Abolicja dla cudzoziemców - Info z Mazowieckiego Urzędu Woj. dla naszych cudzoziemców
Info i wnioski do pobrania: kliknij aby pobraćAbolicja dla cudzoziemców
1 stycznia 2012 r. wchodzi w życie ustawa o zalegalizowaniu pobytu niektórych cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, wprowadzająca tzw. abolicję dla cudzoziemców.
Składanie wniosków
Na jej podstawie cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce nielegalnie będą mieli możliwość złożenia wniosku o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony. Z wnioskiem należy wystąpić do wojewody właściwego ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca. Okres składania wniosków wynosi 6 miesięcy, czyli od 1 stycznia do 2 lipca 2012 r. Wnioski można złożyć osobiście lub za pomocą poczty do Wydziału Spraw Cudzoziemców Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
Uwaga: wnioski będę przyjmowane od 1 stycznia 2012 r. do 2 lipca 2012 r.!
Okres legalizacji pobytu
Zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony w trybie abolicji będzie udzielane na okres dwóch lat. W tym czasie cudzoziemiec będzie mógł podjąć zatrudnienie w Polsce bez zezwolenia na pracę na podstawie umowy o pracę oraz uregulować swój dalszy pobyt w Polsce.
Kto może skorzystać z abolicji
Ustawa „abolicyjna” umożliwia zalegalizowanie pobytu cudzoziemców, którzy przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
1. nieprzerwanie co najmniej od 20 grudnia 2007 r., których pobyt na tym terytorium w dniu wejścia w życie ustawy jest nielegalny, czyli 1 stycznia 2012 r.,
2. nieprzerwanie co najmniej od 1 stycznia 2010 r., którym przed tym dniem została wydana ostateczna decyzja o odmowie nadania statusu uchodźcy, zawierająca orzeczenie o wydaleniu, i których pobyt na tym terytorium w dniu wejścia w życie ustawy jest nielegalny, czyli 1 stycznia 2012 r.,
3. wobec których 1 stycznia 2010 r. trwało postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy wszczęte na skutek kolejnego wniosku.
Nieprzerwanie oznacza, że żadna z przerw w pobycie cudzoziemca w Polsce nie była dłuższa niż 6 miesięcy i nie przekroczyła łącznie 10 miesięcy w badanym okresie. Chyba że przerwa była spowodowana wykonywaniem obowiązków zawodowych lub świadczeniem pracy poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (na podstawie umowy zawartej z pracodawcą, którego siedziba znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej), towarzyszeniem małżonkowi wykonującemu obowiązki zawodowe lub świadczącemu pracę we wspomnianych warunkach lub była spowodowana leczeniem.
Odmowa w ramach abolicji
Odmowa udzielenia cudzoziemcowi zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony w trybie ustawy abolicyjnej będzie następowała gdy:
1. cudzoziemiec nie będzie spełniał wymogów do udzielenia tego zezwolenia,
2. jego dane znajdują się w Systemie Informacyjnym Schengen do celów odmowy wjazdu i zostały wpisane przez inne państwo obszaru Schengen,
3. w postępowaniu w sprawie udzielenia tego zezwolenia został złożony wniosek lub zostały przedstawione dokumenty zawierające nieprawdziwe dane osobowe lub fałszywe informacje,
4. w postępowaniu w sprawie udzielenia tego zezwolenia, w celu użycia za autentyczny, podrobił lub przerobił dokument bądź używał takiego dokumentu jako autentycznego,
5. wymagają tego względy obronności lub bezpieczeństwa państwa albo ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego lub interes Rzeczypospolitej Polskiej,
6. jego dane znajdują się w wykazie cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany i zostały tam umieszczone na podstawie art. 128 ust. 1 pkt. 6 ustawy z 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach.
Jednocześnie informujemy, iż ustawa „abolicyjna” nakłada na komendantów oddziałów Straży Granicznej lub komendantów placówek Straży Granicznej obowiązek pobrania od cudzoziemca odcisków linii papilarnych. W przypadku postępowań prowadzonych przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie czynność będzie przeprowadzana przez funkcjonariuszy Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej.
Telefon informacyjny
W Urzędzie do Spraw Cudzoziemców działa telefon informacyjny, pod którym będzie można uzyskać informacje na temat abolicji dla cudzoziemców przebywających w Polsce nielegalnie.
22 601 75 25
Telefon jest czynny w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki od godziny 8.15 do 16.15. W środy od godziny 15.00 do 20.00. Informacje udzielane są w językach: polskim, angielskim, rosyjskim, wietnamskim.
Dodatkowe informacje
Dodatkowe informacje na temat ustawy „abolicyjnej” można uzyskać na stronie internetowej Urzędu do Spraw Cudzoziemców:
Podstawa prawna
Ustawa z 28 lipca 2011 r. o zalegalizowaniu pobytu niektórych cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy o cudzoziemcach (Dz. U. z 2011r. Nr 191, poz. 1133).
Najpiękniejsze jest niewidoczne dla oczu