[-]
Ostatnio Dodane Obrazki
Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
#1

Ser Edamski

uprzedzając zapędy galopującej Euforii wklejam przepis na ser Edamski Big Grin

SKŁADNIKI
Mleko pełne( najlepiej pasteryzowane) 12litrów



barwnik annatto 6-7kropli



kultury starterowe choozit ma 4001 5dcu - ¼ paczki lub około 1/33 saszetki kultur mm101 25dcu



podpuszczka ¼ tabletki



woda(nie chlorowana) ¼ szklanki



solanka( 800ml wodoa + 200g nie jodowanej soli)





OPIS PRZYRZĄDZANIA
Wlewamy mleko do dużego garnka(wszystkie naczynia i sprzęty przed użyciem muszą być dokładnie umyte i sparzone). Podgrzewamy mleko do 30 stopni. Najwygodniej wstawić garnek do większego gara i podgrzewać w kąpieli wodnej, lub wstawić do zlewozmywaka z gorącą wodą.

Dodajemy kultury starterowe i delikatnie mieszamy przez 5 minut. Pozostawiamy w temperaturze 30stopni na 30 minut. Po tym czasie dodajemy barwnik naturalny annatto(jeżeli go nie posiadamy możemy czynność pominąć). Bardzo delikatnie mieszamy.

Sprawdzamy temperaturę -powinna wynosić 30-31 stopni. Rozpuszczamy podpuszczkę w ¼ szklanki wody(temperatura pokojowa wody) i dodajemy do mleka. Mieszamy delikatnie 2-3 minuty i pozostawiamy w pod przykryciem na 30 minut.

Zsiadłe mleko kroimy nożem w „kwadraty" 1-1,3cm(najpierw w wzdłuż, potem w poprzek a następnie pod kontem 45 stopni. Delikatnie mieszamy przez 15 minut.

Pozostawiamy na 10 minut w spokoju. Powoli podnosimy temperaturę do 35 stopni. Zbieramy serwatkę (20-30procent) i wlewamy do garnka obok. Dolewamy do mleka wodę o temperaturze 35stopni w ilości równej połowie zebranej serwatki. Mieszamy delikatnie ok. 20minut i na kolejne 10 pozostawiamy w spokoju.

Wykładamy durszlak gazą i przelewamy weń zawartość garnka. Pozostawiamy do obcieknięcia na 5 minut. Formę do sera(jeśli nie mamy oryginalnej formy możemy ją wykonać z miski lub 3 litrowego wiaderka po ogórkach nawiercając wiertłem 4mm otwory po bokach i w dnie miej wiecej co 1,5cm) wykładamy chustą serowarską lub gazą i przekładamy do niej ser. Prasujemy 3 godziny pod naciskiem 10kg. Wyjmujemy z formy, odwijamy z chusty, odwracamy ser, zawijamy w chustę, wkładamy do formy. Ponownie prasujemy pod naciskiem 15kg przez 12 godzin.

Wyjmujemy ser z prasy i chusty. Umieszczamy ser w misce i zalewamy solanką, ser musi cały być zalany(jeżeli nie przykrywa sera przygotowujemy wielokrotność solanki).

Pozostawiamy na 2- 3 dni w temperaturze 12 -15 stopni. Obracamy ser w solance co 12 godzin. Wyjmujemy ser i umieszczamy na macie bambusowej(taka jak do shusi).

Umieszczamy pomieszczeniu temperaturze ok. 15 stopni na 2-3 tygodnie odwracając codziennie. Po tym czasie możemy ser zawoskować i umieszczamy na okres 3-7 tygodni w lodówce w temperaturze 10stopni. Odwracamy 2-3 razy w tygodniu.
Odpowiedz
#2

RE: Ser Edamski

hahaha Big Grin aleee zawsze milo dostac wiecej niz sie oczekuje Big Grin
Dzieki Big Grin
Patrzę w cieniu stoją buty
Widzę je jakby przez mgłę
Ooo...
Kto to, co to, kto powie co dziwnego dzieje się?
Odpowiedz
#3

RE: Ser Edamski

a czyli zaskoczona zostałaś Big Grin
Odpowiedz
#4

RE: Ser Edamski

Za chwilę się okaże,że będziecie kozy kupować Big Grin
Odpowiedz
#5

RE: Ser Edamski

(13.03.2013 18:14 )degustator napisał(a): Za chwilę się okaże,że będziecie kozy kupować Big Grin
Jak coś to mogą skubać trawkę u mnie Wink
Oskubałem dzisiaj z piór, mojego anioła stróża
A każde pióro to mój grzech...
I każde z piór znamieniem tchórza
Znamieniem tchórza jest.

Czarny Kapelusz
Odpowiedz
#6

RE: Ser Edamski

(13.03.2013 18:14 )degustator napisał(a): Za chwilę się okaże,że będziecie kozy kupować Big Grin

to żeś trafił bo na wiosnę kupuje Big Grin
Odpowiedz
#7

RE: Ser Edamski

Kozła se kup, dogadacie się co do dojenia Tongue
Odpowiedz
#8

RE: Ser Edamski

(13.03.2013 18:25 )eltom napisał(a): Kozła se kup, dogadacie się co do dojenia Tongue

sam se capa wydoj
Odpowiedz
#9

RE: Ser Edamski

Ja bym prosił o przepis na ser Emęski Tongue
"Zawsze warto być człowiekiem, choć tak łatwo zejść na psy.... "
Odpowiedz
#10

RE: Ser Edamski

a może w ryja chcesz Big Grin
Odpowiedz
#11

RE: Ser Edamski

do kóz/kozłów pociągu nie mam Big Grin wiec nie planuje kupna Big Grin
Patrzę w cieniu stoją buty
Widzę je jakby przez mgłę
Ooo...
Kto to, co to, kto powie co dziwnego dzieje się?
Odpowiedz
#12

RE: Ser Edamski

oj może sie tobie odmieni Big Grin
Odpowiedz
  

[-]
Korzyści z rejestracji!
Masz coś do dodania? Zaloguj się lub zarejestruj, aby odpowiedzieć. Czekamy na Ciebie! Rejestracja trwa mniej niż minutę i wymaga podania jedynie adresu email.



[-]

Podobne wątki

Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Troszkę teorii na temat serów zico 7 692 14.03.2013 18:54
Ostatni post: zico
  Camembert mistrza Zico :P Euforia 3 261 13.03.2013 17:29
Ostatni post: zico
  Ser gorgonzola Euforia 1 207 13.03.2013 17:22
Ostatni post: zico
  Domowa Gouda Euforia 1 201 13.03.2013 17:19
Ostatni post: zico
  Sery twarogowe zico 8 424 13.03.2013 17:16
Ostatni post: zico
  Ser topiony zico 12 565 07.02.2012 00:25
Ostatni post: zico


[-]

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości