Żyrardów dla Wszystkich
Cytrynówka - Wersja do druku

+- Żyrardów dla Wszystkich (https://zyrardow24h.eu)
+-- Dział: Społeczność forum (https://zyrardow24h.eu/Dzial-Spolecznosc-forum)
+--- Dział: Kulinaria i wędzarnictwo (https://zyrardow24h.eu/Dzial-Kulinaria-i-wedzarnictwo)
+---- Dział: Przepisy (https://zyrardow24h.eu/Dzial-Przepisy)
+----- Dział: Nalewki i napoje wyskokowe (https://zyrardow24h.eu/Dzial-Nalewki-i-napoje-wyskokowe)
+----- Wątek: Cytrynówka (/Temat-Cytrynowka)

Strony: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28


Cytrynówka - zico - 21.07.2011

I - PRZEPIS.

Dotyczy 5 - ci litrowego gąsiorka.

- 16 cytryn
- 2 litry bimberku albo 2,5.( ja robię dla siebie 2 litry bimberku.)
Bimberek najlepiej o mocy ok.70 - 80 %.
- 3 czubate szklanki szklane od herbaty cukru.( nigdy nie liczyłem ile gram )

Najpierw należy sparzyć cytryny.

Ja robię tak: do gotującej wody w garnku rzucam pojedynczo cytryny i poturlam w gotującej wodzie 3 - 5 sekund i wyjmuje a następnie dokładnie do sucha wycieram ręcznikiem.Zbyt długie parzenie powoduje że barwnik z cytryn uchodzi nam zabarwiając wodę.Tak czy tak zawsze woda po sparzeniu będzie lekko żółtawa i nie ma się co martwić bo to normalne.

Cytryny obrać ze skórki i bez albedo czyli ma być sama żółta skórka.
Skórki wsypać w słój i zalać 1 litrem bimbru.
Maceracja tych skórek ma być 7 - 8 godzin !!!
Jak przedłużysz czas maceracji to będziesz pił gorzką cytrynówke.
Czas maceracji już spraktykowany i tak ma być.

Pozostałe cytryny przekroić na pół i wycisnąć z nich sok.

Wyciskać na wyciskarce.Ja mam taką plastikową a od niedawna już posiadam zelmerka z wyciskarką co ułatwia mi pracę.Przedtem trzeba było ręką kręcić te cytryny na wyciskarce.
Sok i pozostały miąższ z cytryn wraz z pestkami pakuje razem do oddzielnego pojemnika.

Sok przecedzić przez sitko kilkakrotnie aby odcedzić męty.
Pozostałe męty na sitku wsypać do pojemnika i zalać 1 litrem gotowanej i z chłodzonej wody.
Wszystko wymieszać i przecedzić.
Czynność powtórzyć kilkakrotnie aż kolor miąższu cytrynowego zmieni się na sinawy i zmniejszy swą pojemność wizualną na sitku.
Wywar po przepłukaniu będzie kwaśnawy.

Wywar należy wlać do dużego garnka wraz ze sokiem i cukrem.
Delikatnie podgrzewamy by rozpuścić cukier.
Nie doprowadzamy do wysokich temperatur a broń Boże gotować

Po wystygnięciu cały wywar wlewamy do gąsiorka a następnie zalewamy bimbrem 1,5 litra.

Po 7 - 8 godzinach zlewamy bimber ze skórek cytrynowych i dolewamy do gąsiorka.
Można jeszcze jeśli w gąsiorku jest wolna do 5 - ciu litrów przestrzeń przepłukać skórki cytryn po maceracji i dopełnić gąsiorek do pełna.

Można pić od razu a najlepiej po tygodniu a już po dłuższym czasie niebo w gębie.


RE: Cytrynówka - siwy - 22.07.2011

wow czekamy na degustacje
a w tedy ocenimy czy jest oki


RE: Cytrynówka - zico - 22.07.2011

no postaram się zrobić Pod warunkiem że mi pandazy gąsiorek podrzuci :d


RE: Cytrynówka - teqton - 22.07.2011

To pandazy gąsiorami rzuca ? Tongue


RE: Cytrynówka - zico - 22.07.2011

ma taka "piateczke " pustą Big Grin


RE: Cytrynówka - Andzela - 22.07.2011

Lubię cytrynówkę lubelską mam fajne wspomnienia z kim bym ją nie piła Big GrinBig GrinBig GrinBig GrinBig Grin


RE: Cytrynówka - siwy - 23.07.2011

(22.07.2011 15:51 )zico napisał(a): no postaram się zrobić Pod warunkiem że mi pandazy gąsiorek podrzuci :d

ja również mam większe i mniejsze a nawet kilka buteleczek po winie takich pięcio litrowych i nawet mają ucho by się lepiej nalewało Big Grin


RE: Cytrynówka - zico - 23.07.2011

o widzisz .Już mam cie w kontaktach pierwszej pomocy Big Grin


RE: Cytrynówka - Bercik - 23.07.2011

A czy można ten bimberek zamienić na wódkę lub spirytus.


RE: Cytrynówka - Jancio - 24.07.2011

Pewnie że można, bo bimber to śmierdząca wersja spirytusu Big Grin Należy tylko pamiętać by wszelkie nalewy na owoce robić nie większym stężeniem niż 70% tj. mając 95 % spirytus na początku rozcieńczmy go wodą do 70%, a potem dopiero zalewamy owoce. Przy zalewaniu suszu np ziół należy stosować jeszcze mniejsze stężenie alkoholu 50-60%.
Do przepisu cytrynówki dodam, że ja stosuje mniej cukru bo tylko szklankę i krócej maceruje skórki bo koło 6 godzin. Podawać należy z lodem


RE: Cytrynówka - MALYNKA - 24.07.2011

normalnie bym sie napiła z chęcią Big Grin a to rzadko sie zdarza Tongue zico rób, to siem napijem Tongue Big Grin


RE: Cytrynówka - zico - 24.07.2011

juz zrobiłem Big Grin ja nie sypiam ja pracuje :d


RE: Cytrynówka - jagódek - 24.07.2011

malynka była cytrynówka w sobotę, było próbowaćSmile


RE: Cytrynówka - Andzela - 25.07.2011

(24.07.2011 21:02 )jagódek napisał(a): malynka była cytrynówka w sobotę, było próbowaćSmile

Była?? była tylko butelka do powąchania lub korek Big GrinBig GrinBig Grin


RE: Cytrynówka - teqton - 25.07.2011

Kto późno przychodzi ten sam sobie szkodzi Tongue


RE: Cytrynówka - MALYNKA - 25.07.2011

(24.07.2011 21:02 )jagódek napisał(a): malynka była cytrynówka w sobotę, było próbowaćSmile


nie wiedziałam Sad
a i tak poszłam tam dla towarzystwa a nie opijać was z alkoholu Tongue Big Grin

a jeszcze bardziej lubię naleweczki wiśniowe Big Grin kto ma, kto ma, kto da, kto da Tongue Big Grin


RE: Cytrynówka - degustator - 25.07.2011

Może jakiś konkurs na najlepszą cytrynówkę ? Ktoś musi być w jury i to degustować Wink


RE: Cytrynówka - Andzela - 25.07.2011

(25.07.2011 20:35 )degustator napisał(a): Może jakiś konkurs na najlepszą cytrynówkę ? Ktoś musi być w jury i to degustować Wink

Fajny pomysł !!!! Ja mogę wąchać korki Big GrinBig GrinBig GrinTongue


RE: Cytrynówka - degustator - 26.07.2011

Jak pomysł się spodoba,to trzeba ustalić datę i listę chętnych uczestników w konkursie.


RE: Cytrynówka - teqton - 26.07.2011

Ja będę robił cytrynówkę Smile Tylko nie wiem czy do konkursu wytrzyma Tongue