[-]
Ostatnio Dodane Obrazki
  •  Wstecz
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7(current)
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • ...
  • 35
  • Dalej 
Ocena wątku:
  • 3 głosów - średnia: 2.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[-]

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Żyrardowie

RE: Na czym polega oszustwo Owsiaka

Żeby była pełna jasność - nie podważam tego, że fundacja Owsiaka bardzo pomaga i tego, że dzięki temu uratowano życie wielu dzieci. Natomiast nie podoba mi się kilka spraw związanych z WOŚP i nigdy tego nie ukrywałem.
Po pierwsze uważam, że wykorzystywanie młodych ludzi do biegania z puszkami jest na dłuższą metę szkodliwe wychowawczo. Tego typu sytuacje uczą, że wszystko trzeba wyprosić u społeczeństwa, wyżebrać każdą złotówkę, aby coś załatwić.
Wypacza to ideę wolontariatu, bo nie uczy rzeczywistego, bezpośredniego pomagania innym ludziom. Jestem zdecydowanie przeciwny udziałowi młodych ludzi w zbiórkach pieniędzy.
Po drugie nie zgadzam się na to by państwo tak intensywnie reklamowało działalność akurat tej jednej fundacji. Udział policji, staży pożarnej, wojska uważam za bezpodstawny. Nie takie zadania ustawodawca przewidział dla tych formacji i funkcjonariuszy. Nie tak powinny być wykorzystywane.
Jeśli żołnierze, czy policjanci chcą po godzinach pracy, w czynie społecznym pomagać to ich sprawa. Ale te loty F-16 itp. itd. to już gruba przesada i niesprawiedliwość – bo niby czemu innym fundacjom państwo nie zapewnia takiej oprawy podczas zbiórek?
Po trzecie musimy zdawać sobie sprawę, że uczymy naszych polityków lenistwa i rozgrzeszamy ich z tego. Fundacja kupuje sprzęt, który powinien w normalnym państwie być zapewniony przez ministerstwo. Po to płacimy nasze podatki by politycy mądrze je wydawali. Tymczasem my sami przyzwyczajamy ich, że jeśli coś spieprzą to i tak społeczeństwo się zrzuci by załatwić sprawę.

Podsumowując – oczywiście fundacja robi rzeczy dobre i potrzebne. Ale czy ma przez to być całkowicie zaimpregnowana na krytykę? Moim zdaniem nie.
"Dodaj jeszcze, że są i tacy którzy nie mogą głosować w naszym mieście, a mędrkuje taki, smętkuje, rozlicza, dyskutuje,obraża i jest fachowcem od wszystkiego.....a jak wiadomo wszystkim wokół- "fachowiec od wszystkiego jest fachowcem od niczego" Judyta
Odpowiedz
Thumbs Down 

RE: WOŚP Żyrardów - Abradab, Raggafaya, Tabu, Eris is My Homegirl, Poparzeni Kawą Trzy...

A ja w tym roku spotkałam prostaka z WOŚP (wolontariusza) byłam zszokowana jego zachowaniem - jeszcze jeden ruch i dostałby wpier....ol! Więcej nie będę wspierać organizacji, którą reprzentują tacy ludzie jak ten którego spotkałam. Nigdy wiecej! Wolę dać jakiemuś dzieciakowi prezent czy kasę a nie takim....
Patrzę w cieniu stoją buty
Widzę je jakby przez mgłę
Ooo...
Kto to, co to, kto powie co dziwnego dzieje się?
Odpowiedz

RE: Na czym polega oszustwo Owsiaka

(11.01.2012 00:14 )Łukanyo napisał(a): A skoro już jesteśmy przy fundacjach to może coś o Lux Veritatis ktoś wie? Komu pomaga, skąd czerpie kase i kto tak naprawde na tym Zarabia? Na co idą pieniądze z datków i w jaki sposób je pozyskuje?
Czy ktoś widział logo tej "fundacji" na sprzęcie służącym ratowaniu życia?
Wg mnie to temat założony tylko po to, żeby zrobić zamieszanie (jak to w stylu Stańczyka bywa).

Nie tylko Stańczyka, jak widać.
Ciekawy temat poruszyłeś, bo o innych (prężniej działających Confused ) fundacjach zaczyna się mówić na żyrardowskich forach. Z pomocą google wyszukałem sobie stronę WOŚP i od razu dowiedziałem się co, ile i na co konkretnie. Wpisałem "Lux Veritatis" i otrzymałem bezcenną dla życia informację, że ojciec ..... przepraszam, pan Rydzyk ma problemy z koncesją i wszyscy chcą go zniszczyć i zaszczuć jego telewizję i jego radio. No to tyle w temacie.


(11.01.2012 09:57 )Andreas napisał(a): Po drugie nie zgadzam się na to by państwo tak intensywnie reklamowało działalność akurat tej jednej fundacji. [.....} bo niby czemu innym fundacjom państwo nie zapewnia takiej oprawy podczas zbiórek?
Może właśnie dlatego, że ta fundacja wspiera też w pewnym sensie państwo w jego działaniach, a nie ogranicza się do walki o koncesje itp.
To się nazywa współpracą.
(11.01.2012 09:57 )Andreas napisał(a): Po trzecie musimy zdawać sobie sprawę, że uczymy naszych polityków lenistwa i rozgrzeszamy ich z tego. Fundacja kupuje sprzęt, który powinien w normalnym państwie być zapewniony przez ministerstwo.
Niby racja. Tylko nie zapominaj o tym w jakich czasach WOŚP ruszyła, kiedy to było i na jakim poziomie znajdowała się wtedy służba zdrowia, że o samym państwie nie wspomnę. Wtedy zadziałało i działa do dziś.
Nie wydaje mi się, żebyś rozgrzeszał polityków z powodu orkiestry. Nie widać tego w codziennych postach.
Odpowiedz

RE: WOŚP Żyrardów - Abradab, Raggafaya, Tabu, Eris is My Homegirl, Poparzeni Kawą Trzy...

A coś bliżej? Jak się zachował?
Odpowiedz

RE: WOŚP Żyrardów - Abradab, Raggafaya, Tabu, Eris is My Homegirl, Poparzeni Kawą Trzy...

Właśnie. Nie uogólniaj i nie szufladkuj wszystkich na podstawie tego jednego spotkanego. No i opisz co Ci się przytrafiło.
Odpowiedz

RE: Na czym polega oszustwo Owsiaka

(11.01.2012 10:20 )Wioślarz napisał(a): Może właśnie dlatego, że ta fundacja wspiera też w pewnym sensie państwo w jego działaniach, a nie ogranicza się do walki o koncesje itp.
To się nazywa współpracą.
Zgoda. Tylko, że inne fundacje też współpracują w ten sam sposób.
Wioślarzu, w zasadzie ogromna rzesza fundacji wyręcza państwo w jego obowiązkach. Niedawno czytałem o tym, że opieka w hospicjach to w zasadzie tylko i wyłącznie działanie wolontariuszy oraz fundacji. Czy otrzymują takie wsparcie w akcjach promocyjnych jak WOŚP? Nie.Sad

(11.01.2012 10:20 )Wioślarz napisał(a): Niby racja. Tylko nie zapominaj o tym w jakich czasach WOŚP ruszyła, kiedy to było i na jakim poziomie znajdowała się wtedy służba zdrowia, że o samym państwie nie wspomnę. Wtedy zadziałało i działa do dziś.
Nie wydaje mi się, żebyś rozgrzeszał polityków z powodu orkiestry. Nie widać tego w codziennych postach.
Znów zgoda. Kiedy ruszała pierwsza WOŚP państwo było w opłakanym stanie i wielu z nas jeszcze pamięta te siermiężne czasy. Ale w tym roku słyszałem wypowiedź Pana Owsiaka, który tłumaczył, że sprzęt kupiony dwadzieścia lat temu przez Orkiestrę jest już do wymiany i to właśnie WOŚP będzie kupowała kolejny. Rany, przecież ta spirala nie ma końca! Pytam się więc co zrobiło ministerstwo przez te dwadzieścia lat?!? Przecież to D W A D Z I E Ś C I A lat!
Mam wrażenie, że ministerstwo zwyczajnie przyzwyczaiło się do tego, że każdego roku dostaje potężne wsparcie od Owsiaka (a właściwie od społeczeństwa) a taka pewność stałej pomocy demoralizuje.Sad
"Dodaj jeszcze, że są i tacy którzy nie mogą głosować w naszym mieście, a mędrkuje taki, smętkuje, rozlicza, dyskutuje,obraża i jest fachowcem od wszystkiego.....a jak wiadomo wszystkim wokół- "fachowiec od wszystkiego jest fachowcem od niczego" Judyta
Odpowiedz

RE: WOŚP Żyrardów - Abradab, Raggafaya, Tabu, Eris is My Homegirl, Poparzeni Kawą Trzy...

Gość zaczepił mnie, stanął tak żebym nie mogła przejść obok i próbował wymusić "darowiznę" - jak nie dam to nie przejdę. Nie dałam mu ani złotówki.
Podzielam zdanie Andreasa - psim obowiązkiem Państwa jest zapewnienie obywatelom a w szczególności dzieciakom wszystkiego w dziedzinie medycyny (dobrze wyszkolonych lekarzy, leków, sprzętu, urządzeń, rehabilitacji itd.) żeby były zdrowe a dar od zwykłych ludzi to jedynie dobra wola i "bonus" do tego o co zadbało Państwo, nie odwrotnie.
Patrzę w cieniu stoją buty
Widzę je jakby przez mgłę
Ooo...
Kto to, co to, kto powie co dziwnego dzieje się?
Odpowiedz

RE: Na czym polega oszustwo Owsiaka

Zgoda Smile Wychodzi więc na to, że każda fundacja demoralizuje. Ta raz w roku, pozostałe demoralizują codziennie Smile (parafrazując słowa naszego kolegi Smile )
(11.01.2012 11:19 )Andreas napisał(a): Pytam się więc co zrobiło ministerstwo przez te dwadzieścia lat?!? Przecież to D W A D Z I E Ś C I A lat!

To pretensja do kogo? Do Owsiaka, że tak jest? To nie jest tak trochę, że "wszystkie drogi prowadzą do Rzymu"? WOŚP obrała taki sposób i w ten działa, inne fundacje działają inaczej i też działają, a tu widzę pretensje, że to jest złe, bo WOŚP zbiera tyle w ciągu jednego dnia, co np Caritas w ciągu roku (czy jakoś tak) . Życzę każdemu, żeby WOŚP zaczęła "grać" w celu ratowania muszki plujki i żuczka gnojarka , jak już zabraknie potrzeby ratowania chorych dzieci, bo zajmą się tym politycy, ale zdaje się, że to mało realna perspektywa Smile
Odpowiedz

RE: Na czym polega oszustwo Owsiaka

[quote='Łukanyo' pid='61167' dateline='1326226949']
Dowiedz się ile wydają na promocje inne fundacje i ile na tym "zarabiają" dopiero pisz takie rzeczy.
Poza tym jak już napisałem wcześniej, jest to fundacja i kase daje się DOBROWOLNIE i ile kto może, tu nawet nie jest "co łaska (od 100zł)".


Chodziło mi o refleksję dotyczącą działalności charytatywnej, tym, że jest wypaczana . Jeśli chcesz mi wmówić, że sztuczne ognie kosztujące kilkadziesiąt tysięcy złotych są potrzebne dzieciakom, że transport Owsiaka nad morze i w góry samolotem w towarzystwie dwóch migów żeby się tylko tam pokazać nic nie kosztuje i też jest potrzebne, to ja nie mam pytań .....
Żeby bylo wszystko jasne, ja oczywiście popieram działalność charytatywną, ale nie w takiej formie. Powinno się Polaków zachęcać do dawania pieniędzy na cele charytatywne, edukować ich poprzez spoty telewizyjne, reportaże. W mojej ocenie takie działania miałyby wielokrotnie lepszy oddźwięk i zbierano by duuuuużo więcej kasy. Ale po co ???? Można sikać po nogach lansując Owsiaka. I orkiestra gra dalej.... Oby to nie była Orkiestra z Titatnica.....
Odpowiedz

RE: WOŚP Żyrardów - Abradab, Raggafaya, Tabu, Eris is My Homegirl, Poparzeni Kawą Trzy...

Idealistka Big Grin a na kogo głosowałaś w wyborach ???? Big GrinBig GrinBig Grin
Odpowiedz

RE: Na czym polega oszustwo Owsiaka

Widzę, że temperatura dyskusji rośnie. Niepotrzebnie. Choć wcześniej nie napisałem słowa komentarza (poza wstępem) już mi się oberwało choćby za to, że postanowiłem pokazać inne spojrzenie na fundację Owsiaka. To, że ludzie zbierają pieniądze chcąc ratować życie innym to bardzo dobrze. Ale nie jest już dobrze jeżeli taka akcja przemienia się już w uliczne łapanki, w które najczęściej angażuje się bardzo młodych ludzi. Na swoim przykładzie wytłumaczę, o co konkretnie mi chodzi.

Trzy lub cztery lata wstecz zbiórka pieniędzy w Żyrardowie przerodziła się w totalną nagonkę. Wychodząc z domu do miasta natknąłem się pod moim blokiem na wolontariuszy. Wrzuciłem do puszki parę złotych otrzymując w zamian serduszko. Po przejściu zaledwie kilkudziesięciu metrów dostrzegłem kolejne dwie grupki wolontariuszy, które na mój i paru innych przechodniów rzuciły się biegiem w naszą stronę. Po przejściu kolejnych kilkudziesięciu metrów, kolejne, już tym razem trzy grupy, i kolejny sprint do przechodzących ludzi. Zanim dotarłem do miejsca przeznaczenia, takich identyczny "akcji" było jeszcze kilka. Czy tak powinna wyglądać zbiórka pieniędzy..?

Powtórzę - każda akcja ratująca ludzkie życie warta jest wsparcia. Jednak WOŚP Owsiaka, w mojej ocenie, nie jest już tym samym ruchem sprzed 15-20 lat. Został on totalnie skomercjalizowany przez jego twórców i przez wspierające go media, instytucje i banki do tego stopnia, że budzi u wielu niesmak. Mnie coś takiego absolutnie nie odpowiada. Bo tak naprawdę, to, czy udział banku lub instytucji przez prawie 24 godziny w wielu mediach nie jest dla niego/niej idealną reklamą? Jest. Powiem tak, że na fundacji Owsiaka wielu wzbogaciło się bardziej, niż sam WOŚP w trakcie zbiórki pieniędzy.
Żeby nie wyjść na jakiegoś skąpca i bezdusznika dodam, że w miarę regularnie (m/w raz na miesiąc) choć nie przepadam za TVN, to wysyłam sms-y na fundację p. Bożeny Walter, ponieważ mam duże większe zaufanie do jej organizacji niż do innym zajmującym się podobną działalnością.
"Rządzą nami ludzie, którzy - właściwie bez wyjątku - posługują się rynsztokowym językiem, bez zahamowań korzystają z materialnych przywilejów, załatwiają sobie bezkarność, knują na wpół mafijne spiski, kłamią." - prof. Ryszard Bugaj

www.kontrowersje.net
Odpowiedz

RE: Na czym polega oszustwo Owsiaka

A wystarczył zwykły uśmiech i serduszko w klapie - nie dziękuję i już "wrzuciłem" Smile Te wszystkie "nagonki" traktować trzeba humorystycznie z przymrużeniem oka toć to raz w roku ! Nikomu kwestujący krzywdy nie robią a wręcz przeciwnie.
Uśmiech. To lek na wszystko.
Wiem, wiem niektórym ciężko to przychodzi.... cóż...
Odpowiedz

RE: Na czym polega oszustwo Owsiaka

Już nie będę komentował tego wątku. Szkoda, ze nie wszyscy czytają ze zrozumieniem .... a na koniec Wink uśmiech. On na pewno wszystko w tym temacie załatwi .....
Odpowiedz

RE: Na czym polega oszustwo Owsiaka

(11.01.2012 11:45 )Wioślarz napisał(a): Wychodzi więc na to, że każda fundacja demoralizuje.
W pewnym stopniu właśnie tak jest.Sad
Załatwiając wszystko to z czym nie radzi sobie rozbudowany aparat urzędniczy zwyczajnie demoralizujemy naszych rządzących.
Wioślarzu, pomyśl tylko nad tym, że w ostatniej kadencji sejmu liczba urzędników wzrosła o około 80 tysięcy! I ta cała armia nie umie poradzić sobie z rzeczami z jakimi doskonale radzą sobie – często niewielkie – fundacje. Czy przez to premier bierze się za cięcia i gromi swoich podwładnych? O nie! Wystarczy poszukać danych o nagrodach w poszczególnych resortach.Angry
Jak napisał ktoś na tym forum (w innym temacie) budżet całego ministerstwa zdrowia to ok. 50 miliardów złotych. Ile zbiera w ciągu roku Owsiak? Jeden procent tej kwoty? I tenże Owsiak musi ze skromnym (w porównaniu do ministerialnego budżetu) kapitałem ratować całą służbę zdrowia! Chwała mu za to i medal, ale to właśnie prowadzi do tego, że iluś tam urzędasów (łącznie z ministrami) może spać spokojnie i nie robić nic. Jak to rozwiązać? Szczerze mówiąc trudno mi sobie nawet wyobrazić, że z tej patologii można jakoś wybrnąć. Ale może warto zacząć coś z tym robić?Undecided

(11.01.2012 11:45 )Wioślarz napisał(a): To pretensja do kogo? Do Owsiaka, że tak jest?
Ależ ja do niego nie mam pretensji. Tyle tylko, że mając taki autorytet i pozycję medialną mógłby facet – zamiast np. bronić Wałęsy – powiedzieć wprost do kamer „Drogi pani ministrze i wy, cudowni urzędnicy! Załatwialiśmy za was sprawy przez 20 lat, kupowaliśmy sprzęt, ratowaliśmy ludziom życie. Teraz w końcu nadszedł czas byście i wy wzięli się do roboty, za którą całe społeczeństwo płaci wam spore pieniądze! Wymieńcie sprzęt, który kupiła WOŚP dwadzieścia lat temu na nowy”. Może gdyby powiedział to Owsiak to odniosłoby to jakiś skutek? Tymczasem on się godzi z sytuacją i mówi, że po prostu ten nowy sprzęt kupi.Confused
Rozumiem, że tak jest prościej i łatwiej a też sprzęt szybciej dotrze do szpitali. To wszystko prawda, ale jaki mamy efekt – kolejny minister odetnie kupony od tego co zrobiła fundacja. Znów iluś tam urzędasów spokojnie prześpi kadencję, bo po co się mają wysilać? Wszak Owsiak już wszystko za nich załatwił.Angry

(11.01.2012 12:06 )czterdzieści i cztery napisał(a): Powinno się Polaków zachęcać do dawania pieniędzy na cele charytatywne, edukować ich poprzez spoty telewizyjne, reportaże. W mojej ocenie takie działania miałyby wielokrotnie lepszy oddźwięk i zbierano by duuuuużo więcej kasy.
Do powyższego dodam jeszcze jedno – otóż w programach wychowawczych wielu szkół w Europie i USA są zajęcia młodzieży w hospicjach, szpitalach, domach opieki. Młodzi ludzie pomagają i uczą się dobroczynności oraz zrozumienia dla idei wolontariatu. U nas wszystko sprowadza się do tego, że raz w roku wszyscy się angażują. Super, że jest miło i są piękne uśmiechy. Cieszę się, że ludzie się dobrze bawią na koncertach i pokazach sztucznych ogni. To takie miłe i przyjemne. Młodzi biegają z puszkami i rozdają serduszka. Ach, jakże to wszystko cukierkowe i bajkowe. Marketingowo – piątka z plusem i wyróżnieniem!
Tylko, że ja nadal będę się upierał, że to niczego nie uczy i nie pokazuje czym naprawdę jest działalność charytatywna i prawdziwa pomoc innym ludziom.Sad
"Dodaj jeszcze, że są i tacy którzy nie mogą głosować w naszym mieście, a mędrkuje taki, smętkuje, rozlicza, dyskutuje,obraża i jest fachowcem od wszystkiego.....a jak wiadomo wszystkim wokół- "fachowiec od wszystkiego jest fachowcem od niczego" Judyta
Odpowiedz

RE: WOŚP Żyrardów - Abradab, Raggafaya, Tabu, Eris is My Homegirl, Poparzeni Kawą Trzy...

Oczywiście psi obowiązek,ale gdyby nie te zbiórki pieniędzy nie było by tych wszystkich aparatur w szpitalach.A wtedy czy moglibyśmy przejść obojętnie obok takich tragedii.Rozumiem twoje rozgoryczenie ba sam z chęcią kopnął bym gościa w dup... ale trzeba ochłonąć i uszanować ciężką pracę reszty ludzi ( normalnych) którzy biorą udział w tej akcji.
Odpowiedz

RE: Na czym polega oszustwo Owsiaka

Zaczyna mi to przypominać dawne bale charytatywne, na których śmietanka bawiła się, a główną atrakcją był jakiś kaleka wojenny. Koszt takiego balu potrafił wielokrotnie przewyższyć zebraną kwotę. Mam coraz większe wrażenie, że gdyby policzyć wszystkie koszta WOŚP

- studio, czas antenowy, cholera cały dzień do pewnie kilka-kilkanaście milionów ?
- fajerwerki
- loty
- organizacja zbiórki
- produkcja identyfikatorów, puszek
- cała logistyka

Jak myślicie, bilans jest in plus, czy mamy kolejny bal?
Odpowiedz

RE: Na czym polega oszustwo Owsiaka

A nie przyszło ci do głowy, że te koszty ponoszą firmy produkujące, logistyczne i inne, jako swój wkład w Orkiestrę? Czyli Orkiestrę to nic nie kosztuje?
Odpowiedz

RE: Na czym polega oszustwo Owsiaka

Znalazłem takie coś na temat kosztów WOŚP:
http://img141.imageshack.us/img141/8058/owsiak.png
"Dodaj jeszcze, że są i tacy którzy nie mogą głosować w naszym mieście, a mędrkuje taki, smętkuje, rozlicza, dyskutuje,obraża i jest fachowcem od wszystkiego.....a jak wiadomo wszystkim wokół- "fachowiec od wszystkiego jest fachowcem od niczego" Judyta
Odpowiedz

RE: Na czym polega oszustwo Owsiaka

Przeczytałem i przyznam, że ciekawe ..... Big Grin...dodano...
Przyglądamy się chłodnym okiem finansom WOŚP.

Dwie najbardziej drażliwe kwestie dotyczące działalności Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, nie licząc zaangażowania politycznego w promowanie „autorytetów” środowiska Gazety Wyborczej, to organizacja Przystanku Woodstock oraz „ile Jurek Owsiak zarabia na WOŚP?”. Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.
WOODSTOCK

Krytycy WOŚP za każdym razem, gdy rozpoczynają się zbiórki, podnoszą kwestię finansowania ze środków Fundacji festiwalu open-air „Przystanek Woodstock”. Jurek Owsiak odpowiada w ten sam sposób: Woodstock finansowany jest z odsetek od zgromadzonych środków, (dodatkowo z wpłat sponsorów oraz sprzedaży koncesji ma stoiska itp.).

Wbrew temu co głosi konserwatywna publiczność, [festiwal] nie jest finansowany ze środków zebranych na rzecz WOŚP, lecz jedynie z odsetek, które naliczane są na kontach bankowych fundacji. [1]

W TOK FM: " - Nie jest tak, że z pieniędzy które ktoś wrzuca do skarbonki organizujmy Przystanek. Ale odsetki możemy wydać na to, na co chcemy.Jak to się komuś nie podoba, to może nie wrzucać następnym razem" [2]

Pieniądze, dzięki którym organizowany jest Przystanek Woodstock, pozyskiwane są dzięki sponsorom i środkom uzyskanym w ciągu całego roku. Oznacza to, że środki zbierane w ramach styczniowej kwesty są w całości przeznaczane na realizację tematu Finału, czyli zakup sprzętu medycznego. [3]

Inaczej mówiąc: nie ma nic nagannego w wydawaniu odsetek od zebranych środków na chore dzieci na festiwal muzyczny. Jak wygląda prawda? Odrobinę inaczej:

Prawdą jest, że ani jedna złotówka ze zbiórek nie idzie na Woodstock (ale też nie każda złotówka wrzucona do puszki trafia na zakup sprzętu), natomiast nie jest prawdą to, że Woodstock finansowany jest z odsetek.
Wystarczy zajrzeć do dowolnego sprawozdania finansowego WOŚP by przekonać się, że Przystanek nie jest finansowany z odsetek bankowych:

- organizacja Przystanku Woodstock stanowi koszt statutowy Fundacji, umiejscowiona jest w Kosztach realizacji zadań statutowych i pożytku publicznego w kategorii : wydatki na działalność propagatorską i informacyjną

- wydatki statutowe finansowane są z przychodów z działalności statutowej (wpłaty gotówkowe, darowizny celowe, 1 % podatku, dary rzeczowe)

- suma przychodów finansowych z tytułu odsetek jest znacząco niższa od wydatków na Woodstock, np. w 2007 roku koszty organizacji PW wyniosły 2,2 mln zł, wpływy z odsetek 0,45 mln zł

- w sprawozdaniu za 2010 r. po raz pierwszy nie wykazano dokładnego kosztu organizacji PW, podano jedynie sumę kategorii działalności propagatorskiej obejmującej PW oraz organizację Finału

- celem statutowym Fundacji jest działalność w zakresie ochrony zdrowia, polegająca na ratowaniu życia chorych osób, w szczególności dzieci, i działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również na działaniu na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej

W świetle dokumentów finansowych Przystanek Woodstock nie jest więc imprezą muzyczną, ale… „działaniem propagatorskim na rzecz promocji zdrowia”. W ten sposób można organizować cokolwiek i podpinać pod dowolne cele statutowe, świadczy o tym wyjątkowo mętny sposób wyjaśniania medycznego charakteru Woodstocku, wpisywany co roku do sprawozdania finansowego:

W ramach działalności promocyjnej, propagandowej i wychowawczej w roku 2010 odbył się koncert: Przystanek Woodstock w Kostrzynie nad Odrą a także szereg cyklicznych szkoleń młodzieży dotyczących nauki udzielania pierwszej pomocy. Koncerty organizowane przez Fundację są dopełnieniem zbiórki w ramach tzw. Wielkiego Finału. Są formą podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w organizację Finału. To również jedna z form propagowanych przez Fundację haseł: „stop przemocy”, „stop narkotykom”, z których powstał pomysł przygotowania młodych osób do udzielania pierwszej pomocy, do propagowania takich zachowań, które mają na celu ochronę zdrowia i życia ludzkiego.

Inaczej mówiąc: Przystanek Woodstock to propagowanie ochrony zdrowia i życia ludzkiego!

Za pewne dlatego zaprasza się takich luminarzy świata medycznego jak Marek Belka, Leszek Balcerowicz czy Lech Wałęsa.
FINANSE WOŚP

Przyjrzyjmy się teraz dokładniej finansom Wielkiej Orkiestry. Wzięliśmy pod lupę sprawozdania finansowe za lata 2006-2010:

W okresie tym przychody z tytułu działalności statutowej wyniosły 224 mln zł w tym 177 mln w ramach zbiórek finałowych.

Przychody finansowe (odsetki plus niewielkie dywidendy) wyniosły 5,8 mln zł.

Koszty finansowe: ok. 6 ,7 mln zł – są to głównie straty na jednostkach funduszy inwestycyjnych oraz różnice kursowe na lokatach w walutach obcych (część przychodów ulokowano na rachunkach w euro i dolarach wtedy gdy złotówka była wyjątkowo słaba)

Saldo przychodów i kosztów to -0,8 mln zł. W okresie ostatnich 5 lat na operacjach finansowych stracono więc prawie milion złotych.

Koszty administracyjne WOŚP w tym okresie to 12,2 mln zł, z czego 1/3 to wypłaty pracowników i jednego członka zarządu.

Koszty organizacji finałów – 9,1 mln zł

Koszty Przystanku Woodstock – 11,3 mln zł (a więc ponad dwa razy więcej od przychodów z odsetek w kwocie 5,8 mln zł)

Środki na lokatach w 2009 i 2010 r.: 32 mln złotych, pracujące na odsetki…

Skumulowane dochody WOŚP za lata 2006-2010 to 24 mln zł. Tyle środków nie zostało wydanych na nic.

Wydatki na sprzęt dla szpitali to 136 mln zł,działalność szkoleniowa i programy medyczne 31 mln zł.

Ogółem na wydatki administarcyjno – promocyjne wydano 33 mln zł tj.15 % wpływów.
Analizując sprawozdania finansowe można "przyjąć", że WOŚP środki zbierane podczas finału przeznacza na cele medyczne, natomiast pozostałe środki (wpłaty od sponsorów, 1% podatku) przeznacza się na wydatki administracyjne i Przystanek Pierwszej Pomocy Woodstock, gdzie grają głównie zespoły NZOZ i NFZ.

Można zadać również pytanie, skoro organizacja Finału to koszt głównie ponoszony przez lokalnych sponsorów i samorządy, firmy komunalne, plus TVP, to na co wydawane jest ten milion, dwa rocznie?
ILE Z TEGO MA OWSIAK?

Filip Frydrykiewicz w artykule "Rozliczenie Owsiaka" (Rz. 3.03.2000) pisał: "Jerzy Owsiak podkreśla, że pracuje w Orkiestrze społecznie. Nie otrzymuje za to wynagrodzenia ani jawnego, ani ukrytego w jakichkolwiek nagrodach czy przywilejach. Utrzymuje się z rodziną z pracy w firmie żony "Mrówka cała", która produkuje programy dla telewizji, w tym autorski program Owsiaka "Kręcioła". Firma nie ma żadnych związków finansowych z fundacją, nie jest także tak, że fundacja zamawia w "Mrówce" jakieś produkcje i za to jej płaci"

Tak, to prawda. Fundacja niczego nie zamawia w firmie Owsiaka Mrówka Cała. Od tego jest… spółka Złoty Melon wydzielona z WOŚP i dofinansowana kwotą 1,5 mln zł ze środków WOŚP. Prezesem Złotego Melona jest … Jerzy Owsiak.

Firma Złoty Melon:
- prowadzi sprzedaż internetową produktów z logo Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, z której dochód w całości przekazywany jest na realizację celów statutowych WOŚP;
-zajmuje się organizacją imprez - w tym jednego z większych plenerowych festiwali, jakie odbywają się w Europie - Przystanku Woodstock; [4]


A teraz pytanie za 100 pkt. Czy Złoty Melon zamawia obsługę Woodstocku w firmie żony Owsiaka, Mrówce Całej? W internecie trudno znaleźć informacje na ten temat, ale wystarczy przejrzeć ogólnodostępne CV pracowników Mrówki by dowiedzieć się czym się zajmują:


1) Pani Patrycja:
Mrówka Cała, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
- stanowisko: Wspólpraca produkcyjna
- opis: udział przy realizowaniu imprezy WOŚP - digitalizacja - przygotowanie materiałów do promocji
Mrówka Cała, Przystanek Woodstock
- stanowisko: współpraca producencka
- opis:- koordynacja produkcji - rejestracja koncertów– digitalizacja [5]

Pani Katarzyna: [6]
Firma: "Mrówka Cała" (od 2007-08 do 2007-09)
Stanowisko: Współpraca producencka, dziennikarz
Obowiązki: WOODSTOCK 2007, koordynacja produkcji studia telewizyjnego
Firma: OTV (od 2007-05 do 2008-03) (Owsiak TV)
Stanowisko: Kierownik Produkcji
Obowiązki: tworzenie konceptu programów "Ratujemy Uczymy Ratować" oraz "Kręcioła"

Pan Marcin [7]
Firma: P.P.P. TV Mrówka Cała, Owsiak TV (od 2007-07)
Stanowisko: montażysta, operator kamery
Obowiązki: montaż programów telewizyjnych: Kim Jestem, Finał z głową, Off Road, Jarocin '87, Podróże z Jurkiem, Wywiad z muzą, Extremalnie i sportowo.
Firma: P.P.P.TV Mrówka Cała (od 1997-02 do 1998-10)
Stanowisko: Kierownik produkcji, asystent montażu, asystent i operator kamery
Obowiązki: programy telewizyjne: „Kręcioła”, „Bezpieczne Wakacje”, 3 kolejne finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, dwie edycje festiwalu „Przystanek Woodstock” Żary, współpraca z wieloma telewizjami kablowymi w całym kraju
Firma: Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (od 1994-10 do 1998-10)
Stanowisko: asystent ds telewizyjnych


Jak widać na powyższych przykładach pracownicy Mrówki Całej zaangażowani są w obsługę WOŚP, Przystanku Woodstock, ponadto Mrówka Cała przygotowuje płyty z Przystanku Woodstock, dla przykładu – zespół Hunter. [8]

Podsumujmy:
Prawdą jest, że WOŚP nie zleca niczego firmie małżeństwa Owsiaków. Nie jest jednak prawdą, że Mrówkę Całą nie łączą żadne związki z Orkiestrą i Woodstockiem. Od tego są pośrednicy: Złoty Melon TVP i in ne firmy.


Schemat „zarabiania” na Orkiestrze wygląda następująco:


Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (Prezes Jerzy Owsiak, Członek Zarządu i etatowy kierownik biura Lidia Niedźwiecka – Owsiak)
- koszty organizacji Finału i Przystanku Woodstock
Złoty Melon Sp z o.o. (Prezes: Jerzy Owsiak, spółka wydzielona z WOŚP do celów gospodarczych)
-organizacja przystanku Woodstock, przygotowanie materiałów telewizyjnych
- produkcja płyt muzycznych z Woodstock
Przedsiębiorstwo PPTV Mrówka Cała (Właściciel: Lidia Niedźwiecka – Owsiak, Jerzy Owsiak – pracownik), Owsiak TV (właściciel: ITI)
- podwykonawca Złotego Melona, obługa telewizyjna Przystanku Woodstocki Finałów


Koło się zamyka. „Nic na tym nie zarabiam”. To prawda.

Jedyną osobą, która na tym zarabia jest twoja żona, Jurku.
Odpowiedz

RE: Na czym polega oszustwo Owsiaka

Ale Ty tak poważnie czy tylko chciałeś się wypisać. Popełniłeś tekst na podstawie bardzo wiarygodnych danych. Tak wiarygodnych, że informator był łaskaw nawet pod nimi się nie podpisać. Naprawdę nie potrafię zrozumieć waszego zaangażowania w tą sprawę. Nikt nikogo nie zmusza by na WOŚP wpłacać pieniądze. MI jak się nie podoba fundacja Dobromir to nie kupuje ich kalendarzyków na 2012, jak przestanie się podobać WOŚP to przestanę przekazywać też im pieniądze, będę omijał sieci co im przekazują pieniądze i wszystkie inne firmy co z nimi współpracując itp Jeśli inni postąpią tak samo to przestana grać. Do tego jednak by mnie przekonać trzeba wiarygodnych konkretów. Takim konkretem są coroczne kontrole tej fundacji min. przez MF rządzone przez wszystkie opcje polityczne i nigdy nie było problemów z rozliczeniem. To że jakiś zazdrosny nieudacznik publikuje w sieci jakieś wykresy i wiadomości jak zwykły anonim nie jest dla mnie żadną informacją i podziwiam tych co tyle czasu nad tym poświęcając. Poziom jadu jakim zaraził nas Kaczyński z Macierewiczem przechodzi moje wyobrażenie. Nie znaczy to że jestem bezkrytyczny, ale czy to wina Owsiaka że ten czy inny prezydent miasta wykorzystuje orkiestrę dla własnej promocji, to do was wyborców należy rozliczanie waszych wybrańców.
____________________________
"Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeżeli rząd mówi, że komuś coś 'da', to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy." - Margaret Thatcher
Odpowiedz
  
  •  Wstecz
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7(current)
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • ...
  • 35
  • Dalej 

[-]
Korzyści z rejestracji!
Masz coś do dodania? Zaloguj się lub zarejestruj, aby odpowiedzieć. Czekamy na Ciebie! Rejestracja trwa mniej niż minutę i wymaga podania jedynie adresu email.


Nowe wpisy z tego działu muszą zostać zaakceptowane przez moderatora.
[-]
Szybka odpowiedź
 
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

[-]

Podobne wątki

Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Pomoc dla Pawełka! Młody Żyrardowianin potrzebuje Pomocy! Polu1991 0 90 13.04.2024 13:06
Ostatni post: Polu1991
  Motocykliści z Żyrardowa 10 516 13.04.2024 12:38
Ostatni post:
  Zbrodnia katyńska 1940 rok - pamięć o masowym mordzie na Polakach 20 1 028 11.04.2024 20:51
Ostatni post: belin
Star Stowarzyszenie Na Rzecz Kultury Im. Ignacego Paderewskiego W Żyrardowie - Krs-pobie Szperacz 0 52 10.04.2024 21:27
Ostatni post: Szperacz
Exclamation Pieniądze miejskie dla organizacji społecznych - wątek zbiorczy Szperacz 57 1 692 25.03.2024 12:50
Ostatni post: Szperacz
  Budowa Hospicjum w Żyrardowie - Fundacja Nieść Ulgę w Cierpieniu eltom 26 1 530 19.03.2024 11:03
Ostatni post:
  Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Żyrardowie - os. Żeromskiego belin 14 1 942 12.03.2024 17:44
Ostatni post: Szperacz
Rainbow Dekanat Żyrardów, Diecezja Łowicka - informacje dotyczące wszystkich parafii Szperacz 6 604 06.03.2024 00:34
Ostatni post: Szperacz
  Parafia Austriacko-Augsburgska - koścół reformowany w Żyrardowie belin 11 1 012 18.02.2024 19:33
Ostatni post: Szperacz
  Samorządy Mieszkańców - mapka i bieżące informacje Rencista. 68 1 852 16.02.2024 19:00
Ostatni post: Szperacz
Wink Parafia św. Karola Boromeusza - najstarszy kościół w Żyrardowie Szperacz 6 517 15.02.2024 19:45
Ostatni post: Szperacz
  Ogródek Jordanowski przy ulicy Mostowej dawniej nieistniejąca Dziatwa 1 450 23 617 08.02.2024 21:11
Ostatni post: belin
Star Stowarzyszenie Żyrardowskie towarzystwo survivalowo-żeglarskie Szperacz 0 77 28.01.2024 23:19
Ostatni post: Szperacz
Star Stowarzyszenie Sport Life - Michał Ochnicki Szperacz 4 178 19.01.2024 13:40
Ostatni post: Szperacz
Star Żurek - grupa rękodzielnicza - Monika Rosińska- założycielka Żurek Szperacz 0 152 29.12.2023 08:24
Ostatni post: Szperacz


[-]

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości