07.04.2022 11:30
Jak utrzymać w sprawności instalację LPG
Krótki poradnik - lista rzeczy do sprawdzenia po to, żeby zapewnić niezawodną pracę instalacji LPG. Pozwala to uniknąć niespodziewanych awarii, bo Gaz polski jest kleisty i zakleja wszelkie urządzenia, przez które przepływa.Przy każdym podłączeniu do sterownika gazu, a przynajmniej raz w roku, sprawdzamy:
1. Ciśnienie gazu. Przy pracy na gazie, przy temperaturze reduktora powiedzmy 70 stopni lub więcej, ciśnienie gazu na biegu jałowym powinno wynosić 1,2 atm. Może być też 1.1. Gdy ciśnienie jest niższe, to pojawią się problemy przy wciskaniu gazu w podłogę oraz latem, jak będzie gorąco. Ciśnienie gazu 0,9 to już problemy na wolnych obrotach. Gdy ciśnienie na biegu jałowym jest niższe niż 1,0 atm, to to trzeba działać prewencyjnie. Podbić ciśnienie na reduktorze + procedura adaptacyjna. Gdy ciśnienia nie da się już podbić to wtedy czyszczenie lub regeneracja lub wymiana na nowy reduktora.
2. Wskazania osprzętu. Najlepiej zrobić zrzut ekranu co pokazuje czujnik ciśnienia gazu, MAP sensor, jakie są czasy wtrysków na biegu jałowym dla benzyny i gazu. Przy następnym podłączeniu porównujemy, czy nie ma jakichś dużych zmian.
3. Sprawdzamy napięcie na sondzie lambda, czy oscyluje od 0,1 volta do 0,9 volta. Powinno cyklicznie zmieniać się to napięcie. Gdy zobaczymy przez kilka minut stałe napięcie na sondzie, to trzeba działać, wymiana sondy lub kabelki. Z czasem komputer samochodu też się przyczepi do sondy i wywali Check.
Sprawdzanie przez pomiar spalania
Kontrolujemy ile przejeżdżamy na pełnym zbiorniku gazu. Powinno być zużycie gazu 20% większe niż benzyny. Gdy spada nam zużycie gazu i dorównamy do zużycia benzyny to jest źle a nie dobrze. Od zbyt ubogiej mieszanki wypalają się gniazda zaworowe i trzeba będzie "ściągać czapkę" i wymieniać (naspawywać i frezować) gniazda zaworowe. Wzrost zużycia gazu też jest niedobry, oznacza nieszczelność lub lejące wtryski. Nie wpływa na zużycie silnika, tylko jest dotkliwy dla kieszeni.
Czyszczenie /wymiana elementów
Reduktor
Co 80 tys. lub gdy nie da się podbić ciśnienia na reduktorze, czyścimy reduktor z zastosowaniem nowych części fabrycznych - membrany uszczelek itd. Jeśli tylko wyczyścimy bez wymian to wtedy może pęknąć membrana przy "butowaniu" ciśnienie spada. No ale wtedy problem widać i nie da się go sprawdzić prewencyjnie.
Wtryski
Co 100 tys. należy wymienić wtryski, może być też regeneracja z zastosowaniem fabrycznych części. Jazda więcej niż 100 tys. może ale nie musi spowodować wypalenie gniazd zaworowych po uszkodzeniu wtrysków. Wtryski zużywają się nierówno, pogłębiająca się usterka na jednym wtryskiwaczu może doprowadzić do przegrzania gniazd zaworowych tego jednego cylindra.
Butla
Co dziesięć lat wymiana butli. Przypomną na przeglądzie obowiązkowym samochodu, bo data ważności butli jest w homologacji. Butla jest ważna 10 lat - nie warto kupować osłon butli, bo i tak jest konieczność wymiany, gdy minie termin w praktyce 11 lat od daty produkcji.
Demokracja to władztwo intrygantów, wybieranych przez głupców. © Stanisław Lem, Opowieści o pilocie Pirxie
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!
Czemu elektronika w sklepach tak drogo? Polska to nie Ameryka - za socjalizm trzeba płacić!