05.05.2010 18:35
Przepisy na żurek i zalewajkę
ZAKWAS NA ŻUREK6 czubatych łyżek mąki żurkowej ( można ją kupić na targowiskach gdzie sprzedają ją na wagę )
główka czosnku
2 litry przegotowanej zimnej wody
pół kromeczki czerstwego chleba
Do kamiennego garnka wsypać mąkę zalać wodą i wymieszać tak aby nie było grudek dodać chleb, obrane i pokrojone w plastry ząbki czosnku. Garnek nakryć ściereczką lub gazą i odstawić na 3-4 dni w ciepłe miejsce najlepiej koło kaloryfera. Kiedy zakwas będzie miał wyraźnie kwaśny smak gotowy jest do sporządzania żurku i zalewajki. Dobry jest też bezpośrednio do picia na zabicie kaca.
ŻUREK i ZALEWAJKA
Składniki:
Można do sporządzenia żurku czy zalewajki użyć wywaru z parzenia szynek i kiełbaski czy innych wędlin
1 szklanka zakwasu żurkowego. Przed jego nalaniem do szklanki zamieszać zawartość zakwasu tak żeby nam się nalało także trochę mąki z otrębami z dna.
4 kiełbasy śląskie
30 dag boczku wędzonego
30 dag wędzonej golonki
pół pęczka koperku ( zimą może być mrożony)
ok. 0,5 kg ziemniaków
5 ząbków czosnku
pół woreczka śmietany homogenizowanej 18%
vegeta, pieprz, 2 liście laurowe, 5 ziaren ziela angielskiego, pieprz , majeranek.
Sposób przygotowania
Zagotowujemy wodę lub wywar z parzenia szynek dodajemy kiełbasę i golonkę ( można w całości a można pokroić w kosteczkę) dodajemy ziemniaki pokrojone w kostkę, przyprawy. Na patelni zrumienić boczek pokrojony w kosteczkę. Kiedy wszystkie składniki będą miękkie, dodać podsmażony boczek i gotować jeszcze z 10 min. Następnie dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, posiekany koperek, zakwas żurkowy, pół łyżeczki cukru i zagotować. I to jest żurek . Natomiast jeśli chcemy mieć zalewajkę to na koniec dodajemy pół woreczka ( ok. 125 ml ) homogenizowanej śmietany 30%. Niektórzy dodają także przyrumienioną na tłuszczu pokrojona w kosteczkę cebulę. Ja osobiście nie lubię. Można gotować także bez ziemniaków. Wtedy wędlinkę kroimy w kostkę i możemy podawać do popicia np. placków ziemniaczanych.
Smacznego.