[-]
Ostatnio Dodane Obrazki
Nowe wpisy z tego działu muszą zostać zaakceptowane przez moderatora.

Odpowiedź w wątku: 1 maja 1891 - strajk - starcia z wojskiem w Żyrardowie w imię 8h pracy dziennie

Twoja nazwa:
Emotikony
Angel Angry Blush Confused
Dodgy Exclamation Heart Huh
Idea Sleepy Undecided Smile
Wink Cool Big Grin Tongue
Rolleyes Shy Sad  

Ikona wpisu


Subskrypcja wątku:


Wybierz sposób powiadamiania i subskrypcji tego wątku. (tylko dla zarejestrowanych)




Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

Podgląd wątku (od najnowszej odpowiedzi)
Napisane przez belin - 15.07.2022 09:39
Materiał TVNu powiela błąd. Pierwszy w Polsce strajk w sprawie 8h dnia pracy był w Żyrardowie w 1891. Był on pokojowy, strajkujący spotykali się w żyrardowskim lesie i siedzieli w domu, takie były założenia strajku.

Nie było ofiar. W ramach represji kilkuset robotników wysiedlono z Żyrardowa.

Rok później, w 1892 roku był strajk w Łodzi o bardzo gwałtownym przebiegu, w porównaniu do tego, co działo się w Żyrardowie.
Nazywa się to "Bunt Łódzki": https://pl.wikipedia.org/wiki/Bunt_%C5%82%C3%B3dzki

100 zabitych, 300 rannych.
Napisane przez Szperacz - 14.07.2022 04:46
Obchodzone 1 maja Święto Pracy ma swój początek w 1886 roku, kiedy w Chicago odbył się strajk robotników walczących o ośmiogodzinny dzień pracy, brutalnie stłumiony przez policję. Cztery lata później, by upamiętnić wydarzenia w Chicago, dzień 1 maja został wybrany jako święto robotnicze przez obradujący w Paryżu kongres założycielski II Międzynarodówki.

Po raz pierwszy święto obchodzono m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Belgii i Francji. Organizowane w tym dniu demonstracje i strajki przyczyniły się do radykalizacji ruchów robotniczych. Początkowo nielegalne manifestacje pierwszomajowe zostały później w wielu krajach oficjalnie uznane.

https://tvn24.pl/poznan/tak-wygladaly-po...82-2409996

W Polsce, głównie na terenach zaboru rosyjskiego, pierwsze pochody i strajki organizował II Proletariat i Związek Robotników Polskich. W 1891 r. w Łodzi i Żyrardowie doszło do starć z wojskiem, a następnie do represji ze strony władz carskich. Z późniejszych demonstracji największe rozmiary przybrały wystąpienia z lat 1905-07 i 1917-19.
Napisane przez belin - 27.05.2022 11:16
W 1891 roku był strajk w Żyrardowie. Robotnicy rozwieszali odezwy. Ponieważ mam bardzo mało czasu, codziennie będę wstawiał jedną, z krótkim komentarzem. To są materiały źródłowe, nie żadne wymysły:

Cytat:W imię Boga my potwierdzamy to, że Niemców zagranicznych wpędzim, bo my z głodu umieramy, tylko Bracia jedności prosiemy i z prośbą chodźmy do naszego Ojca do Najjaśniejszego Pana, bo my biedacy raz na 2 dni jemy z dziećmi i żonami, Krauzego wypędzimy glinę deptać.
Plakat numer 1, AGAD ZŻ Pow Gr. i Bł 10/1891, k.11-13.

Krauze to był niemiecki majster.
do naszego Ojca do Najjaśniejszego Pana - Ojciec - CAR, Najjaśniejszy Pan - Bóg.
Koścół głosił, że car jest ojcem i od niego pochodzi wszelka władza na ziemi, natomiast poza ziemią na podobnej zasadzie władza pochodzi od Boga. Na podobnej zasadzie car jest zwierzchnikiem prawosławia, czyli niejako papieżem prawosławia - car batiuszka, czyli car ojczulek.
Napisane przez belin - 17.05.2022 23:08
Mam do przeczytania tę książkę:
Wypadki majowe 1891 roku w Żyrardowie; wydawnictwo źródeł. Zebrał i opracował Herman Rappaport.
https://www.worldcat.org/title/wypadki-m...lc/3118739

Zgodnie z tym co tam na razie wyczytałem, pierwszy strajk na 1 Maja na ziemiach polskich był właśnie w Żyrardowie w roku 1891. Strajkowano po to, by uzyskać 8-io godzinny dzień pracy. W roku następnym tj. 1892 podobny strajk odbył się w Łodzi. Książka to wydawnictwo źródłowe, bez głębokiego komentarza. Są tam wykopane z archiwów materiały źródłowe, ulotki, które były rozwieszane w Żyrardowie w 1891 roku, odezwy Proletariatu (partii), które robotnicy czytali i rozwieszali na ulicach. Bardzo ciekawe informacje. Znacząco różne od tych, które pojawiają się w obiegu powszechnym.
Napisane przez belin - 01.05.2021 11:14
Jeszcze tu znalazłem, też jest o Żyrardowie, dokładniej opisane:

Trzy lata później kongres II Międzynarodówki uznał rocznicę rozpoczęcia tych krwawych zamieszek za Święto Funkcjonariuszy Pracy. Socjaliści określali skazanych jako męczenników bitwy o prawa robotnicze. Ogłoszony przy tej okazji hymn "Na dzień 1 maja" wykorzystywał melodię "Warszawianki" Wacława Święcickiego (później nazywanej "Warszawianką 1905").

Ruch socjalistyczny na ziemiach polskich odradzał się w tym czasie po klęsce I Proletariatu. Pierwsze pochody i strajki organizowały II Proletariat i Związek Robotników Polskich. W 1891 r. w Łodzi i Żyrardowie doszło do starć z wojskiem, a następnie do represji władz carskich. Z późniejszych demonstracji największe rozmiary przybrały wystąpienia w okresie rewolucji 1905 r. Na 1 maja wydawano też specjalne ulotki i jednodniówki.

https://www.portalsamorzadowy.pl/polityk...77354.html


Tutaj kiedyś czytałem artykuł Róży Luksemburg: https://zyrardow24h.eu/Temat-Zmiana-nazw...#pid142745
Napisane przez Szperacz - 01.05.2021 10:43
W Polsce, głównie na terenach zaboru rosyjskiego, pierwsze pochody i strajki organizował II Proletariat i Związek Robotników Polskich. W 1891 roku w Łodzi i Żyrardowie doszło do starć z wojskiem, a następnie do represji władz carskich. Z późniejszych demonstracji największe rozmiary przybrały wystąpienia z lat 1905-7 i 1917-19.

https://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/k...ochod.html

Ciekawe informacje, obecne prawicowe władze o tym nie wspominają, ciekawe czy są jakieś źródła w samym Żyrardowie.. Znowu będę musiał niemiecką historię socjalizmu czytać, tam pewnie będzie to opisane...