23.11.2010 11:33
Ranking miast pod względem konfortu życia tygodnika Przekrój
Tygodnik "Przekrój" opublikował ranking polskich miast, opracowany pod względem komfortu życia. Oceniono 26 największych polskich miast w 25 kategoriach min: bezrobocie i zarobki, poziom przestępczości, wykorzystanie środków unijnych, oferta kulturalna, infrastruktura transportowa, dostępność internetu, poziom edukacji, ceny mieszkań.Miastom zostały również przyznane punkty dodatkowe za ciekawe inicjatywy i nietypowe inwestycje. Cytuje bo spodobały mi się niektóre pomysły miast.
"Białystok 8 pkt
Za rewaloryzację barkowego Ogrodu Branickich wraz z przywróceniem świetności zabytkowym fontannom. Perła została odkurzona.
Bydgoszcz 4 pkt
Za uruchomienie jedynej w Europie regularnej linii tramwaju wodnego napędzanego energią słoneczną. Niesamowite jak na nasz klimat.
Częstochowa 14 pkt
Za przebudowę (a właściwie budowę od nowa) budynku filharmonii. Po zakończeniu inwestycji w 2011r. będzie to jedna z najnowocześniejszych sal koncertowych w kraju.
Gdańsk 15 pkt
Za budowę Centrum Hewelianum, multimedialnego ośrodka rozrywki i popularyzacji nauk przyrodniczych, które powstaje na terenie dawanego fortu na Górze Gradowej.
Gdynia 6 pkt
Za rozbudowę Pomorskiego Parku Naukowo Technologicznego, na terenie którego już działa 70 innowacyjnych firm założonych często przez świeżo upieczonych absolwentów szkół wyższych. To taka polska dolina krzemowa
Kielce 6 pkt
Za generalny remont amfiteatru na Kadzielni, najpiękniej położonego obiektu tego typu w kraju.
Kraków 18 pkt
Nie może być inaczej. Szlak turystyczny po podziemiach krakowskiego rynku to fenomen na skalę europejską.
Lublin 8 pkt
Renowacja klasztoru powizytkowskiego na Centrum Działań Artystycznych to doskonały przykład wykorzystania zabytkowych przestrzeni dla współczesności
Łódź 10 pkt
Budowa sieci szeroko pasmowego internetu dla całej aglomeracji łódzkiej stanowi wzór dla wszystkich innych miast w kraju
Poznań 2 pkt
Stolica Wielkopolski rozbudowuje przede wszystkim w infrastrukturę komunikacyjną. I brawo. Inwestycji „z polotem: tu jednak nie wiele. Symboliczna nagroda za Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego
Radom 5 pkt
Nowa szkoła muzyczna (a właściwie zespół szkół) to obiekt na światowym poziomie. Światowej sławy są też jej patroni – Maria Fołtyn i Krzysztof Penderecki. Oboje wzięli udział w ceremonii otwarcia placówki.
Sosnowiec 1 pkt
Centrum Naukowo-Dydaktyczne Instytutów Neofilologii Uniwersytetu Śląskiego (współfinansowane przez gminę) to jedyne przedsięwzięcie godne dodatkowego nagrodzenia.
Szczecin 5 pkt
Wart miliard złotych program przebudowy sieci wodno – kanalizacyjnej jest największym takim projektem w Europie. Dodatkowe punkty za odwagę w jego realizacji.
Toruń 12 pkt
Mało które miasto może się pochwalić tak dużą aktywnością kulturalną, Każdego roku w Toruniu ma miejsce kilkanaście istotnych imprez, festiwali i koncertów
Warszawa 18 pkt
Uzasadnienie jest krótkie: Centrum Nauki Kopernik. Szkoda słów, to trzeba zobaczyć.
Wrocław 15 pkt
Za budowę Narodowego Forum Muzyki. Przymiotnik „narodowe” nie jest tu na wyrost. Takiej sali koncertowej nie powstydził by się Londyn, Paryż czy Nowy Jork.
Bielsko – Biała 10 pkt
Za udany program ograniczenia emisji dymu i smrodu przez domy jednorodzinne. Właściciel, który zdecyduje się na wymianę starego pieca na nowy, ekologiczny, dostaje od gminy 60 proc. dofinansowania.
Bytom 1 pkt
Symboliczny dodatek za budowę fantastycznego skateparku w parku miejskim.
Gliwice 1 pkt
Punkt na zachętę za wybór znakomitego projektu architektonicznego hali sportowej „Podium”. Gdy obiekt będzie gotowy punktów będzie znacznie więcej
Olsztyn 4 pkt
Za Wodne Centrum Relaksacyjno -Sportowe z basenem klasy olimpijskiej. Będzie tu można rozgrywać zawody rangi mistrzostw Europy czy nawet mistrzostw świata.
Rzeszów 2 pkt
Po modernizacji zakładu uzdatniania rzeszowianie mają w kranach najlepszej jakości wodę w całym kraju. Gratulujemy i zazdrościmy.
Zabrze 5 pkt
Miło, że wśród licznych inwestycji władze miasta pomyślały o kulturze wyższej. Adaptacja industrialnego budynku po dawnej hucie na nową siedzibę filharmonii było nie lada wyzwaniem dla architektów i wykonawców.
Katowice 20 pkt
W Katowicach dzieje się coś, co nie zdarzyło się w żadnym dużym mieście europejskim od czasów powojennych – całe centrum jest w trakcie gruntownej przebudowy i rewitalizacji. Każdy, kto choć raz był w śródmieściu Katowic tego, wie o jakim wyzwaniu mowa.
Gorzów Wielkopolski 3 pkt
Dzięki linii kolejowej polski Gorzów ma doskonałe połączenia z niemieckim Berlinem. Kupując bilet na pociąg tej relacji pasażer może za darmo korzystać z komunikacji miejskiej w obu miastach. Mała rzecz, a cieszy
Zielona Góra 2 pkt
Za fajny pomysł: w czasie rewitalizacji głównego deptaka archeolodzy wykopali z spod ziemi liczne eksponaty świadczące o historii miasta. Teraz są one wystawione na widok publiczny z specjalnej gablocie z pancernego szkła.
Opole 4 pkt
Za przywrócenie do używalności publicznej zapyziałych miejsc nad Odrą, m.in. Placu Wolności Wolności, Stawu Zamkowego, Parku Bolko. Nazwa miejskiego programu to „Odra uRzeka”. Święte słowa."
źródło: www.przekrój.pl
...........................................
Poczytałam i tak pierwsza myśl jaka przyszła do głowy to może i Żyrardów znajdzie się kiedyś na którymś miejscu a takim rankingu atrakcyjności miast.
Być może, gdy skończą się już budowle i remonty loftów, nasza starówka zabłyśnie Będzie odnowiona resursa, centrum handlowe z kinem, deptak z fontannami... Może do tego jakieś interaktywne muzeum fabryczne.
Zmniejszy się bezrobocie, wzrośnie oferta kulturalna....
"Jeszcze będzie przepięknie, jeszcze będzie normalnie...."
http://www.youtube.com/watch?v=dUcWiRwtUxw