym mam pisać jak nie mam pojęcia o radach nadzorczych i funkcjonowaniu całej spółdzielni.
Ja wiem ,że Prezes ŻSM nazywa się Rusinowski. Koniec mojej wiedzy.
Jeżeli mam dyskutować i wyrażać opinię muszę wiedzieć o co chodzi . Jak Henryk mi wytłumaczy "łopatologicznie" to porozmawiamy.


PS nie głosuję na tą chwilę bo "wiem, że nic nie wiem"


RE: Jaki powinien być zarząd spółdzielni? - eltom - 03.12.2010

A konkretnie z czym się nie zgadzasz?


RE: Jaki powinien być zarząd spółdzielni? - Scarlet - 03.12.2010

Siebie przedstawił ,ale sprawy o której mamy dyskutować już nie Smile


RE: Jaki powinien być zarząd spółdzielni? - Marty - 04.12.2010

(03.12.2010 13:25 )Henryk napisał(a): Jaki Waszym zdaniem powinien być zarząd spółdzielni, na etacie, czy tzw. społeczny czyli działający na podobnych zasadach jak rada nadzorcza. Kto powinien powoływać zarząd spółdzielni, rada nadzorcza czy walne zgromadzenie członków spółdzielni, bo prawo dopuszcza obie formy powoływania zarządu.

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Nadal nie do końca wiem z kim rozmawiam i czemu zadaje pytanie w mało popularnym temacie, co samo w sobie nie jest złe Smile Nie wiem również czemu ma służyć ta dyskusja. Czy autor zamierza posługując się tą wiedzą "zrobić coś" z ŻSM, czy jedynie zbiera materiał poglądowy?

Starczy marudzenia Smile
Jeśli dobrze rozumiem, poprawcie mnie, jeśli nie:
Zarząd - zarządza spółdzielnią
Rada nadzorcza - nadzoruje poczynania zarządu i może go odwołać (jak w spółkach)
Walne zgromadzenie członków - raz na x czasu każdy spółdzielca może może się stawić i "radzić"

-------------
Moim zdaniem Zarząd powinno powoływać Walne Zgromadzenie Członków, ponieważ to członkowie wiedzą najlepiej czy obecny Zarząd dobrze wypełnia swoje obowiązki. Jeśli nie obchodzi mnie kto będzie zarządzał wspólnym dobrem, "na wybory" nie idę.

Rada nadzorcza, jako organ kolegialny, niewielki i wedle moich wyobrażeń z niewielką rotacją, jest łatwo kontrolowalna przez Zarząd, a to nie o to chodzi.

Sama Rada nie powinna nigdy być wybierana razem z Zarządem, ciała te powinny być jak najbardziej niezależne.
-------------
Społeczny Zarząd to utopia, dobra za Temistoklesa - demos - lud rządził. W praktyce biedny nie mógł stawić się na obrady, nie było na to stać, musiał pracować - ot grecka demokracja.

Jak członek spółdzielni ma oddawać się zarządzaniem spółdzielnią nie niszcząc własnego życia prywatnego? Pracować, prowadzić firmy, zajmować się wnukami itd. itp. Każdy kto ma zajęcie na 9-10 godzin dziennie będzie miał problem z pracą w Zarządzie. Nieliczni, którzy mają masę wolnego czasu i mogliby się zająć pracą społeczną nie gwarantują wysokiej jakości zarządzania.

Zarząd etatowy lub dietowy (ekwiwalent za "niezarobione" pieniądze) daje o wiele szersze możliwości wyboru odpowiednich kandydatów.

Zależnie od tego ile osób potrzebnych jest na co dzień w spółdzielni, tyle powinno być etatów. Rozumiem i popieram inicjatywy społeczne, ale w zarządzie trzeba manager'ów a nie oddanych, ale jednak "amatorów" - Ci niech działają społecznie i pobierają diety podobne do diet Radnych.

Z czasem każda spółdzielnia wybierze optymalną proporcje kadry profesjonalnej do społecznej.

-------------


RE: Jaki powinien być zarząd spółdzielni? - Jancio - 04.12.2010

Nigdzie nie ma tak że zarząd jest społeczny i w spółdzielniach też nie powinien takim być. Nawet posłowie dostają skromne wynagrodzenie i za nic nie odpowiadają. Członkiem zarządu powinien być fachowiec nie koniecznie członek spółdzielni jak w każdym innym przedsiębiorstwie, zaś rada nadzorcza powinna się składać wyłącznie z członków danej spółdzielni. I jak walne zebranie zatwierdzi im diety to też im się będą należeć.
Podobnie jak Marty nie rozumiem do czego dążysz Henryku


RE: Jaki powinien być zarząd spółdzielni? - Henryk - 06.12.2010

Faktycznie ten temat jest mało popularny, dlatego też chce go spopularyzować. Większość spółdzielców, lub tych co tylko "zapisali" się na mieszkanie, jest świecie przekonania że ludzie powołani do zarządu muszą być zatrudnieni w spółdzielni na etacie, a tak wcale nie jest, i być nie musi. Spółdzielnia to nie spółka prawa handlowego, ale coś bliższego stowarzyszeniu.

To wcale nie znaczy że członkowie zarządu nie powinni otrzymywać jakiegoś wynagrodzenia za udział w powiedzeniach organu spółdzielni do którego zostali wybrani, czyli za udział w posiedzeniach zarządu, gdzie podejmują swoje kolegialne decyzje mocą uchwały.
Wysokość takiego wynagrodzenia powinna być ustalana uchwałą walnego zgromadzenia członków, przed którym zarząd spółdzielni ma obowiązek rozliczać się z owoców swojego działania.

Każdy zarząd spółdzielni może zatrudnić do kierowania spółdzielnią kierownika bieżącej działalności gospodarczej spółdzielni, którzy ze swojej pracy rozlicza się przed zarządem spółdzielni. Właśnie to ten kierownik spółdzielni powinien być tym tzw. menadżerem, o którym bodajże ktoś tu chyba pisał. Jest to lepsze rozwiązanie od robienia na siłę z kogoś "prezesa", który często członków spółdzielni traktuję jako swoich podwładnych, z którymi - wcale - nie musi się liczyć.

Zarząd spółdzielni powinien być wybierany przez walne zgromadzenie członków spółdzielni, w ten sposób jest zachowana równowaga w relacjach pomiędzy organem zarządzającym (zarząd) i organem kontrolującym (rada nadzorcza), oba organy spółdzielni nie są nawzajem sobie podległe i mogą prawidłowo wypełniać swoje funkcje do których zostały powołane.

Mechanizm podejmowania decyzji w spółdzielczości jest jeden i ten sam we wszystkich organach spółdzielni, w takich jak walne zgromadzenie członków spółdzielni, rada nadzorca, zarząd. Wszędzie decyzje podejmuje się na podstawie przedstawionych materiałów, a jak ktoś ma jakieś wątpliwości to ma prawo żądać stosownych wyjaśnień, od tego kto mu te materiały przedstawił. Nie ma tu kompletnie żadnej filozofii, wystarczy tylko chcieć.


RE: Jaki powinien być zarząd spółdzielni? - elprincipito - 06.12.2010

Oooo

No widzisz Henryku... tu mnie przekonałeś, ze Prezesa być nie musi a może być Kierownik.
Kierownik rozumiem, nie musi być członkiem spółdzielni i nie musi koniecznie mieć v-ce prezesa , sekretarki oraz dodatkowych pierdół związanych z byciem prezesem... Wink

Reasumując - ktoś jednak na tym etacie siedzieć musi bo inaczej praca byłaby mierna Big Grin

Ale pomysł wart przemyślenia, bo wydaje się być skuteczniejszy i mniej kosztogenny niż obecnie stosowane w Żyrardowie - tak się mi zdaje...


RE: Jaki powinien być zarząd spółdzielni? - EAGLES - 06.12.2010

www.zsm.net.pl Tam są wszelkie dane dotyczące Zarządzania ŻSM oraz Zarządu itd, itd.
Temat rzeka ja odpadam z dyskusjii............... W każdym mieście jest inaczej - Prawda?


RE: Jaki powinien być zarząd spółdzielni? - Henryk - 06.12.2010

Przede wszystkich chodzi tu o rozdzielenie funkcji administracyjno-technicznych spółdzielni, które muszą - silą rzeczy - wykonywać fachowcy z określonych dziedzin, od funkcji zarządzająco-kontrolnych, wykonywanych przez członków spółdzielni.

Kierownik bieżącej działalności gospodarczej spółdzielni w dzisiejszych czasach musi posiadać uprawnienia zarządcy nieruchomości. Taki osoba jest - w rozumieniu odrębnych ustaw - kierownikiem zakładu pracy i przełożonym podległych jemu pracowników. Zakres obowiązków kierownika zależy jest od wielkości spółdzielni. W bardzo małych spółdzielniach może ograniczać się do kierowania biurem jednoosobowym, wszystko zależy od struktury organizacyjnej spółdzielni, którą zatwierdzają członkowie spółdzielni na walnym zgromadzeniu członków. Oczywiście takie prawo zatwierdzania struktury organizacyjnej spółdzielni mają tylko członkowie tych spółdzielni, gdzie rada nadzorcza została zastąpiona komisją rewizyjną (zgodnie z art. 46 § 1. ustawy Prawo spółdzielcze). Przy okazji zapraszam do wypowiadania się w temacie pt. "Radę nadzorczą spółdzielni można zastąpić komisją rewizyjną", temat nie mniej ciekawy jak ten o zarządzenie spółdzielni.Idea

(06.12.2010 22:34 )EAGLES napisał(a): W każdym mieście jest inaczej - Prawda?

Oczywiście że tak, ale należy pamiętać że w spółdzielni najważniejszy jest członek, i on - na walnym zgromadzenia - ma prawo decydować o wszystkich strategicznych sprawach swojej spółdzielni, chyba, że sam wcześniej pozbawił się określonych praw, przekazując swoje uprawnienia decyzyjne radzie nadzorczej.


RE: Jaki powinien być zarząd spółdzielni? - bergerac - 07.12.2010

(06.12.2010 22:55 )Henryk napisał(a): Przede wszystkich chodzi tu o rozdzielenie funkcji administracyjno-technicznych spółdzielni, które muszą - silą rzeczy - wykonywać fachowcy z określonych dziedzin, od funkcji zarządzająco-kontrolnych, wykonywanych przez członków spółdzielni.

Mam przez to rozumieć że do naprawy cieknącego kranu czy też rozliczenia czynszu potrzeba fachowców a do zarządzania majątkiem wartym miliardy złotych wystarczy Pan Heniu co się emeryturze nudzi a Pani Krysia, rencistka od lat dwudziestu ma go kontrolować ?
Bądź Pan Panie Henryku poważny...


RE: Jaki powinien być zarząd spółdzielni? - Marty - 07.12.2010

Nadal nie rozumiem tego tematu. Równie dobrze mógłbym założyć temat o systemie podatkowym w Polsce i rozpisać się jak bardzo jest spaprany, ale nic z tego nie wyniknie. O co chodzi? Do czego dążysz Henryku?


RE: Jaki powinien być zarząd spółdzielni? - Jancio - 07.12.2010

(07.12.2010 00:03 )bergerac napisał(a):
(06.12.2010 22:55 )Henryk napisał(a): Przede wszystkich chodzi tu o rozdzielenie funkcji administracyjno-technicznych spółdzielni, które muszą - silą rzeczy - wykonywać fachowcy z określonych dziedzin, od funkcji zarządzająco-kontrolnych, wykonywanych przez członków spółdzielni.

Mam przez to rozumieć że do naprawy cieknącego kranu czy też rozliczenia czynszu potrzeba fachowców a do zarządzania majątkiem wartym miliardy złotych wystarczy Pan Heniu co się emeryturze nudzi a Pani Krysia, rencistka od lat dwudziestu ma go kontrolować ?
Bądź Pan Panie Henryku poważny...

To ja jeszcze dołożę. Jak ma się ten społeczny prezes do zaciągania wielomilionowych kredytów. Jaka będzie wiarygodność człowieka który zgodzi się pracować za friko z odpowiedzialnością materialną. Jak chce pan wynagrodzić człowieka, który poświęca swój czas na prowadzenie spraw spółdzielni. Spółdzielnie są rożnej wielkości i w jednej wystarczy jeden dzień w tygodniu a w innej tych dni potrzeba pięciu. Najważniejsze jaka jest różnica miedzy stowarzyszeniem, a spółdzielnią bo coś mi się zdaje, że myli pan pojęcia i stąd to nieporozumienie


RE: Jaki powinien być zarząd spółdzielni? - Henryk - 07.12.2010

(04.12.2010 20:20 )Marty napisał(a): Nie wiem również czemu ma służyć ta dyskusja.

Dyskusja ma mieć charakter edukacyjny i samokształceniowy, bo nasi spółdzielczy wybrańcy bardzo dbają o to, żeby członkowie ich spółdzielni mieli jak najmniejszą wiedzę na temat spółdzielczości, w tym szczególny prym wiodą członkowie zarządów.

(04.12.2010 20:20 )Marty napisał(a): Czy autor zamierza posługując się tą wiedzą "zrobić coś" z ŻSM, czy jedynie zbiera materiał poglądowy?
Zrobić mogą sami zainteresowani członkowie ZSM, bo to leży w ich mocy a nie mojej.

(04.12.2010 20:20 )Marty napisał(a): Zarząd - zarządza spółdzielnią
Rada nadzorcza - nadzoruje poczynania zarządu i może go odwołać (jak w spółkach)
Walne zgromadzenie członków - raz na x czasu każdy spółdzielca może może się stawić i "radzić"

Z tym, że zarząd może też być wybierany przez walne zgromadzenie członków spółdzielni.

(04.12.2010 20:20 )Marty napisał(a): Moim zdaniem Zarząd powinno powoływać Walne Zgromadzenie Członków, ponieważ to członkowie wiedzą najlepiej czy obecny Zarząd dobrze wypełnia swoje obowiązki. Jeśli nie obchodzi mnie kto będzie zarządzał wspólnym dobrem, "na wybory" nie idę.

Chciałoby się rzecz, święte słowa.

(04.12.2010 20:20 )Marty napisał(a): Rada nadzorcza, jako organ kolegialny, niewielki i wedle moich wyobrażeń z niewielką rotacją, jest łatwo kontrolowana przez Zarząd, a to nie o to chodzi.

No tak, nie jedna rada "siedzi" w kieszeni zarządu, dlatego takie organa jak radę i zarząd, powinno powoływać walne zgromadzenie członków.

(04.12.2010 20:20 )Marty napisał(a): Sama Rada nie powinna nigdy być wybierana razem z Zarządem, ciała te powinny być jak najbardziej niezależne.

??? (Nie wiem co miałeś na myśli.)

(04.12.2010 20:20 )Marty napisał(a): Jak członek spółdzielni ma oddawać się zarządzaniem spółdzielnią nie niszcząc własnego życia prywatnego? Pracować, prowadzić firmy, zajmować się wnukami itd. itp. Każdy kto ma zajęcie na 9-10 godzin dziennie będzie miał problem z pracą w Zarządzie. Nieliczni, którzy mają masę wolnego czasu i mogliby się zająć pracą społeczną nie gwarantują wysokiej jakości zarządzania.

A członkowie organu kontrolującego jakim jest rada nadzorcza, nie niszczą własnego życia? A kto broni zarządowi zatrudnić sobie na etacie kierownika spółdzielni?

(04.12.2010 20:20 )Marty napisał(a): Zarząd etatowy lub dietowy (ekwiwalent za "niezarobione" pieniądze) daje o wiele szersze możliwości wyboru odpowiednich kandydatów.

Przecież w ankiecie napisałem analogię do rady nadzorczej - "Nieetatowy (tzw. społeczny, jak rada nadzorcza)".

(04.12.2010 20:20 )Marty napisał(a): Zależnie od tego ile osób potrzebnych jest na co dzień w spółdzielni, tyle powinno być etatów.

Święte słowa Marty, członek spółdzielni ma prawo być szybko i kompetentnie obsłużony. Mam nadzieję, że miałeś na myśli dobrych pracowników administracyjno-technicznych.

(04.12.2010 20:20 )Marty napisał(a): Rozumiem i popieram inicjatywy społeczne, ale w zarządzie trzeba manager'ów a nie oddanych, ale jednak "amatorów" - Ci niech działają społecznie i pobierają diety podobne do diet Radnych.


Marty, właśnie najlepsi są "amatorzy" bo oni dziesięć razy zastanowią się, nim raz coś podpiszą, bo wiedzą ile to może ich kosztować.Big Grin A twoim zdaniem spółdzielcy są złymi menadżerami, przecież liczą każdy grosz przed wpłaceniem do wspólnej kasy. Wink

(07.12.2010 00:21 )Marty napisał(a): Nadal nie rozumiem tego tematu. Równie dobrze mógłbym założyć temat o systemie podatkowym w Polsce i rozpisać się jak bardzo jest spaprany, ale nic z tego nie wyniknie. O co chodzi? Do czego dążysz Henryku?

Chodzi o to, żebyś Ty miał większą świadomość swojej wartości jako spółdzielca. Zarząd nie musi być aż taki drogi, jak to często bywa, i może wykonywać swoje obowiązki za analogiczne pieniądze jakie otrzymują członkowie rady nadzorczej.
Bo zamiast robić z kogoś na siłę "prezesa", można go zatrudnić na stanowisku kierownika spółdzielni, i za mniejsze pieniądze.
Zarządców nieruchomości mamy dostatek, a chłopcy jadą z ceną w dół aż miło patrzeć/słuchać. Big Grin


RE: Jaki powinien być zarząd spółdzielni? - bergerac - 07.12.2010

A na nasze wątpliwości się odpowiedzi doczekamy?
Chętnie głos dalszy zabiorę wiec i na zacytowanie mych słów czekam.


RE: Jaki powinien być zarząd spółdzielni? - Henryk - 07.12.2010

(07.12.2010 00:03 )bergerac napisał(a): Mam przez to rozumieć że do naprawy cieknącego kranu czy też rozliczenia czynszu potrzeba fachowców a do zarządzania majątkiem wartym miliardy złotych wystarczy Pan Heniu co się emeryturze nudzi a Pani Krysia, rencistka od lat dwudziestu ma go kontrolować ?
Bądź Pan Panie Henryku poważny...

Ja jestem cały czas poważny. Sad A czy walne zgromadzenie członków spółdzielni nie decyduje o analogicznej wartości, przegłosowując taką lub inną uchwałę? Podobnie czyni to rada nadzorcza, lub zarząd, bo w spółdzielczości decyzje podejmuje się kolegialnie i na podstawie przedstawionych materiałów.

Każdy organ spółdzielni, materiały potrzebne do podjęcia decyzji, otrzymuje z odpowiednim wyprzedzeniem i członkowie tego organu mają czas na zapoznanie się z tymi materiałami, na podstawie których będą podejmować decyzję w tej czy innej sprawie. Jeżeli mają wątpliwości, mają prawo żądać stosownych wyjaśnień od pracowników biura spółdzielni lub innych organów statutowych spółdzielni, których - sami - nie są członkami, a wyjaśnienia są im niezbędne do podjęcia decyzji.

(07.12.2010 10:07 )Jancio napisał(a): To ja jeszcze dołożę. Jak ma się ten społeczny prezes do zaciągania wielomilionowych kredytów. Jaka będzie wiarygodność człowieka który zgodzi się pracować za friko z odpowiedzialnością materialną. Jak chce pan wynagrodzić człowieka, który poświęca swój czas na prowadzenie spraw spółdzielni. Spółdzielnie są rożnej wielkości i w jednej wystarczy jeden dzień w tygodniu a w innej tych dni potrzeba pięciu. Najważniejsze jaka jest różnica miedzy stowarzyszeniem, a spółdzielnią bo coś mi się zdaje, że myli pan pojęcia i stąd to nieporozumienie

Przede wszystkim, nikt nie zaciąga wielomilionowych kredytów, bynajmniej w spółdzielczości, na "swoje nazwisko", a czyni to w imieniu spółdzielni.
W kwestii kierowania bieżącą działalnością gospodarczą spółdzielni, wypowiedziałem się w poprzednich postach.