Żyrardów dla Wszystkich
Filip de Girard patron Żyrardowa wynalazł maszynę do mechanicznego przędzenia lnu - Wersja do druku

+- Żyrardów dla Wszystkich (https://zyrardow24h.eu)
+-- Dział: Oferta miasta dla żyrardowian i turystów (https://zyrardow24h.eu/Dzial-Oferta-miasta-dla-zyrardowian-i-turystow)
+--- Dział: Historia Żyrardowa (https://zyrardow24h.eu/Dzial-Historia-Zyrardowa)
+--- Wątek: Filip de Girard patron Żyrardowa wynalazł maszynę do mechanicznego przędzenia lnu (/Temat-Filip-de-Girard-patron-Zyrardowa-wynalazl-maszyne-do)



Filip de Girard patron Żyrardowa wynalazł maszynę do mechanicznego przędzenia lnu - belin - 20.06.2019

W Paryżu odbyła się uroczysta inauguracja placu Jana Karskiego. Okazuje się, że nowonazwany plac znajduje się bezpośrednio przy ulicy Rue de Philippe de Girard.

Tutaj miejsce, jak to wygląda.

Reżimówka TVP z tej okazji napisała trochę o Żyrardowie: link.  Podano, że "De Girard wziął udział w powstaniu listopadowym."


Filip de Girard - ojciec miasta Żyrardowa - co o nim wiemy? - belin - 01.11.2020

Informacja prasowa PAP o Lourmarin, mieście urodzenia Filipa de Girarda, związana z rocznicą śmierci Alberta Camus, pochowanego w Lourmarin.

Cytat:Lourmarin to prowansalska wieś położona w masywie Luberon. Uznana została za jedną z najpiękniejszych we Francji. Jak prawie wszystkie wsie w Prowansji, ma miejską zabudowę, stąd u przybysza znad Wisły ciągoty, by nazywać ją miasteczkiem.

Urodził się tu i spoczywa także XIX-wieczny wynalazca Philippe de Girard, ten sam, który dzięki działalności w Polsce dał imię podwarszawskiemu Żyrardowowi.
https://www.ifrancja.fr/iportal/na-prowansalskich-grobach/


Warto przeczytać całość. Czy wiecie gdzie jest grób Filipa de Girarda, protoplasty Żyrardowa?


Cytat:„Coś ty uczynił światu, Napolionie, że cię w dwa groby zamknięto po zgonie” – pytał Norwid w znanym wierszu. To samo spotkało de Girarda. Najpierw urządzono mu pogrzeb na paryskim cmentarzu Pere-Lachaise, a po dwóch latach pochowano w Lourmarin. Jednak nie na cmentarzu, ale w rodzinnej posiadłości.
Posiadłość za symbolicznego franka sprzedała bratanica miastu, które w zamian opiekować się miało grobem stryja. W domu Girardów jest obecnie szkoła, co zapewne podobałoby się wynalazcy. Naprzeciw wyrosła ulica, nazwana jego imieniem, a przy niej bistra i restauracje.
Przykryty grobowiec znalazł się pod tarasowym ogródkiem jednej z restauracji. O miejscu spoczynku wielkiego człowieka informuje tylko mała tablica, trudna do odnalezienia. Restauracja nazywa się „L’Insolite”. „Insolite” znaczy po francusku zagadkowa, niezwykła.


Takiego myślenia bardzo brakuje w Polsce i w samym Żyrardowie. Zamiast budować pomniki, powinniśmy budować szkoły i nazywać je imionami ważnych postaci. Następna sprawa to kult śmierci, pochówku i mania budowania pomników (i przewracania ich potem przez inne opcje rządzące).


Życiorys Filipa de Girard - Szperacz - 02.07.2021

Nazwa osady fabrycznej, a później miasta, pochodzi od nazwiska francuskiego wynalazcy Filipa de Girard’a, który w 1810 wynalazł maszynę do przędzenia lnu na mokro. Po 1824 roku Filip de Girard znalazł pracę na ziemiach polskich, tu poznał Henryka Łubieńskiego, pokochał ludzi, zwyczaje i kulturę swojej nowej ojczyzny. Wynalazca współpracował z pionierami przedsiębiorczości w Królestwie Polskim a jego wkład w rozwój techniki, przemysłu oraz fabryki wyrobów lnianych, był na tyle znaczący, że od 1834 roku w dokumentach Banku Polskiego osada fabryczna na rudzie Guzowskiej nazywana była Girardowem.

https://www.powiat-zyrardowski.pl/658,ciekawostki?page=1


RE: Filip de Girard - ojciec miasta Żyrardowa - co o nim wiemy? - belin - 24.07.2021

Bardzo dobra audycja na temat osiągnięć Filipa de Girard jest tutaj:

Filip de Girard - genialny Francuz, który związał się z Polską
- Brakowało mu kogoś, kogo w terminologii dzisiejszej nazwalibyśmy menedżerem, osoby, która potrafiłby przekształcić jego umiejętności w fortunę – mówił o wybitnym wynalazcy historyk, dr Jerzy Naziębło. Mimo to, de Girard na stałe wpisał się w historię Polski - jego nazwisko uwieczniono w nazwie Żyrardów.



https://www.polskieradio24.pl/39/156/Artykul/1365213,Filip-de-Girard-genialny-Francuz-ktory-zwiazal-sie-z-Polska


Filip de Girard - genialny Francuz, który na stałe wpisał się w historię Polski - Szperacz - 26.08.2023

Audycja Krystyny Mar z cyklu "Widnokrąg.Galeria Polskich Inżynierów". Sylwetkę Filipa de Girarda przedstawiają inż. Jerzy Jasiuk i dr Jerzy Naziębło(17.01.1995)




RE: Filip de Girard patron Żyrardowa wynalazł kołowrotek do mechanicznego przędzenia lnu - belin - 03.03.2024

Filip de Girard wynalazł maszynę do mechanicznego przędzenia lnu, zautomatyzował proces:

Patron naszego miasta nie ma nic wspólnego z krosnem mechanicznym, które zostało wynalezione wcześniej, w 1786 roku!!!
https://zyrardow24h.eu/Temat-Krosno-tkackie-reczne-i-mechaniczne-wynalezione-przez