[-]
Ostatnio Dodane Obrazki
Nowe wpisy z tego działu muszą zostać zaakceptowane przez moderatora.

Odpowiedź w wątku: Zasililacz oparty na azotku galu GaN - mieliście już takie mini zabawki w ręce?

Twoja nazwa:
Emotikony
Angel Angry Blush Confused
Dodgy Exclamation Heart Huh
Idea Sleepy Undecided Smile
Wink Cool Big Grin Tongue
Rolleyes Shy Sad  

Ikona wpisu


Subskrypcja wątku:


Wybierz sposób powiadamiania i subskrypcji tego wątku. (tylko dla zarejestrowanych)




Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podgląd wątku (od najnowszej odpowiedzi)
Napisane przez belin - 17.12.2019 00:29
Ponieważ zaglądają tu osoby zainteresowane efektywnym przetwarzaniem energii, chciałbym poruszyć temat wysokosprawnych obwodów z nowego rodzaju półprzewodnika - azotku galu (nie żadnego aresenku, jak piszą pismaki).

Ja miałem już w łapkach zasilacz z GaN, ale wyłącznie korekcja cos fi zrobiona na tranzystorach z azotku galu bezmostkowo (totem pole bridgeless PFC topology).

Ten zasilacz o którym piszę ma sprawność >96% od 20% do prawie 100% obciążenia. Parametry  w krzemowym dotychczas dostępne tylko teoretycznie i za duże kwoty.

Czy widzieliście już zasilacz z elementami wykonawczymi z GAN? Mają one 40% większa gęstość mocy, i pracują na wyższych częstotliwościach, co pozwala zmniejszyć elementy indykcyjne -transformator, cewki, dławiki. Zasilacz 100A z azotku galu podobno mieści się w kieszeni itp.

Jak GaN wejdzie powszechnie, potanieją tradycyjne zasilacze wykonujące prostowanie strony wtórnej na tranzystorach MOSFET (dotychczasowy deluxe) lub diodach Schotky'ego - popularne szczotki - w tanszych kosntrukcjach...