Niezależne Forum "Żyrardów dla wszystkich" - strona główna

Pełna wersja: Budownictwo socjalne
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2

Henryk

Lokale socjalne, mieszkania chronione, noclegownie i domy dla bezdomnych.

Może warto byłoby podyskutować na temat budownictwa socjalnego. Przy okazji, proponuję zapoznać się z czymś takim jak "Informacja dla samorządów gmin i organizacji pożytku publicznego", która znajduje się na stronie internetowej MPiPS.

Gość

Henryk, nie każdy jest socjalistą.

Henryk

(03-12-2010 22:04 )Gość napisał(a): [ -> ]Henryk, nie każdy jest socjalistą.
Niby tak, a czy przeczytałeś polecone przeze mnie dokumenty na stronie MPiPS?
Niestety nie mam czasu na lekturę, moim zdaniem za dużo tego socjalizmu, pora w końcu troszkę przesunąć się w kierunku kapitalizmu:

lokale socjalne - z lokali socjalnych winno się korzystać przejściowo, gdy zmusza nas do tego sytuacja, gdy tylko sytuacja się poprawi, winno się lokal OPUŚCIĆ
mieszkania chronione - w zasadzie jw z tym, że osoby, którym się lokum przyznaje raczej nie odzyskają samodzielności, chorzy psychicznie, inwalidzi

noclegownie i domy dla bezdomnych - na szczęście w Żyrardowie zapotrzebowania na takie instytucje nie stwierdziłem

Nie chciałbym, abyś zrozumiał mnie źle, ale ludzi nie można rozpieszczać, im mniej socjalizmu, tym bardziej samodzielni obywatele. Lokale socjalne to w praktyce niemal darmowe mieszkania. Na jakiej podstawie ktoś dostaje od gminy lokal i płaci symboliczny czynsz, do którego otrzyma dofinansowanie, a inny uczciwy, płacący podatki mieszkaniec tej samej gminy musi płacić kilkaset złotych raty kredytu lub czynszu za wynajem.

Nie twierdzę, że ludziom w potrzebie nie należy pomagać. Należy, ale trzeba stawiać warunki, dostałeś lokal = masz się starać ze wszystkich sił, aby poprawić własną sytuację i oddać społeczeństwu to co od niego otrzymałeś.

W pełni popieram lustrację uprawnień do lokali socjalnych. Dość już mam podejścia "bo mi się należy", dość mam osób, które pobierają wszystkie możliwe zasiłki i nic nie robią, aby samodzielnie stanąć na nogi, bo wygodniej nic nie robić i mieć niewiele, niż "tyrać" i mieć niewiele więcej. W przyrodzie nic nie ginie, ktoś musi pracować, aby ktoś mógł nie pracować.
Bardzo dobrze opisane popieram. Tak trzymać.
Budownictwo socjalne nigy nie było, nie jest i nie będzie dochodowe. Jest to poniekąd obowiazek gminy. Warto zapytać starego-nowego prezydenta jakie poczynił starania w tym kierunku. tylko to co zrobił w tym kierunku, a nie jakie ma plany?!

hurtownik

Ambitny obawiam się najgorszego.... że prezydent zamierza zrobić z mieszkaniami socjalnymi dokładnie to samo co w poprzedniej kadencjy tzn.... NIC. Mamy w mieście 69 mieszkań socjalnch, a zapotrzebowanie roczne jest dwukrotnie większe. W obecnej sytuacji miasto nie realizuje swojego obowiązku nawet wobec osób, które mają "pierwszeństwo" w tej kwestii tj. osoby posiadające prawomocny wyrok sądu o eksmisje (np. wobec osób znęcającch się nad rodziną - i mieszkają one dalej ze sobą) .... Życzę powodzenia Panu Prezdentowi....
Henryk zapoznałam się z materiałem z linku, który załączyłeś i wydaje mi się to nie do przeforsowania w naszym mieście....
Współczuje ślepoty osobom, które nie widzą problemu bezdomności w Żyrardowie ;-(( A ja chciałam napisać, że przydałb się dom samotnej matki.... ehhh

misiek2001

Wybacz hurtownik, ale w całej rozciągłości popieram Marty'ego. Co chwila podają informacje o tym, że jakieś nowe bloki socjalne zostały zaraz po oddaniu zdewastowane. Choćby takie coś http://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Gdan...p&strona=6
Dlatego mieszkania socjalne powinny być, ale tylko na czas przejściowy, ściśle określony i "wypożyczane" w ramach jakiegoś zdarzenia losowego.

Albo jeszcze coś takiego: http://www.pardon.pl/artykul/12541/wygra...asze_wideo
(07-12-2010 13:55 )hurtownik napisał(a): [ -> ]Mamy w mieście 69 mieszkań socjalnch, a zapotrzebowanie roczne jest dwukrotnie większe. W obecnej sytuacji miasto nie realizuje swojego obowiązku nawet wobec osób, które mają "pierwszeństwo" w tej kwestii tj. osoby posiadające prawomocny wyrok sądu o eksmisje (np. wobec osób znęcającch się nad rodziną - i mieszkają one dalej ze sobą) ....

Mam pytanie na jakiej podstawie jest obliczane zapotrzebowanie i dlaczego osoba znęcająca się nad rodzina ma dostać mieszkanie socjalne, tego nie mogę zrozumieć.

Henryk

(07-12-2010 13:55 )hurtownik napisał(a): [ -> ]Henryk zapoznałam się z materiałem z linku, który załączyłeś i wydaje mi się to nie do przeforsowania w naszym mieście....
Współczuje ślepoty osobom, które nie widzą problemu bezdomności w Żyrardowie ;-(( A ja chciałam napisać, że przydałb się dom samotnej matki.... ehhh
Serdeczne dzięki za zapoznanie się z materiałem ze strony MPiPS. Co Waszego prezydenta, na pewno nic nie zrobi jak nie będzie czuł na sobie presji społecznej.
Czuł presję a i tak nas olał.
Mieszkania socjalne - mały metraż, podstawa do przeżycia (niski standard), niski czynsz. Czy o takim mieszkaniu możemy mówić "socjalne"? Jeśli tak to nie piszmy, że socjalizm minął.

Gość

To normalne, że lokale socjalne są dewastowane. Czego wymagać od marginesu?

misiek2001

To prawie wszystkie standardowe mieszkania w naszym kraju można określać jako socjalne. W jakiś tam badaniach wyszło, że w Polsce są najmniejsze metrażowo mieszkania w Unii Europejskiej.
(07-12-2010 20:45 )Gość napisał(a): [ -> ]To normalne, że lokale socjalne są dewastowane. Czego wymagać od marginesu?

Ludzie chorzy czy bezrobotni to nie margines. Nie mylmy biedoty z patologią. Granica cienka, ale to nie to samo.

hurtownik

(07-12-2010 15:26 )Jancio napisał(a): [ -> ]Mam pytanie na jakiej podstawie jest obliczane zapotrzebowanie i dlaczego osoba znęcająca się nad rodzina ma dostać mieszkanie socjalne, tego nie mogę zrozumieć.

O tym komu przysługuje lokal socjalny bądź zamienny rozstrzyga się właściwie każdorazowo. Przyznawane są one w pewnych uzasadnionych przepisami ustawy sytuacjach. Istotne jest, iż mają co do zasady są one wykorzystywane w celu zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty, co należy do zadań własnych gminy., na których ciąży obowiązek tworzenia warunków do zaspokajania tych potrzeb. W związku z tym, iż obowiązek ten obejmuje także zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych osób eksmitowanych, to gmina właśnie „zapewnia” lokale socjalne i zamienne, wykorzystując do tego celu mieszkaniowy zasób gminy lub w inny sposób. Lokal socjalny przysługuje wtedy, gdy w wyroku eksmisyjnym tak orzeknie sąd, lokal zamienny to lokal, który ewentualnie dostarcza swojemu lokatorowi właściciel lokalu, który dokonał wobec lokatora wypowiedzenia.

Zapotrzebowanie nie jest obliczane jest stwierdzone na podstawie składanych do Urzędu Miasta wniosków o przydział takiego mieszkania.
niziołek otóż to Big Grin
Mam nadzieję, że przy obecnej Radzie Miasta, potrzeby będą zaspokajana w sposób jak najbardziej przwidłowy, a nie uznaniowy, jednoosobowo, jak dotychczas.
Powołana komisja mieszkaniowa w przyszły poniedziałek, będzie mogła wreszcie zająć się sprawami, które leżą w jej kompetencji. A nie jak dotychczas, wg rozdielnika prezydenta.

Henryk

Może ktoś z tej komisji raczyłby coś niecoś napisać w tym temacie na temat budownictwa socjalnego?
może nie ma o czym pisać, dlatego odp brak Sad
Stron: 1 2
Przekierowanie