Żyrardów dla Wszystkich
Żyrardów - Przemysław Lis-Markiewicz - Książka o pierwszym strajku w Polsce - Wersja do druku

+- Żyrardów dla Wszystkich (https://zyrardow24h.eu)
+-- Dział: Oferta miasta dla żyrardowian i turystów (https://zyrardow24h.eu/Dzial-Oferta-miasta-dla-zyrardowian-i-turystow)
+--- Dział: Historia Żyrardowa (https://zyrardow24h.eu/Dzial-Historia-Zyrardowa)
+--- Wątek: Żyrardów - Przemysław Lis-Markiewicz - Książka o pierwszym strajku w Polsce (/Temat-Zyrardow-Przemyslaw-Lis-Markiewicz-Ksiazka-o-pierwszym)



Żyrardów - Przemysław Lis-Markiewicz - Książka o pierwszym strajku w Polsce - Szperacz - 15.07.2021

Pierwszy powszechny strajk robotników wybuchł nie w stołecznej Warszawie, nie w drugiej co do wielkości Łodzi, tylko w niewielkim Żyrardowie. Wywołały go kobiety. Ta książka o pierwszym w historii ludzkości strajku kobiet.

Co rano parowa świstawka ogłaszała początek zmiany. Jedna pensja nie wystarczała na utrzymanie rodziny, dlatego pracowali nie tylko mężczyźni, ale również kobiety idzieci, które wykonywały najcięższe prace izarabiały najpodlej. Kobiety rodziły dzieci, niańczyły je, czuwały nad nimi ponocach, kładły jedno za drugim dogrobu iwreszcie szły za nimi. Ciężka praca, poronienia, krwotoki, suchoty iśmierć na czterdzieści lat przed kresem, w wieku trzydziestu paru lat.

Wiosną 1883r., kiedy stanowiły już ponad połowę spośród 8 tys. zatrudnionych, coś się zmieniło. Gdy połowa z250 szpularek nie podjęła pracy był to niespotykany akt solidarności.

Okładka książki:

[attachment=6828]

Księgarnia, w której książka pojawiła się jako pierwsza:  https://bonito.pl/k-209850891-zyrardow


Szczegółowy opis | Prosto do informacji - katalog zbiorów polskich bibliotek nauk - Szperacz - 30.07.2021

Szczegółowy opis | Prosto do informacji - katalog zbiorów polskich bibliotek nauk

Żyrardów / Przemysław Lis-Markiewicz. Nr kontr. NUKAT. xx005181479. Adres wydawniczy. Poznań : Poznańskie ...

http://katalog.nukat.edu.pl/lib/item?id=chamo:5181479


Żyrardów – Przemysław Lis-Markiewicz | Książka – woblink.com - Szperacz - 02.08.2021

Żyrardów – Przemysław Lis-Markiewicz | Książka – woblink.com

Opis. „Naszym kochanym siłaczkom, wojowniczkom o prawa człowieka i obywatela, dzielnym, nieustraszonym, wspaniałym kobietom. Bo tylko kobiety ...

https://woblink.com/ksiazka/zyrardow-przemyslaw-lis-markiewicz-222189


Niebywała perełka literatury - Recenzja książki ŻYRARDÓW - nakanapie.pl - Szperacz - 17.08.2022

ŻYRARDÓW” Przemysław Lis-Markiewicz / Strajk kobiet, żydowski strajk Szpularek /

Struktura tej powieści przypomina rozpiętą pajęczynę. Idealna, misterna praca tkacza – pająka, na wzór szwaczek, o których pisze Przemysław Lis-Markiewicz. Ta precyzyjna konstrukcja ma swój punkt, początek, ma centrum, od którego promieniście rozchodzą się łączenia i struktura delikatnej, jak muślin, pajęczyny. Ten środek, to Żyrardów, punkt centralny. Punkt dobra i zła, pracy i biedy, śmierci, ale i życia, chorób i uśmiechów. Kolebka wszystkiego. Żyrardów z Fabryką Włókienniczą, w której w 1885 roku pracowało bez mała 6368 osób (w książce znajdziemy wiele odnośników do bibliografii, z jakiej korzystał autor, a niektóre dane są zawarte w tekście, co przybliża nam ogrom wydarzeń, a tym samym staje się bardziej wiarygodne i odczuwalne). Prócz dorosłych pacowały tu także dzieci do 14 roku życia.

https://nakanapie.pl/recenzje/niebywala-perelka-literatury-zyrardow


RE: Żyrardów - Przemysław Lis-Markiewicz - Książka o pierwszym strajku w Polsce - belin - 20.08.2022

Taka recenzja się pojawiła. Już rok temu zacząłem czytać tę książkę. Nie mogę się zmusić do skończeni tak jak "cienias" Gliński (gabinet cieni) nie mógł zmordować prozy Olgi Tokarczuk.
Poglądy autora są ultralewicowe i widać to w świecie przedstawionym, w zawiązującej się akcji powieści, a tego nie lubię. Ale skoro jest teraz taka dobra recenzja, to może zmuszę się do dokończenia czytania powieści.
⭐⭐Dodano po krótkim czasie⭐⭐
Może zrobiłem błąd, bo przeczytałem wstęp. Wstęp długi i poliykierski, niczym wstęp do "Wstępu do psychoanalizy". Big Grin Freuda. Sama treść ten początek co przeczytałem też wyglądała na rozpolitykowaną...

Cytat:Ale, jest ale, bo musi być.Przemysław Lis-Markiewicz opatrzył „Żyrardów” własnym wstępem. Według mnie zbytecznym i kompletnie niepotrzebnym. Wyrażając swoją opinię polityczno-historyczną staje się niemalże „nachalnym mentorem mądrości”. Potępia władzę Polski i ustroje, wykłada „własną prawdę” i przekonania i co robi w ten sposób? Segreguje odbiorców tej książki. Przesiewa tych, co po nią sięgną i ją przeczytają. Stąd i moje przypuszczenie, że po „Żyrardów” chwycą nieliczni. A szkoda. Wielka szkoda, gdyż wartość tekstowa i jakość są niedocenione.
Literatura z najwyższej półki.