Wczoraj 10:10
Inicjatywa lokalna – martwe przepisy czy szansa na realną partycypację?
Dlaczego 75 procent samorządów w Polsce ignoruje inicjatywę lokalną, sprawiając, że jest ona pustym zapisem w ustawie o działalności pożytku...Przykład Żyrardowa
Jeśli już gdzieś inicjatywa lokalna jest realizowana, to przede wszystkim w dużych i średnich miastach. Jednym z nich jest Żyrardów, gdzie uchwała o inicjatywie lokalnej funkcjonuje od 2016 roku. W ciągu ostatnich pięciu lat zrealizowano tu 61 inicjatyw lokalnych. Zdaniem Adama Lemiesza, wiceprezydenta miasta, ta liczba świadczy o tym, że w Żyrardowie inicjatywa lokalna się sprawdza.
– Samorząd zachęca do składania przez mieszkańców wniosków, upowszechniając materiały informacyjne i przypominając o inicjatywie lokalnej w wywiadach w mediach. Na 61 inicjatyw podatnicy Żyrardowa, czyli z budżetu miasta, wydali 1,386,000 zł. Ta kwota nie jest mała, jeżeli mówimy o mikroinicjatywach.
Większość z inicjatyw lokalnych w Żyrardowie dotyczy tzw. małej infrastruktury miejskiej, czyli placów zabaw, siłowni plenerowych, a także doświetlenia osiedli, przejść dla pieszych, budowy i remontu chodników na drogach osiedlowych.
Wśród mniej typowych inicjatyw Adam Lemiesz wymienia mobilne miasteczko ruchu drogowego przy szkole, rewitalizację Skweru Solidarności, czy siedzibę dla Międzynarodowego Stowarzyszenia Kulturalnego Krzywy Teatr. Szczególnie stworzenie siedziby dla teatru młodzieżowego wykraczała poza typowy wniosek w ramach inicjatywy lokalnej.
– To była inicjatywa lokalna o tyle oryginalna, że wyszliśmy poza schemat, czy też przyzwyczajenie, że wspieramy tylko i wyłącznie infrastrukturę na zewnątrz. Tutaj połączyliśmy prace remontowe, renowacyjne w budynku komunalnym, użytkowym ze stworzeniem przestrzeni dla pracy kreatywnej grupy teatralnej, którą tworzy młodzież i dzieciaki z naszych szkół, ale ich oferta jest skierowana także do wszystkich mieszkańców miasta.
Czyżby więc Żyrardów był idealnym przykładem funkcjonowania inicjatywy lokalnej? Niestety. I tutaj w przyjętej uchwale znajdziemy bariery, na które zwracał uwagę dr Bartosz Wilk. Dotyczą one wprowadzenia terminów zgłaszania przez mieszkańców wniosków oraz ustalonej dla inicjatyw wysokości kwot.
https://publicystyka.ngo.pl/inicjatywa-l...ardowa-tau