Żyrardów dla Wszystkich
PAMIĄTKI PRL - Wersja do druku

+- Żyrardów dla Wszystkich (https://zyrardow24h.eu)
+-- Dział: Oferta miasta dla żyrardowian i turystów (https://zyrardow24h.eu/Dzial-Oferta-miasta-dla-zyrardowian-i-turystow)
+--- Dział: Historia Żyrardowa (https://zyrardow24h.eu/Dzial-Historia-Zyrardowa)
+--- Wątek: PAMIĄTKI PRL (/Temat-PAMIATKI-PRL)

Strony: 1 2 3


PAMIĄTKI PRL - pandazy - 23.10.2010

Mamy już imprezy pod hasłem PRL. Są sklepy z gadżetami przypominającymi tamte czasy. Coraz większą popularnością cieszą się filmy i seriale ukazujące minioną epokę. Pozostały również miejsca, które zachowały klimat tamtych lat. Może znacie takie miejsca w Żyrardowie? Może warto byłoby stworzyć mapę takich żyrardowskich reliktów przeszłości?

Na początek podam miejsce, które znam.

1. Zakład fryzjerski przy ul. Skłodowskiej.
Wystrój i klimat lat 50-60, jedynie charakter kolorowych pisemek (CKM, Playboy) uświadamia, że żyjemy w nieco innych czasach Big Grin


RE: PAMIĄTKI PRL - EAGLES - 23.10.2010

Spółdzielnia "Społem" na Kościuszki Smile hol i wystrój nic się nie zmienił.


RE: PAMIĄTKI PRL - Łukanyo - 23.10.2010

Jeszcze do niedawna był zakład fryzjerski na rogu Jasnej i Kilińskiego.
Poza tym PKO BP (wieczne kolejki), poczta na os. Wschód (kolejki), PKP i nie można tu pominąć pań urzedniczek, dla których jestesmy intruzami co ośmielili sie przeszkodzić w poranno-południowo-popołudniowej kawie.


RE: PAMIĄTKI PRL - Scarlet - 23.10.2010

Ogródek Jordanowski na Mostowej- naprawdę nic się nie zmieniło Smile od 1965 r


RE: PAMIĄTKI PRL - Andreas - 23.10.2010

Był pomnik XXX-lecia PRL ale chyba go rozebrali. Czy ktoś wie co się z nim stało?!?
Poza tym na budynkach przy ulicy 1 maja są ciekawe tablice pamiątkowe!


RE: PAMIĄTKI PRL - Łukanyo - 24.10.2010

tablice to upamietnienie działan wojennych, jezeli chodzi o PRL to na loftach "Gospodarni mają więcej", zakład fryzjerski nad tunelem i "oldschoolowy" sklep z AGD obok "Milej"


RE: PAMIĄTKI PRL - Andreas - 24.10.2010

Ale te tablice wiszące na ulicy 1 maja powstały w PRL i doskonale oddają klimat epoki – upamiętnianie żołnierzy radzieckich, rewolucji 1917 roku (swoją droga tablica upstrzona naklejkami… wstyd), walki z caratem i zebrania KPRP.


RE: PAMIĄTKI PRL - Szopen - 24.10.2010

No cóż na Kantorze zauważyłem tabliczkę ul Marchlewskiego Smile


RE: PAMIĄTKI PRL - Andreas - 24.10.2010

A ja dziś widziałem na budynku „Obrońców Stalingradu”. Tych starych tabliczek jest jeszcze trochę.


RE: PAMIĄTKI PRL - pandazy - 24.10.2010

Proponuję w miarę możliwości zamieszczać fotki. Może uda nam sie zebrać parę ciekawych pamiątek przeszłości.Smile


RE: PAMIĄTKI PRL - Duke - 24.10.2010

Takim miejscem jest również Zakład Szewski na ul.POW niedaleko zbiegu ul. Mielczarskiego. Jak tam wchodzę to od razu jakbym przeniósł się w czasy PRL-uSmile. Wystrój, a do tego Pan Szewc siedzący na taborecie w fartuchu, choć solidny fachowiec to z przeciągającym się terminem "oddania roboty", co dopełnia klimat właściwy dla minionej epoki.WinkSmile


RE: PAMIĄTKI PRL - Dalenka - 24.10.2010

Chyba u każdego szewca w naszym mieście wystrój od lat ten sam i wchodzi się jak do zakładu z poprzedniego wiekuWink


RE: PAMIĄTKI PRL - Duke - 24.10.2010

(24.10.2010 20:07 )Dalenka napisał(a): Chyba u każdego szewca w naszym mieście wystrój od lat ten sam i wchodzi się jak do zakładu z poprzedniego wiekuWink

Dalenka zapewne masz racjęSmile
Ja korzystam z usług wspomnianego fachowca dlatego ten zakład przytoczyłem.
Zresztą sam fach-szewc- typowy i kojarzący mi się z PRL


RE: PAMIĄTKI PRL - Dalenka - 24.10.2010

Jeszcze nasz Szpital. Tam też nic się nie zmieniło od lat...


RE: PAMIĄTKI PRL - manga - 25.10.2010

A pamiętacie przychodnię zdrowia dla dzieci na Moniuszki ????
Tam to dopiero był PRL !!!!
Ciekawe co teraz będzie w tym budynku Undecided


RE: PAMIĄTKI PRL - Mars - 25.10.2010

A pamiętacie budkę z lodami włoskimi przy stacji PKP i zapiekanki?
Albo kolejki po paliwo do stacji CPN przy PKP sięgające nad tunel? Ja podobno kiedyś w takiej stałem ale ... nie pamiętam tego ;-)


RE: PAMIĄTKI PRL - EAGLES - 25.10.2010

Miało być co jest a nie co było, ale jak już przy tym wątku jesteśmy to NIC NIE POKONA BARU KASIA na Okrzei SmileSmileSmile - te bułki z pieczarkami hmmmSmileSmileSmile


RE: PAMIĄTKI PRL - Scarlet - 25.10.2010

Caro -sala "codzienna" Smile


RE: PAMIĄTKI PRL - manga - 25.10.2010

(25.10.2010 13:22 )EAGLES napisał(a): Miało być co jest a nie co było,

Kocie łby Big Grin wystają z pod zdartych asfaltów. Sama widziałam, są takie uliczki gdzie cywilizacja jeszcze nie dotarła Big GrinBig Grin


RE: PAMIĄTKI PRL - pandazy - 25.10.2010

Słynne "przyciski" (hydranty uliczne) na Legionów Polskich - jeszcze dziś ludzie noszą wodę w wiadrach Sad