[-]
Ostatnio Dodane Obrazki
Nowe wpisy z tego działu muszą zostać zaakceptowane przez moderatora.

Odpowiedź w wątku: Piotr Galichet pan na Izdebnie Kościelnym koło Żyrardowa ściągnął Filipa de Girarda

Twoja nazwa:
Emotikony
Angel Angry Blush Confused
Dodgy Exclamation Heart Huh
Idea Sleepy Undecided Smile
Wink Cool Big Grin Tongue
Rolleyes Shy Sad  

Ikona wpisu


Subskrypcja wątku:


Wybierz sposób powiadamiania i subskrypcji tego wątku. (tylko dla zarejestrowanych)




Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podgląd wątku (od najnowszej odpowiedzi)
Napisane przez belin - 01.12.2022 18:26
Przyjaźń z Philippe de Girard, nawiązana jeszcze w wojsku francuskim, spowodowała że Galichet namówił inżyniera-wynalazcę na przyjazd do Polski, kiedy ten ostatni spotkał się z trudnościami na terenie Francji i Anglii. Galichet który przez żonę miał bliskie stosunki z Łubieńskimi, przedstawił go braciom którzy wtedy szukali projektów na rozwój tekstyliów, a zwłaszcza lnu, z myślą o eksportach do Rosji. Z tego pomysłu, z udziałem kapitałów z Banku Polskiego, powstały fabryki w Marymoncie a szczególnie w 1833 r. w Rudzie Guzowskiej – na obszarze dziś znanego jako Żyrardów – miano na cześć francuskiego gościa i jednego z dyrektorów owej imprezy[13].

https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Galichet
⭐⭐Dodano po krótkim czasie⭐⭐
Piotr Galichet mieszkał w tym dworze w Izdebnie Kościelnym:
Izdebno Kościelne dwór.jpg   
Autorstwa Andrzej Błaszczak - Praca własna, CC BY-SA 4.0, _https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90900860

Budowę dworu rozpoczął pod koniec XVIII wieku właściciel Izdebna, starosta wyszogrodzki Michał Szymanowski, zaś po jego śmierci w 1790 r. prace kontynuowała wdowa po nim, Aniela[1]. Kolejnym właścicielem majątku został zięć Szymanowskiego, pochodzący z Francji baron Piotr Galichet. Po śmierci barona w 1846 r. majątek odkupił siostrzeniec jego żony Feliks Łubieński[1]. W późniejszych latach, przy czym nieznana jest dokładna data, dwór przeszedł na własność rodziny Szczygielskich, którzy przenieśli tam swoją siedzibę z pobliskiej Kraśniczej Woli.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dw%C3%B3r_...%9Bcielnym
⭐⭐Dodano po krótkim czasie⭐⭐
Wychowuje się tu do 14 roku życia pod czujnym okiem Doroty Szymanowskiej – córki Anieli , a żony porucznika wojsk napoleońskich Piotra Galichet. Zdobyła tu staranne wychowanie i naukowe wykształcenie. Dorosła Klementyna Tańska wielokrotnie wraca do Izdebna, o czym pisze w swoich pamiętnikach. Dwór szlachecki, w którym wychowywała się nasza patronka, był dworem w którym rozwijało się życie kulturalne, patriotyczne i artystyczne . Dwór Izdebiński był siedliskiem rodów szlacheckich: Izbińskich, Szymanowskich, Plebańskich, Jurga – Szczygielskich, a w stylowym drewnianym kościółku modliła się i rozmyślała o życiu przyszła patriotka, pedagog, autorka książek, emancypantka – propagatorka praw  kobiet do udziału w życiu publicznym, zawodowym i społecznym Klementyna z Tańskich Hoffmanowa.

https://spizdebnokosc.szkolnastrona.pl/index.php?c=page&id=22


Piotr Galichet był baronem herbu Galichet, jednocześnie był porucznikiem wojsk napoleońskich. Francja w 1790 roku zlikwidowała szlachectwo!!! więc nie używał tytułów arystokratycznych, albo porucznik, albo baron. W Polsce szlachectwo znieśli dopiero komuniści w 1945 roku a nawet później. Piotr Galichet był mężem Doroty Szymanowskiej dziedziczki Izdebna.
⭐⭐Dodano po krótkim czasie⭐⭐
Dwór istnieje do dziś - mieści się w nim DPS.