[-]
Ostatnio Dodane Obrazki
Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[-]

Miejsca do których inwalida w Żyrardowie nigdy nie dotrze

#1

Miejsca do których inwalida w Żyrardowie nigdy nie dotrze

W tym temacie chciała bym poruszyć sprawę miejsc do jakich nigdy nie dotrze człowiek na wózku inwalidzkim i matka z dzieckiem w wózku.
Dla mnie takim miejscem jest ciąg sklepów przy ul.Narutowicza.
Podjazd niby jest-ale prawie pionowy. Sad
Odpowiedz
#2

RE: Inwalida w mieście

Pierwsze i podstawowe pytanie – jak osoba na wózku inwalidzkim ma dostać się z peronu do miasta?Angry
"Dodaj jeszcze, że są i tacy którzy nie mogą głosować w naszym mieście, a mędrkuje taki, smętkuje, rozlicza, dyskutuje,obraża i jest fachowcem od wszystkiego.....a jak wiadomo wszystkim wokół- "fachowiec od wszystkiego jest fachowcem od niczego" Judyta
Odpowiedz
#3

RE: Inwalida w mieście

Swego czasu brałem udział w warsztatach organizowanych przez jedną z fundacji i
przyznam że próby jazdy na wózku inwalidzkim po warszawskich ulicach zrobiły na mnie piorunujące wrażenie. Podjazdy,nawet jeśli były to w większości nie spełniały swojego zadania Sad
Odpowiedz
#4

RE: Inwalida w mieście

Mi osobiście jest wstyd,że do mojego sklepu nie mieści się wózek inwalidzki.Obiecałam sobie,że jak tylko będę miała swój prywatny lokal,to to naprawię.
Odpowiedz
#5

RE: Inwalida w mieście

@kaju
Bardzo spodobało mi się Twoje podejście do tematu.
Jak nie zaczniemy od siebie to i miasto nic nie wskóra choćby i tysiące podjazdów wybudowało.
Co nam z podjazdu jak i tak przez chociażby zbyt wąskie drzwi osoba z niepełnosprawnością ruchową wózkiem do sklepu nie wjedzie.
Odpowiedz
#6

RE: Inwalida w mieście

Kaju tobie mogę podpowiedzieć rozwiązanie zastępcze, które swego czasu zastosowałam dla swojego klienta.
Kupiłam dzwonek bezprzewodowy i zamontowałam go na odpowiedniej wysokości i dalej od schodka (jeden schodek to też bariera).
Odpowiedz
#7

RE: Inwalida w mieście

To też jest rozwiązanie.{dzięki}
Bardzo często,gdy moje dzieci były małe rezygnowałam z góry z zakupów w niektórych sklepach .
Najgorsze było to,że na cholerną pocztę nie mogłam się dostać,że o urzędzie miasta nie wspomnę.
Odpowiedz
#8

RE: Inwalida w mieście

Moim skromnym zdaniem to problem dostępu dla inwalidów jest problemem właścicieli takich miejsc. Skoro właściciele tego nie rozumieją to znaczy, że jest jeszcze dużo miejsca dla konkurencji. Nie dajmy się zwariować i nie zrzucajmy wszystkiego na barki miasta. Od miasta możemy wymagać windy w urzędzie, ale nie by robili zjazdy w ciągu sklepów.
____________________________
"Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeżeli rząd mówi, że komuś coś 'da', to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy." - Margaret Thatcher
Odpowiedz
#9

RE: Inwalida w mieście

Urząd Pracy też jest nie do przeskoczenia, mimo iż podjazd dostosowano dla wózków inwalidzkich czy dla wózków z dziećmi, to drzwi wejściowe są za wąskie. Owszem matka z dzieckiem wejdzie ale wcześniej musi jakoś otworzyć oba skrzydła tych drzwi. Z tymi wewnątrz jest łatwiej.
Odpowiedz
#10

RE: Inwalida w mieście

Problem dotyka nie tylko naszego miasta. Parę lat temu pisałem na podobny temat pracę semestralną i statystyki były zatrważające. Niecałe 10% budynków użyteczności publicznej na Mazowszu spełniały wymogi stawiane tymże obiektom w kontekście osób niepełnosprawnych. Dawne przepisy nie określały precyzyjnie jakie warunki musi spełnić obiekt, aby był przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Widzimy to doskonale na przykładzie naszego miasta, jak chociażby wspomniane przez Andreasa przejście "peron-miasto". Przykładów takich jest wiele.
Z biegiem czasu powinno być coraz lepiej, co zawdzięczamy ustawie prawa budowlanego która nakazuje wszystkim nowym budynkom użyteczności publicznej spełnienie warunków do korzystania osób niepełnosprawnych. Warunki te określone są dość precyzyjnie. Z tego co pamiętam przepisy te mają zastosowanie nie tylko przy budowie nowych budynków, ale także przy odbudowie, rozbudowie, przebudowie, modernizacji oraz zmianie sposobu użytkowania budynków. Jednak dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych nie jest obowiązkowe przy robotach budowlano-remontowych, co do których nie jest wymagane pozwolenie na budowę.
Jeszcze musi "trochę" czasu upłynąć zanim niepełnosprawni będą mogli swobodnie poruszać się po mieście nie napotykając na tor przeszkód niejednokrotnie dla nich "nie do przejścia".
Odpowiedz
#11

RE: Inwalida w mieście

Problem jest naprawdę wielki i każdy, rozsądnie myślący człowiek powinien zdawać sobie sprawę że nigdy osoba z niepełnosprawnością nie będzie miała takich samych możliwości jak osoba bez tej niepełnosprawności. Rzeczywistości -jakbyśmy się nie starali - nie przeskoczymy.
Ważnym jest mieć świadomość że istnieją ludzie na wózkach, że to osoby takie same jak my, że Oni też nam (i sobie) Zysk przynoszą i warto chociaż ten dzwonek dla nich zainstalować, jednocześnie zdając sobie sprawę że nie zawsze istnieją inne możliwości. Ten "dzwonek" przecież wiele nie kosztuję a zyski przynosi obu stronom.
Idźmy małymi kroczkami, szukajmy rozwiązań na miarę naszych możliwości bo jak będziemy tylko na uchwalone prawo spoglądać i w nim upatrywać rozwiązania problemów to nie dość że nic nie poprawimy to jeszcze żółć nas zalewać będzie Sad
Zadawajmy chociażby pytania wszelkim inwestorom dlaczego nie biorą pod uwagę ludzi na wózkach, dlaczego uważają ich za gorszych klientów...zmieniajmy swoja mentalność.
Odpowiedz
#12

RE: Inwalida w mieście

Teraz weźmy pod uwagę blok z windą. Niby winda jest, ale schody prowadzące do tej windy bez podjazdu.
Czy ktoś się zastanowił co robi? Jak ułatwiło by to życie matkom z wózkiem i inwalidom. Niestety są jeszcze ludzie którym myślenie sprawia ból.
Odpowiedz
#13

RE: Inwalida w mieście

Wystarczy nie kupować mieszkania w takim bloku.
Odpowiedz
#14

RE: Inwalida w mieście

Niestety ja w tym bloku mieszkam już 25 lat ,a starych drzew się nie przesadza Smile Nie jest za późno żeby błąd naprawić- bo w tej chwili trwają prace remontowe.
Odpowiedz
#15

RE: Inwalida w mieście

Patrzmy raczej na bloki nowo postawione, wytykajmy inwestorom brak wyobraźni i nie kupujmy takich mieszkań. Dajmy im jako klienci żółtą kartkę, może wtedy zmusimy ich do logicznego myślenia, zatrudniania kompetentnych pracowników a nie specjalistów od wciskania kitu.
Odpowiedz
#16

RE: Inwalida w mieście

Tylko jest pewien problem, gość który kupuje mieszkanie nie zastanawia się nad tym, czy w tym bloku będą mieszkać niepełnosprawni na wózkach. Po prostu cieszy się z faktu, że ma własne cztery kąty.
Odpowiedz
#17

RE: Inwalida w mieście

W nowo budowanych budynkach mieszkalnictwa wielorodzinnego to inwestor musi się nad tym zastanawiać. To on powinien zapewnić możliwość wykonania pochylni lub zainstalowania odpowiednich urządzeń technicznych umożliwiających dostęp osobom niepełnosprawnym do mieszkań położonych na parterze- dotyczy to lokali bez windy. Dlatego powinno to być uwzględnione już w fazie projektowej poprzez zarezerwowanie przestrzeni na pochylnię lub miejsce na urządzenie techniczne.
W związku z tym nie muszą być montowane w każdym nowo wybudowanym bloku pochylnie czy inne urządzenia techniczne. Natomiast muszą być miejsca przewidziane na zainstalowanie takowych urządzeń, a w razie potrzeby udostępnione na ich montaż.
Tak powinno to wyglądać ale czy tak jest...
Odpowiedz
#18

RE: Inwalida w mieście

Weście pod uwagę fakt ,że z tych samych pochylni mogą korzystać rodzice dzieci w wózkach. Przecież to tez jest ważne. Ile razy pomagamy wnosić wózki z dziećmi.
Odpowiedz
#19

RE: Inwalida w mieście

(05.11.2010 16:55 )Scarlet napisał(a): Weście pod uwagę fakt ,że z tych samych pochylni mogą korzystać rodzice dzieci w wózkach. Przecież to tez jest ważne. Ile razy pomagamy wnosić wózki z dziećmi.

To fakt. A prawo budowlane tego nie uwzględnia.Undecided
Może dlatego, że to taki "słodki ciężar" Wink
Odpowiedz
#20

RE: Inwalida w mieście

(05.11.2010 15:56 )manga napisał(a): Tylko jest pewien problem, gość który kupuje mieszkanie nie zastanawia się nad tym, czy w tym bloku będą mieszkać niepełnosprawni na wózkach. Po prostu cieszy się z faktu, że ma własne cztery kąty.

i bardzo dobrze, po co ma sie nad tym zastanawiac?
Odpowiedz
  

[-]
Korzyści z rejestracji!
Masz coś do dodania? Zaloguj się lub zarejestruj, aby odpowiedzieć. Czekamy na Ciebie! Rejestracja trwa mniej niż minutę i wymaga podania jedynie adresu email.


Nowe wpisy z tego działu muszą zostać zaakceptowane przez moderatora.
[-]
Szybka odpowiedź
 
Zaznacz pole wyboru znajdujące się poniżej. Ten proces pozwala chronić forum przed botami spamującymi.

[-]

Podobne wątki

Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
  Odkryty basen w Żyrardowie - nowy i nowoczesny przy ul. Farbiarskiej teqton 18 1 637 Wczoraj 19:07
Ostatni post:
  Obwodnica Żyrardowa DK50 - budowa bieżące informacje i wypadki 1 371 33 953 25.03.2024 20:08
Ostatni post: Szperacz
  Wycinka lasu. Stańczyk 74 2 184 22.03.2024 22:09
Ostatni post:
  Dworzec kolejowy w Żyrardowie - wszystko na temat stacji PKP dr_niziołek 48 2 900 22.03.2024 19:31
Ostatni post: Szperacz
  Wieża ciśnień w Żyrardowie teqton 14 965 16.03.2024 23:04
Ostatni post: Szperacz
  Komunikacja Miejska - linie autobusowe obsługiwane przez PKS Grodzisk Maz. matmi 300 12 044 09.03.2024 08:34
Ostatni post: Szperacz
Exclamation Drewniany pomost - trasa spacerowa wzdłuż rzeki Pisi Gągoliny - kładka edukacyjna Szperacz 23 2 159 24.02.2024 13:41
Ostatni post: Szperacz
Star Odsłonięcie Macewy Pamięci w Żyrardowie - YouTube Szperacz 2 111 24.02.2024 00:37
Ostatni post: belin
Star Budowa ulic Wrzosowej i Witosa - opis co będzie budowane Szperacz 5 445 23.02.2024 17:35
Ostatni post: Szperacz
Star Przebudowa ulicy Szarych Szeregów Szperacz 0 50 20.02.2024 18:56
Ostatni post: Szperacz
  Budowa nowej hali sportowej przy Szkole nr 7 w Żyrardowie belin 4 238 14.02.2024 15:51
Ostatni post: belin
  Budowa ulicy Strażackiej belin 1 108 09.02.2024 01:29
Ostatni post: 0bcy
  Korek na Jaktorowskiej do wjazdu pod tunel - budowa wiaduktu lub pas do skrętu 70 4 159 08.02.2024 11:01
Ostatni post: belin
  Budowa ulicy Bielnikowej belin 0 119 08.02.2024 10:04
Ostatni post: belin
  Remont ulicy Bohaterów Warszawy przy Elektryku belin 0 98 08.02.2024 09:22
Ostatni post: belin


[-]

Użytkownicy przeglądający ten wątek:

1 gości