[-]
Ostatnio Dodane Obrazki
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[-]

Stereoskopia (fotografia trójwymiarowa)

#1

Stereoskopia (fotografia trójwymiarowa)

Ostatnio zrobiło się głośno o tej dziedzinie... a szczególnie po filmach "Avatar", "Alicja w krainie czarów", które biją rekordy popularności, dzięki "nowatorskiej" technice 3D.
Jest to technika spektakularna, ale na pewno nie nowatorska Wink


Fotografia Trójwymiarowa (Stereoskopia) jest tak "stara" jak sama dziedzina fotografii. Za datę przyjmuje się ok. 1849r (datę zbudowania pierwszego przyrządu do przeglądania zdjęć stereo) czyli 23 lata od daty przyjętej za powstanie pierwszego zdjęcia - 1826.


aparat stereo 1860 (sir David Browster)
Graphic3.jpg   

stereoskop Holmsa (przeglądarka do odglądu zdjęć stereo)
Graphic2.jpg   


Jak się nad tym zastanawiam to ten czas rysuje się w mojej wyobraźni jako najbardziej płodny czas w historii fotografii. Prawie równolegle obok siebie powstawały i rozwijały się, fotografia (1826), fotografia trójwymiarowa (1849), film (1901). Powstanie fotografii trójwymiarowej było niemal nieuniknione, ponieważ już od dawna człowiek zauważał że obydwa jego oczy nie widzą identycznego obrazu, każde oko ma swoje pole widzenia, które co prawda różni się tylko nieznacznie, ale nieznaczność ta odpowiedzialna jest za nasze trójwymiarowe postrzeganie świata. Wrażenie trójwymiarowości przestrzeni dla człowieka jest najintensywniejsze dla obiektów położonych parę/paręnaście metrów od patrzącego, dalsze obiekty widzimy bardziej płasko. Ale jeżeli mielibyśmy możliwość rozsunięcia swoich oczu na odległość większą niż nasze standardowe ok. 6-7cm ujawniła by się nam trójwymiarowa dalsza przestrzeń np. trójwymiarowe góry Wink. Człowiek nie ma takiego mechanizmu w sobie, ale przy pomocy techniki fotograficznej takie zdjęcia można wykonać.




Przed powstaniem pierwszego filmu fotografia trójwymiarowa święciła największą popularność. Pod koniec XIX wieku w Niemczech stworzono pierwszy fotoplastikon, urządzenie pozwalające na oglądanie 24-25 osobom w jednym czasie fotografii trójwymiarowych.
nfotopla.jpg    fotoplastikon.jpg    .

"Fotoplastykon był zwykle pomieszczeniem przedzielonym ścianą, w którym umiejscowione były wizjery do oglądania fotografii. Mechanizm przesuwczy co kilka sekund podawał nowe fotografie przed wizjer, dzięki czemu uzyskiwaliśmy efekt uzyskiwany przy oglądaniu później stworzonej diaporamy. Fotoplastykon był pierwowzorem filmu, prezentował jednak tylko statyczne obrazy w wizjerze. Z reguły fotoplastykon posiadał co najmniej trzy stanowiska do oglądania zdjęć."(wikipedia)

Głównym tematem fotografii w fotoplastikonach była fotografia podróżnicza. Można było siedząc wygodnie oglądać realistyczne obrazy z kolonialnych krajów. Po roku 1901 i pierwszym pokazie filmu braci Lumiere popularność fotoplastikonów, a tym samym fotografii stereo znacznie spadła. I tym samym kino wyparło fotografię stereo, choć były to całkiem inne media.

sakron.piwko.pl/prolog.html więcej o fotoplastikonie


Do dzisiaj istnieje sporo fotoplastikonów na całym świecie, w Polsce jest ich 4-5. Najbardziej znany znajduje się w Warszawie, i jest to jedyny fotoplasikon na świecie stojący w miejscu w którym został pierwotnie wybudowany. Tym którzy jeszcze nie byli polecam Smile
Odpowiedz
#2

RE: Stereoskopia (fotografia trójwymiarowa)

a ja czekam na wystawę takich fotek jaka miała miejsce chyba w tamtym roku w zakładach lniarskich
Odpowiedz
#3

RE: Stereoskopia (fotografia trójwymiarowa)

hehe

Ale taki "a'la" Fotoplastikon można by było zrobić dosć tanio Smile

Wizjer LCD jak w hybrydach komputer i karta na wiele wyświetlaczy i tylko obudowę zroić i jakiś program do slideshow imitujący mechanizm Fotoplastikonu Wink

Fajna sprawa generalnie Big Grin
Odpowiedz
#4

RE: Stereoskopia (fotografia trójwymiarowa)

(24.05.2010 13:53 )Abbadon napisał(a): a ja czekam na wystawę takich fotek jaka miała miejsce chyba w tamtym roku w zakładach lniarskich

W tamtym roku nikt nie prezentował fotografii stereo (przynajmniej nic o tym nie wiem). Wystawy były 2 i 3 lata temu Wink

elprincipito napisał(a):hehe

Ale taki "a'la" Fotoplastikon można by było zrobić dosć tanio Smile

Wizjer LCD jak w hybrydach komputer i karta na wiele wyświetlaczy i tylko obudowę zroić i jakiś program do slideshow imitujący mechanizm Fotoplastikonu Wink

Fajna sprawa generalnie Big Grin

I przede wszystkim przeglądarka/okularki które umożliwiłaby ogniskowanie dwóch obrazów w stereo Wink
Odpowiedz
#5

RE: Stereoskopia (fotografia trójwymiarowa)

Ciekawy blog o stereoskopii Tomka Bielawskiego. Polecam
Odpowiedz
#6

RE: Stereoskopia (fotografia trójwymiarowa)

Takie posty mądrego "Kan_gora" to miło poczytać.. Big Grin
Patrzę w cieniu stoją buty
Widzę je jakby przez mgłę
Ooo...
Kto to, co to, kto powie co dziwnego dzieje się?
Odpowiedz
#7

RE: Stereoskopia (fotografia trójwymiarowa)

Jest już dostępny aparat cyfrowy do zdjęć 3D. Ciekawostką jest to, że do oglądania fotek nie trzeba korzystać ze specjalnych okularów. Takie cudo wyprodukowała firma FUJIFILM. Aparat jest wyposażony w dwa obiektywy i prócz fotek trójwymiarowych potrafi również "pstryknąć" jednocześnie dwa zdjęcia np. z różnym zoome, ewentualnie możemy ustawić różne wartości ekspozycji dla każdego z obiektywów. Dostępna jest również technologia wydruku zdjęć trójwymiarowych. Również w tym przypadku nie potrzebne są specjalne okulary.


więcej na fujifilm.pl/aparaty_cyfrowe,3d,78.html
Odpowiedz
#8

RE: Stereoskopia (fotografia trójwymiarowa)

ciekawe...

Choć ja osobiście jestem sceptykiem odnośnie bezokularowego lub anaglifowego stereo. Chyba zbyt dużo naoglądałem się analogowych zdjęć  w okularkach. Skala efektu w/g mnie jest nie-do-po-rów-na-nia Wink. Choć obydwa efekty można by nazwać "fotografią stereo". Do dzisiaj opada mi szczęka gdy oglądam Raumbild-Verlag (Tomek o Raubild) szczególnie cykl zdjęć z 1939-1942, przedstawiający okupację niemiecka na ziemiach Polskich. Widziałem już trochę zdjęć stereo ale ten system oglądu  jest najbardziej "organiczny", choć też najbardziej męczy oczy i nie zawsze można "złapać" zbieżność obrazów Wink
Odpowiedz
#9

RE: Stereoskopia (fotografia trójwymiarowa)

W swoich zbiorach slajdów, które swego czasu trzaskałem na moich wyprawach górskich, są też stereoskopowe. Mam jeszcze kiedyś kupioną przeglądarkę do takich slajdów. Robiłem to prostą techniką : najpierw jedno zdjęcie zapamiętując np. co znajduje się w kadrze np. w lewym dolnym rogu, potem kolejne - ale tak by kadr minimalnie przesunąć w prawo. Smile
Ciężko może to opisać - ale .. jeśli są chętni na obejrzenie - to przy jakimś spotkaniu (np. przy piwku Tongue ) mogę przynieść troszkę tak zrobionych slajdów.
P.S. Ilość wypitego przy tym piwka nie wpływa na efekt stereoskopowy !! Big Grin
Odpowiedz
  

[-]
Korzyści z rejestracji!
Masz coś do dodania? Zaloguj się lub zarejestruj, aby odpowiedzieć. Czekamy na Ciebie! Rejestracja trwa mniej niż minutę i wymaga podania jedynie adresu email.


Nowe wpisy z tego działu muszą zostać zaakceptowane przez moderatora.
[-]
Szybka odpowiedź
 
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.



[-]

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości